آبله مرغان در بزرگسالان و زونا

آبله مرغان در بزرگسالی که شاید اکثر افراد این بیماری را در کودکان مشاهده کرده باشند و به همین دلیل در سنین بزرگسالی افراد کم‌تر به فکر پیشگیری از این بیماری هستند. ابله مرغان یکی از بیماری‌هایی است که معمولا افراد تنها یک بار به آن مبتلا می‌شوند و احتمال ابتلا به این بیماری در دفعات بعدی به شدت کاهش می‌یابد اما آبله مرغان در بزرگسالان نیز وجود دارد و به خاطر داشته باشید که احتمال ابتلا به بیماری زونا همچنان بر قوت خود باقی‌ است.

آبله در کودکان خطر چندانی ندارد و حتی نیاز به درمان خاصی نمی‌باشد. کودکان تنها با گذراندن بازه زمانی یک هفته الی ده روزه و استراحت بهبود پیدا می‌کنند البته به خاطر داشته باشید که در این بازه مراقبت از کودک نیز الزامی است تنها نکته قابل توجه در این مورد پیشگیری از انتقال ویروس آبله در زمان بیماری آن‌هاست. در مقابل ویروس آبله ممکن است، برای بزرگسالان و به خصوص خانم‌های باردار و افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، بسیار خطرناک باشد. در این مقاله قصد داریم به تفضیل بیماری آبله مرغان در بزرگسالان را بررسی کنیم.

آبله مرغان در بزرگسالی

علائم آبله مرغان در بزرگسالان

علائم آبله مرغان در بزرگسالان به طور معمول شبیه به کودکان است اما می تواند شدیدتر شود. این بیماری از طریق علائمی که یک یا سه هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس شروع می‌شود، پیشرفت می کند، از جمله:

 • علائمی شبیه آنفولانزا مانند تب، خستگی، از دست دادن اشتها، بدن درد و سردرد. این علائم معمولاً قبل از ظاهر شدن بثورات یک یا دو روز شروع می‌شود.
 • لکه‌های قرمز روی صورت و سینه ظاهر شده و سرانجام در کل بدن پخش می‌شوند. این لکه‌های قرمز به تاول‌هایی پر از مایع خارش یافته تبدیل می‌شوند.
 • تاول‌ها ترشح دارند، زخم می‌شوند، بثورات پوستی ایجاد می‌کنند و بهبود می‌یابند.

پزشکان این تاول‌های پر از مایع را “وزیکول” می‌نامند. تاول‌های آبله مرغون معمولاً در ابتدا روی سینه، پشت یا صورت ایجاد می‌شوند. سپس می‌توانند در مناطق دیگری از جمله پلک ها، اندام تناسلی و قسمت داخلی دهان پخش شوند. طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیم (CDC) ، تاول‌ها به طور معمول بیش از 1 هفته پس از ظهور شروع به پوسته پوسته شدن می‌کنند. معمولاً در مراحل مختلف ضایعات همزمان وجود دارد. به عنوان مثال، فرد ممکن است ضایعات وزیکلی، پوستی و ضایعات زخمی داشته باشد.

تفاوت علائم آبله مرغان و زونا

علائم بیرونی زونا بسیار شبیه به بیماری آبله مرغان (آبله مرغون در بزرگسالی) است. هر دو بیماری دارای تاول‌های بزرگ شده‌ای هستند که ترشحات دارند و پوسته پوسته می‌شوند اما بر خلاف بثورات آبله مرغان که می‌تواند در قسمت های مختلف بدن رخ دهد زونا به طور معمول بر روی یک ناحیه از بدن شما اثر می‌گذارد. علائم اولیه زونا شامل سردرد، تب و لرز است با این حال قابل توجه ترین آن علائم تاول و درد می باشد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

تاول

تاول‌های زونا بیشتر در قسمت تحتانی بدنتان دیده می‌شوند مانند دور کمر شما. در حقیقت کلمه “زونا” از کلمه لاتین با معنی “کمربند” گرفته شده است. بثورات زونا نیز ممکن است در یک طرف صورت شما ظاهر شود اگر این اتفاق بیفتد باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درد

زونا به مسیر عصبی می‌رسد و باعث درد و احساسات عجیب می‌شود ممکن است قبل از ظهور تاول، احساس سوزش کنید، خارش و حساسیت به لمس نیز از علائم آبله مرغان در بزرگسالان است.

