خانه

از کجا بفهمیم زگیل تناسلی داریم یا جوش؟

اگر در ناحیه تناسلی خود یک برآمدگی احساس کنید؛ ممکن است دچار ترس شوید و تصمیم بگیرید به پزشک مراجعه کنید. دست نگه‌دارید! قبل از هرچیزی باید بفهمید که به زگیل تناسلی مبتلا شده‌اید یا یک جوش ساده. شاید بپرسید چگونه تشخیص دهیم که آیا زگیل تناسلی داریم یا جوش؟ مو‌های فرو رفته در زیر پوست، تبخال تناسلی، غدد بارتولین، عفونت غدد چربی و…  نیز می‌توانند در ناحیه تناسلی، برآمدگی ایجاد کنند، اما نباید به دلیل شباهت ظاهری با زگیل تناسلی اشتباه گرفته شوند؛ از طرفی هیچکدام از این موارد، اورژانسی نیستند و جای نگرانی وجود ندارد. در ادامه به بررسی علل برآمدگی در این ناحیه، تفاوت‌های ظاهری و درمان‌ هریک می‌پردازیم.

فرق زگیل تناسلی و جوش

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی، بافت نرم و برجسته‌ای است که به صورت برآمدگی با اندازه کوچک یا به شکل خوشه‌ای روی اندام تناسلی ظاهر می‌شود. این زائده در زنان در ناحیه واژن، دهانه رحم، کشاله ران  و یا در داخل و اطراف مقعد و در مردان در ناحیه آلت تناسلی، داخل و اطراف مقعد، کشاله ران، روی کیسه بیضه و اطراف آن دیده می‌شود. در مواردی رشد این زائده در دهان نیز دیده شده‌است. در ابتدا زگیل تناسلی، به صورت یک برآمدگی تکی دیده می‌شود و در گذر زمان و در صورتی که درمان نشود؛ به حالت خوشه‌ای درمی‌آید. رنگ آن می‌تواند صورتی، قهوه‌ای به رنگ گوشتی و متفاوت با رنگ پوست باشد.

عامل ایجاد زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از انتقال ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV از فرد مبتلا به فرد سالم در حین رابطه جنسی ایجاد می‌شود.  افرادی که فعالیت جنسی دارند  مستعد ابتلا به این ویروس هستند؛ شرکای جنسی متعدد، رابطه محافظت نشده، سیستم ایمنی ضعیف بدن، مبتلا بودن به عفونت مقاربتی دیگر، انجام اپلاسیون به شیوه‌های غیر بهداشتی و … از عوامل خطر ابتلا به ویروس HPV هستند.

بنر تماس آزمایش HPV

جوش یا آکنه چیست؟

جوش‌های ناحیه تناسلی که شباهت زیادی به زگیل تناسلی دارند؛ در حقیقت برآمدگی‌هایی هستند که در قسمت‌های مختلف بدن و با  ظاهر سر سیاه‌ قرمز یا سفید حالتی شبیه به بادکنک‌های ریز دیده می شوند. جوش‌ها در اثر تماس جنسی به وجود نمی‌آیند و ظاهر شدن آن‌ها خطرناک و نگران کننده نیست اما می‌توانند در طول زمان، با تحریک شدن افزایش پیدا کنند.

عامل ایجاد جوش

جوش‌ها به دلیل بسته شدن فولیکول‌های مو توسط چربی یا سلول‌های مرده پوست، ایجاد می‌شوند و ممکن است در گذر زمان، با دستکاری، مالش یا پوشیدن لباس‌های تنگ، تعداد آن‌ها افزایش یابد. بارداری، بلوغ، ژنتیک، دیابت نوع2 و اضافه وزن نیز از عوامل رشد جوش و آکنه هستند.

چگونه تفاوت زگیل تناسلی و جوش تشخیص داده می‌شود؟

افرادی که مکررا در سایر اندام‌ها جوش را تجربه می‌کنند و ظاهر برآمدگی ایجاد شده در ناحیه تناسلی‌شان مشابه جوش است، باید برای درمان و تشخیص زائده ظاهر شده در ناحیه تناسلی به یک متخصص پوست مراجعه کنند و افرادی که علائمی مشابه زگیل تناسلی را مشاهده کرده و نگران ابتلا به ویروس اچ پی وی هستند؛ بهتر است از یک متخصص درمان زگیل تناسلی کمک بگیرند. پس از مراجعه به پزشک، سوالاتی درباره علائم بیمار پرسیده شده و معاینه فیزیکی انجام می‌شود. گاهی برای اطمینان از تشخیص صحیح، نمونه‌برداری یا آزمایش خون نیز انجام می‌شود.

سایر مشکلات پوستی که با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می‌شود

همانطور که گفته شد، ممکن است برآمدگی‌های دیگری نیز در ناحیه تناسلی به وجود داشه باشند که باعث نگرانی شما از ابتلا به زگیل تناسلی شوند. بهتر است این زائده‌ها و علل ایجاد آن نیز آشنا شوید.

موهای فرورفته در زیر پوست

یکی دیگر از علل برآمدگی روی واژن، موهای زیر پوستی هستند. در واقع زمانی که یکی از فولیکول‌های مو مسدود شود؛  آن را با نام موی زیر پوستی می‌شناسند. زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد؛ احتمال عفونت درساقه مو به‌وجود می‌آید. برای درمان مو‌های فر رفته در زیر پوست، می‌توان از حمام و کیسه آب گرم استفاده کرد. در صورتی که برآمدگی ناشی از مو‌های فرو رفته در زیر پوست به این شیوه درمان نشد می‌توانید از پزشک کمک بگیرید.

عفونت غدد چربی

در سرتاسر بدن انسان، یکسری غده وجود دارد، که وظیفه تولید ماده‌ای مومی و روغنی برای پوست را بر عهده دارند. زمانی که این غدد مسدود شوند، عفونت غده‌ی چربی یا عفونت کیست چربی رخ می‌دهد. این عفونت باعث ایجاد برآمدگی سفت در پوست به رنگ سفید، زرد یا قرمز رخ خواهد شد که مشابه زگیل تناسلی بوده و گاهی با آن اشتباه گرفته می‌شود. در مواردی استفاده از حمام و کیسه آب گرم می‌تواند عفونت غدد چربی را درمان کند. درصورتی که با استفاده از این روش نتیجه حاصل نشد؛ به پزشک مراجعه کنید تا تخلیه غده را در مطب انجام داده و درصورت نیاز آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

کیست‌های غده بارتولین

در دو طرف مجرای واژینال، دو غده وجود دارد که وظیفه مرطوب نگه‌داشتن واژن را برعهده دارد. در واقع مایعی که توسط غدد بارتولین ترشح می‌شود، توسط مجرای بارتولین به بیرون ترشح می‌شود. زمانی که مجرای غدد بارتولین مسدود شود مایع، راهی برای خروج پیدا نکرده و مجدد به غده باز می‌گردد. زمانی که مایع درون غده تجمع پیدا می‌کند؛ تورم غده و در صورتی که مایعات درون آن عفونی شود، کیست‌های بارتولین ایجاد می‌شود. ابتلا به کیست بارتولین، با علائمی مثل، درد هنگام نزدیکی، تب، درد هنگام نشستن و راه رفتن و گرمی نزدیک به برجستگی ظهور می‌کند.

تبخال تناسلی

تبخال تناسلی نوعی عفونت مقاربتی است که در صورت ابتلا به ویروس هرپس به وجود می‌آید.  هر فرد فعال جنسی ممکن است به این بیماری مبتلا شود. رابطه جنسی مقعدی، واژینال و دهانی با فرد مبتلا از علل اصلی ابتلا به تبخال تناسلی هستند. یکی از علائم این بیماری، تاول‌هایی است که در دهان، اندام تناسلی یا مقعد دیده می‌شوند. این تاول‌ها می‌ترکند و باعث به جاماندن زخم‌ می‌شوند. تب، بدن درد، تورم غدد، سردرد و… علائم دیگر این بیماری هستند. تاکنون برای این ویروس درمانی وجود نداشته اما می‌توانید آن را به وسیله دارو کنترل کنید.

زگیل تناسلی

اسکین تگ

گاهی اسکین تگ یا منگوله‌های گوشتی ایجاد شده در ناحیه تناسلی نیز با زگیل تناسلی اشتباه گرفته می‌شوند. این زائده پوستی که مانند یک زنگوله روی پوست دیده می‌شود؛ خوش خیم بدون درد و غیر سرطانی است. ساقه‌ای نازک به نام پوستر، تنها راه ارتباطی این زائده با سطح پوست است. همه زنان و مردان، امکان ابتلا به اسکین تگ را دارند، امکان ابتلا به آن بعد از 50 سالی بیش‌تر می‌شود. زیر سینه، گردن، ران و کشاله ران، زیر بغل، پلک‌ها و… و قسمت‌هایی از بدن که دچار چین خوردگی است، متسعد ابتلا به اسکین تگ هستند.

مولوسکوم کنتاژیوزوم

 یکی دیگر از دلایلی که منجر به برآمدگی پوست در ناحیه تناسلی می‌شود؛ ابتلا به ویروس موسکوم کنتاژیوزوم است. این ویروس، یک ویروس مقاربتی نیست و ممکن است در سایر نقاط بدن نیز دیده شود. ویروس موسکوم کنتاژیوزوم از خانواده ویروس آبله است و استفاده از سرویس بهداشتی کثیف، حوله آلوده و تماس جنسی با فرد مبتلا، امکان انتقال این ویروس را افزایش می‌دهد. برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کنید تا با استفاده از ابزار مخصوص آن‌ها را بتراشد. پس از درمان برجستگی‌ها ویروس ریشه کن می‌شود؛ زیرا مولوسکوم فقط می‌تواند روی سطح پوست زنده بماند.

بنر تماس آزمایش HPV

علائم زگیل تناسلی

در مواردی امکان مشاهده زگیل تناسلی وجود ندارد؛ چراکه ممکن است به رنگ پوست و کوچک باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند در ابعاد بزرگ‌تر و با رنگ‌های تیره تر از رنگ پوست به صورت صاف یا به صورت خوشه‌ای از زگیل‌ها نیز ایجاد شوند. زگیل تناسلی در مردان، در نواحی آلت تناسلی، کیسه بیضه، ران، داخل یا اطراف مقعد، دهان لب یا گلو در صورت تماس جنسی دهانی خود را نشان می‌دهند. در زنان نیز زگیل تناسلی، در داخل واژن یا مقعد و در خارج آن‌دو، روی دهانه رحم، در دهان درصورت ارتباط جنسی ظاهر می‌شود.

عکس زگیل تناسلی

تشخیص زگیل تناسلی

پس از مراجعه به پزشک متخصص، او درباره علائم بیمار، سوالاتی پرسیده و معاینات را انجام می‌دهد. در صورتی که علائم زگیل تناسلی در نواحی بیرونی اندام تناسلی قابل رویت نباشد؛ پزشک قسمت‌های داخلی و پنهان اندام‌ تناسلی را نیز معاینه می‌کند؛ گاهی برای تشخیص بهتر، از محلولی اسیدی  استفاد می‌کند. اگر نیاز باشد، از روش‌های دیگری نیز برای تشخیص بیمای استفاده می‌شود. روش‌هایی که پزشک برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی استفاده می‌کند شامل:

تست پاپ اسمیر

به طور معمول در زنان بالای 21 سال که رابطه جنسی دارند؛  هر 3 سال  تست پاپ اسمیر انجام می‌شود. این تست برای تشخیص هر تغییری در سلول‌های دهانه رحم که می‌تواند منجر به سرطان شود مورد استفاده قرار می‌گیرد. تست پلپاسمیر یکی از راه‌های تشخیص  زگیل تناسلی نیز محسوب می‌شود. این آزمایش شامل گرفتن سواب از دهانه رحم و مورد آزمایش قرار دادن آن است. اگر آزمایش شما غیر طبیعی و نشان دهنده تغییرات پیش سرطانی باشد؛ ممکن است پزشک برای شما غربالگری مکرر یا روشی تخصصی به نام کولپوسکوپی در نظر بگیرد.

آزمایش DNA

خانم‌هایی که از ابتلا به ویروس اچ پی وی نگران هستند؛ می‌توانند آزمایش DNA انجام دهند. این آزمایش نوع ویروسی که به آن مبتلا شده‌اند را نیز به خوبی نشان می‌دهد.

آزمایش خون

روشی دیگر نیز برای تشخیص زگیل تناسلی با نام روش مولکولی وجود دارد که از حساسیت بالایی برخوردار بوده و هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان قابل استفاده است.

روش ژنوتایپینگ و REAL TIME PRC دو روش دیگر هستند که ابتلا به ویروس hpv را تشخیص می‌دهند.

درمان زگیل تناسلی

ممکن است تصمیم بگیرید زگیل تناسلی را به دلیل ظاهر زشت، تسکین علائم دردناک، یا جلوگیری از انتقال درمان کنید. پس از مراجعه به پزشک، او وضعیت شما را بررسی کرده و درمان متناسب با شدت عارضه برای شما تجویز می‌کند. درمان‌هایی که پزشک برای درمان زگیل تناسلی به ‌کار می‎‌برد شامل:

کرم‌های موضعی

  • کرم ایمیکویمود (Imiquimod)

این کرم برای تقویت سیستم بدنی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای نتیجه‌گیری از این شیوه درمان، باید کرم را هر هفته سه بار و به مدت 16 هفته استفاده کنید. در طول دوره استفاده از این کرم، رابطه جنسی نباید صورت گیرد؛ زیرا وجود آن بر روی پوست، اثردیافراگم و کاندوم را تضعیف می‌کند.

  • ژل پودوفیلیکس

این ژل به منظور از بین بردن زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از نکاتی که هنگام استعمال ژل پودوفیلیکس  باید به آن توجه شود؛ جلوگیری از تماس این ژل با سایر قسمت‌های بدن است چراکه می‌تواند آلودگی را به قسمت‌های دیگر منتقل کرده و عوارض جانبی آن گسترش یابد.

  • پماد سین کاتچین ها

یکی دیگر از دارو‌هایی که توسط پزشک برای درمان زگیل تناسلی تجویز می‌شود؛ پماد سین کاتچین ها است. این پماد باید 3 مرتبه در روز و به مدت 16 هفته استعمال شود. هنگام استفاده از این کرم نیز ارتباط جنسی صورت نگیرد.

اگر زگیل‌ها با استفاده از دارو از بین نروند، پزشک برای درمان شما از جراحی جزئی بهره می‌گیرد. پزشک متخصص می‌تواند از روش‌های زیر برای درمان زگیل تناسلی استفاده کند.

  • الکتروکوتر

الکتروکوتر نوعی جراحی معمولی است که در آن پزشک برای از بین بردن زائده‌های روی پوست از جریان الکتریسیته استفاده می‌کند. با استفاده از این روش، خونریزی و عفونت پس از جراحی نخواهید داشت

  • لیزر درمانی

روش لیزر درمانی روشی تخصصی است که در آن زگیل‌ها را با استفاده از لیزر می‌سوزانند. پزشک بعد از بررسی وضعیت بیمار بی حسی موضعی یا بیهوشی اعمال کرده و لیزردرمانی را آغاز می‌کند. بیمار، پس از درمان در ناحیه لیزر شده احساس درد و سوزش خواهد داشت که به مرور زمان بر طرف می‌شود.

  • برش یا قطع زگیل

شیوه‌ی دیگری که پزشک معالج می‌تواند برای درمان بیمار استفاده کند؛ برش یا قطع زگیل است. در این روش پس از اعمال بی حسی موضعی یا بیهوشی، با استفاده از قیچی یا یک تیغه تیز، زگیل را جدا می‌کند.

  • کریوتراپی

پزشک پس از بررسی زائده ایجاد شده، ممکن است کریوتراپی را مناسب برای درمان آن بداند. در این روش، نیتروژن مایع یا دی اکسیدکربن روی موضع اسپری می‌شود. کریوتراپی تنها  20 دقیقه طول می‌کشد. برای درمان زگیل‌های بزرگ نیاز است چند جلسه کریوتراپی انجام شود.

انجام آزمایشات HPV در منزل انجام می‌شود!

ممکن است علائم ابتلا به ویروس HPV را مشاهده کرده باشید؛ اما مراجعه به درمانگاه و انجام آزمایش برای شما مقدور نباشد. در این شرایط بهتر است درمان و تست HPV  را به ما بسپرید. آسانیسم یک پلتفرم خدمات پرستاری است که تمامی آزمایشات از جمله آزمایش HPV را در منزل شما انجام می‌دهد. شما همچنین می‌توانید برای تشخیص ابتلا به زگیل تناسلی، از خدمت پزشک درمنزل استفاده کنید. برای ثبت سفارش و کسب اطلاعات بیش‌تر با شماره 02191304433 تماس حاصل نمایید.

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.