اسهال حاد در سالمندان عارضه ای کشنده

04 دی 1398
/
آسانیسم

کارایی اعضای بدن با افزایش سن و کهولت سالمند تحلیل رفته و عملکرد ضعیفتری خواهد داشت، دستگاه گوارش نیز دچار بیماریهای گوارشی سالمندان می شود. گاهی سالمند بیمار یا بستری در تخت، احساس ابتلا به بیماری اسهال می کند. اما این درحالیست که انسداد روده ای در اثر تجمع توده بزرگ مدفوع سفت و خشک بوجود آمده و مایعات دفع شده از کنار آن، با اسهال اشتباه گرفته می شود. بنابراین فرد مسن یا خانواده وی از داروهای ضد اسهال استفاده می کنند که در این شرایط فرد مسن دچار وضعیت وخیمی میگردد.

بیماری اسهال در سالمندان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. چرا که این مسئله باعث دفع سریع آب بدن و بروز بسیاری نارسایی ها چون نارسایی کلیه، عدم کنترل تنظیم سدیم و پتاسیم خون و ...  می شود. در پی این موارد سکته و مرگ حتی پیش روی آنان می باشد. آب از دست رفته بدن در صورت بروز این بیماری از طریق مایعات و سرم بازگردانده می شود. پرستار سالمند در منزل با در نظر گرفتن یک رژیم غذایی متعادل تا حدود زیادی می تواند از ایجاد این مشکل پیشگیری کند.

اسهال حاد 

اسهال مزمن

اسهال مکرر

اسهال حاد در سالمندان,اسهال در سالمندان, اسهال, بیماری اسهال, اسهال حاد, اسهال مزمن, اسهال مکرر, علل اسهال در سالمندان

اگر فرد بطور ناگهانی دچار اسهال با شدت زیاد شود، دچار اسهال حاد شده است. اسهال حاد  نیاز به درمان پزشکی دارد یا گاهی بدون درمان برطرف می شود. اما طول مدت در اسهال مزمن طولانی تر است و بیش از 4 هفته ادامه دارد. اسهال مکرر (اسهالی که قطع شده و دوباره شروع می شود) نیز به عنوان اسهال مزمن در نظر گرفته می شود. در اکثر مواقع اسهال حاد بدلیل عفونت و غذاهای خاص ایجاد می گردد. 

در صورت بروز هریک از علائم زیر در بیمار مبتلا به اسهال، آن جدی گرفته و برای بررسی و درمان اقدام شود:

 • بیش‌ از 48 ساعت‌ اسهال‌ به طول انجامد.
 • در صورت مشاهده مخاط، خون، یا کرم در مدفوع‌.
 • بالا رفتن تب‌ از‌ 3/38 درجه‌ سانتیگراد.
 • احساس درد شدید در ناحیه شکم‌ یا راست‌ روده.
 • مشاهده علائمی چون خشکی‌ دهان‌، خشکی‌ پوست و پوست‌ چروکیده‌، تشنگی‌ شدید، بی‌حالی‌، فرورفتگی‌ چشمها، کاهش‌ وزن‌ سریع‌ و ادرار کم‌ یا به‌ کلی‌ عدم‌ وجود ادرار که از علائم‌ کم‌ آبی‌است. در شیر خواران مبتلا به اسهال، کم‌ آبی‌ بدن‌ از عوارض‌ خطرناک اسهال حاد می باشد.

پرستار سالمند این نشانه ها را به گروه های درخطر آموزش می دهد تا در صورت مشاهده ی این علائم، اقدامات مناسب به سرعت انجام گیرد.

علل اسهال در سالمندان

اسهال در سالمندان وقتی رخ می دهد که سرعت حرکت های روده یا حجم محتویات آن افزایش یابد. عوامل زیادی باعث بروز این عارضه می شوند، که غذاهای آلوده عمده ترین دلیل آن هستند. به طورکلی می توان گفت که عوامل میکروبی یا ویروسی، شایع ترین علل اسهال هستند.

برخی بیماری ها نظیر التهاب های روده ای، ایدز، ناسازگاری های غذایی یا مسمومیت ها هم می توانند این مشکلات گوارشی را ایجاد کنند. مصرف برخی از داروها هم می توانند عامل بروز باشند؛ آنتی بیوتیک ها از جمله این داروها هستند.

پیشگیری از اسهال در دوران سالمندی

برای بهبود اسهال در سالمند، پرستار در منزل بطور ناگهانی نباید تغییر رژیم غذایی دهد. در اسهال مزمن برای جلوگیری از برگشت آن، مواد غذایی را متداول به رژیم اضافه کنید.

پیشگیری از اسهال در دوران سالمندی, اسهال حاد در سالمندان,اسهال در سالمندان, اسهال, بیماری اسهال, اسهال حاد, اسهال مزمن, اسهال مکرر, علل اسهال در سالمندان

برای پیشگیری از اسهال در دوران سالمندی، افراد می بایست:  

 • از ‌ غذاهای‌ بوفه‌ای‌ یا پیک‌نیکی‌ که‌ چندین‌ ساعت‌ در فضای آزاد بوده اند، غذاهای آماده و کنسروی، غذاهای دستفروشی، همچنین غذاهای‌ خام‌ و نیم‌پز مثل‌ غذاهای‌ دریایی‌ اجتناب نمایند. از نوشیدن آبهای تصفیه نشده خودداری کنید.
 • رعایت کامل اصول بهداشتی بخصوص شستن دستان‌ خود قبل از صرف غذا و میان وعده و پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ لازم برای پیشگیری  از اسهال است. 
 • مشورت با پزشک در صورت مصرف داروی خاص و دچار اسهال. 
 • برای جبران مایعات و الکترولیت‌های از دست رفته بدن، آب و مایعات فراوان مصرف نمائید.
 • از مصرف شیر و مواد لبنی مانند بستنی و غذاهای چرب و سرخ شده اجتناب کنید.
 • از مواد غذایی شیرین و شیرینی‌ها و انواع کیک‌ها و کمپوت‌ها (هم شیرین کننده‌های طبیعی و هم صنعتی) و همچنین از نوشیدن آب‌میوه و میوه‌های خام خصوصاً خانواده مرکبات (طبیعی یا صنعتی) پرهیز کنید.

از دیگر نکات برای پیشگیری از اسهال در دوران سالمندی این است که سبزیجات خام یا پخته کمتر مصرف کنید که البته برخی سبزیجات به بهبود بیماری اسهال کمک کرده مانند هویج پخته یا سیب زمینی پخته که به علت تفاوت نوع فیبر موجود در آنها، این سبزیجات به صورت قابض عمل می‌کنند.

علاوه بر  موارد ذکر شده در بالا غذاهای پُرپروتئین مانند گوشت و پنیر به علت محتوی فیبر کمتر ممکن است در ایجاد یبوست موثر باشند. خوردن موز نیز (تفاوت در نوع فیبر آن نسبت به سایر میوه‌ها)، برنج ساده پخته شده، مرغ پخته شده بدون روغن در بهبود شرایط کمک کننده است.

اگر در خانه، سالمندی دارید که نیاز به مراقبت دارد و به علت نگرانی از قیمت پرستار سالمند در منزل از دریافت این خدمات خودداری می کنید، باید بدانید که آسانیسم با در نظر گرفتن کلیه ی گروه ها مناسبت ترین قیمت ها را در این حوزه ارائه می دهد. چراکه آسانیسم خواهان بالا بردن سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی است.
 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.