درد زونا بر اساس شدت آن متفاوت است و درمان آن با داروهای بدون نسخه درد دشوار است پزشک ممکن است داروهای استروئیدی تجویز کند این دو نوع دارو می‌توانند با موفقیت درد عصب را در برخی از افراد کاهش دهند.

برخی از بزرگسالان که واکسن آبله مرغان را دریافت کرده اند، علائم خفیفی را تجربه می‌کنند. در این حالت فرد ممکن است دارای چند ضایعه آبله مرغان و علائم بیماری ویروسی باشد اما برخی از افراد بعد از واکسیناسیون هنوز طیف کاملی از علائم آبله مرغان را ایجاد می کنند.

آبله مرغان در بزرگسالان

خطر آبله مرغان برای بزرگسالان بسیار بیشتر است و ممکن است عوارضی چون بیماری زونا را در پی داشته باشد. این موضوع برای خانم‌های باردار جدی‌تر است؛ چرا که احتمال ابتلای جنین آن‌ها به این بیماری نیز وجود دارد.

راه های درمان آبله مرغان

 

منظور ما از آبله مرغان در بزرگسالان افراد بالاتر از ۱۳ سال هستند. ویروس آبله مرغان در این افراد علاوه بر نشانه‌هایی چون التهابات پوستی، تب و اسهال، ممکن است نشانه‌هایی چون عفونت ریه‌ها و دستگاه تنفسی نیز داشته باشد. به همین دلیل بزرگسالان برای درمان این بیماری باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کنند. بیماران مبتلا ممکن است در دستگاه عصبی خود نیز دچار مشکل شوند، ضعف و خواب‌آلودگی و پرخاشگری نیز از دیگر عوارضی است که این بیماری به دنبال دارد.

پزشکان بر این باورند که آبله مرغان در بزرگسالان بیماری قوی‌تری است که ویروس آبله مرغان در بدن افراد بزرگسال به وجود می‌آورد. آن‌ها بیان می‌کنند که ویروس آبله در بدن افراد باقی می‌ماند و به محض ضعف سیستم ایمنی بدن بر اثر عوامل مختلف، خود را تحت بیماری زونا نشان می‌دهد. به همین دلیل است که اکثر مبتلایان به بیماری زونا در سنین بالاتر از ۵۰ سال هستند.

به یاد داشته باشید که اطلاع داشتن از این بیماری و پیشگیری از آن می‌تواند بهترین راهکار برای حل مشکلات باشد. دو واکسن زونا زوستاواکس و شینگریکس در دسترس است و بسیاری از پزشکان آنها را برای بیمارانی که مبتلا به آبله مرغان بوده‌اند و 50 سال و بالاتر دارند توصیه می کنند.

همه افراد تقریبا دچار بیماری ابله مرغون میشوند و از فواید آبله مرغان در بزرگسالان میتوان گفت که اگر در هنگام کودکی آنرا تجربه کرده باشند دیگر در طول زندگی به آن دچار نمیشوند و در برابر آن واکسینه میشوند.

پیشگیری از آبله مرغان در بزرگسالی

ابتدایی‌ترین راه برای پیشگیری از بیماری آبله مرغان در بزرگسالان ، دوری از عوامل انتقال این بیماری است. زمانی که یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا می‌شود، تا حد امکان باید از اعضای دیگر خانواده در مقابل ابتلا به این بیماری محافظت کرد. راه‌های انتقال آبله مرغان در بزرگسالان و کودکان از طریق تنفس، سرفه، عطسه، آب دهان و لمس ترشحات تاول‌هاست توصیه می‌شود در زمان بیماری برای فرد مبتلا بشقاب، لیوان و ظرف‌های جداگانه در نظر بگیرید و پس از بهبود ظرف‌های مورد نظر را ضد عفونی کنید.

