پرستار سالمند ویلچری

بسیاری از سالمندان ویلچری، با مشکلات و چالش‌های عدیده‌ای در زندگی روزمره خود مواجه هستند. البته این چالش‌ها تنها سالمند را متأثر از خود نمی‌سازند، بلکه ممکن است، سرپرستان و مراقبان فرد کهنسال را نیز با دشواری‌هایی مواجه کنند. به‌همین علت بسیاری از خانواده‌ها اقدام به استخدام پرستار سالمند ویلچری برای نگهداری تمام‌وقت یا نیمه‌وقت از سالمند می‌کنند.

از طرف دیگر در کشور ایران، به‌دلیل عرف رایج کشور و جایگاه قابل احترام افراد سالمند، بسیاری از افراد تمایلی به نگهداری از سالمند ناتوان حرکتی در آسایشگاه ندارند. در عین‌ حال عدم تخصص کافی در نحوه نگهداری و مراقبت از این افراد ممکن است آسیب‌های جسمی و روحی سالمند را تشدید کند.

استخدام پرستار سالمند فلج هم برای تعدیل بار وظایف نگهداری از سالمند ویلچری از یک سو و هم به‌منظور بهبود کیفیت زندگی فرد مسن از سوی دیگر امری قابل‌توجیه تلقی می‌شود. به‌ویژه آنکه اشتغال روزافزون افراد به امور بیرون از منزل امکان مراقبت تمام‌وقت از این سالمندان را عملاً غیرممکن می‌کند.

پرستار سالمند ویلچری

چالش های سالمند ویلچری

عدم توانایی حرکتی در سالمندان می‌تواند در نتیجه ضربه یا آسیب جسمی یا وضعیت پزشکی آن‌ها باشد. در بعضی از سالمندان این ناتوانی ممکن است، ناشی از وضعیت سلامت روانی سالمند نیز باشد.

علت ناتوانی در تحرک با هر منشأیی که باشد، چالش‌های جسمی و روانی قابل‌توجهی برای سالمند ویلچری به همراه دارد. این چالش‌ها عمدتاً در ارتباط با نیازهای روزمره سالمند یا در ارتباط با سلامت فردی او قابل بررسی هستند. چالش‌‌های مرتبط با وضعیت سلامتی سالمند عبارتند از:

 • مشکلات هاضمه: به‌دلیل عدم تحرک، سالمند معمولاً دچار یبوست می‌شود.
 • مشکلات اسکلتی – ماهیچه‌ای: ماهیچه‌ها، مفاصل و استخوان‌ها در نتیجه عدم تحرک تحلیل می‌روند و ممکن است، به‌دلیل کاهش کلسیم، فرد در معرض شکستگی و پوکی استخوان قرار بگیرد.
 • کاهش ظرفیت دستگاه تنفسی: ظرفیت عملکردی قلب و ریه‌ها در نتیجه بی‌تحرکی، به‌طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.
 • مشکلات پوستی: در نتیجه عدم تحرک، فرد سالمند در معرض آسیب‌های پوستی جدی و مواردی مانند زخم بستر قرار می‌گیرد.

سایر چالش‌های عمومی سالمند ویلچری که در ارتباط با زندگی روزمره او قابل اشاره‌اند، عمدتاً مربوط به مواردی است که جزو الزامات عادی زندگی افراد سالم است، اما این سالمندان از انجام آن امور به‌طور فردی عاجزند یا در انجام آن با سختی مواجه می‌شوند. عمده‌ترین این چالش‌ها عبارتند از :

 • دشواری دسترسی و استفاده از وسایل ضروری منزل مانند اجاق‌ گاز، کابینت‌ها، سینک ظرفشویی و سایر تجهیزاتی که مرتفع هستند یا در ارتفاع قرار دارند.
 • عدم دسترسی به مکان‌هایی که با پله از سایر بخش‌ها مجزا شده‌اند.
 • احتمال بروز خطر در هنگام کار کردن با وسایلی نظیر اجاق‌گاز
 • دشواری در حرکت با ویلچر در مکان‌هایی که کف ناهموار، غیرمسطح یا لغزنده دارند.
 • دشواری تردد در خیابان‌های شلوغ و پر ازدحام
 • احتمال بروز خطر هنگام رد شدن از خیابان بدون همراهی فرد دیگر
 • احتمال ایجاد مزاحمت در محیط‌های عمومی، از سوی افراد فرصت‌طلب در صورت عدم همراهی فردی دیگر کنار سالمند ویلچری
 • دشواری در استفاده از وسایل نقلیه عمومی، درصورتی‌که تمهیداتی برای استفاده افراد معلول از این وسایل لحاظ نشده باشد.

