آلزایمر و 6 روش درمان غیر دارویی

06 شهریور 1397
/
آسانیسم

مطمئنا درباره علت‌ها و عوارض بیماری آلزایمر و نیز نقش اطرافیان و خانواده در تشخیص این بیماری اطلاعاتی دارید. میدانید که هنوز روش قطعی برای درمان بیماری آلزایمر توسط محققان به ثبت نرسیده است. آلزایمر دو نوع مداوا با عناوین درمان‌دارویی و درمان غیر دارویی دارد. در این مطلب روش‌های غیردارویی مربوط به درمان آلزایمر را مطرح میکنیم تا با آن کمی آشنا شوید. در درمان دارویی ، بایستی سالمند زیر نظر دکتر باشد که آن را در مطلبی دیگر خواهیم پرداخت.

1. درمان علامتی

مبنای کار این روش اقداماتی‌ می باشد که خولق و خوی پرخاشگری و عصبانیت فرد بیمار را تا حد امکان کاهش دهد. شاید بسیاری از مواردی که باعث بروز این طیف از هیجانات در فرد مبتلا می‌شود، بین تمامی آسالمندان دچار آلزایمر مشترک باشد، ولی شناسایی و رفع علت باقی عوامل تاثیرگذار منفی، وظیفه‌ی اطرافیان سالمند، خانواده و به‌خصوص فردی است که به‌عنوان پرستار سالمند یا مراقب سالمند که خدمات پرستاری ارائه میدهد و همواره در کنار بیمار است. اصطلاح  درمان علامتی به دو صورت تعبیر می‌شود. اول اینکه تمام نشانه‌هایی که باعث بروز حساسیت در فرد بیمار و سالمند می‌شود، در صورت امکان حذف یا تبدیل شود.

تغییر در ساختار چیدمان  وسایل منزل یا محل زندگی بیمار ( سالمند ) نباید صورت بپذیرد و در حد امکان صحبت و بحث با اشخاصی که بیمار با دیدن آن‌ها آرامش نسبی‌ خود را از دست می‌دهد را به زمان دیگری موکول کنید. ممکن است سالمند مبتلا به آلزایمر نسبت به تاریک شدن هوا عکس‌العملی غیرعادی و منفی نشان دهد. در این‌جا وظیفه‌ی مراقب و پرستار سالمند این است که در راستای تبدیل شرایط، علایم تاریکی را حذف نماید. یعنی قبل از تاریک شدن کامل هوا و محیط منزل ، چراغ‌های محیط را روشن کند.

روشن کردن تلویزین و یا گماردن بیمار به فعالیت دلخواهش می‌تواند نمونه‌ای از اقداماتی باشد که بتوان با آن سالمند را با آن مشغول نمود تا متوجه تاریکی نشود. در تعبیر دوم که باز هم نقش کلیدی را مراقب بیمار ایفا می‌کند، می‌توان با گذاردن نشانه‌ها و علاماتی در فضای زندگی فرد مبتلا به آلزایمر، مواردی از انجام امور روزمره را به او یادآوری کرد.

2. طب سوزنی و درمان آلزایمر

طب سوزنی, درمان آلزایمر, درمان آلزایمر سالمندان, پرستار سالمند آلزایمری درمنزل, خدمات درمانی و مراقبتی سالمند آلزایمری

تب سوزنی یکی از روش هایی است که  در چند سال اخیر پای ثابت مداوای بسیاری از اختلالات مغزی و امراض فیزیکی بوده است. طب سوزنی که پیشینه‌ای منسوب به کشور چین دارد، باعث می‌شود تا موانعی که بر سر راه جریان انرژی قرار گرفته است، توسط برخورد سوزن‌های ریز، حذف شود و جریان انرژی به منوال سابق خود برگردد و بتوان به فرد کمک نمود.