به خاطر داشته باشید که ممکن است فردی به آبله مرغان مبتلا شده باشد اما هنوز علائم واضحی مبتنی بر این بیماری در بدن او به وجود نیامده باشد. احتمال انتقال این بیماری توسط چنین افرادی بیشتر است توصیه می‌شود به محض برخورد با نشانه‌های مشکوک در مورد بیماری آبله به پزشک مراجعه نمایید. نشانه‌های ابتدایی این بیماری سردرد، گلودرد، بی‌اشتهایی و خستگی و ضعف عضلات می‌باشد.

نوشیدن مایعات زیاد، تقویت سیستم ایمنی با استفاده از مواد خوراکی مقوی و عدم حضور در فضاهایی که احتمال وجود ویروس هست، از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری از این بیماری هستند.

آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد

بیماری آبله مرغان از ۱ تا ۲ روز قبل از شروع بثورات در فرد تا زمانی که تاول های آن پوسته پوسته شوند (حدودا 6 روز بعد شروع بثورات )برای افراد واگیر دارد.

افراد بزرگسال هنگامی که به این بیماری دچار میشوند باید تا زمانی که لکه های پوست آنها پوسته پوسته نشود از محیط های عمومی و کاری و حتی از اجتماع دور بمانند و از تماس با افرادی که به آن دچار نشده اند جلوگیری کنند پس احتیاط بسیاری برای این بیماری لازم است.

اگر دچار علائم غیر معمولی مانند تاول های عفونی شدید باید در کوتاهترین زمان به پزشک مراجعه کنید.

چگونه آبله مرغان را درمان کنیم؟

برای درمان آبله مرغان در بزرگسالان نیز راهکاری جز استراحت وجود ندارد. البته به خاطر داشته باشید به علت خطرات بیشتر بیماری زونا برای این افراد، حتما باید تحت نظر پزشک قرار گیرند. استراحت علاوه بر این که باعث بهبود حال بیماران می‌شود، از انتقال بیماری به دیگران نیز جلوگیری می‌کند. البته احتمال بستری شدن افراد به علت این بیماری کم‌ است و تنها در موارد حاد پزشکان دستور به بستری کردن بیماران خواهند داد.

نکته‌ای که باید در مورد درمان بیماری آبله بدانید، این است که پیش از هر چیز باید منتظر سپری شدن دوره آن بمانید. در این حین می‌توانید با استفاده از داروها و راهکارهای درمان خانگی، میزان تب و خارش‌های پوستی را کم کنید. آنتی هیستامین‌ها و پمادها و سایر داروهایی که توسط پزشکان تجویز می‌شوند، می‌توانند به بهبود شما کمک کنند.

از زمانی که شما به این بیماری دچار میشوید تا ظاهر شدن علائم برای شما حدودا 21 روز طول میکشد و مدت زمان خوب شدن آبله مرغان در بزرگسالان حدودا 10 روز میباشد.

شکل جوش های آبله مرغان

بیایید کمی در مورد درمان‌های خانگی و درمان در منزل بیماری آبله مرغان که منجر به کاهش خارش و ناراحتی شما شده  صحبت کنیم.

 • حمام‌ خنک: اضافه کردن جو دوسر کلوئیدی و جوش شیرین به تسکین علائم کمک می‌کند.  برای خرید محصولات بلغور جو دوسر کلوئیدی می‌توانید به راحتی دارو خانه نزدیک خود مراجعه کنید.
 • داروهای کاهش درد بدون نسخه: داروهایی مانند استامینوفن (تایلنول) برای خرید در داروخانه‌ها در دسترس هستند و می‌توانند به کاهش هرگونه تب یا دردهای بدن کمک کنند.
 • توجه داشته باشید به کودک مبتلا به آبله مرغان آسپرین ندهید، زیرا خطر ابتلا به یک بیماری شدید به نام سندرم ریه را افزایش می‌دهد.
 • لوسیون کالامین: از پماد هایی برای آبله مرغان در بزرگسالان است و می‌توانید از آن روی جوش‌هایی که خارش دار استفاده کنید تا ضایعات را باز نکنید و موجب زخم شدن آنها نشوید.
 • پوشیدن لباس‌های نخی و نازک
 • استفاده از غذاهایی که دارای طبع معتدل هستند مانند آش‌ها و سوپ‌ها
 • نوشیدن مایعات
 • با توجه به طب سنتی استعمال برخی از مواد روی پوست باعث کاهش خارش‌های پوستی می‌شود. از جمله این مواد می‌‌توان به عسل، آلوئه ورا، روغن‌های گیاهی اشاره کرد.
 • دود عنبر نساء نیز برای بهبود التهابات پوستی ناشی از این بیماری مفید است.

شکل جوشهای ابله مرغان عکس

در زیر شکل جوش های آبله مرغان را همراه با عکس طی روزهای مختلف برای شما نمایش داده ایم که این شکل در 15 روز می باشد.
شکل جوشهای ابله مرغان عکس در 15 روز

عوارض آبله مرغان

آبله مرغان معمولاً نوعی بیماری خفیف اما ناراحت کننده است. با این حال، این وضعیت می‌تواند در صورت عدم رسیدگی منجر به عوارض جدی، بستری شدن در بیمارستان و حتی مرگ شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

 • عفونتهای باکتریایی پوست، بافت‌های نرم و استخوان‌ها
 • سپسیس یا عفونت باکتریایی جریان خون
 • مشکلات خونریزی
 • کمبود آب بدن
 • آنسفالیت یا التهاب مغز
 • ذات الریه

آبله مرغان و بارداری

اگر یک زن باردار مبتلا به آبله مرغان( آبله مرغون در بزرگسالی ) باشد، او و فرزند متولدشده‌اش در معرض خطر عوارض جدی از جمله موارد زیر باشد:

 • ذات الریه
 • کمبود وزن هنگام تولد
 • نقایص هنگام تولد مانند اندام غیر طبیعی
 • عفونت تهدید کننده زندگی

رژیم غذایی مناسب برای آبله مرغان

خوردن یک رژیم غذایی پر از غذاهای سالم اما قابل تحمل، مانند غذاهای نرم و پرخاصیت، باعث تقویت شما خواهد شد. نوشیدن آب و سایر نوشیدنی‌های آبرسان در طول روز به بدن شما در مقابله با عفونت زودهنگام کمک می‌کند. یک رژیم غذایی آبله مرغان نباید محدود باشد و غذاهای متنوعی نیز در آن گنجانده شده است. در این زمان رعایت یک رژیم غذایی صحیح می‎تواند به بهبود بسیاری از علائم آبله مرغان کمک کند. پرستار بیمار در این زمینه به خوبی می‌تواند شما را راهنمایی کند. سعی کنید رژیم غذایی زیر را رعایت کنید که شامل موارد زیر است:

 • غذاهای نرم مانند مرغ آبپز، لوبیا، عدسی و سوپ
 • غذاهای خنک مثل بستنی، شیر، ماست
 • میوه و سبزیجات غیر اسیدی مانند انگور، آناناس، گوجه فرنگی، مرکبات، غذاهای ترش و قهوه
 • هیدراته بمانید. با توجه به اینکه آبله مرغان می‌تواند تأثیر مهمی در ناحیه دهان و گلو داشته باشد، ممکن است مصرف غذاها و نوشیدنی‌ها برایتان دردناک باشد. در نتیجه افراد آلوده به ویروس را در معرض خطر کم آبی بدن قرار دارد.
 • جلوگیری از مصرف غذاهای ادویه دار، غذاهای شور، غذاهای سخت و ترد

اهمیت پرستاری از بیماران و خدمات پرستاری

پرستاری از بیمار در دوره درمان از اهمیت زیادی برخوردار است. پرستار و همراه بیمار باید تجربه کافی در زمینه مراقبت از فرد مبتلا به آبله مرغان را داشته باشد تا بتواند در تسریع روند بهبود به بیمار کمک کند. بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در دوره بیماری از خدمات پرستار در تهران استفاده کنند تا خاطرشان از بابت مراقبت از کودک یا بزرگسال مبتلا آسوده باشد.

نقش پرستار در درمان زونا

زمانی که سالمندان به این بیماری مبتلا می‌شوند نیاز به توجه و مراقبت بیشتری نسبت به جوانان خواهند داشت. توصیه می‌شود هنگام بیماری مراقبت از سالمند در منزل انجام شود؛ چرا که معمولا سالمندان مبتلا به زونا از بیماری‌های ناشی از سن زیاد نیز رنج می‌برند و به همین دلیل ماندن طولانی مدت در بیمارستان و تنهایی آن‌ها را اذیت می‌کند.

پرستاری از بیمار شامل اقدامات مختلفی می‌شود که در ادامه برخی از آن‌ها را نام می‌بریم:

 • دقت به استفاده از داروها در موعد مقرر.
 • تعیین رژیم غذایی سالم برای بیمار که در روند بهبود او موثر است.
 • توجه کافی به بیمار و مراقبت کامل از او در زمان بیماری.
 • اطلاع از روش‌های درمانی خانگی آبله مرغان.

سخن آخر 

در این مقاله تلاش کردیم شما را با بیماری آبله مرغان در بزرگسالی آشنا کنیم و راهکارهایی برای کاهش عوارض این بیماری به شما نشان دهیم زیرا ابله مرغان در بزرگسالانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند و زنان باردار میتواند مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود بیاورد.

به خاطر داشته باشید که مراقبت و پرستاری از بیمار مهم‌ترین رکن در زمان بیماری است و باید به این نکته توجه کافی داشته باشید.

35 پاسخ

 1. مغاله ی خوبیه
  متاسفانه پدر…

  مقاله ی خوبیه
  متاسفانه پدر من به این بیماری مبتلا شده و من تمام تلاشم رو میکنم که از توصیه های این مقاله استفاده کنم
  ممنون

  1. تو عمرم چنین سر دردی نداشتم، مایعات زیاد بخورید، حمام ولرم برید، زود زود لباس عوض کنید، به هیچ عنوان به التهابات دست نزنید، پدرتو درمیاره تو سن بزرگسالی واقعا شدیده 26 سالمه.

  2. من هم در بزرگسالی گرفتم تب وحرارت بدنم وحشتناک بود حمام وپماد خارش رو کم می‌کرد ودر عرض ده روز تمام شد.

  3. آییییی مقاله ی خیلی خوبیه ولی من از بدشانسیم تویه امتحانای نوبت دومم گرفتم و اینکه امروز دوتا امتحان داشتم آیییی فردام دوتا امتحان پسفردا هم یکی آییییی کلی امتحان دارم آخه وقت قطعی بود عزیزم میزاشتی تابستون میومدی چه وقتش بود آخه لعنتی ولی احساس میکنم قبلا زیبا بودم الانم زیبا تر شدم ،ایییی شوخی کردم 😂❤️

   1. اییی منم ترم دو دانشگاهم شروع شده همین چند روز پیش دونه ها شروع رشد کردن و کل بدنم خال خالی شده نمیدونم چطوری برم دانشگاه اخه چرا اومدی زود برو من کار دارم درس دارمم ایش

    1. ممنون از مقالتون
     من ۳۳ سالمه
     ولی چیزی که خیلی اذیتم میکنه نفس تنگمه و توی دهنم به شدت ریخته بیرون این نفس تنگه خیلی داره اذیتم میکنه مخصوصا شبا نمیدونم چیکار کنم

     1. بهتر است این مورد را با پزشک خود در میان بگذارید

  4. سلام من به تشخیص پزشک زونا گرفتم و زبونتم تبخال مانند در امده الان 2ماه و زبونمم برفکی شده که البته کمتر شده برفکیش
   .بعد گذشت 1ماه هنوز کاملا پاک نشده. چقد طدکول میکشه معمولاا.

   1. سلام دوست عزیز،
    معمولا زونا بین ۲ تا ۶ هفته طول می کشد تا طول دوره درمان و الگوی درد تمام شود. پس از آلوده شدن به این ویروس پس از ۵ روز، خارش و التهابی قرمز رنگ قابل مشاهده خواهد بود.
    الگوی کلی زونا را می توان به شکل زیر بیان کرد:
    – علائم اولیه نظیر سوختگی و مور مور شدن
    – بین ۱ تا ۵ روز بعد از مرحله اول، التهابات قرمز رنگ پدیدار می شوند.
    – بعد از چند روز این التهاب ها تبدیل به تاول می شوند.
    – بعد از ۱ هفته تا ۱۰ روز این تاول ها خشک می شوند.
    – بعد از ۲ هفته زخم های پوستی کاملا بهبود می یابد.

