علائم و نشانه های خونریزی معده

03 شهریور 1398
/
آسانیسم

در ﻃﻮل زﻧﺪﮔﻲ هر ﻓﺮد ممکن است دﭼﺎر بیماریهای گوارشی یا ﺧﻮﻧﺮﻳﺰي ﮔﻮارﺷﻲ از ﻣﻌﺪه و روده شود. ﺷﯿﻮع ﺑﯿﻤﺎري گوارشی بویژه خونریزی معده در اﻓﺮاد ﺑﺎﻻی 40 ﺳﺎل ﺑﯿﺸﺘﺮ اﺳﺖ که گاهی این بیماریها ﻣﻮرد وﺣﺸﺖ ﺧﺎﻧﻮاده و ﻓﺮد شده و بیمار مشکوک به بیماری حاد در داﺧﻞ ﺷﮑﻢ ﺧﻮد می شود. از  شایع ترین و مهم ترین بیماری گوارشی در افراد سالمند، خونریزی های گوارشی می باشد. یکی از پیامدهای زخم معده اغلب خونریزی معده است. با شروع خونریزی زخم، خون مسبب خنثی شدن اسید معده‌ در اطراف زخم شده، بنابراین اسید نواحی نزدیک زخم را نمی سوزاند. با این پیامد درد متوقف شده اما مشکلاتی وخیم و جدی بوجود می آید. چرا که با توقف درد، سالمند بیمار گمان می کند که بیماری بهبود یافته و چه بسا رعایت های رژیم غذایی خود را کنار بگذارد در حالیکه وضع از درون رو به وخامت است. 

علت خونریزی معده

شایعترین علت خونریزی دستگاه گوارش، زخم است. واریس مری یا واریس معمولاً نتیجه بیماری مزمن کبدی مانند سیروز است و اغلب این موارد ممکن است باعث خونریزی شود. پارگی در محل اتصال مری و معده بعضاً در نتیجه استفراغ مکرر اتفاق می‌افتد. علاوه بر این، تومورها یا سرطان‌های مری یا معده نیز می‌توانند باعث خونریزی شوند. اما در کل دلایل خون ریزی معده به محل خونریزی بستگی دارد. اگر در مری شما باشد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • التهاب مری و ریفلاکس معده به مری: اسید معده که به بالا باز می‌گردد "ریفلاکس" است، از معده به داخل مری به معده راه می‌یابد و باعث تحریک و التهاب مری می‌شود که ممکن است منجر به خونریزی شود. 
 • واریس: رگ‌های غیر طبیعی بزرگی هستند که معمولاً در انتهای تحتانی مری یا معده فوقانی قرار دارند. آنها ممکن است پاره شوند و خونریزی کنند. سیروز کبدی شایعترین علت واریس مری است.
 • پارگی مالوری-وایس: این مورد در آستر مری است. معمولاً در اثر استفراغ شدید ایجاد می‌شود. همچنین ممکن است به دلیل مواردی که باعث افزایش فشار در شکم شما می‌شوند، مانند سرفه، سکسکه یا زایمان افزایش یابد. 
 • اما اگر علت خون ریزی در خود معده باشد، ناشی از: 
 • ورم معده: التهاب در معده است.  الکل و برخی داروهای ضد درد می‌توانند باعث ایجاد آن شون.
 • سرطان معده
 • زخم‌ها: ممکن است به دلیل این باشد که رگ‌های خونی اطراف معده متورم شده باشند وباعث خونریزی شود. علاوه یر دارو‌ها دارو، شایعترین علت این بیماری عفونت با باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری است . 
 • سایر موارد: افرادی که دچار سوختگی، شوک، صدمات سر یا سرطان و کسانی که جراحی بزرگی داشته اند، ممکن است به زخم معده مربوط به استرس مبتلا شوند و خونریزس معده وقوع پیدا کند. پرستار سالمند با تشخیص به موقع علائم خونریزی معده از وخیم‌تر شدن آن جلوگیری می‌کند.
علائم و نشانه های خونریزی معده, علت خونریزی معده, خونریزی معده, کم خونی از علائم خونریزی معده, تست های تشخیصی خونریزی معده, عوارض خونریزی زخم معده, نکات مراقبتی برای افراد با خونریزی معده

پیش آگهی خونریزی معده

در پیش آگهی خونریزی معده مقدار و سرعت خونریزی به همراه سن و بیماریهای همزمان تعیین کننده هستند. اگر میزان خون از دست رفته زیاد باشد، به سختی می توان استرس ناشی را کنترل کرد. خونی که از دست می رود نیاز به جایگزینی مکرر و ضروری دارد که این مورد ریسک واکنش بیمار را افزایش می دهد. خطر بالاتر خونریزی گوارشی (معده)، بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی را بیشتر تهدید می کند. پرستار سالمند با پایش مداوم و کامل سالمند در تشخیص به موقع این بیماری بسیار کمک کننده خواهد بود. 

علائم و نشانه های خونریزی معده

علائم بسته به سرعت خونریزی شما نیز متفاوت است. اگر خونریزی در معده وجود داشته باشد، ممکن است خون قرمز روشن در استفراغ دیده شود یا اگر خون مدتی در معده بوده باشد، ممکن است استفراغ به رنگ قهوه  باشد. خون در مدفوع ممکن است ناشی از خونریزی در هر جای دستگاه گوارش باشد، از مری و معده گرفته تا روده بزرگ و مقعد. بواسیر یک علت شایع خون در کاسه در مدفوع است. مدفوع سیاه و سفید، معمولاً نشانگر خونریزی از معده یا اثنی عشر است. مدفوع سیاه همچنین ممکن است به دلیل قرص آهن، بیسموت، پپتو-بیسمول و برخی غذاها باشد. اگر خونریزی داخلی باعث ریختن خون به داخل حفره گوارشی شود، با هر حرکتی می‌توان میزان قابل توجهی از درد را تجربه کرد، و شکم در  لمس سفت می‌شود.

اگر به طور ناگهانی خونریزی گسترده رخ دهد، ممکن است احساس ضعف، سرگیجه، ضعف، تنگی نفس یا درد شکم مانند گرفتگی یا اسهال داشته باشید. افزایش ضربان و افت فشار خون می‌تواند باعث ایجاد  شود. اگر خونریزی کند است و به مدت طولانی اتفاق می‌افتد ، امکان دارد که به تدریج احساس خستگی، بی حالی و تنگی نفس کنید. کم خونی می‌تواند اتفاق بیفتد و پوست شما کمرنگ تر به نظر برسد

ممکن است سالمند تنها یک مورد از علائم را داشته باشد یا همه ی علائم را با هم نشان دهد.

خونریزی مخفی گوارشی: از علائم خونریزی معده که در آزمایشات اختصاصی مربوط به مدفوع تشخیص داده می‌شود. این نوع خونریزی بیشتر با علائمی نظیر کاهش وزن و کم خونی مزمن همراه ‌است.

علائم کم خونی: مانند خستگی زود هنگام، سیاهی رفتن چشم، درد قفسه سینه یا تنگی نفس.

علائم و نشانه های خونریزی معده, خونریزی معده, کم خونی از علائم خونریزی معده, گلبول قرمز, عوارض خونریزی زخم معده

مدفوع قیری و بدبو: این نوع مدفوع که ملنا نام دارد بر وجود خون حداقل به مدت ۱۴ ساعت در دستگاه گوارش دلالت می‌کند. 

استفراغ خون روشن: این استفراغ همراه با موادی با زمینه قهوه‌ای نیز یکی از نشانههای خونریزی می باشد.

وجود خون قرمز روشن در مدفوع: این نشانه بیشتر مرتبط به خون ریزی قسمت تحتانی دستگاه گوارش است. اگر چه در خون ریزی‌های وسیع دستگاه گوارش فوقانی مثل زخم معده نیز چنین نشانه ای می‌تواند وجود داشته باشد.

علائم شوک و افت فشار: یکی از نشانه های از دست دادن شدید خون (بیش از یک لیتر خون در ۲۴ ساعت) است. 

علائمی مثل افزایش ضربان قلب (تاکیکاردی)، تعریق، سبکی سر، رنگ پریدگی و تهوع نیز در اثر از دست دادن خون ممکن است ایجاد گردد.

عوارض زخم معده

یکی از عوارض زخم معده، خونریزی زخم می باشد. با بزرگ‌تر شدن زخم، فرسایش و خوردگی عضله‌های معده یا دیواره دوازدهه شروع می‌شود و در ادامه این فرایند تخریب، رگ‌های خونی آسیب دیده، بنابراین خونریزی معده آغاز می گردد. در صورتیکه میزان آسیب دیدگی رگ‌های خونی کم بوده، جریان خون آهسته می‌شود و معمولاً خون سرانجام به طریقی وارد دستگاه گوارش می‌گردد. اما اگر رگ‌های خونی به شدت آسیب ببیند، خونریزی معده سریع و بسیار خطرناک خواهد بود.

تست های تشخیصی خونریزی معده

تشخیص علت اصلی خونریزی دستگاه گوارش معمولاً با سوال پزشک در مورد علائم و تاریخچه پزشکی شما آغاز می‌شود. پزشک شما همچنین ممکن است یک نمونه مدفوع درخواست کند تا وجود خون را به همراه سایر آزمایشات بررسی کند تا علائم کم خونی را بررسی کند. خونریزی دستگاه گوارش فوقانی بعد از انجام معاینه آندوسکوپی، معمولاً تشخیص داده می‌شود. معمولا با روش‌های آنودوسکوپی، سیگموئیدسکوپی، کولونوسکوپی ممکن است موضع خونریزی را نشان دهد. دیگر تست ها:

 • مثبت بودن تست خون مخفی مدفوع 
 • افت هموگلوبین 
 • افت هماتوکریت 
 • آنمی (کمبود آهن) در خونریزی کند و مزمن 
 • آرتریوگرافی ممکن است موضع خونریزی را تایید کند 
 • اسکن خونریزی نشانگر موضع خونریزی است که با استفاده از گلبول قرمز نشان دار (radioisotope-tagged RBCs) انجام می شود.

