خانه

علائم بیماری ام اس چیست

شناخت علائم بیماری ام اس و راههای درمان آن به ما در پیشگیری این بیماری که چند سالی است در جوامع بشری رواج پیدا کرده کمک میکند. در این مقاله سعی داریم تا شما را با علت بیماری ام اس، راههای تشخیص و درمان آن آشنا کنیم.

بیماری ام اس چیست؟

مالتیپل اسکلروزیس یا ام اس، یک بیماری فلج‌کننده‌ی مغز و دستگاه عصبی مرکزی یا همان نخاع انسان می‌باشد. در این بیماری، سیستم ایمنی بدن به غلاف محافظ (میلین) بافت عصبی حمله کرده و موجب اختلال در ارتباط بین مغز و سایر مناطق بدن می‌شود.این بیماری در نهایت، منجر به تخریب و یا آسیب دائمی به اعصاب میگردد.

علائم شایع ام اس بسیار مختلف بوده و به‌ شدت و محل آسیب این بیماری بستگی دارد. برخی از بیماران  ممکن است توانایی راه رفتن به صورت مستقل را از دست بدهند یا کاملاً فلج شده و یا تعدادی دیگر از افراد مبتلا به ام اس، دوره‌های طولانی را بدون تجربه‌ی هیچ نشانه ای طی میکنند.  بیماری ام اس راه حل درمان قطعی ندارد. با این حال می‌توان با رسیدگی به آن، سرعت بهبودی پس از حمله‌ی بیماری را کند کرده، روند بیماری را اصلاح‌کرده یا علائم بیماری ام اس آن را تحت نظر داشت.

پس بهتر است در مورد این بیماری مخصوصا کسانیکه سابقه این بیماری را در خانواده ی خود دارند آگاهی کسب کرده تا بتوانند در صورت بروز پاره ای علائم به موقع اقدام نمایند.

نشانه های بیماری ام اس - علائم بیماری ام اس در افراد

14 نشانه های شایع بیماری ام اس

بیماری ام اس را بیماری قرن 21 میدانند و در تشریح علائم بیماری ام اس میتوان به فاکتورهای زیادی اشاره کرد. نشانه های اولیه ام اس معمولا در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی بروز می شود. ممکن است ام اس در کودکان (که ام اس کودکی نامیده می شود که شامل تولد نوزاد تا ۱۸ سالگــی ست) یا بعد از ۴۰ سالگی آغاز شود. اما اغلب کمتر در این گروه های سنی رخ می دهد.

هر چند که نشانه های این بیماری اغلب در سیستم عصبی انسان بروز میکند ولی ممکن است نواحی دیگر بدن نیز درگیر این بیماری شوند.از جمله ی مهم ترین این فاکتورها میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. خستگی: جزء شایعترین علائم بیماری ام اس است که در حدود 80% افراددرگیر آن میشوند.خستگی باعث میشود فرد در انجام امور روزمره خود چه در منزل یا محل کار خود دچار مشکل شود.
 2. خواب رفتگی: صورت، بدن یا اندام‌ها (دست‌ها و پاها) یکی دیگر از علائم ام اس است و در اکثر بیماران اولین علامتی است که  دیده می‌شود. به دشواری راه رفتن، عدم حفظ تعادل و هماهنگی اعضای بدن در راه رفتن، جزء شایع‌ترین نشانه های بیماری ام اس هستند.
 3. اختلال در عملکرد مثانه :که در 80% بیماران مبتلا به ام اس رخ  می‌دهد .
 4. عملکرد روده‌ای در زمان ابتلا به بیماری دچار اختلال میگردد.
 5. تاری چشم و کم بینی: در بسیاری از بیماران جز نخستین علائم ام اس است. شروع دوبینی، درد چشم ها یا تاری شدید نیز ممکن است رخ دهد.
 6. سرگیجه:  یکی از علائم متداول در بیماران ام اس است. این بیماران احساس عدم تعادل دارند و بیماران احساس کنند که اشیاء و محیط اطراف به دور سر آنها می‌چرخد.
 7. درد در نواحی مختلف بدن  نیز جزء علائم شایع ام اس است.
 8. تغییرات شناختی در بیماران مبتلا  به ام اس، بسیار دیده شده است و در حدود 50% از بیماران تا حدی در این زمینه دچار اختلال می‌شوند.
 9. بیماران به دلیل تغییرات احساسی پاسخ  درستی به استرس‌های ناشی از موارد مختلف غیرقابل پیش‌بینی در زندگی شان نمیدهند که این موضوع  به دلیل تغییرات ایمنی و عصبی حاصل از ام اس صورت می گیرد.
 10. اختلال در صحبت کردن ، در حدود 25 تا 40 درصد از مبتلایان به ام اس درگیر این نوع اختلال میباشند.
 11. اختلال در بلعیدن غذا، به دلیل آسیب عصبی که وظیفه ی کنترل عضلات  کوچک دهان و حلق را کنترل می‌کنند، ‌بوجود می آید.
 12. کاهش شنوایی  نیز در کنار اختلالات بینایی یک دیگردر ام اس است و فقط حدود 6 درصد از بیماران مبتلا به ام اس دچار اختلال شنوایی می‌شوند. که جزء علایم ناشایع این بیماری است.
 13. لرزش غیرقابل کنترل نیز جز علائم بیماری ام اس محسوب میشود این لرزش ممکن است در هر یک از نواحی بدن رخ دهد و شخص باید به متخصص مغز و اعصاب مراجعه نماید.
 14. افسردگی  و پاره ای از مشکلات عاطفی نیز در بیماران دیده شده است.

از میان این علایم 5 نشانه وجود دارد که در اغلب موارد جز نشانه های اولیه این بیماری میباشد:

 • خستگی عمومی بدن
 • ضعف جسمانی
 • مور مور
 • بینایی تیره یا دوگانه دیدن
 • درد عضلانی

علائم اولیه بیماری ام اس چیست؟

علائم اولیه بیماری ام اس - نشانه ها و زاه های درمان ام اس

 • علایم چشمی جز اولین علایم بیماری ام اس میباشد که شامل تاری دید، مه آلود بودن اطراف،درد در چشم به خصوص در هنگام حرکت دادن چشم ، دوبینی و در 40 درصد التهاب عصبی که می تواند به از دست دادن بینایی و یا درد معمولا در یک چشم منجرشود.
 • ضعف عضلانی در اندام های تحتانی که عامل اصلی عدم تعادل در راه رفتن است.
 • اختلال در هماهنگی عضلات که عامل آن آسیب سیستم عصبی است.
 • اختلال در حس لامسه (شامل خارش،بی حسی، سوزن سوزن شدن در صورت، پاها و یا دست ها میشود.)

علائم حمله ام اس:

در بیمارانی که مبتلا به این بیماری می باشد برخی حمله ها صورت میگیرد که باید به آنها بسیار توجه کنید. علائمی که از قبل در شخص وجود داشته، حاد تر شده یا علائم جدیدی ظاهر می شود.
این علایم عبارت اند از:

 • خستگی بیمار
 • سرگیجه و دوبینی
 • اختلال در تعادل
 • اختلال در دید چشمان
 • مشکلات در مثانه
 • بی حسی یا مور مور شدن
 • مشکلات حافظه و اختلال در تمرکز

در صورت بروز حمله ام اس چه باید کرد؟

اگر فکر می کنید دچار عود بیماری شده اید، فورا با پزشک متخصص خود تماس بگیرید، حتی اگر فکر می کنید وضعیت ممکن است بغرنج نباشد. آسانیسم این امکان را فراهم کرده که در حداقل زمان با مجرب ترین متخصصین مشاوره و در صورت لزوم مشکل یا علائم حاد پزشک در منزل جهت رسیدگی به مشکل در کوتاه ترین زمان اعزام گردد.

در این پروسه پزشک  خود را در مورد علائم، طول مدت زمان آن ها، ابتلا به بیماری و تغییردر روند هر یک از داروها مورد اطلاع قرار دهید. در برخی موارد، علائم خود به خود خوب می شوند این علائم در هر فردی متفاوت است، بنابراین تشخیص محرک عود در هر فرد دشوار است. پس لزوما عود نیازمند درمان نیست پس در مواردی نیاز به نگرانی نیست.

علت بیماری ام اس

علت اصلی مالتیپل اسکلروزیس ناشناخته است. اما این بیماری در خصوص خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن فرد مبتلا به بیماری به بافتهای عصبی حمله می کند. در مورد MS، این حمله ی سیستم ایمنی بدن، میلین (ماده چربی که محافظت از فیبرهای عصبی مغز و نخاع را برعهده دارد) از بین می برد.

برای اینکه بدانید میلین چیست می توان آنرا با پوشش عایق بر روی سیم های برق مقایسه کرد. زمانیکه که میلین محافظ ، خودش آسیب دیده و فیبر عصبی مستقیماً در معرض محیط قرار می گیرد، پیام هایی که در امتداد این عصب حرکت می کنند ممکن است مسدود شوند. حتی عصب در معرض آسیب قرار میگیرد.

روشن نیست که چرا MS در برخی افراد بوجود می آید و در دیگران این اتفاق نمی افتد. ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی جز بالاترین عوامل شناخته شده میباشد.

برخی از عواملی که به عنوان علل احتمالی MS شناخته شده است عبارتند از:

 • ژنتیک: MS  مستقیما به ارث برده نمی شود. اما شخصی  که با در خانواده با فرد دارای ام اس مرتبط هستند، بیشتر احتمال دارد که مبتلا شوند.  بطور کلی میتوان گقت احتمال اینکه خواهر و برادر یا حتی فرزندان یک شخص  دارای ام‌اس مبتلا شود در حدود ۲-۳ درصد است.
 • کمبود نور خورشید و ویتامین دی  : MS  در کشورهای دورتر از استوا بیشتر رواج دارد. ممکن است به این معنی باشد که کمبود نور خورشید  و در ادامه آن کمبود ویتامین D در این وضعیت نقش بسزایی داشته باشد. اگر چه  دلیلی مشخصی وجود ندارد که آیا مکمل های ویتامین D می توانند به جلوگیری از ام اس کمک کنند یا نه؟
 • سیگار کشیدن: افراد سیگاری  تقریبا دو برابر بیشتر احتمال ابتلا به ام اس  در مقایسه با کسانی است که سیگار نمی کشند را دارند.
 • چاقی نوجوانی: افرادی که در طول سال های نوجوانی چاقی زیاد را تجربه کرده اند، خطر ابتلا به MS بیشتری خواهند داشت.
 • عفونت های ویروس: ممکن است  عفونت های ویروسی سیستم ایمنی را درگیر کنند و در نهایت منجر به ام اس در برخی افراد شود.
 • جنسیت: طبق آماردر زنان ۲ تا ۳ برابر احتمال ابتلا به ام اس  بیشتر از مردان دارند.

ام اس نیاز به تحقیقات بیشتری طی سالهای آتی دارد تا بتونیم به عوامل و راه های درمانی این بیماری دست پیدا کنیم و بتوانیم از بروز این بیماری جلوگیری کنیم.

علائم بیماری ام اس در زنان

علائم بیماری ام اس در زنان - بیماری ms در افراد

طبق آمار درصد مبتلا شدن زنان به این بیماری  ام اس  به نسبت مردان دو تا سه برابر بیشتر است. پس در این قسمت به بررسی علایم بیماری ام اس در بانوان میپردازیم. بیماری MS به طور کلی روی عصب مغز، نخاع و چشم  تأثیر می گذارد، یعنی می تواندعلائم بسیاری چه جسمی، روانی و عاطفی را بصورت غیرقابل پیش بینی ایجاد کند که از فردی به فرد دیگر نیز متفاوت است.

طبق تحقیقات مولتیپل اسکلروزیس (NMSS)، بیماری ام اس بین دو یا سه برابر در زنان بیشتر از مردان رخ داده است. علائم بیماری ام اس به طور مشابه در  مردان و زنان بروزمیکند اما بدلیل اینکه همچنان ام اس بعنوان یک بیماری میباشد که تمام جوانب آن شناخته شده نیست پزشک نمی تواند شدت علائم ام اس یا پیشرفت بیماری را درست پیش بینی کند چون این بیماری بطور تصادفی به میلین حمله ور میشود و عصبی که تحت تاثیر قرار می دهد ممکن است در نواحی مختلف اندام های بیماران باشد.

همانطور که گفته شد  زنان و مردان مبتلا به MS عموما علائم بیشه به هم را تجربه می کنند، برخی از عوامل دیگر مانند قاعدگی، بارداری و یائسگی ممکن است علائم بیماری ام اس در زنان را تحت الشعاع قرار دهد.
نشانه های این بیماری در زنان مشابه  علائم بیماری در مردان است، اما به علت تغییرات هورمونی می تواند نشانه های دیگری را نیزشامل شود. بعنوان مثال می تواند بر سلامت جنسی زنان و عملکرد مثانه  تاثیر متفاوتی داشته باشد.

برخی علائم بیماری ام اس در زنان شامل موارد ذیل است:

علائم بیماری ام اس در زنان و توضیح علائم

قاعدگی و ام اس:

چون بیماری می تواند بر روی هورمون های زنان  تاثیرات بدی  داشته باشد، در برخی مطالعات  نشان داده شده که در زنان مبتلا به MS در طی یک هفته از شروع، چرخه قاعدگی آن ها شدیدتر و بدتر می شود.

بارداری و ام اس:

خوشبختانه بارداری می تواند خطر بروز علائم ام اس را به مخصوصا در سه ماهه دوم و سوم کاهش دهد. دانشمندان میگویند که بارداری در برابر MS اثر محافظتی برای بیمار  دارد. اما باید گفت  بارداری برخی از علائم ام اس را به طور موقت کاهش دهد، اما عوارض ناشی از بروز بیماری در 3 تا 6 ماه اول پس از زایمان احتمال برگشت و عود دوباره را دارند و خود دوران بارداری فشار جسمی زیادی را نیز بر بدن مادر وارد می کند که ممکن است علائم خاصی از بیماری ام اس را حادتر  کند. علاوه بر این، برخی از داروهایی که افراد برای بیماری ام اس مصرف می کنند در دوران بارداری بی خطر نیست و می تواند علائم را بدتر کند.

کسی که مبتلا به ام اس است و قصد بارداری پرخطر را دارد، باید در مورد داروهای خود با پزشک مشورت کند. از علائم بیماری MS  که در طول دوران بارداری زنان ممکن است تشدید شود میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • یائسگی زود هنگام
 • خستگی غیر طبیعی
 • مشکلات راه رفتن و عدم تعادل به دلیل آسیب های سیستم عصبی مادر
 • بی اختیار ادرار و مدفوع در طول بارداری

علائم ام اس ممکن است بعد از یائسگی مادران شدید تر نیز بروز کند، به دلیل اینکه کاهش سطح استروژن در بدن بیمار رخ میدهد که این باعث  پیشرفت بیماری میشود.در عین حال، تحقیقات بیشتر از طرف متخصصین برای درک  بهتر رابطه بین یائسگی و علائم بیماری ام اس لازم است.

چگونه MS  را در مراحل اولیه تشخیص دهیم؟

تشخیص ام اس در آزمایش خون

اگر متخصص به داشتن این بیماری مشکوک شود، آزمایش های خون بخشی از مراحل اولیه  کشف بیماری است. آزمایش خون در حال حاضر به درستی  نمی تواند به تشخیص درست و جامع  MS کمک کند، اما آنها می توانند به ما بگویید که چه بیماری های را نداریم. و این بیماری ها عبارتند از:

 • بیماری لایم
 • اختلالات ارثی نادردر افراد
 • سیفلیس  شدید
 • ایدز

جالب است بدانید تمام این اختلالات و بیماری ها را می توان با آزمایش خون تشخیص داد. آزمایش خون همچنین می تواند نتایج غیر طبیعی را نشان دهد. یعنی بیماری هایی مانند سرطان یا کمبود ویتامین ب ۱۲ (B12) تشخیص میدهد اگر تمایل به آزمایش ام اس دارید حتی این آزمایش خون در منزل میتواند انجام شود.

راه های دیگری برای  تشخیص بیماری:

یک دکتر(به احتمال زیاد متخصص مغز و اعصاب) برای تشخیص  بیماری ام اس درخواست انجام چندین آزمایش را از بیمار خواهد داشت، مانند:

 • معاینه عصبی: دکتر مغز و اعصاب  شما هرگونه اختلال در عملکرد عصبی را بررسی خواهد کرد.
 • معاینه چشم: برای بررسی بینایی و ارزیابی بیماری‌های چشم، آزمایش هایی نجام می‌شود.
 • تصویربرداری با تشدید مغناطیسی (MRI): : با کمک  یک میدان مغناطیسی قوی و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر مقطعی از مغز و نخاع  و بررسی اعصاب استفاده می‌کند.
 • کشیدن مایع نخاعی: برای اینکار یک سوزن بلند وارد ستون فقرات می‌شود و از مایعی که در اطراف مغز نخاع در گردش است، نمونه‌برداری می‌شود.

پزشکان از این آزمایش ها برای بررسی میزان آسیب به سیستم عصبی مرکزی در دو ناحیه‌ی جداگانه (مغز و نخاع) بهره میبرند. آنها همچنین باید مشخص کنند بین دوره‌هایی بیماری بروز کرده چه میزان به اعصاب مرکزی آسیب وارد کردند، این تست ها برای رد کردن احتمال سایر بیماری‌ها یی که تعدادی از آنها در بالا ذکر شد نیز انجام می‌شوند.

ام اس در بیشتر مواقع متخصصان را بدلیل ناشناخته بودن  متعجب می‌سازد، چون شدت علائم آن و راه‌های اثرگذاری روی زنان و مردان، بسیار متفاوت بروز میکند. حمله‌‌ها و عود کردن ام اس ممکن است چند هفته طول بکشند و سپس به یکباره ناپدید شوند. اما در بیشتر مواقع عودها به تدریج شدیدتر و غیرقابل‌ پیش‌بینی‌تر شوند و با علائم متفاوت و مختلفی همراه باشند.

لازم است بدانیم تشخیص زودهنگام ام اس ممکن است به جلوگیری از پیشرفت سریع آن کمک کند. امکان تشخیص اشتباه  ام اس بدلیل اینکه کاملا شناخته نشده و علائم مشابهی با سایر بیماری دارد نیز وجود دارد. یک مطالعه نشان داد که نزدیک به ۷۵ درصد از متخصصان ام اس، در طی ۱۲ ماه گذشته حداقل ۳ بیمار داشته‌اند که بیماری‌شان اشتباه تشخیص داده شده بود.

آیا ام اس ارثی است ؟

آیا بیماری ام اس ارثی است - علائم بیماری ام اس

ام اس لزوماً  اثبات نشده که ارثی باشد، با این حال براساس گزارش از طرف انجمن ملی ام اس، این احتمال وجود دارد که در صورت داشتن فرد مبتلا از بین نزدیکان احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است. طبق آمار میتوان گفت اگر یک خواهر یا برادر یا والدین مبتلا به ام اس داشته باشند، این احتمال به ۲.۵ تا ۵ درصد می‌رسد. بطور قطع وراثت تنها عامل تعیین کننده ام اس نیست. مثلا در دوقلوهای همسان، در صورت ابتلای یک قلو، احتمال ابتلای دیگری ۲۵% است. اگرچه ژنتیک مطمئناً یک عامل ابتلا شمرده میشود ، ولی تنها عامل نیست.

درمان بیماری MS :

 • اینترفرون بتا 1 : این دارو توانسته است سرعت پیشرفت علائم ام اس را کم می‌کنند. اما توجه داشته باشید باید با دقت استفاده شوند زیرا می‌توانند مانند بسیاری از داروهای دیگر باعث به کبد آسیب برسانند.
 • کوپاکسون (گلاتیرامر): هدف از تولید این دارو متوقف کردن سیستم ایمنی بدن از حمله  ور شدن  به میلینو سیستم عصبی است.
 • تایسبری با نام ژنریک Natalizumab: این دارو برای بیمارانی دو گروه از بیماران  تجویز می‌شود:
 • گروه اول: نمی‌توانند سایر روش‌های درمانی را تحمل کنند .
 • گروه دوم: اینکه این روش‌ها روی علائم آنها هیچ تأثیری نداشته است.
 • میتوکسانترون: متاسفانه در مورد بیمارانی که علائم آنها پیشرفته است تجویز می‌شود. میتوکسانترون می‌تواند سرعت پیشرفت علائم ناتوانی بیمار را کاهش دهد.
 • عصاره شاهدانه (تتراهیدروکانابینو):  این عصاره علائم ی مانند:درد، گرفتگی عضلانی و بی‌خوابی را بهبود می‌بخشد.
 • آباگیو (تریفلونومید): این دارو بصورت قرص تهیه شده است و  مناسب افراد بزرگ‌سالی است که بیماری ام اس آنها از نوع عودکننده  و دوره ای است. این دارو باید یک‌بار در روز مصرف می‌شود.

ابتلا به ویروس کرونا در مبتلایان به ام‌اس

شاید اولین سوالی که برای ما پیش بیاید این باشد که اگر مبتلا به ام‌اس هستیم و دچار عفونت کرونا شدیم چه کنیم؟

خوشبختانه تحقیقات نشان داده عفونت کرونا در بیماران ام‌اس شدیدتر از سایر بیماران نخواهد نبود؛ بنابراین جای هیچ نگرانی نیست.

به دلیل احتمال ابتلا سایر بیماران به کرونا توصیه میشود حدالامکان از منزل خود خارج نشوید، آسانیسم این امکان را فراهم کرده که در منزل خود مستقیما مشاوره گرفته و در صورت لزوم پرستاران آسانیسم با مراجعه حضوری از شما تست کرونا گرفته و بدون حضور به آزمایشگاه نتیجه را از طریق سایت دریافت نماییدو

در صورت ابتلا، حتما در ابتدا به یک پزشک متخصص عفونی مراجعه کنیم و در ادامه لازم است به پزشک معالج متخصص مغز و اعصاب اطلاع دهیم و در مورد قطع یا ادامه درمان از او مشورت بگیریم.

توصیه میشود از مراجعه حضوری به مطب متخصص مغز و اعصاب خودداری کنیم، چون امکان سرایت ویروس به بیماران دیگر زیاد است.

پزشک متخصص مغز و اعصاب با مشورت پزشک متخصص عفونی بر اساس سیر عفونت با ویروس کرونا، راهنمایی‌های لازم را برای قطع احتمالی داروی ام اس و ازسرگیری دوباره مصرف آن به ما ارائه خواهد کرد.

راه های پیشگیری از ابتلا به MS :

پیشگیری بیماری ام اس - روش های درمان بیماری ام اس

پیشگیری از ام اس جدا از مسایل ژنتیکی به پاره ای از عوامل بستگی دارد.تعدادی از تغییرات شیوه زندگی وجود دارد که همه ما می توانیم برای کاهش خطر ابتلا به بیماری آنها را انجام دهیم.

 1. باید از کشیدن سیگار اجتناب کرد.
 2. مراقب وزن خودتان باشید و آنرا کنترل کنید.
 3. از امگا 3 غافل نشوید. مطالعات نشان می دهد که کشورهایی که اکثرا ماهی مصرف می کنند، میزان کمتری از ام اس دارند، که بعضی از کارشناسان معتقدند می تواند به دلیل اثرات ضد التهابی روغن امگا ۳ باشد.
 4. ورزش مداوم به پیشگیری از بیشتر بیماری ها از جمله ام اس و بروز آن جلوگیری میکند.
 5. بسیاری از کارشناسان معتقدند کمبود ویتامین D  در بروز پاره ای از علائم ام اس موثراست.

کلام آخر

در حال حاضر درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما با بهبود شیوه زندگی و اهمیت به سلامت میتوان به عدم بروز آن کمک کرد . یا روند پیشرفت این بیماری را کاهش داد. کارشناسان امیدوارند با تحقیقاتی که در حال انجام است در آینده نزدیک درمان مطمئن و قطعی برای آن پیدا گردد.

ما در مجموعه آسانیسم برای این عزیزان از بهترین متخصصین کمک گرفته ایم. در صورتیکه بیماران در مراحل پیشرفته ی بیماری باشند و با مشکلات حرکتی و عصبی درگیر شده اند نقش پرستار در بهبود وضعیت  و ایجاد انگیزه بسیار موثر است.

آسانیسم در این حوزه از بهیاران متخصص بهره برده است امید است با تلاش و کوشش این عزیزان بتوانیم کمکی باشیم بهبود روند بیماری عزیزانتان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.