  5. سلام من 16 سالمه یعنی از سر بگیر تا پا نزدیک هزار تا روز شنبه گرفتم روز دوشنبه رفتم دکتر گفت سه چهار روز خوب میشه از شنبه تا دوشنبه کم حالی و نتونستم بخوابم یعنی دوست داشتم خودمو بکشم نتونستم دوون بیارم

 2. در سن 27 سالگی به این بیماری…
  در سن 27 سالگی به این بیماری مبتلا شدم.
  اولش با تب ، ضعف و بی حال و بدن درد شروع میشه تا جایی که مجبور به استفاده از سرم تقویتی میشیم.
  بعدش از کل بدن دانه های ریز و درشت قرمز رنگ بیرون میاد که اوش رطوبتی هستن و بعد خشک میشن و به حالت زخم در میان.
  الان نزدیک به 10 روز گذشته و این دانه های قرمز هنوز سر جاشن و خوب نشده.
  امیدوارم زودتر خوب بشن.
  فقط یادتون باشه هرگز دانه هارو نکنین یا با دست نخارونین !
  چون جاشون میمونه و زشت میشه.
  منکه خیلی مقاومت کردم.

 3. خواهر من متاسفانه آبله مرغان گرفته و ۲۵سال سن دارد و متاسفانه تمام ریه ش عفونت کرده کسی می‌دونه چ کار باید بکنیم و الان ICU بستری

 4. سلام من ۲۹سالمه درحال حاضر این بیماری رو‌نگرفتم و هنوز ازدواج نکردم چیکار کنم زودتر بگیرم تو سن بالاتر نباشه

  1. سلام زونا می ‌تواند در هر فردی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده باشد رخ دهد. با این حال، عوامل مشخصی افراد را در معرض خطر ابتلا به زونا قرار می ‌دهند.
   ولی بیشتر این بیماری در افرادی که 50 سال به بالا دارند، بیماری ایمنی ضعیفی داشته باشند، مورد شیمی درمانی یا پرتو درمانی قرار می گیرند و… بیشتر دیده می شود.
   با این وجود شما تا در شرایط بیماری قرار نگیرید نمی توانید مبتلا شوید.

  2. سلام عزیزم ،اگه بیماری مزمن نداری ،میتونی واکسنش رو بزنی،دو دوزه در فاصله‌ی ۲ ماه تزریق میشه و تقریبا ایمنی ۹۸ درصدی میده

 5. سلام ممنون از مقاله خوبتون من با این مقاله فهمیدم ابله مرغان گرفتم البته ۴۰ سالمه و تا حالا ابله نگرفتم و دکتر گفت اگر ابله گرفته باشی و مجدد بگیری زنا است ۳ روز اول درد سر شدید بصورت میگرنی و لرز بدن و ضعف بنیه شدید . بعد ۳ روز علائم دانه های آبله مشخص شد. حالا منتظرم ببینم بهتر میشم البته اگر مسکن نخورم باز لرز دارم . این بیماری رو بعد ۲۰ روز از پسرم گرفتم

 6. سلام من ۲۰ سالمه ابلی مرغون گرفتم و ۶ روز حالم خیلی بد بود ۲ بار رفتم دکتر الان یکم حالم خبه و جوشام زیاد میخاره
  پدرم ۵۳ سالشه یعنی میتونه ازمن ابلی مرغون بگیره میگ من یادم نیس ت بچگی گرفتم یانه؟

  1. نه مشکلی نداره، کلا صابون یا لیف زدن ملایم ک باعث کنده شدن جوشا نشه خیلی به حس التیام و نخاریدنشونم کمک میکنه

