عوارض بازی کودکان با گوشی و تبلت

26 آذر 1399
/
فاطمه صمدیان

چه بخواهیم و چه نخواهیم تبلت‌ها و تلفن‌های هوشمند ابزارهای خوبی برای ساکت کردن بچه‌ها هستند. خصوصاً برای والدینی که مشغله‌های کاری فراوان فرصت سرگرم کردن و گذراندن وقت را با کودکانشان نمی‌دهد. آنها همچنین می‌توانند یک ابزار عالی برای پاداش باشند. والدین از آنها برای تربیت کودکان، ساکت نشستن در اتومبیل، سوار شدن در کالسکه یا حتی هنگام مهمانی استفاده می‌کنند. اما برخی از کارشناسان اطفال می‌گویند طولانی شدن بازی کودکان با گوشی و تبلت عواقب جبران ناپذیری را خواهد داشت که در ادامه این مقاله به برخی از مهم‌ترین آنها می‌پردازیم. همچنین والدین می‌توانند برای سرگرم کردن و مراقبت از کودک خود به فکر یک پرستار کودک در منزل نیز باشند.

عوارض طولانی مدت بازی کودکان با گوشی و تبلت

متاسفانه امروزه بازی کودکان با گوشی و تبلت راهی آسان برای حواس پرتی یا مشغول نگه داشتن آنها است. صرف زمان زیاد بازی کودکان با گوشی و تبلت می‌تواند ساختار و عملکرد مغز را مختل کند. همچنین می‌تواند باعث چاقی، بی خوابی، نوسانات خلقی و حتی مشکلاتی در مدرسه شود. از آنجا که مغز کودکان در طول سال‌های شکل گیری خود دچار تغییرات زیادی می‌شود، این مدت زمان اضافی برای بازی کودکان با گوشی و تبلت می‌تواند آسیب زننده‌تر باشد. موفقیت تحصیلی، مهارت‌های اجتماعی و حتی موفقیت شغلی همگی می‌توانند تحت تأثیر عوارض مخرب وسایل الکترونیکی قرار بگیرند. به همین دلیل، مهم است که زمان استفاده کودکتان از گوشی یا تبلت را محدود و کنترل کنید. مهم‌ترین عوارض استفاده طولانی مدت با موبایل و تبلت شامل موارد زیر است:

خطرات گوشی و تبلت برای کودکان

مانند هر ابزار دیگر، گوشی یا تبلت نیز می‌تواند برای اهداف غلط استفاده شود. بچه‌ها می‌توانند با پیام‌ها، تصاویر یا متن‌های نامناسبی که دوستانشان یا آنها در گروه به اشتراک گذاشته‌اند روبرو شوند. آنها می‌توانند در سنین پایین به پورنوگرافی راه پیدا کنند و درک و روند تفکر خود را تغییر دهند. حتی تبادل تصاویر از خود، به طور غیرمسئولانه‌ای می‌تواند زندگی آنها را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار دهد.

بازی کودکان با گوشی و تبلت, خطرات گوشی و تبلت برای کودکان, اختلالت خواب کودکان ناشی از موبایل, children playing mobile tablet

اختلال خواب

کودکان ممکن است تا دیر وقت بیدار بمانند و با دوستان خود صحبت کنند، بازی کنند یا در شبکه‌های اجتماعی وقت بگذرانند، که در آینده  باعث خستگی و بی قراری آنها  خواهد شود. این امر همچنین زندگی تحصیلی آنها را مختل می‌کند، زیرا کودکان بیش از حد خواب آلود هستند و نمی‌توانند روی آنچه در مدرسه آموزش داده می‌شود، تمرکز کنند. از این رو بازی کودکان با گوشی و تبلت، یک اثر دومینوای دارد که در تمام جنبه‌های زندگی آنها رخنه می‌کند.

ایجاد بیماریها و مشکلات پزشکی

وقتی که کودکان بیشتر زمان خود را با گوشی یا تبلت بگذرانند، در اوقات فراغتشان در فعالیت بدنی مشارکت ندارند. این امر آنها را در معرض خطر چاقی و سایر بیماریها قرار می‌دهد، که بعداً می‌تواند به بیماریهای مضر مانند دیابت و فشار خون بالا تبدیل شود. همچنین کمردرد، آرتروز، سندرم حرکت تکراری و میگرن تنها برخی از مشکلاتی است که استفاده طولانی مدت موبایل یا تبلت برای کودکان ایجاد می‌کند.

