تست چربی خون در خانه

دستگاه تست چربی خون در خانه

چربی خون یا کلسترول یک ماده موم مانند است که برای عملکرد تمام سلول‌های بدن ضروری است. با این حال اگر کلسترول خون از حالت نرمال خود خارج شود، تجمع بیش از حد چربی در خون خطرات زیادی در بخش قلبی و عروقی شما به همراه دارد و بیماری‌هایی مانند نارسایی قلبی، سکته قلبی یا مسدودیت رگ‌های قلب را ایجاد کند.

برای همین آزمایش و تست چربی خون در خانه می‌تواند یکی از بهترین روش‌های بررسی، کنترل، جلوگیری و درمان چربی خون بالا باشد. دو روش متداول برای آزمایش چربی خون در منزل وجود دارد که آن‌ها شامل استفاده از دستگاه یا کیت خانگی چربی خون و استفاده از خدمات آزمایش در منزل هستند.

کیت‌ها و دستگاه‌های مختلفی برای تست چربی خون در خانه وجود دارد که برخی از آن‌ها نیازمند به ارسال نمونه به آزمایشگاه هستند و برخی دیگر به صورت آنلاین نمونه را به آزمایشگاه می‌فرستد. این دستگاه‌ها معمولا فقط قابلیت اندازه‌گیری کل کلسترول خون را دارند. 

یک نوع دیگر از آزمایش چربی خون در منزل نیز وجود دارد که توسط پزشک انجام می‌شود. در این آزمایش پزشک یا پرستار به خانه شما می‌آید و در خانه از بیمار خون می‌گیرد تا در آزمایشگاه چربی خون بیمارتان اندازه‌گیری شود.

اطلاعاتی که دستگاه چربی خون خانگی به شما می‌دهد می‌تواند زنگ خطری برای شروع درمان و کاهش چربی خون باشد. با این حال به یاد داشته باشید که به هیچ وجه نباید دستگاه خانگی را به جای بررسی و آزمایش چربی خون توسط پزشک استفاده کرد.

اگر به دنبال تست چربی خون در خانه توسط یک فرد متخصص هستید می‌توانید از شرکت خدمات پرستاری آسانیسم استفاده کنید تا یک پرستار خدمات انجام آزمایش خون در منزل را برای شما انجام دهد.

هدف تست چربی خون در خانه چیست؟

هدف اصلی تست چربی خون در خانه جمع‌آوری اطلاعات کافی درمورد سطح چربی خون شماست. با انجام آزمایش چربی خون شما می‌توانید کلسترول خون بالای خود را تشخیص دهید تا هرچه سریع تر به دنبال درمان و کاهش کلسترول بد (LDL) بروید.

از کجا بدانم که کلسترول خونم بالاست؟

برای راهنمایی کلی می‌توان گفت که وقتی جواب آزمایش آمد، تمام کلسترول خون (total cholesterol levels) باید حدود 5 mmol/L یا کمتر 200 mg/dL باشد.

برای کسب اطلاعات دقیق در مورد میزان نرمال کلسترول خوب، بد و تری گلیسیرید، مقاله کلسترول نرمال تهیه شده را مطالعه کنید.

چطور در خانه تست چربی خون انجام دهم؟

معمولا دو روش برای تست چربی خون در خانه وجود دارد:

 1. استفاده از دستگاه یا کیت تست کلسترول در خانه
 2. استفاده از خدمات آزمایش خون در منزل

هرکدام از این روش‌ها می‌توانند چربی خون شما را در منزل خودتان به شما بدهند.

کیت یا دستگاه تست چربی خون در خانه چیست؟

دستگاه تست چربی خانگی کلسترول یک روش راحت برای آزمایش سطح کل چربی خون شماست. این دستگاه به شما امکان می‌دهد که کلسترول خود را بدون مراجعه به دکتر کنترل کنید تا به جای انتظار روزها یا هفته‌ها نتایج چربی خون خود را در عرض چند دقیقه مشاهده کنید.

مزایا دستگاه تست چربی خون خانگی

 • سرعت بالا
 • راحتی استفاده
 • موثر برای آزمایشات روزانه

معایب دستگاه تست چربی خون خانگی

 • عدم دقت آزمایش
 • معمولا میزان کلسترول‌های خوب یا بد را نشان نمی‌دهد
 • تحت نظر پزشک انجام نمی‌شود

چطور از دستگاه آزمایش خون خانگی استفاده کنم؟

شما می‌توانید کیت‌های آزمایش خانگی چربی خون را بصورت آنلاین خریداری کنید. این دستگاه یک تیغه دارد که به وسیله آن خون از شما گرفته می‌شود و روی نوارهای تست قرار می‌گیرد.