با توجه به گستره وسیع چالش‌های عمومی و جسمانی پیش روی این افراد، حضور تمام‌وقت یک پرستار سالمند در منزل، تا حد زیادی از این چالش‌ها می‌کاهد. نتیجه این امر بالا رفتن سطح کیفی، افزایش رضایتمندی و امید به زندگی سالمند از یک سو و کاهش دغدغه و اضطراب خانواده او در تضمین رفع نیازهای سالمند، از طرف دیگر است.

چالش های سالمند ویلچری

نگهداری از سالمند بدون تحرک

سالمندان ویلچری به‌دلیل آنکه مطلقاً یا به‌طور نسبی امکان تحرک ندارند، برای انجام امور روزانه خود نیاز به کمک مراقب یا یک پرستار دارند. چنانچه پس از ارزیابی نیازهای سالمند ویلچری و بودجه خود تصمیم به استخدام پرستار به‌منظور نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل گرفتید، باید شرایط نگهداری از او را مشخص کنید.

بعضی از سالمندان ویلچری تمایلی به حضور در اجتماع حتی برای انجام بعضی از امور جزئی را ندارند. برای مثال، ممکن است سالمند ترجیح دهد به جای رفتن به آرایشگاه، در خانه موهای خود را اصلاح کند. به ‌این ‌‌ترتیب ضروری است حوزه وظایف پرستار سالمند ویلچری در همان ابتدا مشخص شود. به ‌طور کلی، نگهداری از سالمند فلج می‌تواند شامل تمام یا قسمتی از موارد زیر باشد:

 • رسیدگی به امور بهداشتی و پیرایشی سالمند: در این حوزه وظایف پرستار پس از توافق با کارفرما شامل استحمام، تعویض یا پوشاندن البسه، کوتاه‌کردن ناخن‌ها، اصلاح مو و صورت و در‌صورت عدم تحرک مطلق، مسواک کردن دندان‌های سالمند می‌شود.
 • اتخاذ اقدامات لازم برای پیشگیری از ابتلا سالمند بدون تحرک به زخم ‌بستر: پرستار به ‌این ‌منظور می‌بایست، هر دو یا چند ساعت بیمار را در تخت یا بستر خود جا‌به‌جا کند و مرتب پاشنه‌ها، لگن و دنبالچه را برای شناسایی زودهنگام نشانه‌های زخم‌بستر، مورد بررسی قرار دهد.

در سالمندانی که آسیب‌های جسمی دیگری نیز دارند، جا‌به‌جایی غیراصولی به وخامت اوضاع سالمند می‌انجامد. ریسک نکنید و این ‌کار را بر ‌عهده پرستار بگذارید.

 • غذا دادن به سالمند طبق رژیم غذایی سالم: یکی از اصلی‌ترین وظایف پرستار سالمند فلج تهیه غذای مناسب برای فرد است؛ چراکه سالمند بدون تحرک، خود، قادر به تأمین غذای خویش نیست. پرستار با دانش کامل بر رژیم‌غذایی ضروری سالمند ویلچری، اقدام به تهیه غذاهایی می‌‌کند که یبوست او را تشدید نکند. همچنین پرستار، به سالمند از نظر آلرژی به غذای خاص یا بروز هر امر غیرعادی پس از غذای به ‌خصوص توجه می‌کند.
 • پیگیری مراقبت‌های درمانی و دارویی: به‌ این ‌منظور پرستار وضعیت بالینی سالمند را مرتب بررسی می‌کند. بررسی قند و فشارخون سالمند، تزریق انسولین، خوراندن یا تزریق به‌ موقع داروها، تعویض سوند و سرم از جمله وظایف پرستار در نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل است.
 • همدلی با سالمند و شکیبایی در رسیدگی به امور او: اگرچه این مسئله بیش از آنکه وظیفه پرستار تلقی شود، خصیصه ضروری او به‌ شمار می‌آید، اما می‌توان، همدلی و شکیبایی را در زمره وظایف انسانی یک پرستار سالمند قرار داد.

شرایط ایده آل منزل برای نگهداری از سالمند ویلچری

وجود سالمند ویلچری در منزل، لزوم تغییر محیط خانه و حذف یا تعبیه ابزارها و وسایل به‌ خصوصی را ضروری می‌کند. چناچه منزل مطابق با نیازها و مقتضیات جسمانی سالمند بدون تحرک تغییر داده نشود، نتیجه‌ای جز سلب احساس امنیت، بروز افسردگی و اضطراب در سالمند نخواهد داشت.

از این رو لازم است، برای سالمند خود محیطی سراسر امن همراه با تسهیل دسترسی به ابزار و وسایل ضروری در منزل فراهم آورید. به این منظور با لحاظ کردن اقدامات زیر، شرایطی ایده‌آل در منزل خود برای نگهداری از سالمند ویلچری فراهم کنید:

 • خانه را به ‌قدر کافی برای سالمند روشن کنید. نور طبیعی خورشید را در بهبود روحیه سالمند دست‌کم نگیرید.
 • تخت سالمند را درجایی نزدیک به میزی قرار دهید که ساعت، کتاب، آب یا غذا روی آن قرار دارد و دسترسی سالمند به این اقلام را آسان‌تر می‌کند.
 • اجازه دهید هوای تازه در اتاق سالمند و محیط خانه درجریان باشد.
 • چهارچوب درها را عریض‌تر کنید تا فضای کافی برای عبور ویلچر وجود داشته باشد.
 • پاخور و پلکان جلو درب‌ها را حذف کنید تا ورود به اتاق‌ها یا خروج از آن‌ها آسان‌تر شود.
 • چشمی درب‌ ورودی را در جایی‌ از در که برای سالمند ویلچری مناسب باشد، تعبیه کنید.
 • برای حرکت روان ویلچر روی زمین تدابیر مشخصی لحاظ کنید. سرامیک، کف‌پوش، لمینت و وینیل، گزینه‌ مناسبی برای این منظور محسوب می‌شوند.
 • در محیط حمام حداقل 1.5 متر فضای باز برای چرخش 360 درجه‌ای ویلچر فراهم کنید.
 • دست‌کم 1.20 متر فضای آزاد در قسمت جلو توالت فرنگی لحاظ کنید.
 • حداقل سه دستگیره یا ریل برای تسهیل استفاده از توالت و حمام در این مکان‌ها تعبیه کنید.
 • ارتفاع روشویی از سطح زمین را برای دسترسی آسان سالمند ویلچری به آن تغییر دهید.
 • کابینت‌ها، اجاق‌گاز و سینک ظرفشویی را برای سالمندِ وابسته به صندلی‌چرخ‌دار قابل دسترس‌تر کنید.
 • دستگیره‌ها و پریزها باید به آسانی برای سالمند ویلچری قابل دسترسی باشند.

شرایط مناسب منزل برای سالمند ویلچری

مراقب آقا و خانم برای سالمند

بسیاری از سالمندان بدون تحرک و خانواده آن‌ها ترجیح می‌دهند، بنا به قیود مذهبی، تأمین و حفظ آرامش روانی سالمند و همچنین درک بهتر نیازهای جسمی و روحی او ، از حضور یک پرستار هم‌جنس با سالمند بهره ببرند.

از طرف دیگر هم‌جنس بودن پرستار و سالمند رسیدگی به امور خصوصی‌تر همیارجو مانند استحمام و همراهی بیمار برای استفاده از سرویس بهداشتی را آسان‌تر می‌کند. پرستار خانم جهت سالمند تا حد زیادی بار روانی نگهداری از بانوان سالخورده‌ را کاهش می‌دهد.

پرستاری از سالمند ویلچری با آسانیسم

بسیاری از ما حتی تصور این را نمی‌کنیم که گذراندن مابقی عمر روی صندلی‌چرخ‌دار چقدر می‌تواند زندگی عادی ما را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. برای درک دشواری‌های ناشی از این شرایط کافیست، زندگی را از دریچه چشمان یک سالمند ویلچری ببینیم. عدم توانایی حرکتی در سالمندان، ممکن است، به‌تدریج موجب انزوای آن‌ها شود. ازاین رو ضروری است که ضمن مراقبت و نگهداری از این افراد، با آن‌ها همدلی کافی داشته باشیم. نگهداری از سالمند ویلچری نیاز به مراقبت تمام‌وقت و روحیه‌ای خستگی‌ناپذیر دارد که گاهی تأمین هم‌زمان این دو، از عهده خانواده سالمند خارج است.

