خانه

درمان ویروس HPV

HPV مخفف ویروس پاپیلومای(Human papillomavirus) انسانی است. این ویروس بسیار رایج است و از این ویروس حدود 100 نوع HPV وجود دارد که بر قسمت های مختلف بدن تأثیر می گذارد. از این 100 نوع HPV حدود 30 نوع آن می تواند اندام تناسلی از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی، بیضه و همچنین مقعد را تحت تأثیر قرار دهد. در بین این 30 نوع ویروس HPV حدود 14 نوع خطرناک در نظر گرفته شده اند چرا که منجر به سرطان دهانه رحم می شوند.

HPV چگونه منتقل می شود؟

ویروس HPV از طریق داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که مبتلا به ویروس HPV است منتقل میشود. HPV حتی زمانی که فرد آلوده علائم و نشانه هایی نداشته باشد، نیز منتقل می شود.

هر کسی که از نظر جنسی فعال است ممکن است به HPV مبتلا شود، حتی اگر تنها با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد. ممکن است علائم HPV سال ها پس از رابطه جنسی با فردی که مبتلا به این بیماری بوده است، بروز پیدا کند، این موضوع باعث می شود که ندانید اولین باری که به این عفونت مبتلا شده اید چه زمانی بوده است.

درمان ویروس HPV

آیا ویروس HPV مشکلات سلامتی ایجاد می کند؟

در بیشتر موارد، HPV به خودی خود از بین می رود و هیچ مشکلی برای سلامتی ایجاد نمی کند؛ اما وقتی HPV از بین نرود، می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند زگیل تناسلی و سرطان شود.

زگیل های تناسلی معمولاً به صورت یک برآمدگی کوچک یا گروهی از برآمدگی ها در ناحیه تناسلی ظاهر می شوند. آنها می توانند کوچک یا بزرگ، برجسته یا مسطح یا شکل گل کلم باشند. پزشک معمولاً می تواند با بررسی ناحیه تناسلی زگیل را تشخیص دهد.

آیا HPV باعث سرطان می شود؟

HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر سرطان ها از جمله سرطان در فرج، واژن، آلت تناسلی یا مقعد شود. همچنین این ویروس می تواند باعث ایجاد سرطان دهان و حلق شود.

انواع HPV که می توانند باعث بروز علائم زگیل تناسلی شوند با انواع HPV که منجربه سرطان می شوند متفاوت اند.

هیچ راهی وجود ندارد که دقیقا بدانیم افرادی که HPV دارند به سرطان یا سایر مشکلات سلامتی مبتلا می شوند یا خیر. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند (از جمله افراد مبتلا به HIV/AIDS) ممکن است کمتر بتوانند با HPV مبارزه کنند در نتیجه ممکن است بیشتر به مشکلات سلامتی ناشی از HPV رو به رو شوند.

چگونه می توانم از ویروس HPV و مشکلات سلامتی ناشی از آن جلوگیری کنم؟

برای کاهش خطر ابتلا به HPV می توانید چندین کار انجام دهید:

  • واکسن بزنید، واکسن HPV بی خطر و موثر است.
  • غربالگری سرطان دهانه رحم را انجام دهید. غربالگری معمولا در زنان 21 تا 65 سال می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.
  • اگر از نظر جنسی فعال هستید:
  • هر بار که رابطه جنسی دارید از کاندوم لاتکس به روش صحیح استفاده کنید. این کار می تواند احتمال ابتلا به HPV را در شما کاهش دهد؛ اما HPV می تواند مناطقی را که توسط کاندوم پوشانده نشده است آلوده کند؛ بنابراین کاندوم ممکن است به طور کامل از شما در برابر ابتلا به HPV محافظت نکند.
  • تنها یک شریک جنسی داشته باشید.
  • از رابطه با کسانی که چندین شریک جنسی دارند خود داری کنید.

بنر دکتر در منزل

واکسن HPV

واکسن HPV به پیشگیری از گونه هایی از ویروس HPV که باعث ایجاد زگیل تناسلی، مقعدی یا دهانی و همچنین برخی سرطان ها میشوند، کمک می کند.
سه واکسن HPV، سرویکس (Cervarix)، گارداسیل (Gardasil) و گارداسیل 9(Gardasil9) توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است.

جدیدترین واکسن HPV، Gardasil 9 است که برای استفاده در مردان و زنان سنین 9 تا 45 سال برای محافظت در برابر سرطان دهانه رحم و زگیل های تناسلی تأیید شده است.مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها، واکسیناسیون HPV را برای دختران و پسران 11 و 12 ساله توصیه می کنند، اگرچه می توان آن را در سن 9 سالگی نیز انجام داد. تزریق واکسن HPV برای دختران و پسران قبل از تماس جنسی بسیار هوشمندانه است.