 7. سلام
  من بچگی آبله نگرفتم،برادرزادم گرفته بود خوب شد میگفت خوب شدم میچسبید بهم،الان 5 روزه سردرد خیلی خیلی شدید دارم و با هیچ مسکنی خوب نمیشه، خیلی لرز میکنم، معدمم به شدت درد میکنه، امروز احساس کردم چندتا دونه رو صورت و دستم هست، امکانش هست گرفته باشم؟و نوشته بود درد قفسه سینه و تنگی نفس خوب نیست.30 سالمه و خیلی نگرانم

 8. منم نزدیک ۲ روزه مبتلا شده ، قیافم شبیه جزامی ها شده
  فقط اینکه میتونم برم حموم بعد مجدد پماد بزنم ؟؟
  لطفا راهنمایی کنید
  کل بدنمُ تاول زده و توی سرم پر از زخم شده

 9. من پسرم ابله مرغون گرفته و یه دختر کوچیک هم توخونه دارم آیا ممکنه که دخترم هم که باهاش در ارتباطه بگیره ازش ؟؟

  1. سلام بله بیماری آبله مرغان میتواند از طریق پوست هم منتقل شود

 10. من الان 45 سالمه و چند روز تاول های بزرگی توی کمرم دارم که پوسته پوسته میشه و ترشحات ازش بیرون میاد. سردرد، تب و لرز هم خیلی وقت ها دارم. به نظرتون علائم کدوم بیماری؟

  1. دوست عزیز شما مبتلا به زونا هستید و باید طبق دستور پزشک کارهای مراقبتی خود را برای مداوا انجام دهید

 11. سلام خانم بارداری هستم که پنج روزه آبله مرغون گرفتم وتازه دو روز جوش های کمی تو کمرم بیرون زده. به نظر شما برای جنین مشکل ایجاد میکنه؟

 12. ۲۹سالمه زونا گرفتم بشدت بیماری نفرت انگیزی هستش دو روز اول لرز شدید داشتم فکرمیکردم ی انفولانزا یا کرونا باشه اینقدر سردی بدن هی چای دارچین زنجبیل میخوردم 🥲 بعد تبو لرز بدنم شروع کرد ب دونه زدن و بیشتر میشد دیگ شک ب یقین فهمیدم ابله اس رفتم دکتر قرص آسیکلویر و پماد کالامین و قرص هیدروکسی زین تجویز کرد برای من بقدری شدید بود ک داخل دهنو گلو ام گرفته بود شربت دیفن هیدرامین قرقره میکردم چشمم هم ورم کرد بود پماد اریترومایسین چشمی گرفتم ینی بگم هیچی بجز قرص اسیکلویر رو این چندش تاثیری ندار باید هر ۶ساعت بخورینش خارش هم دار وحشتناک کلافه اتون میکنه چاره اش اینه کلا سردیجات بخورین البته بعد تبو لرز ک دوره اش گذشت هندونه خاکشیر موز ویتامینای ب و ب۱۲ بیشتر مصرف کنید روزی یکبارهم حمام آب ولرم بگیرید با شامپو بیزاکودیل ملایم بشورین بعدش پماد بزنین دقت کنین نوک انگشتاتون مدام بشورین ب هیچ نقطه بدنتون نزنین بعد پماد زدنم دستتون بشورین یا با گوش پاک کن رو نقاط بزنین کلا هرچی تماس کمتر باشه روندش کمتر این از تجربیاتمه هم اکنون درحال گذروندن این بیماری ام خارش هم دارم ت نشده

 13. ۳۲ سالمه پدرم دراومده از تب و لرز
  صورتم عین زامبیا شده الان ۵ روزه تب و لرزم خوب نمیشه
  فقط خدا کنه تموم شه

 14. سلام من ۳۸سالم ابله مرغان گرفتم خیلی بدن درد وتب ولرز شدید گرفتم کل بدنم تاول زد صورتم سرم داخل دهنم

 15. من 25 سالگی بدجور گرفتم
  الانم دوباره گرفتم 😁
  دعا کنید

  سری قبل شهادتین میگفتم از شدت درد و خارش
  تنها راهی که جواب داد دود عنبر نسل بود

  هیچ چیز دیگه موثر نیست انگار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *