مشکلات عاطفی سالمندان و مراقبت از آنها

26 بهمن 1399
/
زهرا ابراهیمی

پیری یک فرایند فیزیولوژی است که با تغییرات خاصی در روان انسان همراه است. با افزایش سن نیازهای عاطفی افراد تغییر پیدا می کند. بسیاری از مشکلات دوران سالمندی شامل مشکلات جسمی یا روحی مثل از دست دادن همسر است. مشکلات عاطفی سالمندان مانند مشکلات جسمی آنها باید جدی گرفته شود. در بسیاری از مواقع سالمندان باید به تنهایی زندگی کنند و حمایتی از جانب خانواده ندارند. داشتن حمایت یکی از اعضای خانواده، تفاوت زیادی برای فرد مسن ایجاد می کند.

افراد مسن نیازهای متفاوتی دارند که برخی از آنها دارای مشکلات روحی و روانی هستند. اختلالات بهداشت روان از جمله افسردگی و اضطراب بر توانایی سالمند در انجام کارهای مختلف جسمی تأثیر می گذارد. به همین دلیل آنها حتی قادر به انجام کارهای روزمره خود نیستند. پرداختن به این مشکلات برای کاهش رنج عاطفی، بهبود سلامت جسمی و روانی و ارتقا کیفیت بهتر زندگی مهم است. اگر به هر دلیلی رسیدگی به سالمند عزیزان به تنهایی برایتان سخت است میتوانید از پرستار سالمند کمک بگیرید.

در ادامه به مشکلات عاطفی سالمندان می پردازیم و در هر مورد راهکارهایی برای مراقبت بهتر از آنها به شما پیشنهاد می دهیم.

شناخت و ادراک در سالمندان

 تغییرات مربوط به سن علاوه بر جنبه های جسمی، فرایندهای متابولیکی، گوارشی و عصبی را نیز شامل می شود. بیشتر افراد مسن با عملکرد شناختی و درک گفتار مشکل دارند. عملکرد شناختی به عنوان فرایند فکری تعریف می شود که طی آن فرد از ایده ها، آگاهی و درک می یابد. این شامل تمام جنبه های استدلال، تفکر، درک و به خاطر سپردن است.

طبق مطالعات بالینی، بین پیری و کاهش عملکرد شناختی رابطه وجود دارد. شواهد نشان می دهد که سلول های بنیادی عصبی واقع در مناطق خاصی از مغز، نقش اصلی در عملکردهای شناختی مانند حافظه، یادگیری و رفتار عاطفی دارند. این سلول های بنیادی عصبی با گذشت زمان تکثیر می شوند و توانایی یادگیری و همچنین عملکرد حافظه را کاهش می دهند.

مطالعات نشان می دهد که کاهش عملکرد شناختی بر درک گفتار تأثیر می گذارد. نحوه پردازش اطلاعات سالمندان نسبت به افراد جوان کندتر است.

شناخت و ادراک در سالمندان, مشکلات عاطفی سالمندان, پزشک سالمند دارای مشکلات عاطفی

افسردگی از جدی ترین مشکلات عاطفی سالمندان

افسردگی یک اتفاق معمول در میان افراد مسن است. از آن جایی که فعالیت ها و تعاملات اجتماعی آنها محدودتر است سازگاری با پیری را برایشان دشوار تر می کند. بنابراین، بیشتر افراد مسن با مشکلات Self Perception و Self-concept مواجه هستند. بر اساس Self Perception افراد نظرات، نگرش ها و حالات داخلی را بیشتر از طریق مشاهده رفتار و شرایطی که در آنها رخ می دهد، استنباط می کنند. از طرف دیگر Self-concept به درک و اندیشه ای که فرد، درباره خود دارد، گفته می شود.

پرستار و مراقب سالمندان، باید آنها را به داشتن نگرش مثبت نسبت به پیری ترغیب کند. این کار نه تنها تمایل آنها را به زندگی افزایش می دهد بلکه آنها را در برابر بیماری های جسمی و روانی مقاوم می سازد.یک فرد مسن باید در فعالیت های مختلف اجتماعی غوطه ور شود تا احساس امید و هیجان در زندگی را به دست آورد. پیوستن به جلسات مسجد، اجتماعات محلی و جشن های اجتماعی روش های مفیدی برای تقویت احساس خوب و مثبت است.

یک روند پیری سالم شامل روابط معنی دار با خانواده و افراد دیگر است. افراد مسن نباید در خانه رها شوند و هیچ کاری انجام ندهند. برای کاهش مشکلات عاطفی سالمندان باید آنها را تشویق کرد که به فعالیت های خانوادگی و اجتماعی بپردازند.

عدم حمایت خانواده دلیل بسیاری از مشکلات عاطفی سالمندان

ما اغلب تصویر ایده آل از یک خانواده کامل را در رسانه های چاپی، تلویزیون، فیلم ها و منابع آنلاین می بینیم. اعضای خانواده به یکدیگر کمک می کنند و اختلافات را به روش مسالمت آمیزی حل می کنند. با این حال، اختلافات بین اعضای خانواده در زندگی واقعی بسیار پیچیده تر و حل آنها دشوار است. اختلاف نظرها اغلب به دلیل اختلاف بین نسل ها است. فرزندان، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ روابط پیچیده بین نسلی دارند.

برخی از آنها از نظر عاطفی به هم نزدیک و برخی دیگر بسیار دور هستند. از این رو، محققان از سه بعد برای درک بهتر خانواده ها، به ویژه سالمند، استفاده می کنند: نزدیکی عاطفی، دفعات تماس و حمایت اجتماعی.نزدیکی عاطفی و ارتباطات بیشتر، تأثیر زیادی بر روابط بین نسلی دارد. بسته به تربیت و روابط خانوادگی، برخی افراد احساس تعهد و مسئولیت شدیدی نسبت به والدین پیر خود دارند، در حالی که دیگران ارتباط و توانایی ارائه هرگونه حمایت اجتماعی از والدین و یا پدربزرگ و مادربزرگ خود را از دست داده اند.

با این حال، فارغ از شرایط افراد، همه افراد مسن نیاز به حمایت احساسی و مالی دارند. دلیل بسیاری از مشکلات عاطفی سالمندان حمایت نشدن از طرف خانواده است. نگهداری از سالمند در منزل آن هم به تنهایی می تواند برای شما سخت باشد در این صورت می توانید از خدمات پرستاری سالمندان کمک بگیرید.

عدم حمایت خانواده دلیل بسیاری از مشکلات عاطفی سالمندان, مشکلات عاطفی سالمندان, خدمات پرستاری سالمندان, پزشک سالمند, استرس و اضطراب

استرس و اضطراب

در شرایط اضطراری، استرس و اضطراب، واکنش طبیعی و غریزی ما هستند. عوامل استرس زا می توانند خارجی (دزدی از خانه شما) و یا داخلی (یک مشکل مالی در خانواده و یا نگرانی های روحی یا جسمی) باشند. بنابراین، وقتی چالش های استرس زا اتفاق می افتد، بدن ما احساس خطر می کند. با آزاد شدن هورمون های استرس در جریان خون ضربان قلب، تنفس و موارد دیگر افزایش می یابد. همه این موارد شما را برای پاسخ سریع آماده می کند. این واکنش طبیعی به عنوان واکنش استرس نیز شناخته می شود.

طبق تحقیقات، استرس طولانی مدت می تواند توانایی سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری کاهش دهد. همچنین خطر ابتلا به مشکلات جسمی و روانی را افزایش می دهد. مطالعات نشان می دهد که استرس و اضطراب در افراد مسن، با مشکلات جسمی مانند مشکل در انجام کارهای روزمره و مشکلات عاطفی سالمندان همراه است.

علاوه بر این، استرس با ایجاد یا تشدید سرطان، بیماری آلزایمر و چندین بیماری پزشکی مانند دیابت، بیماری قلبی و آرتروز، درد مزمن و تغییرات شناختی مانند کاهش حافظه کوتاه مدت مرتبط است.

علائم استرس

اگرچه تفاوت هایی در نحوه واکنش افراد به استرس وجود دارد. اما در بیشتر اوقات، افراد علائم زیر را احساس می کنند.

 • اضطراب یا حملات هراس
 • نگران بودن
 • غم یا افسردگی
 • تحریک پذیری و بدخلقی
 • احساس فشار یا عجله
 • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
 • مشکلات خواب
 • علائم جسمی مانند سردرد، درد قفسه سینه و مشکلات معده
 • احساس خستگی و درماندگی
 • ختلال عملکرد جنسی
 • نوشیدن بیش از حد الکل، سوء مصرف مواد مخدر یا سیگار کشیدن زیاد
 • به اندازه کافی نخوردن یا زیاد غذا نخورید.
مشکلات عاطفی در سالمندان, استرس و مشکلات عاطفی سالمندان, پیشگیری و مقابله با استرس در سالمندان

پیشگیری و مقابله با استرس

برای سالمندان خود زمانی را در روز اختصاص دهید این می تواند به کم شدن استرس و مشکلات عاطفی سالمندان کمک زیادی کند. افراد مسن را تشویق به شرکت در فعالیت های اجتماعی کنید این موضوع سبب کاهش استرس و افزایش اعتماد به نفس در آنها می شود.افراد مسن علاقه های متفاوتی نسبت به جوانان دارند. بنابراین وقت بگذارید تا دریابید چه چیزی استرس سالمند تحت مراقبت شما را به حداقل می رساند. رقصیدن، ورزش کردن، فعالیت های مذهبی و رفاقت با دوستان یا اقوام باعث کاهش سطح هورمون های استرس در بدن و بهتر شدن کیفیت زندگی می شود.

عادات غذایی سالم و ورزش منظم همچنین به افراد مسن کمک می کند تا بهتر با استرس کنار بیایند. قدم زدن در پارک یا بیرون از خانه باید بخشی از برنامه روزمره او باشد تا باعث سلامتی و آرامش فکری او شود. اگر با انجام این موارد فرد مسن نتواند استرس را به خوبی تحمل کند، کمک گرفتن و صحبت با روانشناس می تواند مفید باشد.

روانشناس سالمندان به افراد مسن آموزش می دهد تا استرس خود را از طریق تکنیک های مختلف آرام سازی و تمرین های ذهنی مختلف کنترل کنند. اگر مشکل شدیدتر باشد، پزشک سالمند را به روانپزشک ارجاع می دهد تا علائم استرس و افسردگی خود را با دارو تسکین دهد. توجه نکردن به مشکلات عاطفی سالمندان می تواند منجر به افسردگی های شدید و مزمن شود.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
5 + 5 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.
اینماد مربوط به آسانیسم