عوامل موثر در فراموشی سالمندان بجز آلزایمر

11 آبان 1399
/
فاطمه صمدیان

با افزایش سن ما و عزیزانمان، منطقی است که گاهی اوقات چیزهایی را فراموش کنیم. همه ما در بعضی موارد این اتفاق برایمان می‌افتد. شاید این فکر را کنید که هر کس که که فراموشی دارد به دلیل بیماری آلزایمر است. اما در این مقاله به شما خواهیم گفت که فراموشی سالمندان لزوماً به دلیل آلزایمر نیست. از دست دادن حافظه اغلب به طور خودکار با بیماری آلزایمر مرتبط است، یک مشکلی که سالانه بیش از پنج میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. از دست دادن حافظه ممکن است یکی از علائم اصلی آلزایمر باشد، اما اگر یک فرد مسن در حال کاهش حافظه است، به این معنی نیست که به این بیماری مبتلا است. غالباً عوامل خارجی و سایر بیماریهای مغزی وجود دارند که باعث اختلال شناخت مغز می‌شوند. بسیاری از بزرگسالان مسنی که فراموشی دارند از پرستار برای سالمند در منزل استفاده می‌کنند. 

این عوامل بیرونی می‌توانند شامل ضربه ناشی از آسیب شدید مغزی یا کاهش توانایی عملکرد مغز در اثر سوء مصرف مواد مخدر یا بیماریهایی مانند آلزایمر باشند. این عوامل به کاهش حافظه کمک می‌کنند و مغز دیگر قادر به ذخیره سازی خاطرات نیست. این آسیب‌ها و بیماریها بر توانایی مغز در تولید سلول‌های جدید مغز تأثیر می‌گذارد، بنابراین بر توانایی آن در ایجاد و یادآوری خاطرات تأثیر می‌گذارد. اما برای درک انواع علل از دست دادن حافظه غیر آلزایمری، ابتدا باید بفهمیم که آلزایمر چیست.

عوامل موثر در فراموشی سالمندان, بیماری فراموشی, عوامل موثر در فراموشی سالمندان بجز آلزایمر, فراموشی سالمندان, جلوگیری از فراموشی سالمندان, پرستار برای سالمند آلزایمری در منزل

فراموشی سالمندان و بیماری آلزایمر دقیقاً چیست؟

بیماری آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است. شایان ذکر است که زوال عقل به خودی خود یک بیماری نیست بلکه یک روش کلی برای توصیف از دست دادن حافظه به دلیل افزایش سن و انواع بیماریها است. بین 60 تا 80 درصد مبتلایان به زوال عقل به آلزایمر مبتلا هستند. بد نیست بدانید که تعداد کل سالمندان مبتلا به آلزایمر در ایالات متحده بیش از 5.5 میلیون نفر است.

بیماری آلزایمر باعث کاهش تدریجی حافظه، عملکردهای شناختی و حرکتی می‌شود و این بیماری معمولاً از حدود 60 سالگی شروع می‌شود. هرچه سن شما بیشتر شود، خطر ابتلا به این بیماری بیشتر است. در بیماری آلزایمر، سلول‌های مغز تحلیل می‌روند و می‌میرند در نتیجه باعث کاهش مداوم حافظه و عملکرد ذهنی می‌شوند.

