7 درمان خانگی برای زانو درد سالمندان

زانو درد یکی از شایع ترین شکایات در سنین بالا است. افراد مختلف به دلایل مختلف زانو درد را تجربه می کنند. این بیماری از همان ابتدا به سرعت پیشرفت کرده و حرکت طبیعی را در سالمندان یا افراد مسن مختل می کند. با دانستن علت زانو درد می توان روش های موثر پیشگیری و درمان را اتخاذ کرد در این مقاله از سایت خدمات پرستاری آسانیسم به بررسی زانو درد، علل آن، پیشگیری و راه درمان زانو درد می پردازیم:

درمان زانو درد سالمندان

زانو درد (Knee Pain) چیست؟

زانو درد شکایت اصلی افراد جامعه بوده و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. در این بیماری مفصل بزرگ بدن به دلیل فشار مداومی که در طول فعالیت های روزانه به آن وارد می شود، بسیار آسیب پذیر است. برخی از بیماری ها نیز این قسمت از بدن را درگیر می کنند. زانو درد در افراد سالمند در داخل یا اطراف خود مفصل رخ می دهد.

درد زانو در انسان ناشی از پارگی رباط یا غضروف بیشتر رخ می دهد. زانو درد در سالمندان ناشی از بیماری های خاصی مانند آرتریت، نقرس و عفونت گزارش شده است. دانستن علائم و علل زانو درد در سالمندان می تواند به درمان آن کمک کند. مشغول بودن به کارهای سخت و سنگین، افراد چاق و دارای اضافه وزن، سابقه خانوادگی ابتلا به آرتروز، بالا و پایین رفتن مکرر از پله ها و افراد بی تحرک بیشتر در معرض این بیماری هستند.

علائم و نشانه های زانو درد

 • مشکل در راه رفتن به دلیل ضعف در زانو
 • لنگ زدن به خاطر وجود درد و ناراحتی در زانو
 • احساس گُر گرفتگی در زانو
 • ناتوانی در زمان دراز کردن پا و زانو
 • تورم و سفتی به علت وجود درد
 • سفتی زانو
 • صدا دادن زانو
 • حساسیت به لمس شدن محل درد

علت زانو درد در سالمندان

اعصاب پشت زانو که به ران، ساق پا و مچ پا می روند احساسات را به مغز منتقل می کنند. درد ناشی از آسیب عمیق در امتداد اعصاب روی سطح بدن احساس می شود، بنابراین علل زانو درد در افراد مسن می تواند از ناحیه زانو یا ران، مچ پا یا پشت باشد. به طور کلی زانو درد به دو دسته حاد و مزمن طبقه بندی می شود.

زانو درد حاد به دلیل آسیب یا عفونت های زیاد ایجاد می شود، در حالی که درد مزمن زانو معمولاً در اثر آسیب یا التهاب، مانند آرتریت، که می تواند ناشی از عفونت نیز باشد در سالمندان بروز می کند. از علت های زانو درد در سالمندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- رگ به رگ شدن و پارگی رباط

یکی از دلایل زانو درد پارگی رباط هاست که در اثر رگ به رگ شدن شدید ایجاد می شود. مثل کسانی که در تصادف رانندگی پاهایشان به داشبورد می خورد.

از نشانه های این نوع عارضه درد هنگام راه رفتن، استفراغ و حالت تهوع، شنیده شدن صدای ” پاپ “ و احساس بی ثباتی هنگام راه رفتن را می توان نام برد.

۲- پارگی عضلات چهارسر ران و تاندون

هر دو عضله چهارسر ران و همسترینگ ممکن است به طور جزئی یا کامل پاره شوند. پارگی عضلات چهارسر ران معمولاً در ورزشکاران بالای 40 سال اتفاق می افتد. پارگی تاندون در افراد جوانی بیشتر که قبلاً سابقه تاندونیت زانو یا تزریق استروئید داشته اند شایع تر است.

از علائم شایع آن می توان به درد در حین فعالیت زانو، دررفتگی استخوان کشکک و به سمت بالا در پارگی تاندون و ناتوانی در باز کردن زانو اشاره کرد.

اگر سالمند شما هم دچار این عارضه شدید شده است می توانید با کمک تیم حرفه ای آسانیسم مراقبت و نگهداری از سالمند خود را به ما بسپارید تا بدون هیچ دغدغه ای شما را در این راه سخت کمک کنیم.

۳ آسیب به منیسک

آسیب های منیسک در اثر ضربه ناشی از کار کردن بیش از حد زانو به وجود می آید. اغلب بخشی از منیسک پاره شده و در مفصل زانو شناور می شود.

برای تشخیص این بیماری در سالمندان باید به دنبال نشانه هایی مانند صدا دادن مفصل زانو، کاهش دامنه حرکات زانو، قفل شدن مفصل در یک موقعیت خاص و تورم زانو به میزان کم باشیم.

۴- جابجایی استخوان زانو

در زمان پرستاری از سالمند اگر متوجه علایمی مانند درد بسیار زیاد در زانو، بی حس یا کم حس شدن پا و تغییر شکل در زانو شدید باید این درد را جدی گرفته و فرد را به پزشک معرفی کنید.

رگ به رگ شدن زانو در اثر ضربه شدید به زانو به وجود می آید. در این نوع آسیب، ساق پا به طور کامل از زانو جدا می شود. این ضربه نه تنها رباط های زانو، بلکه تاندون ها و رباط ها را نیز درگیر می کند. آسیب به رگ های خونی باعث تجمع خون در زیر پوست می شود و اگر خونریزی به سرعت متوقف نشود، می تواند منجر به قطع عضو گردد.

در زمانی که با این عارضه روبرو شدید اگر زانو به حالت اولیه خود برگردد، توسط پزشک درمان می شود ولی بازگشت به وضعیت اولیه نیاز به زمان دارد. در ابتدای مسیر یک سری آزمایشات برای اطمینان از بازگشت استخوان انجام می شود. اگر در طی این فرآیند اعصاب یا عروق خونی آسیب ببینند، بیمار باید بلافاصله تحت عمل جراحی قرار گیرد.

۵- جابجایی کاسه ی زانو

در زمانی که ضربه شدیدی به پای سالمند وارد شود و او در خم و راست کردن پا با مشکل روبرو شود یا احساس جابجایی کشکک زانو در حین حرکت کند این عارضه به وجود می آید. این عارضه را بیشتر در افراد سوار کار، زنان و افراد چاق می توان مشاهده کرد.

۶- زانو درد مزمن به علت آرتروز

آرتریت زانو التهاب مفصل زانو بوده که اغلب این درد با فعالیت تشدید خواهد شد. این بیماری در اثر خراب شدن غضروف زانو به وجود می آید. در بیشتر موارد منیسک به طور کامل از بین رفته و استخوان ران روی استخوان ساق پا ساییده می شود.

برای درمان آن بهتر است از کنترل درد با مسکن قوی در موارد ابتدایی و استفاده از اسید هیالورونیک، عمل جایگزینی مفصل زانو در موارد حاد کمک گرفت.

راههای های پیشگیری از زانو درد در سالمندان

 • تعادل در وزن بدن
 • استفاده از کفش های تخت
 • ورزش منظم
 • پرهیز از خم شدن بیش از حد زانو به مدت طولانی در محل کار
 • مصرف منظم غذاهای پرکلسیم ( تخم مرغ، ماهی، پنیر، ماست)

روش درمان زانو درد در سالمندان

۱- شنا در سالمندان

تمام حرکات شنا به جز کرال پشت برای سالمندان مفید است. یک پرستار مراقبت از سالمندان در منزل می تواند از این تمرین برای کمک به تسکین درد زانو در سالمندان استفاده کند.

