5 نکته مهم پیش از تنها گذاشتن کودک در خانه

تنها گذاشتن کودک در خانه می‌تواند کاری ترسناک باشد، چراکه والدین دائما نگرانند که کودک در خانه بدون راهنمایی و مراقبت مادر یا پدر چه تصمیمی می‌گیرد و چه کاری می‌کند. در این مطلب 5 سوال آورده شده است که باید قبل از تنها گذاشتن کودکتان در منزل از خود بپرسید. اگر پاسختان به تمامی این 5 سوال مثبت باشد، می‌توانید با خیال راحت و بدون نگرانی کودک خود را در خانه تها بگذارید و مطمئن باشید که او می‌تواند از خودش در زمان عدم حضور شما مراقبت کند.

1. آیا فرزندتان 10 سالش شده است؟

تمامی والدین می‌دانند که هر کودک در زمان متفاوتی به بلوغ فکری می‌رسد و نمی‌توان گفت که یک کودک در یک سن مشخص آماده‌ی تنها ماندن در خانه است. با این حال بیشتر کودکان در حدود سن 10 تا 12 سالگی برای این مساله آماده می‌شوند، هر چند که این زمان نیز کودک به کودک متفاوت است و اگر کودک شما نسبت به این قضیه احساس آمادگی ندارد نباید او را مجبور به تنها ماندن در خانه کنید. اگر فرزند شما برای این مساله آماده باشد، خودش نیز برای تنها ماندن در خانه هیجان‌زده خواهد بود و مانند بسیاری از کودکان از این مساله هراس نخواهد داشت.

سوالاتی که قبل از تنها گذاشتن کودک در خانه باید از خود بپرسید:

2. آیا فرزندتان می‌خواهد که در خانه تنها باشد؟

کودکانی که نسبت به تنها ماندن در خانه آمادگی دارند نسبت به این ایده نیز راحت خواهند بود و از تنها بودن ترسی نخواهند داشت. اگر کودک شما شخصا ازتان می‌خواهد که در خانه تنها باشد، زمان آن است که راجع به این مساله و مسئولیت‌هایی که خواهد داشت با وی صحبت کنید و به او بگویید که چه چیزهایی را باید رعایت کند. آیا فرزندتان حاضر به پذیرفتن این مسئولیت‌ها هست؟ آیا نسبت به تنها بودن در خانه اعتماد به نفس کافی دارد؟ تنها گذاشتن کودک در خانه بدون پرستار کودک, کودک مستقل,تنها گذاشتن کودک, تنهایی کودک, کودک تنها در خانه

3. آیا کودکتان مستقل است؟

کودکانی که صبح‌ها خودشان لباس می‌پوشند و می‌توانند برای خودشان وعده‌های غذایی ساده درست کنند، توانایی نگه‌داری از خودشان قبل و پس از مدرسه را نیز دارند. به عنوان والد کودک می‌توانید با تشویق او به انجام برخی از کارها استقلال را در او تقویت کنید. برای مثال می‌توانید از او بخواهید که هر روز صبح خودش حاضر شود یا خودش نهار خودش را در ظرف ریخته و آماده کند.

4. آیا راجع به امنیت به کودک خود چیزی آموخته‌اید؟

قبل از تنها گذاشتن فرزند در خانه، بسیار ضروری است که او را برای چنین چیزی آماده کرده باشید. آموزش مسائل اولیه‌ی امنیتی به کودک می‌تواند یک گام ضروری در این زمینه باشد. حتی برخی از والدین به کودکان خود نحوه‌ی استفاده از جعبه‌ی کمک‌های اولیه را نیز آموزش می‌دهند. اگر دو فرزند داشته باشید بسیار ضروری است که به فرزند بزرگتر آموزش پرستاری از کودک را نیز بیاموزید تا بتواند از برادر یا خواهر کوچکتر خود مراقبت کند.

5. آیا به فرزند خود تعلیم داده‌اید که زمانی که در خانه نیستید چه کار کند؟

شما نیز به عنوان والد یا پرستار کودک نقش مهمی در آماده کردن او برای این امر دارید. باید به کودک خود آموزش دهید که چگونه می‌تواند با شما در ارتباط باشد یا اگر شما در خانه نبودید چگونه درخواست کمک کند. همچنین باید به او قوانین خانه را نیز بیاموزید و از او انتظار داشته باشید که در زمان عدم حضور شما نیز این مساله را رعایت کند. علاوه بر این موارد یک نکته‌ی خیلی مهمی که در دنیای امروزه لازم است به کودک خود بیاموزید این است که نباید در شبکه‌های اجتماعی – حتی در بین شبکه‌ی دوستان خود – اعلام کند که در خانه تنها است. آخرین نکته‌ای که باید رعایت کنید نیز این است که باید مطمئن باشید کودکتان به شماره‌های ضروری دسترسی دارد و می‌تواند با شماره‌های زیر تماس داشته باشد:
  • پلیس 110
  • شماره محل کار و تلفن همراه شما
  • شماره یک همسایه یا آشنایی که به او در نگه‌داری از کودکتان اعتماد دارید.
  • شماره اورژانس 115 و آتش‌نشانی 125
  • آدرس منزل
بسیاری از کودکان رویایشان این است که روزی برسد که بتوانند در خانه تنها باشند، ولی در جهت مخالف، بسیاری از والدین از این امر هراس دارند. اگر جواب سوال‌های بالا منفی است یا به هر دلیلی دلتان راضی به تنها گذاشتن فرزندتان در خانه نیست، همواره می‌توانید به کمک استارت‌آپ آسانیسم که در زمینه‌ی خدمات پرستاری فعالیت دارد، بهترین پرستار کودک در منزل تهران را برای فرزند خود پیدا کنید.

4 پاسخ

    1. استفاده از خدمات پرستاری در منزل مزایای زیادی دارد. با وجود یک پرستار کودک در خانه، دیگر لازم نیست نگران کودک خود باشید. علاوه بر این، پرستار هر روز به پیشرفت او کمک خواهد کرد. زیرا حضور در خانه باعث آسایش بیشتر و دوری از محیط شلوغ و آلوده می شود و اضطراب و استرس را کم می کند. یکی دیگر از مزایای پرستاری در منزل این است که والدین می توانند بدون درگیری ذهنی و با خیالی آسوده به کار خود رسیدگی کنید.

  1. سوالم اینه چه اطمینانی بهمون میدید که مراقب کودکی که میفرستید خوب باشه و برا کودکم مشکلی ایجاد نکنه؟

    1. با سلام ، پرستارانی که توسط مرکز ما برای شما فرستاده می شود توسط خودتان مورد مصاحبه قرار می گیرند و اگر به هر دلیلی تو یکی از مراحل حتی بعد استخدام مورد پسند شما نبود یک نیروی پرستار دیگر به سرعت جایگزین میشود و این چرخه طبق درخواست شما تا جلب رضایت کاملتون ادامه داره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.