هنگامی که فردی به HPV آلوده می شود، واکسن ممکن است موثر نباشد یا اصلاً کار نکند. همچنین، تاثیر واکسن در سنین پایین بهتر از افراد مسن است؛ در صورتی که قبل از عفونت فرد تزریق شود، واکسن می تواند در اکثر موارد از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

چه کسی باید واکسینه شود؟

واکسیناسیون HPV در سن 11 یا 12 سالگی و برای همه تا سن 26 سالگی توصیه می شود.
واکسیناسیون برای افراد بالای 26 سال توصیه نمی شود. با این حال، برخی از بزرگسالان 27 تا 45 ساله که هنوز واکسینه نشده اند، ممکن است پس از صحبت با پزشک خود در مورد خطر ابتلا به عفونت های جدید HPV و مزایای احتمالی واکسیناسیون، تصمیم به دریافت واکسن HPV بگیرند.

واکسیناسیون HPV در این محدوده سنی مزایای کمتری را به همراه دارد. اکثر بزرگسالان فعال جنسی قبلاً در معرض HPV قرار گرفته اند. در هر سنی، داشتن شریک جنسی جدید یک عامل خطر برای ابتلا به عفونت HPV جدید است. افرادی که در حال حاضر در یک رابطه طولانی مدت و متقابل تک همسری هستند به احتمال زیاد به عفونت HPV جدید مبتلا نمی شوند.

ویروس HPV

درمان ویروس HPV

درمان HPV در مردان

در حال حاضر هیچ درمانی برای HPV در مردان وجود ندارد. با این حال، اکثر مشکلات سلامتی ناشی از HPV قابل درمان هستند. در صورت بروز زگیل تناسلی، پزشک از انواع داروهای موضعی و خوراکی برای درمان این بیماری استفاده می کند.

سرطان های مرتبط با HPV نیز قابل درمان هستند، به ویژه هنگامی که در مراحل اولیه تشخیص داده شوند. پزشک متخصص در درمان سرطان می تواند سرطان را ارزیابی کرده و یک برنامه درمانی مناسب ارائه دهد. اقدام زودهنگام بسیار موثر است، بنابراین در صورت مشاهده علائم غیر معمول باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان HPV در زنان

هیچ درمانی برای HPV در زنان نیز وجود ندارد. پزشکان فقط می توانند علائمی را که HPV ایجاد می کند درمان کرده و سلولهای سرطانی یا پیش سرطانی را از بین ببرند.

پزشک ممکن است زگیل تناسلی را از طریق دارو های تجویزی، سرما درمانی، لیزر درمانی و … درمان کند.

پزشکان معمولاً تغییرات پیش سرطانی در دهانه رحم را با روش برداشتن الکتریکی حلقه ای (LEEP) درمان می کنند در این روش یک حلقه سیم نازک که جریان الکتریکی دارد بافت غیر طبیعی را از بین میبرد. اگر فردی در نتیجه HPV دچار سرطان شود، درمان آن سرطان را دریافت می کند، این درمان میتواند شامل شیمی درمانی باشد.

روش هایی برای رفع علائم HPV

درمان ویروس HPV بدون از بین بردن عفونتی که در بدن وجود دارد امکان پذیر نیست. درمان هایی وجود دارند که در رفع زگیل های تناسلی موثر هستند، اما توانایی درمان عامل اصلی بروز آن ها را نداشته و تاثیر آن ها به صورت موقت است؛ یعنی زگیل تناسلی پس از درمان ممکن است دوباره ظاهر شود. تنها راه توقف ویروس HPV صبر کردن تا زمانی است که سیستم ایمنی، ویروس را به طور کامل در بدن از بین ببرد و بدن را از ویروس HPV پاک کند. روش های زیر برای رفع علائم ویروس HPV به کار میروند:

دارو های موضعی

دارو‌های زیادی برای درمان زگیل تناسلی وجود دارند، که ممکن است پزشک برای درمان بیمار، از آن‌ها کمک بگیرد. معمولا دارو‌هایی که برای درمان اچ پی وی، در دارو‌خانه‌ها وجود دارد به دو صورت پماد و محلول هستند. محلول اسیدسالیسلیک، پماد پودوفیلین، پماد آلدارا، محلول پودوفیلاکس و… نمونه‌ای از دارو‌های موضعی هستند؛ که در ادامه به بررسی بیش‌تر آن‌ها می‌پردازیم. این توضیحات فقط جهت آگاهی شما عزیزان است و برای مصرف آن‌ها بهتر است با پزشک مشورت کنید.

پماد پودوفیلین

این پماد با متوقف کردن تکثیر سلول‌ها، زگیل تناسلی را کنترل می‌کند. این دارو خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و به شیوه نکروز موضعی، یا همان مرگ سلول‌های آسیب دیده، ویروس را متوقف و زگیل تناسلی را از بین می‌برد.

محلول پودوفیلاکس

محلول پودو فیلاکس روشی دیگر برای درمان زگیل تناسلی است. این دارو به دو صورت محلول و ژل در داروخانه‌ها موجود است. البته توجه داشته باشید که مصرف آن محدودیت‌هایی نیز دارد؛ برای مثال، استفاده از آن در ناحیه مخاطی، دهان و داخل واژن منع شده است.

پماد آلدارا

پماد آلدارا برای درمان بیماری، به شیوه‌ای دیگر عمل می‌کند. آلدارا با افزایش قدرت سیستم ایمنی در بدن، با بیماری مقابله می‌کند. این دارو برای کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‎‌شود. همچنین استفاده از آن هنگام تماس جنسی توصیه نمی‌شود. مدت زمان درمان، با استفاده از این پماد، 16 هفته به طوری که در هر هفته سه دفعه از آن استفاده شود؛ تعیین شده است.

محلول اسیدسالیسیلیک

محلول اسید سالیسلیک، دارویی اسیدی است؛ که زگیل‌ها و بافت آسیب دیده را در خود حل کرده و از بین می‌برد. مدت زمان نتیجه گرفتن از این درمان، طولانی بوده و شیوه اسفاده از آن، استعمال به صورت موضعی است. تماس آن با چشم، دهان و بینی منع شده، و بهتر است از تماس محلول با این نواحی جلوگیری کنید.

لیزر درمانی

در روش درمان لیزری پزشک با استفاده از پرتوی نور و رساندن حرارت به زگیل ها، گلبول های قرمز موجود در آن ها را از بین میبرد درنتیجه با نرسیدن جریان خون زگیل ها از بین میروند. در این روش، پرتو‌های فرو سرخ، مستقیما روی ناحیه هدف تابیده می‌شوند، و به صورت تهاجمی، روی زگیل اثر می‌گذارند. لیزر درمانی، در 90 درصد افراد بدون هیچ عارضه‌ای انجام شده و حتی برای درمان خانم‌های باردار نیز مناسب است.

الکتروکوتر

در این روش پزشک از جریان الکتریکی کم ولتاژ برای سوزاندن زگیل ها استفاده می‌کند. در صورتی که زگیل ها زیاد باشند ممکن است نیاز باشد که بیمار بیهوش شود در غیر این صورت پزشک از بی حسی موضعی استفاده میکند. با استفاده از این روش از ایجاد بافت غیر طبیعی، خونریزی و عفونت جلوگیری می‌شود.

بنر دکتر در منزل

تزریق اینترفرون

از آنجایی که تزریق اینترفرون عوارض زیادی دارد به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرما درمانی (کرایو تراپی)

در روش سرما درمانی پزشک از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می‌کند. پس از سرما درمانی پوست اطراف و روی زگیل تاول میزند و طی مدت 7 تا 14 روز بهبود پیدا میکند.

جراحی

جراحی اخرین گزینه درمانی است که برای برداشتن زگیل به کار میرود در این روش پزشک زگیل را با استفاده از برش برداشته و جای آن را بخیه میزند.
اگر به هر دلیلی نمیتوانید برای تشخیص ویروس HPV یا درمان آن به بیمارستان و سایر مراکز درمانی مراجعه کنید میتوانید از سرویس آزمایش HPV در منزل پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم استفاده کنید.

جمع بندی

HPV شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است. HPV می تواند پر خطر یا کم خطر باشد به طوری که برخی از انواع HPV ممکن است باعث بروز زگیل تناسلی یا سرطان شوند. پزشک نمی تواند به طور مستقیم ویروس HPV را در زنان و مردان درمان کند، اما می تواند علائم فرد را از طریق روش هایی مانند جراحی، کرایوتراپی یا کرم و محلول ها درمان کند. توصیه میشود که همه کودکان 11 تا 12 سال یا بیشتر واکسن HPV خود را تزریق کنند تا از این عفونت جلوگیری شود.

پلتفرم خدمات پرستاری و پزشکی آسانیسم، آماده خدمت رسانی به شما عزیزان است. برای دریافت سرویس‌های، آزمایش در منزل و تزریق واکسن در منزل، کافی است با شماره 02191304433 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.