آب درمانی برای زانو درد سالمندان

۲- پیاده روی سالمندان در استخر

پیاده روی در استخر بدون وارد کردن فشار به مفاصل زانو باعث تقویت عضلات اطراف زانو می شود تا وزن اندام فوقانی روی زانو نیفتد.

آهسته راه رفتن به زانوهای آسیب دیده در سالمندان فشار وارد نمی کند و برای درمان زانو درد در سالمندان گزینه خوب و ایده آلی محسوب می شود.

۳- انجام پیاده روی ساده در سالمندان

آهسته راه رفتن به زانوهای آسیب دیده سالمندان فشار وارد نمی کند و درمان زانو درد در سالمندان محسوب می شود.

۴- دوچرخه سوارى یکنواخت برای درمان زانو درد

دوچرخه سواری با سرعت یکنواخت فشار زیادی به زانو وارد نمی کند. به طور کلی هر فعالیتی که فشار کمتری به زانو وارد کند یا به سرعت تغییر جهت ندهد برای زانو مشکلی ندارد. زانو درد شکایتی است که عمدتا در بزرگسالان بروز می کند و عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند. زانو درد در افراد مسن می تواند در خود مفصل زانو یا اطراف آن رخ دهد.

۵- هیدروتراپی مناسب درمان زانو درد در سالمندان

هیدروتراپی یا آب درمانی روشی است که در فیزیوتراپی خانگی و کاردرمانی استفاده زیادی می شود. هدف از آب درمانی سالمندان در درمان زانو درد کاهش درد بیمار و استفاده از آب برای افزایش دامنه حرکتی مفصل و قدرت اندام است. ورزش های آبی و آب درمانی با کاهش فشار وارده بر مفاصل ناشی از خیساندن در آب، یکی از بهترین درمان ها به ویژه در مراحل اولیه به شمار می روند.

6- فیزیوتراپی زانو در منزل

فیزیوتراپی زانو در خانه یا در کلینیک می تواند به بیمار کمک کند تا درد عضلات و مفاصل زانو را کاهش دهد. بیمار باید با تقویت عضلات زانو و افزایش دامنه حرکتی در مسیر بهبودی قرار گیرد.

فیزیوتراپی زانو توسط فیزیوتراپیست انجام می شود. فیزیوتراپیست ها در دانشگاه در مورد درمان های مختلف با هدف کاهش زانو درد، افزایش قدرت عضلانی زانو و افزایش دامنه حرکتی زانو یاد خواهند گرفت. از نظر علمی، فیزیوتراپی باعث می شود احساس بهتری داشته باشید و در نهایت حرکت اندام را بهبود می بخشد.

 

درمان های خانگی زانو درد در سالمندان

برخی از درمان‌های خانگی رایج برای زانو درد که التهاب را کنترل می‌کند و به شکستن چرخه درد کمک می ‌کند شامل استراحت، پیشگیری، کمپرس یخ، بلند کردن پاها و انجام ورزش‌های خاص است.

1- به زانو استراحت دهید

این کار درد زانو را تسکین داده، از آسیب بیشتر جلوگیری کرده و فشار وارده بر زانو را کاهش می دهد.

2- محافظت از زانو در برابر آسیب

حفاظت از زانو با اسپلینت یا لایه محافظ ی انجام می شود.

پد جلوی کاسه زانو از آسیب زیاد و مکرر کیسه مایع در زانو جلوگیری می کند و باعث کنترل بروز علائم حاد در برخی از آسیب های زانو می شود.

3- کمپرس یخ برای درمان زانو درد

کمپرس یخ برای کاهش تورم و زانو درد در سالمندان بسیار کاربردی است.

کیسه های یخ برای آسیب های حاد و مزمن زانو استفاده می شود.

استفاده از کمپرس یخ 2-3 بار در روز به مدت 20-30 دقیقه مفید است.

کمپرس یخ برای درمان زانو درد

4- بالا نگه داشتن پاها برای درمان زانو درد در سالمندان

ارتفاع باعث کاهش تورم خواهد شد.

ارتفاع با نیروی جاذبه مقابله می کند تا به بازیابی مایعاتی که می توانند در زانوها جمع شده و باعث تورم شوند کمک کند.

بهتر است در هنگام نشستن یا پشت کامپیوتر پاهای خود را بالا نگه دارید.

5- درمان خانگی زانو درد در سالمندان با پودر زردچوبه

نصف قاشق چای خوری زنجبیل و زردچوبه را در یک لیوان آب مخلوط کنید، 10 دقیقه بجوشانید، عسل را به آن اضافه کنید و این نوشیدنی را دو بار در روز بنوشید. همچنین می توانید یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را با یک لیوان شیر مخلوط کرده و شیرین کنید و روزی یک بار میل کنید.

توجه: زردچوبه می تواند خون را رقیق کند و این داروها هرگز برای افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند مناسب نیستند.

6- پماد زانو درد در سالمندان

در میان داروهای زانو درد، وجود ترکیباتی مانند کپساسین (ماده ای در فلفل قرمز ) که معمولاً در کرم ها و پمادها (کاپزاسین – پی، دولوراک، زوستریکس) یافت می شود، بیشتر می توان دید.

7- میوه های مفید برای زانو درد در سالمندان

آووکادو حاوی ترکیباتی به نام فیتوسترول بوده که دارای اثرات ضد التهابی و تسکین دهنده است و در درمان درد شدید زانو و اسپاسم زانو موثر خواهد بود.

خدمات فیزیوتراپی سالمند در منزل آسانیسم

یکی از شایع ترین مشکلات با افزایش سن، درد زانو در سالمندان است. این مفاصل اصلی بدن به دلیل فشار مداومی که در طول فعالیت های روزانه به آن ها وارد می شود، بسیار آسیب پذیر هستند. این درد برای هر فردی علائم و علل متفاوتی دارد که با شناخت آن ها می توانیم بهتر آن ها را مدیریت کنیم. ما همچنین می توانیم با انجام اقداماتی برای جلوگیری از زانو درد با این بیماری مبارزه کرده و در صورت بروز این مشکل، یکسری راه حل های خانگی و پزشکی برای رفع مشکل وجود دارد.

تیم متخصص آسانیسم خدمات فیزیوتراپی سالمندان را به نفع عزیزانی که به دلایل مختلف امکان مراجعه به بیمارستان های تهران و کرج را ندارند، ارائه می دهد. استخدام یک فیزیوتراپیست خبره یکی از چالش های موجود برای در دسترس قرار دادن گزینه های فیزیوتراپی خانگی برای بیماران و خانواده هایشان است.

آسانیسم با داشتن کارکنان مجرب و حرفه ای در همه ساعات شبانه روز می تواند شما را در این راه پشتیبانی کند. برای دریافت فیزیوتراپی و سایر خدمات آسانیسم در منزل می توانید از طریق وب سایت، اپلیکیشن و یا تماس با شماره تلفن 02191304433 از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید.

4 پاسخ

 1. سلام مادر من به حدی زانوهاش درد میکنه که راه رفتن براش مشکل. به نظرتون باید چکار کنم؟

  1. سلام، مادر شما باید عکس رادیوگرافی از هر دو زانوهاش بگیرد تا بعد مشاهده عکس دکتر بتواند درمانش را شروع کند.

 2. دوستم میگه برای پدر بزرگم که زانو درد داره از یه ماساژور کمک بگیرم. میخاستم ببینم کار درستی؟

  1. ماساژ درمانی برای سالمندان مفید. ماساژور از روغن زیتون برای ماساژ استفاده می کنه که خیلی مفیده. پس از چند بار استفاده از این روش برای درمان زانو درد، تفاوت را احساس خواهید کرد. این روند را حداقل دو بار در روز تکرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.