اکنون، ما قصد نداریم شما را با این اطلاعات بترسانیم، اما خوب است بدانید که مطالعات احتمال افزایش احتمال تومور را برای کسانی که بیش از حد از تلفن‌های همراه استفاده می‌کنند، نشان می‌دهد. شواهد محدودی وجود دارد که تومورها را به دلیل تشعشع تلفن همراه ایجاد می‌کند، اما به عنوان یک والدین، ممکن است بخواهید زمان بازی کودکان با گوشی و تبلت را محدود کنید تا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری کنید. یک پرستار کودک در منزل با سرگرم کردن او و انجام بازیهای خلاقانه زمان بازی کودکان با گوشی و تبلت را کاهش داده و از خطرات احتمالی جلوگیری می‌کند. برای اطلاع از هزینه پرستار کودک در منزل با آسانیسم تماس بگیرید.

بی خوابی کودکان, بازی کودکان با موبایل یا تبلت, عوارض ناشی از استفاده موبایل در کودکان, بی خوابی ناشی از استفاده طولانی مدت موبایل

چاقی

معمولا استفاده از هر وسیله‌ای با صفحه الکترونیکی منجر به کم تحرکی و عدم فعالیت می‌شود. کم تحرکی، همراه با دیدن تبلیغات مربوط به غذاهای فست فودی پر کالری، اغلب منجر به چاقی کودکان می‌شود. کودکان به طور طبیعی سرشار از انرژی هستند و نیاز به دویدن، پریدن و تحرک دارند. وقتی اشتیاق عادی به فعالیت کاهش یابد و آنها ساعت‌ها بنشینند و بازی کنند، اضافه وزن پیدا خواهند کرد. چاقی منجر به انواع مشکلات سلامتی از جمله دیابت، مشکلات مفصلی و بیماریهای قلبی می‌شود.

مشکلات بینایی کودکان

قبلاً برای کسانی که مجبور بودند ساعت‌های طولانی را جلوی صفحه رایانه خود کار کنند یک قانون وجود داشت که هر 20 دقیقه 20 ثانیه به چیزی که 20 فوت (6 متری) فاصله دارد نگاه کنند. این قانون 20/20/20 برای کمک به جلوگیری از خستگی چشم و مشکلات احتمالی بینایی در آینده اجرا شد. به احتمال زیاد بچه‌ها حتی اگر نام قانون 20/20/20 را هم شنیده باشند، به مدت 20 ثانیه چشم از صفحه الکترونیکی بر نمی‌دارند. خستگی و درد فوری چشم می‌تواند از خیره شدن بیش از حد به صفحه موبایل یا تبلت رخ دهد.

استفاده از موبایل و از دست دادن مهارت‌های اجتماعی  کودکان

کودکانی که بیش از حد وقت خود را با موبایل یا تبلت می‌گذرانند، فاقد مهارت‌های اجتماعی لازم برای تعاملات اجتماعی هستند. مهارت‌های اجتماعی، شامل مهارت‌های افراد و توانایی تعامل با دیگران در هر سنی در کودکان است. با عدم رشد توانایی تعامل رو در رو با دیگران، ممکن است ایجاد روابط سالم  در آینده برای کودک مختل شود. اگر كودك در طول كودكی هرگز مهارت‌های اجتماعی را یاد نگیرد، در پیدا کردن شغل، روابط عاطفی سالم، دوستی و آداب و معاشرت ساده اجتماعی آسیب خواهد دید. یک پرستار بچه در منزل حرفه‌ای با انجام بازی‌های تعاملی با کودکان به بهبود اعتماد به نفس و افزایش مهارت آنها کمک می‌کند. برای اطلاع از نحوه استخدام پرستار کودک در تهران با آسانیسم تماس بگیرید تا کارشناسان ما به بهترین نحو به شما را راهنمایی کنند.

استفاده از موبایل و از دست دادن مهارت‌ های اجتماعی, بازی کودکان با موبایل و تبلت, عوارض ناشی از استفاده موبایل و تبلت

کم خوابی از عوارض استفاده طولانی مدت موبایل

استفاده طولانی مدت از موبایل و تبلت باعث ایجاد بحران کمبود خواب برای همه گروه‌های سنی می‌شود. با این حال، از دست دادن خواب برای کودکان بیشتر ضرر دارد. بچه‌ها به دلیل رشد جسم و روان به خواب بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. یک کودک هر شب به طور متوسط 10-12 ساعت به خواب نیاز دارد تا بتواند به درستی رشد کند.

تمام وسایل الکترونیکی، از جمله تلفن‌های همراه، تبلت‌ها، آیپدها و تلویزیون‌ها، از صفحه نمایش خود نور آبی ساطع می‌کنند. بدن آن نور آبی را به عنوان روز تلقی می‌کند و مغز سیگنال بیدار شدن را ساطع می‌کند. در نتیجه کودک به جای خوابیدن در شب، ممکن است حتی هنگام خاموش بودن صفحه الکترونیکی کاملاً بیدار باشد.

کودکی که کمبود خواب دارد به طور معمول دارای خلق و خویی دمدمی مزاجی است و خطر چاقی در او افزایش می‌یابد. همچنین دقت و تمرکز کافی را نداشته، فاقد مهارت تصمیم گیری است، مشکلات سلامتی افزایش می‌یابد، بی حال و بدون انرژی است و در مدرسه عملکرد خوبی ندارد.

بروز پرخاشگری در نتیجه بازی کودکان با گوشی و تبلت

بسیاری از بازی‌های ویدیویی از خشونت برخوردار هستند. حتی بچه‌های خیلی کوچک هم به بازی‌هایی که از سلاح استفاده می‌کنند، علاقه مند می‌شوند. هرچه خشونت و خونریزی بیشتر باشد، محبوبیت این بازی ویدیویی به طور معمول بیشتر می‌شود که می‌تواند به پرخاشگری تبدیل شود. مطالعات نشان می‌دهد نوجوانانی که زمان زیادی را به تماشای نمایش‌های تلویزیونی خشن و یا بازی‌های ویدئویی خشونت آمیز می‌گذرانند، به احتمال زیاد هم در خانه و هم در مدرسه رفتاری پرخاشگرانه از خود نشان می‌دهند. این نوجوانان پرخاشگر با خواهر و برادر و همسالان خود درگیر می‌شوند، با معلمان و والدین بحث می‌کنند و به نظر می‌رسد که همیشه طغیانی در انتظار وقوع است.

پرخاشگری, پرخاشگری در کودکان, عوارض بازی کودکان با گوشی و تبلت, تاثیر بازی کودکان با گوشی بر عملکرد تحصیلی

تاثیر بازی کودکان با گوشی و تبلت بر عملکرد تحصیلی

تعجب نکنید اگر می‌بینید که فرزندتان عملکرد تحصیلی مناسبی ندارد و بیشتر زمان خود را با بازی با گوشی یا تبلت می‌گذراند. بسیاری از کودکان تلفن همراه خود را به مدرسه می‌برند یا پس از رسیدن به خانه زمان زیادی را صرف بازی با آن می‌کنند. گپ زدن با دوستان یا بازی با موبایل روز به روز در حال افزایش است. این امر منجر به عدم توجه کودکان در کلاس، از دست دادن تمرکز دروس مهم و در نتیجه بی‌اطلاع بودن از مطالعه و امتحانات می‌شود. همه این مسائل باعث پسرفت و افت عملکرد تحصیلی کودکتان می‌شود.

تاثیرگذاری امواج موبایل و تبلت بر فعالیت مغز کودکان

مطالعات نشان می‌دهد که مغز انسان به تابش الکترومغناطیسی حساس است. از آنجا که تلفن‌های همراه اساساً بر روی امواج الکترومغناطیسی برای انواع ارتباطات، حتی داخلی کار می‌کنند و مغز دارای تکانه‌های الکتریکی خاص خود است که در آن ارتباط در شبکه عصبی انجام می‌شود، احتمالاً می‌تواند بر مغز تأثیر بگذارد.

علاوه بر آن آنچه ممکن است بیشتر بر روی مغز تأثیر بگذارد محتوایی نامناسب است که کودک در معرض آن قرار دارد و مدت زمان نمایش آن است. بنابراین، برای والدین باید زمان استفاده از گوشی یا تبلت را کنترل یا محدود کنند و اطمینان حاصل کرده که کودکان فقط به برخی از برنامه‌ها، بازی‌هایی که مناسب سن آنها هستند دسترسی دارند.

دسته بندی

نظرات

کسرا

درست ولی امروزه بیش از حد به بچه ها داریم گیر می دهیم
بچه بخواد ده دقیقه تبلت دست بگیره
کلی محدودیت داره از رده بندی سنی تا این که بازی اموزشی هست یانه
قفل کودک هم رو تبلت گذاشتن بچه نمی تونه بازی دانلود کنه جالب بودن ماجرا این است بازی های رایانه ای بچه گانه که جنبه اموزشی دارند( مانند پاپیتا) به دلیل ساده بودن ان باعث زوال عقل و همچنین کند ذهنی می شود
بازی فقط اتلاف وقت نیست و متاسفانه این فرهنگ سازی نادرست است وگرنه در کشور های دیگر بازی رایانه ای کلی ارزش داره!!!! امام خمینی می فرمود( بازی و اموزش دو مکان سوا هستند و هرگز من انهارا باهم ترکیب نکرده ام)
پس چرا امروزه بازی با درس ترکیب شده!؟؟؟
به نظر من بازی همین که مناسب باسن کودک باشد کافی است!!!

شنبه, 02/18/1400 - 17:07
lord of shadow

سلام ولی از نظر من بازی عین یک اسلحه است و باید ان را دور نگه داشت و من قبلا این نظریه را نداشتم ولی الان دارم و من دوست دارم بیشتر چیزی تماشا کنم تا بازی کردن هر چی راجب بازی گفتن راست گفتن من باهاشون موافقم

سه شنبه, 05/26/1400 - 18:24

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
7 + 3 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.