آسیب های شایع در کودکان

27 بهمن 1399
/
زهرا ابراهیمی

کودکان پر انرژی، کنجکاو و فعال هستند و تمایل دارند تمام وقت بیداری خود را بازی کنند. برخی از کودکان پر جنب و جوش تر از برخی دیگرند ولی با این حال همه آنها دچار آسیب هایی می شوند. اطلاع آسیب های شایع در کودکان به شما کمک می کند تا در مواقع ضروری بتوانید به  آنها کمک کنید.محافظت از کودکان در برابر تمامی آسیب ها ممکن نیست. کودکان با افتادن و زمین خوردن، راه رفتن را یاد می گیرند. با این حال شما می توانید با برخی اقدامات این آسیب ها را به حداقل برسانید. مشکل، حوادثی است که باعث آسیب بیش از اندازه کوکان و در برخی موارد مرگ  آنها می شوند. والدین موظف اند از کودکان در برابر چنین حوادثی محافظت کنند.

کودکان معمولا بیشتر وقت خود را در خانه می گذرانند بنابراین شما باید محیطی امن و خانه ای مناسب برایشان فراهم کنید. تنها گذاشتن کودکان حتی چند لحظه می تواند خطرناک باشد. اگر شما و همسرتان شاغل هستید یا نمی توانید وقت کافی برای کودک خود بگذارید توصیه می شود از یک پرستار کودک در منزل برای کاهش این آسیب ها در کودکان کمک بگیرید.

آسیب های شایع در کودکان, کوفتگی و کبودی, درد کمر و شانه ها, رفتن اشیای ریز در پوست کودک

کوفتگی و کبودی: از آسیب های شایع در کودکان

کودکان بسیار پر تحرک هستند و کمتر به مواردی که به آنها آسیب می زند توجه می کنند. آنها بیشتر وقت خود را بازی می کنند، می دوند و بالا و پایین می پرند. به همین دلیل بدن آنها به ویژه دست و پاهایشان به هنگام بازی دچار گوفتگی، کبودی و خراش می شود.برای نگهداری از کودک، باید بدانید چگونه به هنگام این اتفاقات به او کمک کنید.

خراش و کبودی های جزئی را می توانید در خانه درمان کنید. برای اینکار ابتدا محل خراش را با آب بشویید. از صابون ملایم برای شستن استفاده کنید. پماد آنتی بیوتیک را روی آن بزنید و با باند بپوشانید. اگر جراحت عمیق، قرمز، متورم و یا چرکی شده است، حتما به پزشک مراجعه کنید. زخم کودک شما می تواند عفونت کند.برای کبودی و تورم از کیسه یخ استفاده کنید. اگر تورم بهتر نشد و یا کودکتان در راه رفتن و حرکت کردن مشکل داشت حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد کمر و شانه ها

یکی دیگر از آسیب های شایع در کودکان درد کمر و شانه است. مشکلات کمر و شانه در کودکان بیشتر به دلیل حمل کوله پشتی های سنگین یا انداختن آن روی یک شانه است. حتما به کودک خود توصیه کنید که کوله پوشتی را بر روی 2 شانه خود بیندازد. کوله او را سنگین نکنید. وزن کوله کودک باید یک دهم تا یک پنجم وزن او باشد.

رفتن اشیای ریز در پوست کودک

کوکان کنجکاو هستند.  آنها می خواهند چیز های جدید را امتحان کنند بنابراین  آنها را لمس می کنند و حتی داخل دهان خود می برند. پوست کودکان بسیار حساس است. به همین دلیل، خار، خرده های چوب و اشیای تیز به راحتی زیر پوست  آنها می رود.اگر کودک شما دچار این مشکل شد، سوزن را با الکل ضدعفونی کرده و پوست کودک را به آرامی کمی سوراخ کنید. سپس با موچین تمیز آن را بیرون بکشید. پس از در آوردن خار از پماد آنتی بیوتیک استفاده کنید. اگر کودک شما پرستار دارد باید تمامی این نکات را بداند. قیمت پرستار کودک در منزل بسته به تجربه و دانش او افزایش می یابد.

شکستگی شایع ترین آسیب در کودکان, ضربه مغزی خطرناک ترین آسیب در کودکان, شکستن داندان های کودک

کشیدگی و پیچ خوردگی

یکی از آسیب های شایع در کودکان، کشیدگی و پیچ خوردگی است. مطمئنا شما، فرزندان خود را تشویق به ورزش کردن می کنید. ورزش های گروهی برای بچه ها بسیار مفید است. انجام این فعالیت ها می تواند منجر به کشیدگی یا پارگی عضلات، تاندون ها و رباط ها شود و یا دست و پاهای او رگ به رگ شوند.اگر کودک شما دچار چنین آسیب هایی شد باید استراحت کند. روی محل آسیب دیدگی یخ بمالید و باندپیچی کنید.

می توانید از داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن که نیازی به نسخه پزشک ندارند برای کم شدن درد کمک بگیرید. اگر کودک شما قادر به حرکت نیست احتمالا دچار شکستگی شده است بنابراین حتما با پزشک ملاقات کنید. پرستار کودک در منزل نیز باید تمامی این اقدامات را برای کودک شما انجام دهد.

