خانه

علائم زگیل تناسلی

ویروس پاپیلومای انسانی، یکی از هزاران ویروس موجود در جهان است. این ویروس عامل اصلی عفونت و زگیل تناسلی در مردان و زنان بوده و از طریق فعالیت جنسی انتقال می‌یابد. در هنگام استحمام، تعویض لباس یا هر زمان دیگری اگر متوجه یک برآمدگی در ناحیه تناسلی خود شوید، متعجب و نگران خواهید شد و این سوال برایتان به‌وجود می‌آید که از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم؟ آیا من به زگیل تناسلی مبتلا شده ام یا یک بیماری پوستی دیگر به سراغم آمده؟ اگر می‌خواهید پاسخ سوال‌های خود را بدانید با ما همراه باشید.  

زگیل تناسلی چیست؟

هنگامی که رابطه جنسی  محافظت نشده و تماس مستقیم پوست با پوست  فرد مبتلا بر قرار شود؛ ویروس  انتقال می‌یابد. پاپیلومای انسانی بیش از 100 نوع  مختلف دارد  که 6 و 11 تیپ‌های کم خطر ۳۵ و ۳۳ و ۳۱ و ۱۸ و ۱۶ تیپ پر خطر آن هستند. تیپ‍‌های کم خطر عامل زگیل تناسلی و تیپ‌های پر خطر عامل بیماری‌هایی مثل سرطان هستند. پس از ابتلا بین چند هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا علائم بیماری آشکار شوند. اما پس از ابتلا چگونه بفهمیم زگیل تناسلی داریم و علت برآمدگی عفونت غدد چربی، موهای زیر پوستی، تبخال تناسلی و… نیستد؟! برآمدگی‌های پوست ناشی از زگیل تناسلی، می‌توانند کوچک، بزرگ، همرنگ پوست یا تیره تر از پوست باشند. زگیل می‌تواند خوشه‌ای یا تکی، شبیه به گل کلم  و زبر یا با سطح صاف دیده شود. درد و خارش یکی دیگر از نشانه‌های ابتلا به آن است.

علائم زگیل تناسلی چیست؟, علائم زگیل تناسلی زنان, علائم زگیل تناسلی در مردان

علائم زگیل تناسلی چیست؟

یکی از سولاتی که درباره زگیل تناسلی می‌تواند ذهن شما را درگیر کند این است که چگونه متوجه شویم زگیل تناسلی داریم؟ زگیل تناسلی یکسری توده‌ها و بافت نرمی هستند که به وسلیه ویروس hpv   روی اندام جنسی  ایجاد می‌شوند و در اثر رابطه دهانی، واژینال و مقعدی بین شریکان جنسی انتقال می‌یابند. پس از رابط جنسی و عفونت چند هفته یا چند ماه طول می‌کشد تا زگیل ایجاد شده و علائم آن قابل مشاهده شود. برخی دیگر از زگیل‌ها حتی پس از گذراندن این دوره نیز به دلایلی نظر تیره، کوچک و همرنگ پوست بودن،  قابل مشاهده نیستند. در ادامه به بررسی علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان می‌پردازیم.

بنر تماس آزمایش HPV

علائم زگیل تناسلی در زنان و مردان

 • خونریزی و درد درصورت قرار گرفتن در مجاری ادراری
 • خارش
 • سوزش در محل عارضه
 • ترشحات واژن
 • زائده های توپر گوشتی به شکل بر آمده و کوچک
 • زائده های توپر گوشتی به شکل بر آمده و بزرگ به صورت خوشه‌ای ( مانند گل کلم)
 • زائده‌های هم رنگ پوست
 • زائده‌های تیره یا روشن

زگیل تناسلی ممکن است در نواحی مختلف بدن رشد کند که با نوع زگیل تناسلی متفاوت است.به همین دلیل پس از شناخت ظاهر آن باید بدانیم اغلب در کدام قسمت بدن رشد می‌کند. در ادامه به بررسی نواحی رشد این زائده به تفکیک جنسیت می‌پردازیم.

نواحی رشد زگیل تناسلی در مردان

 • آلت تناسلی
 • کیسه بیضه
 • ران
 • داخل یا اطراف مقعد
 • دهان لب یا گلو در صورت تماس جنسی دهانی

نواحی رشد زگیل تناسلی در زنان

 • داخل واژن یا مقعد
 • خارج از واژن یا مقعد
 • روی دهانه رحم
 • در دهان در صورت ارتباط جنسی دهانی
علت ایجاد علائم زگیل تناسلی چیست؟ - فرق زگیل تناسلی با جوش

علت ایجاد زگیل تناسلی چیست؟

عامل اصلی زگیل تناسلی ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV است. این ویروس با داشتن انواع متفاوت، روی اندام‌های مختلف تاثیر می‌گذارند؛ اما 30 تا 40 نوع از آن‌ها روی اندام تناسلی تاثیر گذارند و به طور کلی عامل اصلی ایجاد زگیل در بدن هستند زیرا عامل و ویروس‌های دیگر توانایی به‌وجود آوردن این عارضه را ندارند. اغلب افرادی که فعالیت جنسی دارند ممکن است ویروس عامل زگیل تناسلی را دریافت کنند با این وجود این ویروس همیشه منجر به بیماری زگیل تناسلی نمی‌شود و گاهی به خودی خود از بین می‌روند. از طریق تست hpv می‌توانید از ابتلا یا عدم ابتلای خود مطمئن شوید

بنر دکتر در منزل

عوامل خطر زگیل تناسلی

هر فردی که فعالیت جنسی دارد در معرض خطر ابتلا به HPV است. با این حال عواملی که می توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را افزایش دهند عبارتند از:

 • برقراری رابطه جنسی در سنین کم
 • مبتلا شدن مادر باردار (امکان ابتلای نوزاد پس از تولد را به‌ همراه دارد)
 • رابطه جنسی محافظت نشده
 • روابط جنسی متعدد
 • مبتلا بودن به یک عفونت مقاربتی دیگر
 • سیستم ایمنی ضعیف بدن
 • اپیلاسیون به شیوه‌های غیر بهداشتی
 • انتقال از طریق لباس زیر دیگران ( این اتفاق به طور نادر اتفاق می‌افتد)
عوامل خطر زگیل تناسلی, عوارض احتمالی hpv

عوارض احتمالی HPV چیست؟

عفونت HPV عامل اصلی سرطان در دهانه رحم است. همچنین می تواند منجر به تغییرات پیش سرطانی در سلول های دهانه رحم شود که به آن دیسپلازی می گویند.
انواع دیگر HPV نیز ممکن است باعث سرطان در اندام تناسلی خارجی زنان (فرج) شوند. آنها همچنین می توانند منجربه سرطان آلت تناسلی و مقعد شوند.
زگیل تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص این وضعیت، پزشک سوالاتی در مورد سلامت و سابقه جنسی شما می پرسد. این سوالات شامل علائمی است که تجربه کرده اید و اینکه آیا رابطه جنسی محافظت نشده‌ای داشته‌اید یا خیر؟

همچنین پزشک هر ناحیه ای را که احتمال می دهید زگیل در آن ایجاد شده باشد را معاینه میکند.

عوارض احتمالی HPV برای خانم ها

با توجه به اینکه زگیل تناسلی می تواند داخل بدن خانم ها رشد کند، پزشک ممکن است برای تشخیص درست نیاز به معاینه لگن داشته باشد. در این روش از محلول اسیدی ملایمی استفاده میکنند که به نمایان شدن زگیل ها کمک می کند.

پزشک ممکن است در برخی شرایط تست پاپ اسمیر انجام دهد این تست تنها مخصوص خانم ها است. در این آزمایش از سلول های دهانه رحم و واژن نمونه برداری میشود سپس برای تشخیص HPV آزمایش میشود.

انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیر طبیعی را در آزمایش پاپ ایجاد کنند که ممکن است تغییرات پیش سرطانی را نشان دهد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص داد، ممکن است به یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی نیاز داشته باشید.

اگر شما یک زن هستید و نگرانید که ممکن است به نوعی از HPV مبتلا شده باشید که باعث سرطان دهانه رحم می شود، پزشک شما می تواند آزمایش DNA انجام دهد. این آزمایش تعیین می کند که چه نوع HPV در سیستم شما وجود دارد. آزمایش HPV برای مردان هنوز امکان پذیر نیست.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟ - زگیل تناسلی در دختر مجرد

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

در حالی که  علائم زگیل تناسلی قابل مشاهده، اغلب با گذشت زمان از بین می روند اما ویروس HPV خود می تواند در سلول های پوست شما باقی بماند؛ بنابراین باید علائم زگیل تناسلی رو جدی بگیرید تا این ویروس را به دیگران منتقل نکنید.

ممکن است بخواهید زگیل های تناسلی را برای تسکین علائم دردناک یا به حداقل رساندن ظاهر بد آنها درمان کنید، در این صورت لازم است به پزشک متخصص مراجعه کنید. اگر به هر دلیلی نمیتوانید برای درمان به بیمارستان یا سایر مراکز درمانی مراجعه کنید میتوانید از سرویس دکتر در منزل پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم استفاده کنید.

در برخی مواقع پزشک ممکن است درمان موضعی زگیل را تجویز کند که شامل موارد زیر میشود:

 • imiquimod (آلدارا)
 • پودوفیلین و پودوفیلوکس (کاندیلوکس)
 • تری کلرواستیک اسید یا CA

اگر زگیل های قابل مشاهده با گذشت زمان از بین نروند، در این شرایط برای برداشتن آنها نیاز به جراحی جزئی دارید. پزشک متخصص شما می تواند زگیل ها را در صورت نیاز از طریق این روش ها از بین ببرد:

بنر تماس آزمایش HPV
 • الکتروکوتر یا سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی
 • سرما درمانی یا انجماد زگیل
 • لیزر درمانی
 • برش یا قطع زگیل
 • تزریق داروی اینترفرون

برخی از اشتباهات درباره بیماری زگیل تناسلی

انتقال سریع ویروس hpv ممکن است در بعضی از افراد باعث ایجاد حس شک و تردید شود و با باور‌های غلط، چالش ذهنی مبتلا شدن به آن را به‌وجود ‌آورد. به همین علت به بررسی چند باور غلط می‌پردازیم.

·استفاده از سرویس بهداشتی مشترک باعث انتقال بیماری از فردی به فرد دیگر می‌شود

این باور کاملا غلط است زیرا تنها راه انتقال، فعالیت جنسی و تماس پوست با پوست فرد آلوده حین ارتباط جنسی است.

·با دست دادن امکان انتقال وجود دارد

با دست دادن امکان انتقال بیماری وجود ندارد زیرا ویروس ‌های hpv تاثیر گذار بر اندام تناسلی فقط قادرند این اندام را درگیر کنند.

سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی

یکی از عوامل خطر درصورت ابتلا به زگیل تناسلی برای خانم‌ها سرطان دهانه رحم است. در حقیقت ویروس hpv موثر ترین عامل در سرطان‌های دهانه رحم به شمار می رود که پس از ابتلا به ویروس hpv حداقل بیست سال یا بیشتر طول می‌کشد که بیمار به سرطان دهانه رحم دچار شود.

سرطان مقعد و ویروس hpv

هنگامی که فردی به سرطان مقعد دچار می‌شود،سلول‌های بدن او در ناحیه مقعد تکثیر و رشد غیر طبیعی دارند. سرطان مقعد می‌تواند ناشی از رشد سرطان در سایر قسمت‌های بدن باشد؛ همچنین امکان ابتلا به سرطان مقعد از طریق ویروس اچ پی وی وجود دارد. بر اساس تحقیقات دانشمندان، اصلی ترین دلیل ابتلا به سرطان مقعد ویروس اچ پی وی است.

سرطان آلت تناسلی

در مردان نیز مانند زنان، امکان تاثیرگذاری ویروس hpv، احتمال ابتلا به سرطان ناشی از این ویروس وجود را به وجود می‌آورد. اما توجه داشته باشید که امکان مبتلا شدن به آن نسبت به ابتلا به سرطان رحم کم‌تر است و معمولا در مردانی اتفاق می‌افتد که بدنشان سیستم ایمنی ضعیفی دارد. در سطان آلت تناسلی شاهد رشد غیر طبیعی سلولها خواهیم بود همچنین، سرطان مقعد سرطان گلو و … از دیگر سرطان‌های ناشی از این عفونت هستند.

نحوه پیشگیری از زگیل تناسلی

·        کاهش مصرف سیگار

شاید تعجب کنید که کاهش مصرف سیگار چگونه می‌تواند از شما در برابر ابتلا به بیماری‌های مقاربتی محافظت کند؛ کاهش مصرف سیگار از ضعف سیستم بدنی در برابر ویروس‌ها و بیماری‌های مقاربتی کاسته و از ابتلا به این بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

·        تزریق واکسن گارداسیل

اولین کاری که باید برای محافظت از خودتان در برابر ویروس اچ پی وی انجام دهید تزریق واکسن گارداسیل است. واکسن گارداسیل، ساخته دست دانشمندان برای مقابله با پاپیلومای انسانی است که عمر کوتاهی نیز دارد.  تزریق آن از 9 سال به بالا امکان پذیر بوده و بهترین زمان تزریق آن قبل از شروع فعالیت جنسی است. این واکسن ویروس‌های نوع 4 ،11، 16 و 18 که عامل زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم است را شامل می‌شود.

·        تزریق واکسن سرواریکس

حدود 70 درصد از آمار ابتلا به سرطان رحم ناشی از دو ویروس نوع 17 و 18 است. این دو ویروس همچنین موجب سرطان‌های گردن، رحم و ناحیه تناسلی می‌شود. واکسن سرواریکس باعث جلوگیری از عفونت‌های ناشی از این دو ویروس می‌شود و می‌تواند جایگزین مناسبی برای واکسن گارداسیل باشد.

·        استفاده از کاندوم و وسایل مراقبتی

همانطور که می‌دانید اغلب بیماری‌های مقاربتی به تماس مستقیم هنگام روابط جنسی رعایت نکردن نکات بهداشتی اتفاق می‌افتد. از طرفی اگر شریک جنسی شما به عفونت اچ پی وی مبتلا باشد ممکن است قابل مشاهده نباشد. به همین علت استفاده از کاندوم، وسایل مراقبی، و محافظ دهانی در هنگام برقراری ارتباط جنسی از اهمیت بالایی برخوردار است.

تست پاپ و زگیل تناسلی

سرطان رحم به عنوان چهارمین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در بانوان است که تشخیص و درمان به موقع  آن ممکن است فرد را از مرگ نجات دهد. با استفاده از آزمایش پاپ اسمیر به راحتی می‌توان عفونت اچ پی وی و سرطان دهانه رحم را تشخیص داد. انواع خاصی از HPV ممکن است نتایج غیر طبیعی را در آزمایش پاپ ایجاد کنند که ممکن است تغییرات پیش سرطانی را نشان دهد. اگر پزشک شما این ناهنجاری ها را تشخیص داد، ممکن است به یک روش تخصصی به نام کولپوسکوپی نیاز داشته باشید. پزشک حتی با انجام آزمایش DNA می‌تواند نوع ویروس موجود در بدن شما را تشخیص دهد.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

افزایش امکان ابتلا به سرطان و سرعت انتقال بیماری به شریک جنسی، می‌توانند دلایل کافی برای درمان هر چه سریع‌تر زگیل تناسلی باشند. با وجود اینکه درمان، علائم ظاهری زگیل تناسلی قابل مشاهده را از بین می‌‌برد اما خود ویروس همچنان در پوست شما باقی می‌ماند و امکان انتقال وجود خواهد داشت. به همین دلیل پس از درمان هم باید فعالیت‌های لازم جهت پیشگیری از بیماری را انجام دهید. شما بدون مراجعه به پزشک هم می‌توانید مرحل درمان و معاینه توسط پزشک را در خانه بگذرانید. کافی است یا کارشناسان ما در آسانیسم تماس حاصل فرمایید و از خدمات پزشک و پرستار در منزل  بهره بگیرید. به طور کلی روش‌های درمان شامل موارد زیر است.

· دارو‌های موضعی

زمانی که به پزشک مراجعه می‌کنید؛ احتمالا تجویز مصرف پماد و دارو‌های موضعی اولین اقدام او باشد. اولیتپودوفیلاکس، سینکاتچینز، سالسیلیک اسیدو کرم آلدرا تعدادی از پماد‌هایی هستند که برای درمان زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پماد‌ها باید با توجه به دستور پزشک و دستورالعمل روی بسته بندی استفاده شود تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

· کریوتراپی

در کریوتراپی یا همان سرما درمانی، با استفاده از گاز نتیروژن آرگون یا دی اکسید کربن به تخریب بافت آسیب دیده می‌پردازند.کرایوتراپی روشی موثر است که با هزینه کم قابل اجرا بوده و برای زنان و مردان قابل اعمال می‌باشد وبه عنوان روشی تهاجمی و بدون درد شناخته می‌شود.

·الکتروکوتری

یکی دیگر از راه‌های درمان زگیل تناسلی استفاده از روش الکتروکوتری است. الکتروکوتری به معنای سوزاندن بافت آسیب دیده است. در این روش برخلاف سرمادرمانی، با استفاده از جریان الکتریسیته و گرمای ناشی آن، بافت آسیب دیده و عارضه پوستی را از بین می‌برند.

· لیزردرمانی

در روش لیزر درمانی برای از بین بردن زائده‌ روی پوست و درمان آسیب دیدگی‌های پوستی، از اشعه لیزر کمک می‌گیرند. اشعه لیزر به عمق بافت آسیب دیده نفوذ کرده و آن را به صورت عمقی درمان می‌کند به طوری که امکان بازگشت مجدد بیماری را به صفر می‌رساند. علاوه بر آن با تاثیرگذاری مستقیم روی ناحیه هدف  درمان با درد کمی همراه است. امروزه روش لیزردرمانی یکی از روش‌های پرطرفدار برای زاوئده‌های پوستی و مشکلات همانند آن است.

· جراحی

در صورت بزرگ بودن اندازه زگیل، احتمال این‌که پزشک معالج شیوه جراحی و بریدن زگیل را به شما پیشنهاد دهد زیاد است. در این روش، پزشک معالج، ابتدا از ضایعه نمونه برداری میکند، نوع ویروس را تشخیص داده و بعد از  اعمال بی حسی موضعی با استفاده از وسایل مخصوص زگیل را از پوست شما جدا می‌کند.

آسانیسم، همراه شما تا درمان کامل

پلتفرم خدمات پزشکی و پرستاری آسانیسم برای درمان مشکلات پوستی به منزل شما پزشک اعزام می‌کند. دیگر نیازی نیست برای درمان زگیل تناسلی به پزشک مراجعه کنید. پزشکان مجرب آسانیسم تمامی مراحل تشخیص و درمان را در منزل شما انجام می‌دهند. برای دریافت این خدمات کافی است باشماره 02191304433  تماس حاصل فرمایید و سفارش خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.