3. رایحه درمانی و درمان آلزایمر در سالمندان

استشمام رایحه‌ی مطلوب و خوش ، تا حدی در جلوگیری از پیشرفت بیماری موثر است و حتی میتواند در بهبود آلزایمر موثر باشد. این عطرهای عمدتاً طبیعی که به صورت روغن‌هایی غلیظ در دسترس می‌باشد، بعضاً به عنوان روغن ماساژ و به صورت تماس مستقیم آن‌ها با پوست سطح بدن استفاده می‌شوند یکی از راه های درمان آۀزایمر می باشند

4. نوردرمانی

از آن جا که آلزایمر برنامه‌ی خواب و بیداری را از حالت منظم خارج می‌کند و فرد توسط آن آشفته می شود، یکی از مشکلاتی که اطرافیان بیمار و مبتلایان به آلزایمر با آن مواجه هستند، بی‌خوابی است. "هورمون ملاتونین" نقش مهمی در تنظیم خواب افراد دارد که در افزادی که آلزایمر دارند کمی دچار مشکل میشود. روشنایی باعث تحریک و تاریکی باعث تقلیل این هورمون می‌شود و بدین خاطر، تجویز نور درمانی برای آن دسته از مبتلایان به آلزایمر که اختلال خواب دارند، می‌تواند مفید فایده باشد. 

5. موسیقی درمانی

درمان آلزایمر, موسیقی درمانی آلزایمر, پرستار سالمند بیمار آلزایمری, پرستار سالمند آلزایمری در منزل, پرستار سالمندان آلزایمری, درمان غیر دارویی آلزایمر

موسیقی درمانی در آلزایمر تلاش میکند تا وضعیت بیمار و افکار بیمار را انسجام و نظم دهد. شخص بیمار به‌همراه نفر دومی به مدت 30 دقیقه در یک اتاق آرام قرار می‌گیرند و موسیقی ملایم برای آن‌ها پخش می‌شود. حضور همراه به این دلیل الزامی است که حالات او را بررسی کند، از راحتی بیمار اطمینان حاصل نماید و اگر به تنظیم صدای موسیقی احتیاج شد، توسط همراه انجام گیرد. فرد همراه در حین پخش موسیقی می‌باید در مورد خاطرات شنیدن موسیقی با بیمار صحبت کند.

6. تغذیه درمانی

یکی از مشکلات بازر در افراد دچار آلزایمر، از دست دادن وزن می باشد. این مساله، بیشتر به توجه نداشتن به تغذیه خوب مربوط می شود تا به روند پیشرفت بیماری. در افراد مبتلا به آلزایمر استفاده از  ویتامین ها و دیگر مکمل ها لازم می باشد. قند خون افراد سالمند دچار آلزایمر بایستی کنترل شود و همواره آن‌ را در محدوه‌ی متعادل نگه داشت. 

فشار خون بالا نیز می‌تواند زمینه را برای ایجاد این بیماری فراهم کند. کمتر نمک در غذا و مصارف دیگر استفاده گردد و بیشتر دارچین مصرف گردد، همچنین نوشیدن آب زیاد مفید است. گوشت سالم میل کنید. یعنی استفاده از دامی که علف طبیعی خورده باشد. در برنامه‌ی غذایی‌تان از انواع گوشت (گوشت قرمز، ماکیان و آبزیان) استفاده کنید. کاکائو تلخ خاصیت درمانی دارد.

درمان آلزایمر, موسیقی درمانی آلزایمر, پرستار سالمند بیمار آلزایمری, پرستار سالمند آلزایمری در منزل, پرستار سالمندان آلزایمری, درمان غیر دارویی آلزایمر

اگر باعث بی‌خوابی‌تان نمی‌شود، قهوه بنوشید. میوه و سبزیجاتی که دارای ویتامین سی و آنتی اکسیدان می‌باشند را همواره در برنامه‌ی غذایی خود نگه دارید. کدوی سبز، کلم بروکلی و گوجه فرنگی منبع غذایی مناسبی هستند. برای جذب امگا3، غذاهای دریایی را در دستور کار خود قرار دهید. به‌خصوص ماهی سالمون، ماهیان خاویاری، ماهی قزل‌آلای خال قرمز و رنگین کمانی.

اگر برای سالمند و بیمار خود نیاز به پرستار سالمند یا پرستار بیمار داشتید، با موسسه خدمات پرستاری آسانیسم تماس حاصل نمایید تا شما را به طور کامل با بیماری آلزایمر آشنا نماید و پس از مشاوره، در صورت تمایل، پرستاری مناسب ارسال نماید تا از سالمند شما پرستاری و مراقبت گردد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
5 + 12 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.