علائم آلزایمر و فراموشی سالمندان

 • کاهش حافظه: اما نه فقط از دست دادن حافظه کوتاه مدت. آلزایمر می‌تواند به جز از بین بردن تمام قسمت‌های مغز مرتبط با به خاطر سپردن مکان فعلی شما نیز بشود.
 • تغییر رفتار: از آنجا که آلزایمر پیشرونده است ، می تواند فرد مبتلا را افسرده و از جامعه کنار بکشد.
 • سرگردانی: غالباً فرد مبتلا به آلزایمر را می‌توان در این  حالت یافت که بدون دلیل خاصی یا بدون توانایی به یادآوردن از نحوه رسیدن به یک جا، در خارج از خانه خود سرگردان است.
 • اختلال در استدلال: جدا از گذاشتن تأثیرات منفی بر حافظه، آلزایمر می‌تواند بر نحوه تفکر و توانایی شما در اداره افکار انتزاعی تأثیر بگذارد .
 • اختلالات حرکتی: مشخص شده است که افراد مبتلا به آلزایمر حس لامسه را در کنار سایر اختلالات حرکتی مانند توانایی راه رفتن یا استفاده از دست خود از دست می‌دهند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلزایمر وجود ندارد. روش‌های درمانی پیشنهادی وجود دارد که ممکن است به بهبود اثرات این بیماری کمک کند که به ویژه با تشخیص زودهنگام آن امکان پذیر است. انجمن آلزایمر اظهار داشت که "از هر چهار نفر تقریباً یک نفر که با مشکلات شناختی به کلینیک حافظه مراجعه کرده است، اختلال شناختی آنها به دلایلی قابل برگشت مانند افسردگی یا کمبود ویتامین B12 بوده است." اگرچه این موضوع ممکن است تخریب عملکردهای حرکتی را متوقف نکند، اما درمان علائمی که منجر به از دست دادن حافظه می‌شود می‌تواند به سالمندان مبتلا به این بیماری تا حد زیادی کمک کند. یک پرستار سالمند به آنها کمک می‌کند تا روند بهبودی بهتری داشته باشند. برای اطلاع از حقوق پرستار سالمند در منزل با آسانیسم تماس بگیرید.

از دست دادن حافظه, انواع فراموشی سالمندان, عوامل موثر در فراموشی, عوامل موثر در فراموشی سالمندان بجز آلزایمر, فراموشی سالمندان, جلوگیری از فراموشی سالمندان, مراقبت از سالمندان آلزامری

اشکال دیگر از دست دادن حافظه و فراموشی سالمندان 

بیماری آلزایمر تنها دلیل از دست دادن حافظه و فراموشی سالمندان نیست. بیماریهای دیگر و عوامل خارجی مانند استفاده از مواد مخدر، فراموشی و عوارض داروها می‌تواند باعث فراموشی در سالمندان شود. این عوامل شامل موارد زیر است:

استفاده از الکل و مواد مخدر

سو مصرف مواد مخدر اثرات مشابهی مثل آلزایمر بر روی مغز دارد. مصرف مداوم مواد مخدر می‌تواند منجر به صدمات زیادی به مغز مانند از بین بردن سلول های مغزی و تشنج شود. همچنین اعتیاد ضمن تغییر نحوه عملکرد مغز، عوارض جبران نا پذیری را به همراه دارد. به زبان ساده، مصرف مواد مخدر مستقیماً بر چگونگی توانایی مغز در پردازش خاطرات تأثیر می‌گذارد. یک مطالعه‌ای که روی این موضوع بود خاطرنشان کرد: "مناطق و فرآیندهای مغزی که اعتیاد روی آن اثرات مخربی دارد با نحوه عملکردهای اساسی شناختی دخیل هستند .از جمله یادگیری، حافظه، توجه، استدلال و کنترل تکانه‌ها که همپوشانی زیادی دارند. هرچه کسی بیشتر از مواد مخدر استفاده کند، بر توانایی‌های شناختی کوتاه مدت و بلند مدت وی تأثیر می‌گذارد.

افسردگی و فراموشی سالمندان

افسردگی سالمندان یک مسئله جدی است. می‌تواند در هر سنی وجود داشته باشد و محدود به گروه سنی خاصی نمی‌شود. بسیاری از عوامل می‌توانند به افسردگی در سالمندان دامن بزنند و شامل موارد زیر است:

 • از دست دادن همسر یا دوستان
 • جدا شدن از اجتماع و انزوا
 • درد ناشی از مسائل جسمی

افسردگی می‌تواند بر سلامتی سالمندان نیز تأثیرات شدیدی بگذارد و از عوامل اصلی بیماریهای قلبی باشد و اغلب با بزرگسالانی که بیماریهایی مانند سرطان، پاکینسون و بیماریهای مغزی دارند نیز در ارتباط است. علاوه بر آن بر حافظه بزرگان تأثیر می‌گذارد.

یکی از راه هایی که افسردگی بر حافظه تأثیر می‌گذارد، انحراف در نوع خاطره‌ای است که افراد به یاد می‌آورند. به عنوان مثال، در حالی که برای غم از دست دادن یکی از عزیزان خود غصه می‌خورید، ممکن است موارد ساده‌ای مانند قرار ملاقات و مصرف داروها را فراموش کنید زیرا مدام بر روی خاطرات منفی و غمگین تمرکز می‌کنید. افسردگی همچنین توانایی شما را در به خاطر آوردن خاطرات طولانی مدت مختل می‌کند. یک پرستار سالمند در منزل در کنار عزیز شما می‌ماند و می‌تواند با بهبود روحیه و توجه به او به از فراموشی سالمندان و افسردگی آنها جلوگیری کند.

فراموشی ناشی از افسردگی, تاثیر افسردگی در فراموشی, عوامل موثر در فراموشی سالمندان بجز آلزایمر, فراموشی سالمندان, جلوگیری از فراموشی سالمندان

روش‌های مختلفی برای درمان افسردگی و در پی آن فراموشی سالمندان وجود دارد، اما هرگز برای راه حل‌های درمانی دیر نیست. افسردگی در 65 تا 75 درصد بیماران مسن قابل درمان است . نحوه کمک به یک فرد مسن در هر فرد متفاوت است، اما ترکیبی از "دارو و روان درمانی" را با راهنمایی یک متخصص  دارد. با این وجود مشخص شده است که داروهایی که به درمان افسردگی کمک می‌کنند، گاهی اوقات می‌توانند حافظه را دچار مشکل کنند. خدمات پرستاری در منزل به بهبود روحیه بزرگسالان کمک کرده و از فراموشی سالمندان و افسردگی آنها جلوگیری می‌کند.

فراموشی در سالمندان و اشکال دیگر زوال عقل

اگرچه آلزایمر ممکن است رایج ترین شکل زوال عقل باشد، اما تنها شکل زوال عقل نیست که در کاهش حافظه و فراموشی سالمندان نقش دارد. بیماری پارکینسون یکی از رایج ترین اشکال زوال عقل (بعد از آلزایمر) است. این بیماری سالانه حدود یک میلیون نفر را درگیر می‌کند. همانطور که بنیاد بیماری پارکینسون اشاره کرد، در درجه اول منجر به از دست دادن عملکردهای حرکتی می‌شود.

بیماری پارکینسون نیز می‌تواند باعث اختلالات شناختی و فراموشی سالمندان شوند. همان تغییرات مغزی که منجر به اختلالات حرکتی می‌شود، می‌تواند منجر به کندی حافظه و فراموشی سالمندان شود. این اختلالات ملایم است، اما بر توانایی به خاطر سپردن اعمال و کلمات ساده که یادآوری و تکمیل آنها زمانی برای سالمندان آسان بود، تأثیر می‌گذارد.

در صورتی که علائمی از آلزایمر و فراموشی سالمندان در عزیزان خود مشاهده کردید در اسرع وقت برای درمان آن اقدام کنید. همچنین شما نیز می‌تواند از پرستار برای سالمند در منزل استفاده کنید. پرستار از سالمند عزیز شما مراقبت کرده و با انجام روش‌های پیشگیرانه از پیشرفت زوال عقل و فراموشی او جلوگیری می‌کند. برای اطلاع از حقوق پرستار سالمند درمنزل با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما مشتاقانه مشتاق تماس شما هستند. 

نظرات

امیرقاسم

بسیار ممنون از اطلاعات مفید فایده
اما به دارویی اشاره نشده که البته قابل فهم است

جمعه, 09/21/1399 - 06:45
آسانیسم

In reply to by امیرقاسم

خواهش میکنیم.

بله شرایط هر فرد متفاوت هست و تجویز پزشک با بررسی تاریخچه بیماری و ویزیت حضوری فرد انجام می گردد

 

تشکر از کامنت شما

سه شنبه, 09/25/1399 - 09:27

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
4 + 13 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.