برای استفاده از این دستگاه فقط کافیست انگشت خود را جلوی دستگاه ببرید تا تیغه انگشتتان را سوراخ کند، سپس بگذارید خون روی نوار تست چکه کند. نوار تست دارای مواد شیمیایی است که پس از چند دقیقه تغییر رنگ می‌دهد، تغییر رنگ را با راهنمای رنگ روی دستگاه مطابقت دهید تا نتیجه آزمایش را بدانید.

نحوه استفاده از دستگاه تست چربی خانگی

استفاده از خدمات آزمایش چربی خون در منزل

خدمات آزمایش خون در منزل یکی از بهترین گزینه‌ها برای افرادی است که قابلیت بیرون رفتن از خانه یا حوصله انتظار کشیدن در مطب دکتر را ندارند. با استفاده از خدمات آزمایش چربی خون در منزل یک پزشک یا پرستار به خانه شما اعزام می‌شود تا آزمایش خون در خانه خودتان انجام شود.

پرستار یا پزشک به وسیله آمپول خون شما را می‌گیرد. سپس در یک لوله امن قرار می‌دهد و آن را به آزمایشگاه‌های معتبر ارسال می‌کند. پس از چند روز جواب آزمایش بصورت اینترنتی یا پست به درب خانه شما فرستاده می‌شود تا آن را به دکتر خود ارائه دهید.

مزایای خدمات آزمایش چربی خون در منزل

 • جواب آزمایش دقیق است
 • نیازی به مراجعه به درمانگاه یا مطب دکتر نیست
 • میزان کلسترول خوب (HDL)، کلسترول بد (LDL) و تری گلیسیرید خون را نیز دریافت می‌کنید.
 • آزمایش توسط یک پزشک یا پرستار تعلیم دیده انجام می‌شود
 • شما می‌توانید قند خون خود را نیز آزمایش کنید تا بدانید سطح قند خون نرمال چقدر است.

معایب خدمات آزمایش چربی خون در منزل

 • هزینه آن نسبت به آزمایش در درمانگاه یا دستگاه خانگی بیشتر است
 • باید چند روز برای ارسال جواب آزمایش منتظر بمانید

دستگاه چربی خون در خانه بهتر است یا خدمات آزمایش چربی خون در خانه؟

مسلما بهترین روش آزمایش کلسترول خون در خانه، اعزام پرستار یا پزشک است تا این افراد آموزش دیده به درستی و با بالاترین دقت سطح چربی خون شما را مشخص کنند. معمولا تست چربی خون توسط پزشک زمانی که شما علائم چربی خون بالا نشان دهید درخواست داده می‌شود. در این مواقع باید آزمایش اصولی انجام شود و تست به آزمایشگاه ارائه شود تا جواب درست و دقیق به دکتر شما فرستاده شود.

ولی اگر می‌خواهید فقط سطح کلسترول خود را بررسی و کنترل کنید، می‌توانید از دستگاه‌های خانگی نیز استفاده کنید. به نظر متخصصان، این دستگاه‌ها برای وقتی که شما در مورد چربی خون کنجکاو هستید یا چربی خون شما توسط دکتر مشخص شده و می‌خواهید آن را بررسی کنید، مناسب است.

با این درمان چربی خون باید توسط پزشک انجام شود، پس از پزشک متخصص بپرسید که آیا دستگاه چربی خون به شما کمک می‌کند یا خیر.

انجام آزمایش چربی خون در منزل توسط پزشک یا پرستار

آیا جواب دستگاه چربی خون درست است؟

بیشتر دستگاه‌های حرفه‌ای چربی خون تا حدودی دقیق هستند، ولی معمولا این دستگاه‌ها فقط تمام کلسترول‌های خون را به شما نشان می‌دهند و جزئیات چربی خون را نشان نمی‌دهد یا به صورت تقریبی کلسترول خوب و بد را مشخص می‌کنند.

تست چربی خون در خانه چه چیزی را اندازه گیری می‌کند؟

بیشتر دستگاه‌های چربی خون فقط چربی خون کلی شما را نشان می‌دهند. ولی برخی دستگاه‌های حرفه‌ای نیز هستند که سطح کلسترول‌های مختلف را در بدن مشخص می‌کنند. با اعزام پزشک یا پرستار به خانه شما سطح  تمام کلسترول‌های مهم را دریافت می‌کنید.

مهم‌ترین کلسترول‌هایی که تحت آزمایش قرار می‌گیرند را در جدول معرفی کردیم.

