اهمیت تغذیه برای سالمندان

04 اسفند 1397
/
آسانیسم

افزايش سن افراد، تغذیه خاص خود را در پی دارد. تغذیه مناسب برای سالمندان همچنین حفظ سلامت بدنی و ذهنی از مسائل با اهمیت است. با بالا رفتن سن این افراد نیاز به مصرف کالری کمتر بوده اما با کاهش انرژی سالمندان و تمایل کمتر به مصرف غذا، نیاز به دريافت مواد مغذی، ويتامين‌ها و مواد معدني بيشتر خواهد شد. بنابراین در صورت عدم دریافت تغذیه مناسب، توانایی سالمندان افت می‌کند. خانواده یا پرستار سالمند در منزل وظیفه گنجاندن برنامه تغذیه‌ای مناسب با رژیم دارویی و درمانی صحیح را برای وی را دارند. در ادامه این مقاله به اهمیت تغذیه برای سالمندان می‌پردازیم.

اهمیت تغذیه برای سالمندان

دوران سالمندی همواره با بروز بیماریها و کم توانی‌ها با کاهش فعالیت‌های جسمانی، نیاز به بهبود روند تغذیه‌ای برای سالمندان را دارد. بهترین راهکار برای پیشگیری از مشکلات و مسائل این دوران، داشتن برنامه غذایی صحیح و به همراه فرد یا افراد یاری رساننده در رعایت اصول تغذیه سالمندی می‌باشد.

اهمیت تغذیه برای سالمندان, تغذیه سالمندان, توصیه های غذایی برای سالمندان,تغذیه مناسب سالمند

پرستار سالمند با آگاهی کامل از بیماری‌ها و شرایط وی، تغذیه مناسب را در نظر می‌گیرد. کمبود مواد مغذی با افزایش سن علاوه بر دلایل گفته شده ممکن است بر اثر مشکلات مالی، درمانی، از دست دادن اشتها، فراموشی و افسردگی و ... باشد. همه این موارد منجر شده تا سالمند غذای کمتر مصرف کرده یا برنامه غذایی نامناسبی داشته باشد. گاهی بیماریها و مصرف داروها، جذب مواد مفید توسط بدن را کاهش می‌دهد که در اینصورت نیاز غذایی فرد بیشتر از قبل می‌شود.
اهمیت تغذیه برای سالمندان در سنین بالای 50 سال شامل توصیه‌ها و نکات مهمی است که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد.

20 نکته و توصیه‌های غذایی برای سالمندان

 1. با کاهش فعالیت‌ها، حفظ وزن مناسب و دریافت کالری کمتر نسبت به دوران جوانی 
 2. شناخت و آگاهی کامل از نیازهای تغذیه‌ای و اهمیت تغدیه برای سالمندان
 3. آگاهی از عدم تداخل مصرف داروها
 4. اجتناب از چربی‌های اشباع و ترانس، مصرف چربی و قند کمتر
 5. اطمینان از مصرف مواد مغذی، ویتامین ها، مواد معدنی
 6. مصرف به اندازه مایعات و مواد دارای فیبر، میوه هایی چون آلو و زردآلو با توجه به مشکل یبوست در بیشتر سالمندان
 7. مصرف غذاهایی که نیاز به جویدن کمتر داشته یا غذاهای نرم و مایع (آبمیوه، سوپها، آشهای کم حبوبات، پوره، گوشت های نرم شده و ...)
 8. رعایت رژیم غذایی کم سدیم برای سالمندان دارای فشار خون
 9. رعایت رژیم غذایی سالمندان دیابتی
 10. احترام به عادات غذایی فرد سالمند برای جلوگیری از در خطر افتادن احساسات و عواطف و روحیات آنها
 11. حفظ رفتاری با ملایمت و روابط دوستانه پرستار سالمند در منزل
 12. در کنار اعضای خانواده میل نمودن غذا، سرو غذا بصورت ترقیب کننده و جذاب برای سالمندان کم یا بی اشتها
 13. حداقل روزی 5 وعده غذا و در هر وعده به مقدار غذا کم باشد
 14. حفظ ساعات خواب مناسب، عدم مصرف چای و قهوه قبل از خواب، در صورت کم خوابی مصرف شیر قبل از خواب توصیه می‌شود.
 15. برای هرفرد، وعده‌های غذایی صبحانه، نهار و شام با یک رژیم غذایی متناسب با قد و وزن 
 16. اجتناب از مصرف الکل و کشیدن سیگار 
 17. محدودیت مصرف تخم مرغ به 3 عدد در هفته
 18. پرهیز از مصرف سبزی‌های نفاخ مثل کلم و گل کلم، غذاهای چرب و سرخ شده، ادویه، سس مایونز
 19. با توجه به تجویز رژیم‌های غذایی، پرستار سالمند در منزل موجودی مواد غذایی در محل را بررسی کرده و در صورت عدم موجودیت از جایگزین های آن استفاده کند یا تهیه نماید.
 20. مصرف مواد غذایی دارای ویتامین D، B12، کلسیم، اسیدهای چرب امگا3، منیزیم، فیبر، روی، آهن 

اهمیت تغذیه برای سالمندان, تغذیه سالمندان, توصیه های غذایی برای سالمندان,تغذیه مناسب سالمند

روی

علائمی مانند ترمیم کند بافت‌ها و زخم ها، ریزش مو، عملکرد نا‌مناسب سيستم ايمني بدن از کمبوده ماده روی در بدن می‌باشد. افراد مسن همواره با کمبود این ماده مواجه هستند. حتی اگر روی مصرف کنند کمتر جذب بدنشان خواهد شد. روی در بهبود بیماریهای قلبی، دیابتی، التهاب های سرطانی موثر است. 

ویتامین D

ویتامین D در جذب کلسيم، آهن، منيزيم، فسفر و روي بسیار مفید است. همچنین به تراکم استخوان نیز کمک می‌کند. سالمندان که با افزایش سن دچار پوکی و کاهش تراکم استخوان، خستگی مفرط، برخی سرطان ها، عدم دریافت نور خورشید به میزان کافی می شوند این ویتامین برای آنها بسیار ضروری می باشد.
برخی افراد بخصوص افراد بالای 50 سال توانایی جذب ویتامینD را نداشته، بنابراین از مکمل های ویتامین D استفاده می کنند.

 


نقش پرستار منزل در تغذیه سالمندان

 

 • کمک پرستار سالمند در آماده سازی غذا

برای برخی از سالخوردگان، آشپزی کاری است که مدت‌هاست دوست دارند انجام دهند. آنها ممکن است سابقه سرو غذاهای عالی برای خانواده در زمان تعطیلات و دست پختی عالی داشته باشند. برای این افراد، مراقب سالمند با کمک به آماده سازی وعده‌های غذایی می‌تواند نقش حمایتی و انگیزشی برای سالمندان عزیز داشته باشد و به آنها كمك كنند تا به كارهایی كه همیشه از آنها لذت می‌برند، ادامه دهند. با در نظر گرفتن اهمیت تغذیه برای سالمندان مراقب و پرستار سالمند در منزل ما می‌تواند در آشپزخانه نقش پشتیبانی را داشته باشد، در صورت لزوم به سالمند کمک کند و هنگام آشپزی او را همراهی کند. در نتیجه از این طریق استقلال و عزت نفس او حفظ می‌شود.

 

 • اطمینان بخشی مراقب سالمند از تغذیه مناسب


برای بعضی از افراد آشپزی یک کار سخت است. برخی از مردم آشپزی را نه تنها یک فعالیت لذت بخش، بلکه به عنوان یک عادت می‌دانند. برای این دسته از افراد، مراقب سالمند در منزل می‌تواند خدمات آماده سازی غذای سالم را که از ابتدا تا انتها کار پخت و پز را بر عهده دارد، ارائه دهیم. سالمند می‌تواند در حالی که مراقب یک وعده غذا را می‌پزد یا جمع می‌کند، بدون دغدغه راحت و آرام باشد. این فرصت امکان فراهم آوردن غذای خانگی پخته شده که شامل انواع تغذیه مناسب است، برای بزرگسالان فراهم می‌کند. در نتیجه کیفیت زندگی سالمند از این طریق افزایش می‌یابد. 

 • آماده سازی غذا با توجه به نیاز سالمند

برای سالمندان مهم است که هر روز تغذیه مورد نیاز خود را دریافت کنند تا بهترین حالت را داشته باشند و تا آنجا که ممکن است سالم بمانند. برخی از سالمندان به دلیل شرایط پزشکی محدودیت‌های غذایی دارند. در حالی که دیگران به یک رژیم متعادل که حاوی تعداد کافی کالری باشد، نیاز دارند. با کمک مراقبین آسانیسم می‌توانید طرحی متناسب با نیازهای عزیزتان تهیه کنید. با توجه به اهمیت تغذیه برای سالمندان، نادیده گرفتن آن تأثیرات مخربی بر سلامت سالمند دارد. با کمک مراقب دیگر نگران کیفیت وعده‌هایی که هر روز مصرف می‌کنند نیستید، می‌توانید مطمئن باشید که اعضای سالخورده خانواده شما از تغذیه خوبی برخوردار هستند.

اگر شما به دنبال خدماتی به طور خاص یا یک برنامه کلی مراقبت در خانه هستید، ما می‌توانیم به شما کمک کنیم. در صورت نیاز به مشاوره در زمینه درخواست پرستار سالمند در منزل و همچنین مطلع شدن از قیمت پرستار سالمند، می توانید با آسانیسم تماس حاصل نمایید تا شما را به بهترین شکل یاری نماییم. امروز برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات با ما تماس بگیرید. ما مشتاقانه منتظر تماس شما هستیم!

 

 

 

 

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
5 + 3 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.