با توجه به اهمیت این موضوع، حضور یک پرستار سالمند ویلچری در افزایش سطح کیفی زندگی سالمند بسیار مؤثر است. یکی از رسالت‌های ما در آسانیسم ارائه بهترین خدمات پرستاری سالمند در منزل است که به‌این منظور سفیرانی هم‌دل، متخصص و مجرب در این مجموعه با آسانیسم همکاری می‌کنند.

چنانچه به‌دنبال اطلاعات تکمیلی درباره قیمت پرستار سالمند در منزل هستید، لحظه‌ای برای ارتباط با آسانیسم درنگ نکنید.

کافی است برای ثبت درخواست خود جهت استخدام پرستار سالمند ویلچری، فرم ثبت سفارش موجود در سایت یا اپلیکیشن آسانیسم را تکمیل کنید یا با شماره تلفن 02191304433 تماس بگیرید. کارشناسان ما پس از ثبت درخواست شما جهت هماهنگی‌های بیشتر با شما تماس خواهند گرفت و در سریع‌ترین زمان ممکن، پرستار مناسب با شرایط شما و سالمند عزیزتان را به محل مورد نظر شما اعزام می‌کنند.

امتیاز محتوا

10 پاسخ

 1. قیمت پرستار سالمند ویلچری به وزن سالمندم بستگی داره؟

  1. محمدرضا عزیز سلام. وزن سالمند تاثیری در قیمت ندارد. زمان ثبت سفارش کارشناس، برای اعزام پرستار مناسب جهت جابه جایی سالمند، وزن سالمند عزیزتان را می پرسد.

 2. هزینه نگهداری از سالمند ویلچری در خانه سالمندان بیش‌تره یا در خانه و توسط پرستار سالمند؟

  1. هزینه نگهداری از سالمند ویلچری در منزل، با توجه به خدمات شایانی که توسط پرستاران ما ارائه می‌شود، نسبت به نگهداری در آسایشگاه سالمندان مقرون به صرفه‌تر است.

 3. در صورت نیاز پرستار سالمند از سالمند ویلچری در بیمارستان هم مراقبت می‌کنه؟

  1. شما می‌توانید برای نگهداری از سالمند خود از خدمت همراه بیمار در بیمارستان استفاده کنید.

 4. در منزل فرد پیری داریم که به دلیل کهولت سن و جراحی هایی که سالهای قبل انجام داده به شدت فرسوده شده وچند روز قبل هم به دلیل افتادن روی زمین احتیاج به کمک شبانه روزی برای کارهایی مثل دستشویی رفتن حمام کردن و در کل هر نوع فعالیت مثل مصرف دارو، لباس و… دارند
  سوال اولم ایا در شرکت شما پرستاری برای این کار هستند مثلا شیفت شب ساعت ده تا ده صبح؟ و هزینه ۱۲ ساعت مراقبت چقدر است؟
  سوال دوم با توجه به مهم بودن بحث امنیت، ایا شما پرستارانی که با انها قرارداد دارید تضمین میکنید از نظر داشتن صلاحیت؟ متشکرم

  1. شرکت خدمات پرستاری آسانیسم قادر به ارائه خدمات پرستاری در منزل به صورت نیمه وقت و در ساعات مختلف متناسب با برنامه شما می باشد. برای اطلاع بیشتر بایستی با کارشناسان ما در شرکت تماس گرفته تا تمامی وضعیت مربوط به بیمار بررسی شود. همچنین تمامی پرسنل پرستاری ما مورد تضمین و اعتماد ما می باشند و دارای تجربه و مهارت لازم برای مراقبت از بیماران می باشند.

 5. مادرم امروز مرخص میشه و من به یه آمبولانس خصوصی با تمام امکانات احتیاج دارم تا ببرمش خونه. لطفا راهنمایی کنید؟

  1. برای دریافت خدمات کافی است درخواست خود را در اپلیکیشن و سایت ثبت کنید تا هماهنگی‌های لازم انجام شود. شما همچنین می‌توانید درخواست خود را از طریق تماس با شماره 02191304433 ثبت نمایید. کارشناسان ما بلافاصله برای اعزام آمبولانس خصوصی اقدام میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.