سقط های خود به خودی

نگرانی مادران در 20 هفته ی اول بارداری

سقط جنین (Abortion) به معنی از دست رفتن جنین یا رویان و پایان دوران بارداری پیش از هفته ی بیستم است. در کل این واژه اصطلاحی برای ختم حاملگی در 3 ماهه ی اول بارداری استفاده می شود. سقط هایی که در اثر علل طبیعی و بدون هیچ دخالت عمدی اتفاق می افتد به عنوان سقط های خود به خودی شناخته می شوند.

لانه گزینی تخمک های بارور شده در حدود 40 % به صورت خود به خودی سقط می شوند از نظر بالینی اینها تشخیص داده نشده در واقع این فرایند به عنوان بخشی از روند کنترل کیفیت در تولید مثل به حساب می آید. یعنی حاملگی هایی که در آن تخمک بارور شده به علت اختلالات ژنتیکی و یا اختلالات دیگر قادر به ادامه حیات نمی باشند، سقط می گردند و این روند از شیوع نوزادان دارای ناهنجاری مادرزادی می کاهد .علل سقط های خود به خودی ، متعدد بوده و شامل عوامل جنینی، مادری و در موارد نادری پدری می باشند. پرستار بچه، در مراقبت های بعد از سقط به مادران کمک می کند تا روند بهبودی و برگشت به زندگی را سریع تر طی کنند.

سقط های خود به خودی, سقط, سقط جنین, 20 هفته ی اول بارداری, علل سقط های خود به خودی, علت سقط های مکرر, علائم هشدار دهنده سقط خود به خودی جنین, مراقبت‌های پزشکی در صورت سقط جنین, سقط ناقص

علل سقط های خود به خودی

علت سقط های خود به خودی بسیار متنوع است و علت بسیاری از این سقط ها مشخص نمی شود. شایع ترین علت سقط ها در 3 ماه نخست بارداری، ناهنجاری های کروموزومی می باشد. بیشتر ناهنجاری های کروموزومی به علت آسیب سلول تخمک یا اسپرم است یا در فرایند تقسیم شدن تخم لقاح یافته مشکلاتی به وجود می آید.

 سایر علل سقط های خود به خودی

 • سن مادر
 • افزایش شدید فشار خون مادر
 • مرض قند‌کنترل نشده مادر و سایر اختلالات‌ هورمونی (هیپوتیروئید)
 • مشکلات سیستم ایمنی و بیماری‌های خود ایمنی
 • وجود استعداد لخته شدن خون
 • مشکلات رحمی یا گردن رحم
 • عفونت‌ها مانند هرپس دستگاه تناسلی مادر
 • سبک زندگی (مصرف دارو، سیگار کشیدن، سوء تغذیه، مصرف بیش از حد مواد کافئین دار و در معرض اشعه و تشعشعات یا مواد سمی بودن)

بنر همراه بیمار

علائم هشدار دهنده سقط خود بخودی جنین

اگر یک یا همه علائم هشدار دهنده سقط خود بخودی جنین زیر را در خود مشاهده کردید، حتما با پزشک متخصص یا ماما مشورت کرده تا با بررسی بیشتر خطر سقط را در شما کاهش دهند.

 • درد پشت شدید یا ملایم (اغلب این درد از انقباضات قاعدگی بدتر و شدیدتر است)
 • ترشحات صورتی سفید
 • کاهش وزن
 • هر ۵ تا ۲۰ دقیقه انقباضات دردناک که ثابت اند.
 • داشتن خونریزی قرمز روشن یا قهوه ای با یا بدون انقباضات (در اوایل بارداری ۲۰ تا ۳۰ درصد همه خانم های باردار مقداری خونریزی را تجربه می کنند، از این حدود ۵۰ درصد بارداری ها نرمال است)
 • بافت یا لخته خونی که از واژن زن خارج می شود
 • کاهش ناگهانی علائم بارداری

سقط های خود به خودی, سقط, سقط جنین, 20 هفتهی اول بارداری, علل سقط های خود به خودی, علت سقط های مکرر, انواع سقط های خود به خودی, سقط ناقص

انواع سقط های خود به خودی

تهدید به سقط

تهدید به سقط زمانی اتفاق می افتد که خونریزی، انقباضات و درد در نواحی تحتانی یا پشت وجود دارد اما دهانه رحم هنوز باز نشده است، این بدین معنی نیست که حتما جنین سقط خواهد شد. اغلب این نوع حاملگی‌ها بدون مشکلات بیشتری ادامه می‌یابد.

سقط اجتناب ناپذیر

در سقط اجتناب ناپذیر علائمی چون درد در پشت یا شکم، خونریزی و همراه با باز بودن گردن رحمی اتفاق می افتد. سقط اجتناب ناپذیر زمانی است که گردن رحمی متسع یا محو شود. خونریزی و انقباضات در صورت عدم تکمیل سقط ادامه دارد.

سقط ناقص

هنگامیکه سقط قبل از هفته 10 بارداری اتفاق می افتد، جنین و جفت با هم خارج می شوند. پس از هفته دهم به بعد این عمل بصورت به جداگانه صورت می گیرد .بنابراین قسمتی از جفت یا تمام آن در رحم باقی مانده، در نتیجه خونریزی دیر یا زود آغاز خواهد شد که این خونریزی نشانه اصلی سقط ناقص می باشد.

سقط کامل

سقط کامل سقطی است که بطور معمول در 6 هفته اول حاملگی روی می دهد. در این نوع سقط به طور کامل جنین، پرده های جنینی و جفت از رحم خارج می شود.

سقط فراموش شده

باقی ماندن جنین یا قسمتی از آن در داخل رحم تا مدتی بعد از مرگ جنین از محصولات حاملگی می باشد. تاخیر در دفع محتویات رحم در سقط های معمولی هم بعد از مرگ جنین وجود دارد بنابراین اگر 8 هفته در داخل رحم محـصولات حامـلگی باقی بماند به این مورد سقط فراموش شده اطلاق می شود. بطور معمول این سقط پس از هفته چهاردهم حاملگی رخ خواهد داد. در مدتی که جنین مرده در شکم مادر هنوز باقیست، علائم حاملگی طبیعی ناپدید می شوند. همچنین کوچکتر شدن پستان ها و توقف رشد رحم، با روش های سونوگرافی امروزی سقط فراموش شده خیلی سریعتر تشخیص داده می شود.

بنر آمبولانس خصوصی

سقط مکرر

در این سقط فرد 3 بار پیاپی یا بیشتر سقط را تجربه کرده است. در سقط مکرر سقط ها قبل از ماه 3 حاملگی رخ داده می شود.

مراقبت‌های پزشکی در صورت سقط جنین

تشخیص سقط جنین توسط پزشک در صورت بررسی علائم سقط جنین، معاینۀ لگن، سونوگرافی و آزمایش خون انجام میگیرد. در زمان سقط و دوران پس از آن هدف اصلی مراقبت و درمان (حتی نیاز به پرستاری در منزل برای خانم های باردار)، جلوگیری از خونریزی و عفونت است. در اغلب موارد، بدن زن تمام بافت‌های مربوطه را سقط می کند در صورت اوایل بارداری این فرایند سقط کامل را بدن بیشتر قادر است. در صورتیکه سقط ناقص رخ دهد برای جلوگیری از خونریزی و عفونت، فرد نیاز به درمان خواهد داشت. معمولاً از سه روش زیر برای خارج کردن بافت‌های باقی‌مانده استفاده می‌شود:

 • انتظار و تحت نظر گرفتن مادر
 • قرص‌هایی برای کمک به خارج کردن بافت‌ها
 • عمل جراحی کورتاژ برای تخلیۀ رحم

سقط های خود به خودی, سقط, سقط جنین, 20 هفتهی اول بارداری, علائم هشدار دهنده سقط خود به خودی جنین, مراقبت‌های پزشکی در صورت سقط جنین, وضعیت روحی بعد از سقط جنین

وضعیت روحی بعد از سقط جنین

برای تمامی زوج ها از دست دادن جنین دردناک، تلخ و ناراحت کننده است. حسی کاملا طبیعی که در خانواده ها پس از این مورد هست بنابراین بهتر است برای پذیرش این اتفاق و سازگاری با آن به خودتان فرصتی دهید. اگر فرزند دیگری دارید، بهتر است از پرستار کودک کمک بگیرید، تا کودک شما از این رویداد دور باشد، تا شما بتوانید خودتان را با موقعیت ایجاد شده تطبیق دهید. هزینه پرستار کودک برای بسیاری از خانواده ها مشکل ساز است، خانواده ها می توانند مجموعه ای از مراکز مراقبتی را در آسانیسم در کنار هم و با کیفیت و قیمت های متنوع مشاهده کنند و مناسب ترین مرکز مراقبتی را انتخاب کنند. چالش فیزیکی و احساسی زیادی ممکن است برای شما و همسرتان سقط جنین ایجاد کند. احتمالا در این مدت، استرس و فشار زیادی تحمل می کنید. ولی به باد داشته باشید که شما فرزند دیگر یا هنوز شانس به دنیا آوردن نوزاد سالمی در آینده و همچنین همراهی همسرتان را دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *