امروزه در میان بیماریها بعضی از آنها بر خلاف گذشته در افراد سالمند شایع تر هستند. دلیل آن هم بهبود کلی اوضاع بهداشت عمومی در جهان و ایران است.

روانشناسی رشد که با نام روانشناسی ژنتیک نیز شناخته می‌شود، یکی از شاخه‌های این علم است که رفتار افراد در سنین مختلف را بررسی می‌کند.

بروز مشکلات و اختلال در کارکرد مغز منجر به  تشنج می شود. در واقع این اختلال، در اثر امواج الکتریکی غیر طبیعی مغز ایجاد می شود. در دوران کودکی، مغز، مانند بزرگسالان فعالیت نداشته و به راحتی نمی تواند در مقابل گرمای زیاد و افزایش دما مقاوم باشد.

کارایی اعضای بدن با افزایش سن و کهولت سالمند تحلیل رفته و عملکرد ضعیفتری خواهد داشت، دستگاه گوارش نیز دچار بیماریهای گوارشی سالمندان می شود. گاهی سالمند بیمار یا بستری در تخت، احساس ابتلا به بیماری اسهال می کند.

افراد مسن نسبت به جوانان کمتر دچار سردرد می شوند. تحقیقات نشان می دهد، زنان در طول زندگی سردردهای بیشتری را نسبت به مردان تجربه می کنند. به عنوان مثال، در سنین 21 تا 34 سالگی، شیوع سردرد در زنان 92٪ و در مردان 74٪ است.  پس از سن 75 سالگی، شیوع به ترتیب به 55٪ و 21٪ کاهش می یابد.

آنفولانزا یک ویروس فصلی است که باعث علائم خفیف تا شدید می شود. برخی از افراد در حدود یک هفته بهبود می یابند، در حالی که برخی دیگر می توانند در معرض عوارض جدی و تهدید کننده زندگی باشند. این بیماری یک عفونت ویروسی مسری است که در درجه اول بینی، گلو و ریه ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد.

آسم در کودکان بیماری التهابی دستگاه تنفسی و مجاری هوایی است که باعث می شود مجاری تنفسی کودک در برابر محرک ها واکنشی شدید نشان دهد. این واکنش ها باعث التهاب و مسدودیت مجاری تنفسی می شوند.

بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز با ورود ویروس HIV در بدن فرد ایجاد می شود. افراد مبتلا به ایدز با شیوع این ویروس در بدن، دچار کاهش ایمنی شده و همچنین کاهش قدرت دفاعی بدن دربرابر میکروب ها و بیماریهای دیگر می گردد.

اکسیژن رسانی به خون و تبدیل گازها (اکسیژن با دی اکسید کربن) در بدن انسان بر عهده ریه است. با افزایش سن افراد توانایی ماهیچه های سینه و انعطاف پذیری ریه کاهش یافته و نمیتواند با تنفس عمیق و سرفه، ترشحات را دفع کند.

خواب یکی از نیازها و جریان های طبیعی زندگی انسان است. هرگونه اختلال در خواب منجر به مشکلات روانی و کاهش عملکرد فردی میشود. در سنین مختلف اختلالات خواب امکان پذیر بوده، اما سالمندان و افراد مسن بیشتر با مشکلات عدم دستیابی به خواب راحت مواجه هستند.