شکستگی شایع ترین آسیب در کودکان

شکستگی یکی دیگر از آسیب های شایع در کودکان است. کودکان دارای استخوان های شکننده ای هستند.  آنها با افتادن از روی دوچرخه، پله ها و حتی تاب دچار شکستگی استخوان می شوند. بیشتر کودکان از ناحیه دست ها و بازو ها آسیب می بینند. شکستگی درد زیادی دارد. در صورت شکسته شدن دست یا پاهای کودک، او دیگر قادر به راه رفتن نیست و به هنگام لمس و فشار، درد زیادی احساس می کند. در این صورت نیاز است حتما به پزشک مراجعه کنید. نگهداری از کودک سخت و زمان گیر است. برای اینکه از کودک خود به خوبی نگهداری کنید لازم است همیشه مواظب او باشید و برای روبرویی با آسیب های احتمالی آماده باشید.

ضربه مغزی خطرناک ترین آسیب در کودکان

ضربه مغزی یکی از خطرناک ترین آسیب های شایع در کودکان است. سر بسیار حساس است و سر کودکان به هنگام بازی و شیطنت می تواند آسیب ببیند. اگر ضربه ای به سر کودک شما وارد شد باید تا مدتی مواظب حال او باشید. علائم ضربه مغزی از هوش رفتن، مات و مبهوت بودن، تاری دید و سر درد است. معمولا این علائم بلافاصله ظاهر می شوند ولی نه همیشه. به هنگام مشاهده این علائم هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

پرستار کودک خوب باید با چنین موقعیت هایی آشنایی داشته باشد و بتواند به بهترین شکل مشکل را مدیریت کند. قیمت پرستار کودک در منزل به تجربه پرستار در مواجه با چنین موقعیت هایی نیز بستگی دارد.

شکستن دندان های کودک

از دیگر آسیب های شایع در کودکان میتوان به شکستن داندان ها ی کودک اشاره کرد. کودکان به هنگام بازی و فعالیت زمین می خورند و همین موضوع می تواند سبب شکستن دندان هایشان شود. دندان های جلویی معمولا بیشترین آسیب را می بینند. اگر دندان کودک شما شکسته، شل یا حساس شده است به دندانپزشکی بروید. اگر دندان شیری کاملا از جا درامده است دیگر راهی برای درست کردن آن نیست. نگران نباشید بعد از مدتی دند آنهای دائمی  آنها در می آید. ولی اگر دندان های دائمی افتاده اند به پزشک مراجعه کنید.

کشیدگی آرنج در کودکان, آسیب پاشنه پای کودک, آسیب دیدگی در کودکان

کشیدگی آرنج در کودکان

استخوان و عظلات کودکان در حال رشد است و به همین دلیل ضعیف و حساس هستند. کشیده شدن آرنج به سادگی و حتی با کمترین میزان کشیدن ایجاد می شود. هنگامی که بازو های کودک کشیده شود کشیدگی آرنج اتفاق می افتد. فرزند شما بعد از چنینی آسیبی دست خود را حرکت نمی دهد و از آن استفاده نمی کند. به پزشک مراجعه کنید، او می تواند آرنج کودک شما را جا بیاندازد.

آسیب پاشنه پا کودک

یکی از آسیب های شایع در کودکان که بسیار اتفاق می افتد آسیب دیدن پاشنه پا است. این آسیب دیدگی در کودکان در حال رشد بسیار شایع است. به طور معمول کودکان بین سنین 8 تا 14 سال را درگیر می کند، زیرا استخوان پاشنه پا (کالکانئوس) حداقل تا سن 14 سالگی کاملاً رشد نکرده است. در این نوع آسیب، صفحه رشد در پاشنه ملتهب می شود.

فشار بر روی استخوان پاشنه پا از طریق شرکت در ورزش، دلیل اصلی این آسیب است. صفحه رشد پاشنه به دویدن و کوبیدن مکرر روی سطوح سخت حساس است و در نتیجه باعث کشیدگی عضله و التهاب بافت می شود. به همین دلیل، کودکان و نوجوانان درگیر فوتبال، پیست یا بسکتبال بیشتر آسیب پذیر هستند.

سایر علل احتمالی التهاب پاشنه پا شامل چاقی و مشکلات بیومکانیکی مانند صافی کف پا یا پا با قوس بالا است. درد پاشنه در کودکان با متداول ترین نوع درد پاشنه پا که در بزرگسالی تجربه می شود، متفاوت است. در حالی که درد پاشنه در بزرگسالان معمولاً پس از یک دوره پیاده روی فروکش می کند، درد پاشنه کودک به طور کلی به این ترتیب بهبود نمی یابد. در حقیقت، پیاده روی به طور معمول درد را بدتر می کند. التهاب پاشنه پا کوکان با استراحت و گذاشتن یخ از بین می رود.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
4 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.
اینماد مربوط به آسانیسم