خانه

مشکلات سالمندان

در دوران سالمندی قوای جسمانی و ذهنی سالخوردگان تحلیل می رود که این امر باعث می شود که سالمندان در این دوران با مشکلاتی روبرو شوند به همین دلیل توصیه میشود که در این دوران از پرستار سالمند استفاده گردد. مطمئنا هیچ دوره ای از زندگی مانند سالخوردگی پر از مسائل نباشد که باعث نگرانی باشد. برخی از مشکلات دوران سالمندی در زیر ذکر شده اند:

 • بوجود آمدن مشکلات روحی به ویژه دیداری و شنیداری
 • مشکلات حرکتی از قبیل درد مفاصل، که باعث میشود سالمندان خانه نشین شوند.
 • تغییرات فیزیکی که باعث کاهش نیرو میگردد.
 • بی خوابی
 • اختلالات فراموشی به علت تغییرات در حافظه کوتاه مدت
 • تنهایی در منزل و عدم توانایی ارتباط با دیگران
 • عدم توانایی تولید مثل به ویژه در زنان به علت یائسگی
 • احساس بی فایده بودن
 • کاهش سطح انگیزش در برخی سالمندان
 • فوت اقوام نزدیک به ویژه همسر، فرزند و همچنین دوستان نزدیک
 • افزایش وابستگی به دیگران و عدم راحتی سالمند
 • نگرش منفی نسبت به سالخوردگان

بی خوابی در دوران سالمندی

بی خوابی در سالمندان

بهداشت روانی انسان بسیار وابسته به تامین نیازهای اساسی اوست و خواب،  به عنوان حیاتی ترین نیاز جسمی، ذهنی و عاطفی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. خواب راحت یکی از نشانه های سلامت در دوران سالمندی است.معمولا سالمندان از بی خوابی های بسیار و سحر خیزی شکایت دارند و این مسئله بسیار آنها را آزار می دهد. با افزایش سن خواب سبک تر و نامنظم تر می شود.

بایستی سالمندان برای خواب خود برنامه داشته باشند، سالمندان معمولا صبح ها در رخت خواب  باقی می مانند زیسرا اجباری برای برخواستن ندارند. باید آنها را تشویق کرد تا برنامه ای جهت مصرف غذا ،ملاقات با دوستان و اقوام، قرار ملاقات ها قدم زدن و هر فعالیت احتمالی دیگر داشته باشند و حتما این برنامه را انجام دهند.

البته موارد دیگری مانند تکرر ادارا در دوران سالمندی هم عاملی است که باعث بی خوابی دراین افراد میگردد که بایستی رعایت گردد که سالمندان در هنگام شب از مایعات بسیار استفاده نکنند.

چرا افراد سالخورده اطمینان خود را نسبت به اطرافیان از دست می دهند ؟

جواب دادن به این سوال که چرا افراد سالخورده معمولا اطمینان خود را نسبتبه اطرافیان از دست می دهند و یا نسبت به همه بدبین می شوند ابتدا باید توضیح مختصری درباره افت بینایی، شنوایی و چشایی در افراد مسن داده شود.

اختلالا ت بینایی

مشکلات دوران سالمندی, اختلالات بینایی سالمندان

از جمله مهمترین اختلالات بینایی میتوان به موارد روبرو اشاره کرد: نزدیک بینی، دور بینی و پیر چشمی یا کم شدن قابلیت تغییر پذیری عدسی چشم که به تناسب ازدیاد سن بیشتر شده درنتیجه قدرت تطابق چشم را کاهش می دهد . اختلالاتی مانند آستیگماتیسم همه از بی نظمی هایی است که در انحنای قرینه یا عدسی چشم به وجود می آید و اغلب با نزدیک بینی همراه است. آستیگمات تصاویر دیداری اشیا را تغییر میدهد و تصاویر را به صورت نامساعد نشان می دهد.

امروزه بسیاری از اختلالات بینایی که قبل تر نام بردیم به وسیله عینک برطرف می شود. امروزه استفاده از عینک رواج پیدا کرده و کسی آن را عیب نمی داند.

مطمئنا افرادی هستند که تمایل به استفاده از عینک ندارند که این کار باعث میشود از خواندن روزنامه، کتاب و استفاده از تلویزیون محروم شوند و در نتیجه روز به روز تماس خود را با دنیای خارج محدود خواهند کرد. این محدودیت به احتمال زیاد اختلالات رفتاری به دنبال خواهد داشت.

افت شنوایی در دوران سالمندی

هر اندازه سن انسان بالاتر برود اصوات بم را بهتر می شنود و در مقابل توانایی شنیدن صداهای زیر را از دست میدهد. وقتی توانایی شنیدن صداهای زیر صدمه پیدا میکند درک بعضی از کلمات سخت تر می شود.حروفی مثل ب، پ ،ت ،ث، ج، به علت فرکانس بالایی که دارند خوب شنیده نمی شوند و سالمند فکر می کند که اطرافیان زمزمه می کنند که این مشکل باعث میشود که سالمند در این دوران، اطمینان خود را به اطرافیان از دست بدهد.

یعنی صحبت اطرافیان را درست نشنود و فکر کند که از او حرف می زنند حال اگر این حالت زیاد طول بکشد و فرد نخواهد به کمک سمعک شنوایی خود رااصلاح کند تمایلات خود بزرگ بینی پیدا می کند یعنی نسبت به همه بدبین میشود و خیال می کند همه در پی آزار او هستند. به سالمندان توصیه میکنیم که حتما در دروران سالمندی از سمعک استفاده کنند.

دوران سالمندی و حس بویایی و شنوایی ضعیف

حس چشایی با بویایی رابطه بسیار نزدیکی دارد و با افزایش سن دگرگون می شوند. بدین ترتیب که افراد مسن بو و مزه غذا را خوب تشخیص نمی دهند و در نتیجه شکوه و شکایت آغاز می کنند و دایما بهانه می گیرند.

می دانید که برای معطر شدن غذا از ادویه استفاده می کنند غافل از این که در سنین بالا تحمل در مقابل غذاهای تند کم می شود . یعنی افراد مسن به خوردن غذاهای که ادویه دارند تمایل نشان نمی دهند و این دگرگونی دشواریهایی را هم برای دیگران وهم برای خود آنها به همراه می آورد. این دشواری ها مسلما بر روابط آنها تاثیر می گذارد و احتمالا درگیری هایی را به وجود می آورد که نتیجه آن ناسالم شدن محیط زندگی خواهد بود. پس لازم است که اطرافیان این واقعیت هارا بدانند و خیال نکنند که افراد مسن از روی عمد یا لج بازی از خوردن بعضیغذاها امتناع می ورزند.

اگر در مراقبت از سالمندان خود دچار مشکل شده اید و به دنبال پرستار خصوصی سالمند در منزل هستید تا وظیفه مراقبت از سالمند را بر عهده بگیرد، می توانید با آسانیسم تماس بگیرید تا مجرب ترین پرستاران را برای این کار در اختیار داشته باشید. نگران قیمت پرستار سالمند در منزل نباشید، آسانیسم بهترین و مناسب ترین قیمت را به شما اعلام خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.