سالمندی موفق و خجالت زدگی سن

04 بهمن 1399
/
زهرا ابراهیمی

عبارت سالمندی موفق طی سالیان اخیر بیش از قبل مورد استفاده قرار می گیرد. البته که امری طبیعی است. مردم روز به روز بیشتر در مورد دوران سالمندی کنکجاو می شوند؛ اینکه آیا تغییری در آنها رخ می دهد یا اصلا باید انتظار چه چیزی را داشته باشند. تحقیقات جدید نشان می دهد تضاد عجیبی میان طرز فکر ما در رابطه با دوران سالمندی یا سبک زندگی سالمندان و چگونگی بالا رفتن سن وجود دارد.

ترویج بیشتر این عبارت از سال 1987 با چاپ کتاب دانشمندان بزرگی به نام های جان والیس رو و رابرت کان اتفاق افتاد. بنا بر گفته این کتاب، سالمندی موفق به سه عامل وابسته است؛ عدم وجود ناتوانی یا بیماری، درک بالا به همراه توانایی های بدنی مناسب و تعامل هدفمند با دیگران. با این حال، به نظر شما تنها این سه عامل موثرند؟ نقش مراقبت از سالمند در منزل چیست؟

تاثیر عوامل بیرونی و درونی در سالمندی

به صورت مشخص، عوامل بیرونی و درونی (ذاتی) در این مسئله دخیل خواهند بود؛ اما اغلب عوامل بیرونی چون رژیم غذایی، ورزش، عادات شخصی و جنبه های روانشناختی از سالمندی به دلیل ساده انگاری عمل پیر شدن دست کم گرفته می شوند.

ولی امروزه با بازتر شدن سطح تفکرات افراد، تعریف دقیقی از این امر وجود ندارد. برخی معتقدند سالمندی یک روند است و برخی دیگر سرانجام. علی رغم اختلافات موجود در تعریف آن، مردم به راحتی می توانند فردی که سالمندی موفق دارد را تشخیص دهند. بدون اینکه نیازی به آزمایشات و ارزیابی داشته باشند.

با این شرایط، به نظرتان سبک زندگی کدام یک از افراد موفق، نزدیک به تعریف شما است؟

سالمندی موفق, successful aging

وارن بافت تاجر ثروتمند و سالمندی موفق

تصویر وارن بافت در ذهن همه، یک فرد پیروز است. به هر حال او یک خیر میلیاردر 86 ساله است. پس آیا میتوان او را الگوی این امر قرار داد؟ راز موفقیت او در سالمندی چیست؟ آیا او نیز پرستار سالمند در منزل دارد؟

وارن بافت به صورت روزانه به جای مصرف آب و خوردن بروکلی، 5 عدد قوطی نوشابه کوکاکولا می نوشد؛ بنابراین در خوردن و آشامیدن نمیتواند الگوی مناسبی باشد. پس راز او در جای دیگری نهفته است. او بی وقفه مطالعه می کند. طبق گزارشات، 80 درصد از روز او به مطالعه کتاب می گذرد.

مسن ترین فرد در جهان و سالمندی موفق

به نظر شما ژان لوئیز کالمان که با سن 122 سال، به عنوان پیرترین شخص در دنیا شناخته می شود، چه روشی را برای سبک زندگی سالنمندی خود در گرفته بود؟

ژان لوئیز سالمندی موفق خود را مدیون رژیم غذایی خوب خود می دانست. روغن زیتون بخش جدایی ناپذیر رژیم این فرد بود. البته ناگفته نماند او مقدار زیادی شکلات در طول روز مصرف می کرد. البته به گفته خود او، آرامش دیگر خصیصه ای بود که در این امر برای او مفید واقع شد.

ذهن ژان تا مرگش نیز فعال بود. به گفته خودش، او در مورد همه چی کنجکاو بود، اما احساساتی؟ خیر! راز موفقیت او نیز همین امر بود؛ نحوه مواجهه او با مسائل زندگی.

به هنگام بررسی عوامل متنوع و تاثیرگذار در سالمندی موفقیت آمیز، همه عوامل از قرص و دارو گرفته تا نحوه برخورد ما با مسائل زندگی مورد ارزیابی قرار می گیرد. به همین دلیل نمیتوان گفت کدامیک مهم تر از دیگری است و کدامیک کمترین تاثیر را خواهد داشت.مطالعه زندگی افرادی که سالمندی دلنشینی را تجربه می کنند، در طرح ریزی سالمندی خودمان بسیار سودمند است.