نوع چربی (کلسترول)توضیحات
تمام کلسترولاین نشان دهنده تمام چربی‌های موجود در خون شماست. شما میخواهید که این مقدار زیر 200 mg/dL باشد.
چربی HDLاین چربی به کلسترول خوب نیز معروف است که برای سلامت و جلوگیری از بیماری‌های عروقی ضروری است. شما می‌خواهید این مقدار بالای 60 mg/dL باشد.
چربی LDLاین چربی به کلسترول بد نیز معروف است. مقدار کمی از این کلسترول نیاز است، ولی بیش از حد نرمال باعث رسوب چربی در عروق می‌شود که بیماری‌های جدی و خطرناکی به همراه دارد. شما باید سعی کنید این مقدار را زیر 100 mg/dL نگه‌دارید.
تری گلیسیریداین هم یک نوع چربی است که حد زیاد آن باعث بیماری‌های قلبی می‌شود. مقدار تری گلیسیرید خون شما باید زیر 150 mg/dL باشد.

اینها مهم‌ترین چربی‌ها در آزمایش چربی خون هستند، با این حال چربی‌های دیگری نیز وجود دارد و اعداد پیشنهاد شده فقط به عنوان یک راهنمای کلی هستند. هدف چربی خون شما توسط پزشک با توجه به شرایط و اهداف شما مشخص می‌شود.

دستگاه‌های جدید آزمایش چربی خون در منزل بصورت اینترنتی

قابل توجه شما باشد که در طی سال‌های گذشته دستگاه‌های تست چربی خون در منزلی آماده که به صورت اینترنتی اطلاعات داخل نوار تست را به آزمایش منتقل می‌کند و بعد از چند روز جواب آن روی دستگاه مشخص می‌شود. با این دستگاه دیگر نیازی به پزشک یا پرستار برای گرفتن خون ندارد.

این دستگاه یک دستگاه مدرن است و هنوز در ایران به صورت عمده استفاده نمی‌شود. در واقع، تا جایی که ما تحقیق کردیم، این دستگاه‌ها هیچ داروخانه یا مغازه آنلاینی در ایران فروش نمی‌شود. نام این دستگاه Everlywell Cholesterol and Lipids Test است.

تست چربی خون با موبایل

امروزه چند اپلیکیشن برای تست چربی خون ایجاد شده که شما می‌توانید با موبایل خود انجام دهید. با استفاده از این اپلیکیشن‌ها، شما می‌توانید زمان آزمایش چربی خون خود را رزرو کنید، درخواست آزمایش تست چربی خون در خانه دهید و نتایج آزمایش چربی خون خود را در اپلیکیشن دریافت کنید. قابل ذکر است که این برنامه‌ها بیشتر در خارج از ایران توسعه یافته ولی اپ 6 تست حیاتی در بازار را می‌توانید دانلود کنید و تست چربی خون را با موبایل انجام دهید.

اگر جواب تست چربی خون نامطلوب بود چکار کنیم؟

زمانی که تست چربی خون در منزل نشان داد که شما چربی خون بالا دارید، باید به دکتر مراجعه کنید تا بهترین روش درمان چربی خون بالا برای شما مشخص شود. به طور کلی دکتر درمان‌های زیر را به شما تجویز می‌کند.

 • غذاهای کم چرب مصرف کنید: دکتر ممکن است به شما بگوید که غذاهایی مانند ماهی، برنج قهوه‌‌ای، سبزیجات، میوه و آجیل‌های پروسس نشده استفاده و از فست فود، گوشت قرمز، سوسیس و کالباس، کره، خامه، کیک و غذاهایی که روغن زیاد دارند اجتناب کنید.
 • بیشتر ورزش کنید: بهترین روش کاهش چربی خون ورزش و تغذیه سالم است و دکتر ورزش را نیز به شما پیشنهاد می‌دهد. تلاش کنید هفته‌ای 150 دقیقه ورزش کنید. شنا، پیاده روی سریع، دوچرخه و هر ورزشی که لذت می‌برید برای کلسترول بالا مناسب است.
 • ترک سیگار: سیگار یکی از عوامل کلسترول بالاست و اگر دوخانیات استفاده می‌کنید، باید هرچه سریع تر آن را ترک کنید.
 • ترک مشروبات الکلی: یکی دیگر از عوامل جدی کلسترول بالا مصرف مشروبات الکلی است که باید آن را نیز ترک کنید.
 • مصرف دارو: معمولا مصرف قرص زمانی که کلسترول خون شدیدا بالا بود یا در خطر سکته مغزی یا حملات قلبی هستید، تجویز می‌شود. داروهای مناسب برای چربی خون شامل نیاسین، فنوفیبرات، کلستیپول و خیلی دیگر است که باید توسط پزشک تجویز شود.

کلام آخر

تست چربی خون در خانه یکی راه‌های راحت و آسان برای بررسی چربی خون است. با این حال استفاده از دستگاه‌های خانگی به اندازه آزمایش چربی خون دقیق نیست.

برای بررسی میزان دقیق سطح چربی خون بهتر است از خدمات اعزام پزشک برای آزمایش در منزل استفاده کنید تا در راحتی خانه خود به درستی چربی خون خود را چک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *