فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی یک حرفه مراقبت های بهداشتی است که به افراد کمک می کند تا قدرت، عملکرد، حرکت و سلامت کلی خود را که بر اثر آسیب های ورزشی یا ناشی از کار، بیماری و ناتوانی و همچنین تصادف از دست داده اند بازیابی، حفظ و به حداکثر برسانند. بسیاری از افراد برای فیزیوتراپی به بیمارستان ها، مراکز پزشکی یا کلینیک های خصوصی مراجعه می کنند. با این حال، رفت و آمد می تواند برای این افراد که مشکل حرکتی دارند بسیار دردناک و سخت باشد در چنین شرایطی استفاده از سرویس فیزیوتراپی در منزل می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد.

فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپی در منزل بدون مراجعه به مراکز فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در منزل یک راه جایگزین عالی برای کسانی است که از جابه جایی و رفتن به مراکز درمانی متنفرند. بیشتر لوازم موجود در خانه همراه با هوشمندی، می توانند برای فیزیوتراپی خانگی استفاده شوند. برخی از تجهیزات نیز قابل حمل هستند و فیزیوتراپ در صورت لزوم آن ها را همراه خود به خانه شما می آورد. با استفاده از سرویس فیزیوتراپی در منزل شما تمامی خدمات درمانی را درآسایش خانه خود بدون کاهش کیفیت دریافت می کنید.

فیزیوتراپی در منزل کاملا بی خطر است. فیزیوتراپیست های آسانیسم همگی آموزش دیده اند و قبل از شروع جلسه ابتدا بررسی می کنند که آیا عزیز شما در شرایط خوبی برای ورزش است یا خیر. برای مثال آنها نبض و تعداد تنفس فرد را چک کرده سپس تمرینات مناسب را برنامه‌ریزی می کنند. اگر عزیز شما نتواند روند درمان را ادامه دهد، تمرینات را متوقف خواهند کرد.

خدمات فیزیوتراپی در منزل

برخی از رایج ترین دلایلی که افراد به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارند:

بیماری: در حین یا پس از یک بیماری که بر تحرک، تعادل یا مهارت های حرکتی تأثیر می گذارد می توان برای بهبود توانایی حرکتی از فیزیوتراپی استفاده کرد.

بیماری های مزمن: برخی از بیماری های مزمن مانند دیابت می توانند بر تحرک و تعادل تأثیر بگذارند، در این شرایط نیز می توان از یک فیزیوتراپ حرفه ای کمک گرفت.

بعد از جراحی: بعد از جراحی، بلند شدن و حرکت کردن بخش بسیار مهمی از روند بهبودی است. اگر قسمتی از بدن مانند دست، پا یا کمر آسیب دیده باشد، فیزیوتراپی می تواند به بیمار کمک کند تا دوباره توانایی خود را بازیابی کند.

آسیب: آسیب هایی که بیمار را با درد زیاد یا ناتوانی در حرکت مواجه می کند، اغلب می تواند از طریق فیزیوتراپی برطرف شود.

افزایش سن: با افزایش سن افراد تغییراتی را در بدن خود تجربه می کنند که بر حرکت و عملکرد آنها تأثیر می گذارد. فیزیوتراپی می تواند به آنها کمک کند تا بخشی از این توانایی را بازیابی کنند یا به آنها آموزش می دهد که چگونه با فقدان آن کنار بیایند و کار کنند. حضور پرستار سالمند در منزل نیز می تواند به عزیز سالمندتان در انجام برخی کارها کمک کند تا فشار کمتری متحمل شود و از طرفی با نظارت بر سبک زندگی سالم سالمند روند درمان او را سرعت ببخشد.

بحران سلامتی: حمله قلبی، سکته مغزی، آسیب مغزی تروماتیک و سایر بحران‌های سلامتی می‌ تواند فرد را در عملکرد عادی روزمره با مشکلات زیادی مواجه کند. فیزیوتراپی می تواند به بیماران کمک کند تا بخشی یا تمام آن عملکرد را بازیابی کنند.

بهبود عملکرد بدنی: ورزشکاران یا حتی بیمارانی که می خواهند در فعالیت های تناسب اندام خود عملکرد بهتری داشته باشند، ممکن است برای یادگیری استراتژی هایی برای به حداکثر رساندن پتانسیل بدنشان، به فیزیوتراپی روی آورند.

سلامت عمومی: بیماران ممکن است تمرینات فیزیوتراپی را برای خنثی کردن اثرات پیری، یادگیری مهارت‌هایی برای تحرک و سالم ماندن و انعطاف‌پذیری شروع کنند.

مزایای فیزیوتراپی

مزایا و نحوه فیزیوتراپی در منزل

درمان در منزل فواید زیادی دارد که در این بخش مهم ترین مزایای آن را بررسی می کنیم:

پیشرفت با توجه به راحتی خانه

مزیت دریافت درمان در آسایش خانه خود را نمی توان نادیده گرفت. از آنجایی که بیمار در محیطی آشنا است در بهترین حالت و آرامش خود قرار دارد؛ این آرامش تاثیر مثبتی بر روند درمان دارد. همچنین از بین بردن عوامل حواس پرتی و استرس زا ناشی از رفت و آمد، زمان انتظار و سایر شرایط مشابه این امکان را برای بیمار فراهم می کند که فقط روی درمان خود تمرکز کند. چرا که بیمار به دلیل رفت و آمد و ماندن در ترافیک خسته نخواهد شد، در نتیجه می تواند انرژی و انگیزه خود را تنها روی تمرینات فیزیوتراپی متمرکز کند.

مراقبت بسیار شخصی

با فیزیوتراپی در منزل، بیمار با تمریناتی که باید به تنهایی انجام دهد نیز بیشتر آشنا می شود. هنگامی که یک فیزیوتراپیست به خانه شما مراجعه می کند، توصیه ها و تمریناتی را بر اساس خانه و محیطی که در زندگی می کنید نیز به شما ارائه می دهد.

موانع را از بین می برد

اگرچه بسیاری از افراد نیاز به فیزیوتراپی دارند اما شرایط مختلفی وجود دارد که می تواند آنها را از دریافت درمان کافی باز دارد، یا باعث شود که درمان به دلیل عدم امکان رفت و امد به کلینیک به تعویق بیفتد. با این حال افراد می توانند با استفاده از خدمات فیزیوتراپی در منزل بدون هیچ مانعی روند درمان خود را ادامه دهند.

ایمن تر برای افراد در معرض خطر

افراد زیادی هستند که جزء بیماران پرخطر محسوب می شوند و با دریافت خدمات فیزیوتراپی در مطب، خود را در محیطی ناامن قرار می دهند. ممکن است فرد، بیماری یا ناتوانی داشته باشد که تحرک بیشتر او را به خطر بینداز یا احتمال اینکه به عفونت در مکان های عمومی مبتلا شود افزایش یابد. با این حال، فیزیوتراپی در خانه به افراد در معرض خطر این امکان را می دهد که تا حد زیادی از فیزیوتراپی در ایمنی خانه خود بهره مند شوند.

صرفه جویی در زمان

خدمات فیزیوتراپی در منزل بسیار راحت است. فیزیوتراپی در منزل در زمان های مورد نظر و متناسب با برنامه شما ارائه می شود. در واقع، در بسیاری از موارد، فیزیوتراپیست ها می توانند در محل کار یا مکان دیگری که برای شما راحت‌تر است، خدمات لازم را ارائه دهند. از آنجایی که دیگر نیاز به رفت آمد ندارید می توانید به مقدار قابل توجهی در زمان خود صرفه جویی کنید.

صرفه جویی در هزینه

فیزیوتراپی در منزل به دلیل عدم حمل و نقل باعث صرفه جویی بیشتر در هزینه ها می شود و در مقایسه با خدمات سنتی فیزیوتراپی در مطب مقرون به صرفه تر است. حتی اگر زمان رفت و آمد زیاد طولانی نباشد، باز هم هزینه ها در طول زمان افزایش می یابد.

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

انواع خدمات فیزیوتراپی در منزل

اگر تا به حال بیماری یا آسیبی داشته اید که بر توانایی شما در حرکت یا انجام کارهای روزانه تأثیر گذاشته است، ممکن است پزشک شما را به فیزیوتراپیست معرفی کند تا توانایی های حرکتی تان را بازیابی کنید. فیزیوتراپیست به بیماران در مدیریت درد، تعادل، تحرک و عملکرد حرکتی کمک می کند. اکثر افراد در مقطعی از زندگی خود نیاز دارند تا با فیزیوتراپیست همکاری کنند. ممکن است پس از یک تصادف رانندگی، بعد از عمل جراحی یا برای رفع کمردرد به یک فیزیوتراپ ارجاع داده شوید. در چنین شرایطی شما می توانید به جای رفتن به مراکز درمانی و ماندن در صف انتظار در آسایش خانه خود بمانید و فیزیوتراپ به همراه تجهیزات لازم به منزل شما بیاید.

فیزیوتراپی در منزل توسط خانم فیزیوتراپیست

بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات فیزیوتراپی، برای راحتی بیماران خانم از متخصص خانم برای ارائه خدمات فیزیوتراپی استفاده می کنند. وجود فیزیوتراپیست خانم باعث افزایش روحیه بیماران خانم و حس راحتی آنان می شود. در نتیجه روند درمان سریعتر و بهتر پیش می رود.

انواع فیزیوتراپی در منزل

انواع روش های فیزیوتراپی باعث می شود تا فیزیوتراپ در شرایط مختلف به شیوه ای موثرتر و مناسب تر با بیمار برخورد کند. انواع فیزیوتراپی در منزل عبارت‌اند از:

فیزیوتراپی سالمندان

فیزیوتراپی عصبی

شرایط عصبی منجر به ضعف شدید عضلانی، از دست دادن تعادل و هماهنگی، اسپاسم عضلانی، لرزش، از دست دادن عملکرد و کاهش حس می شود. هدف فیزیوتراپی عصبی ایجاد تحرک و درمان اختلالات عملکردی ناشی از سیستم عصبی و عصبی عضلانی مانند سکته مغزی، آسیب های نخاعی، آسیب های مغزی، مولتیپل اسکلروزیس، سیاتیک، آنوریسم و بیماری پارکینسون است.

فیزیوتراپی ارتوپدی/ عضلانی اسکلتی

فیزیوتراپی ارتوپدی به ترمیم بدشکلی ها و درمان بیماری های مربوط به سیستم اسکلتی عضلانی انسان می پردازد که شامل اصلاح عضلات، رباط ها، استخوان ها، مفاصل و تاندون ها می شود. هدف اصلی فیزیوتراپی ارتوپدی کاهش درد، افزایش تحرک و اصلاح آسیب اسکلتی است.

فیزیوتراپی قلبی ریوی

این نوع فیزیوتراپی بیمارانی را که از اختلالات قلبی ریوی مانند ایست قلبی و بیماری انسدادی مزمن ریه رنج می برند، درمان می کند. فیزیوتراپیست در این زمینه یکسری تمرینات و تکنیک هایی به بیماران آموزش می دهد که می تواند به بهبود کیفیت کلی زندگی آنها کمک کند.

فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپیست های کودکان به بهبود آسیب های حاد، نقایصی که در زمان تولد وجود دارد، تاخیر در رشد فیزیکی، یا برخی نقص های ژنتیکی مانند فلج مغزی (شرایطی که حرکت و هماهنگی کلی را محدود می کند) کمک می کنند. فیزیوتراپیست ها از تمرینات درمانی مختلفی در کودکان استفاده می کنند که می تواند به تقویت قسمت های آسیب دیده کمک کند. در نتیجه حرکت دقیق و کلی آن قسمت ها بهبود می یابد.

فیزیوتراپی کودکان

فیزیوتراپی سالمندان

این نوع فیزیوتراپی با برخی بیماری های مرتبط با سن مانند آرتریت (درد در مفاصل)، پوکی استخوان در سالمندان سروکار دارد. فیزیوتراپیست‌های سالمندان، سالمندان را در مورد محدود کردن برخی حرکات که می ‌تواند درد را تشدید کند، راهنمایی می‌ کنند، به بیماران خود برای بهبود حرکت و به حداقل رساندن درد، تکنیک‌ها و تمرین‌های مختلف آموزش می دهند.

لیستی از رایج ترین دلایلی که افراد و خانواده ها از سرویس فیزیوتراپی در منزل استفاده می کنند:

فیزیوتراپی سکته مغزی در منزل

افرادی که به سکته مغزی دچار می شوند مشکلاتی مانند ناتوانی در حس کردن و حرکت، درد و سوزش اندام ها را تجربه خواهند کرد. یکی از بهترین راه ها برای عزیزی که دچار سکته مغزی شده است، فیزیوتراپی است. بسیاری از این مشکلات با فیزیوتراپی در منزل برطرف می شود و به بیمار کمک می کند تا سریع تر بهبود پیدا کند و به زندگی عادی خود برگردد.

فیزیوتراپی کمر

از مهمترین دلایل کمر درد می توان به وضعیت بد نشستن، سبک زندگی نامناسب و بلند کردن وسایل اشاره کرد. اکثر اوقات علت کمر درد زیاد جدی نیست و می توان با انجام چند اقدام پیشگیرانه و تمرینات درست آن را درمان کرد. شما می توانید برای درمان به موقع و اصولی کمر درد از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده کنید.

درمان زانو درد با فیزیوتراپی در خانه

از مهمترین دلایل زانو درد می توان مواردی از قبیل تخریب استخوان‌ها، سن، آسیب ناشی از تصادف، دررفتگی و شکستگی، آرتروز و ضربه را نام برد. با استفاده از فیزیوتراپی می توان به کنترل درد زانو، تقویت عضلات اطراف مفاصل زانو و جلو گیری از آسیب کمک کرد.

درمان زانو با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی در منزل برای مچ پا

مچ پا مانند هر مفصل دیگری در بدن ممکن است آسیب ببیند و کیفیت زندگی فرد و توانایی او را برای انجام کارهای روزانه تحت تاثیر قرار دهد.از دلایل رایج درد مچ پا می توان به آرتروز، دررفتگی و شکستگی استخوان اشاره کرد. برای بهبود درد پا می توان از فیزیوتراپی در منزل استفاده کرد.

سایر مواردی که به فیزیوتراپی در منزل نیاز دارید:

 • عدم تعادل و ضعف حرکتی
 • خستگی و ضعف جسمانی مزمن
 • تقویت عضلات قبل و بعد از جراحی
 • عوارض سرطان و شیمی درمانی
 • آموزش های مرتبط با تناسب اندام و سلامتی
 • مشکلات تنفسی
 • مشکلات شانه، بازو، دست و مچ
 • توانبخشی قبل و بعد از زایمان
 • مراقبت از زخم ها مانند زخم دیابتی
 • کشیدگی عضلات اندام ها و اسپاسم
 • آسیب های ناشی از ورزش و فعالیت های بدنی

فیزیوتراپی در منزل با استفاده از پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم

یکی از خدماتی که آسانیسم در کنار خدمات پرستاری در منزل ارائه می دهد فیزیوتراپی در منزل است. اگر به دنبال استخدام فیزیوتراپیست حرفه ای و مسئولیت پذیر هستید می توانید از سرویس فیزیوتراپی در منزل پلتفرم آسانیسم استفاده کنید. کافی است برای ثبت درخواست تان فرم سفارش موجود در سایت یا اپلیکیشن آسانیسم را تکمیل کنید یا با شماره تلفن 02189514141 تماس بگیرید.

امیدواریم این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد فیزیوتراپی درمنزل در اختیارتان قرار داده باشد. در صورتی که سوال یا نظری در رابطه با این موضوع دارید از بخش نظرات پایین صفحه، با ما درمیان بگذارید