آیا عوامل دیگری وجود دارند که در نهایت نتیجه بخش بودنشان، از آنها غافلیم؟

راهکار قطعی برای داشتن سالمندی موفق

ترس احتمالا اولین ری اکشن شما زمانی است که به سالمندی و مشکلات مربوط به آن فکر می کنید. به همین دلیل است که می خواهیم عزیزان مسن خانواده مان سالمندی موفق را تجربه کنند؛ به عبارت دیگر، می خواهیم از برخورداری آنها از باکیفیت ترین خدمات مراقبتی مطمئن باشیم. پرستار سالمند در منزل یکی از پراهمیت ترین و تاثیرگذارترین عاملی است که میتوانیم برای عزیزان سالمند خود در نظر بگیریم. به راستی، برتری مراقبت از سالمند در منزل نسبت به دیگر عوامل چیست؟

راهکارهای قطعی برای داشتن سالمندی موفق, successful-aging, سالمندی موفق

کمک به زندگی روزمره

بسیاری از سالمندان نمی توانند کارهای روتین یا روزمره خود را به سادگی انجام دهند؛ برای مثال، لباس پوشیدن، حمام رفتن یا حتی خوردن و آشامیدن. پرستاران در انجام هرچه بهتر و صحیح تر این موارد آموزش دیده اند.

خدمات درمانی

پرستارانِ آموزش دیده آماده پاسخگویی سریع و موثر به هر نوع نیاز بهداشتی و درمانی هستند. آنها در زمان مناسب داروها را به دست بیماران می دهند یا تزریقات را انجام می دهند. در صورت لزوم نیز آزمایشات و معاینات بیشتر را با توجه به دستور پزشک اجرا می نمایند.

تعاملات اجتماعی

تنهایی تاثیر منفی در سالمندی موفق خواهد داشت. بسیاری از سالمندان نیز به دلایل مختلفی قادر به بیرون رفتن نیستند. وجود این پرستاران به این معنا است که همواره فردی وجود دارد تا با وی تعامل داشته باشند. این امر در سلامت روان آنها بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

برنامه غذایی مشخص

چه جوان باشید و چه مسن؛ برنامه غذایی منظم در سلامتی شما بسیار سودمند است. با این حال، بسیاری از عزیزان سالمند یا به میزان کافی غذا نمیخورند یا اصلا این اصل را فراموش می کنند. پرستار سالمند در منزل همواره مراقب زمانبندی غذا خوردن آنها، مقدار و مقوی بودن آن خواهد بود.

, راهکارهای قطعی برای داشتن سالمندی موفق, امنیت و تغذیه در سالمندی موفق, successful-aging, سالمندی موفق, تعاملات اجتماعی, امنیت

امنیت

دیگر مزیت حضور پرستاران، امنیت همیشگی عزیزان شما است. سالمندان همواره در معرض خطر کلاهبرداران، دزدها یا جنایتکاران، حتی در منزل هستند. تصور کنید اگر این افراد مشکل حافظه نیز داشته باشند. در این شرایط احتمال به خطر افتادن جان آنها چندین برابر می شود.

از بین رفتن فشار روی اعضای خانواده

بیشتر اعضای خانواده های امروزی کارمندند یا زمان کافی برای مراقبت و نگهداری از این عزیزان را ندارند. ولی اگر بدانید همیشه یک فرد قابل اعتماد و تعلیم دیده در کنار پدر یا مادر مسن شما حضور دارد، چقدر خرسند خواهید بود؟

دسترسی به امکانات

سالمندی موفق میتواند به معنای حضور همه جانبه در دنیای امروزی باشد. برای مثال، تلفن های همراه هوشمند یا گجت ها یکی از این مواردند. اگر در کنار این عزیزان نیستید، آنها می توانند با کمک پرستار خود با شما به صورت تصویری تماس داشته باشند.

خدمات نگهداری در خانه

حضور پرستار سالمند در منزل در نگهداری از خانه و تمیز نگه داشتن آن نیز سودمند خواهد بود. آنها ملحفه ها را به موقع عوض می کنند، لباس ها را می شویند و همه جا را تمیز نگه می دارند.

داشتن درک درست و همه جانبه از سالمندی موفق برای همه کمک کننده خواهد بود. افراد جوان می توانند با الگوبرداری از سالمندان موفق، از روزهای خود به نحو احسن بهره ببرند. در این شرایط، افراد مسن نیز بیشتر به خود اهمیت خواهند داد. آنها می دانند که در این روند تنها نیستند و همین امر احساس بهتری را در آنها رشد خواهد داد.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 10 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.