آندوسکوپی روشی است که شامل استفاده از یک دوربین کوچک واقع در بالای لوله آندوسکوپی طولانی و انعطاف پذیر است که پزشک شما آنرا در گلو شما قرار می‌دهد. سپس دامنه از دستگاه گوارش فوقانی شما عبور می‌کند. این دوربین به پزشک شما اجازه می‌دهد تا درون دستگاه گوارش شما را ببیند و به طور بالقوه منبع خونریزی شما را پیدا کند. از آنجا که آندوسکوپی محدود به دستگاه دستگاه گوارش فوقانی است، پزشک ممکن است آنتوسکوپی را انجام دهد. این عمل در صورتی انجام می‌شود که علت خونریزی شما در طول آندوسکوپی یافت نشود.

معاینه آنتروسکوپی شبیه به آندوسکوپی است، با این تفاوت اینکه معمولاً یک بالون متصل به لوله دوربینی است. این بالون به پزشک شما اجازه می‌دهد روده را باز کند و داخل آن را ببیند. برای تعیین علت خونریزی دستگاه گوارش پایین، پزشک ممکن است کولونوسکوپی را انجام دهد. در طی این آزمایش، پزشک شما یک لوله کوچک و انعطاف پذیر را داخل روده شما وارد می‌کند. دوربینی به لوله وصل شده است تا پزشک شما بتواند تمام طول روده بزرگ شما را مشاهده کند
 

با مراجعه بیمار با خونریزی گوارشی، درمان را پس از اثبات وضعیت و علائم حیاتی وی، از طریق مایع درمانی درست، و لوله گذاری معده بیمار؛ آن را شستشو داده و میزان شدت خونریزی بیمار تخمین زده می شود. بعد از این مراحل، با تشخیص پزشک معالج برای درمان خونریزی با توجه به منشأ خونریزی، اندوسکوپی، سیگموئید سکوپی و یا کولونوسکوپی انجام می گردد.

نکته: گاهی مشکل بیمار با خونریزی معده با مداخلات طبی به پایان نمی رسد بنابراین نیاز به جراحی می باشد.

نکات مراقبتی برای افراد با خونریزی معده

افراید که دچار خونریزی معده شده اند نیاز به پایش دقیق دارند. چرا که خطر شوک در اثر خونریزی در افرادی که خون زیادی از دست داده، بسیار زیاد است. پرستار سالمند در منزل تهران، بیمار را از نظر علائم حیاتی به دقت مورد بررسی قرار می دهد، تا در صورت ایجاد هر گونه مشکلی سریع ترین اقدام را انجام دهد.

این سالمندان باید رژیم غذایی دقیقی داشته باشند و از خوردن غذاهایی که باعث تشدید زخم می شود خودداری کنند. غذاهای سرخ کردنی، چرب، پرادویه و تند باید کاهش یابد و حدالمقدور استفاده نشود. همچنین از مصرف الکل و دخانیات باید خودداری کنند. توصیه می شود بیشتر از غذاهایی که به سیستم خونی افراد کمک می کند، مثل: جگر، حبوبات به خصوص عدس و گوشت قرمز استفاده شود.

چه زمانی به بیمارستان مراجعه کنیم

اگر متوجه خونریزی غیرمعمول شدید،  به پزشک مراجعه کنید. او از شما در رابطه با علائمتان سؤال می‌کند و به شما را به دقت معاینه می‌کند. علائمی مانند تغییر در عادات روده، رنگ مدفوع (سیاه یا قرمز)، قوام و عدم وجود درد یا حساسیت. به پزشک خود بگویید که در کدام قسمت از دستگاه گوارش آسیب دیده است. او مدفوع شما را برای وجود خون آزمایش می‌کند. شما همچنین می‌توانید یک آزمایش خون انجام دهید تا بررسی شود که آیا کم خونی دارید. نتایج به پزشک شما نشان می‌دهد که میزان خونریزی چقدر بوده و آیا به صورت مزمن بوده یا آخر.

اگر خونریزی معده بسیار شدید باشد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشید. شوک می‌تواند هنگامی رخ دهد که به از دست دادن تقریباً به 40 درصد از حجم خون نزدیک شود. اگر شواهدی از افت فشار خون (فشار خون پایین) یا ضربان قلب سریع، سرگیجه یا احساس سرگیجه وجود داشته باشد، در این صورت درمان آن شامل مایع تراپی و نظارت بر شمارش سلول‌های خونی و در صورت لزوم تزریق خون (تزریقات در منزل) می‌باشد. در حالی بستری در بیمارستان، بیمار همچنان از نزدیک تحت نظارت قرار خواهد گرفت و در تلاش برای متوقف کردن خونریزی، از داروهای خاصی استفاده می‌شود. علاوه بر این، آزمایش‌های تشخیصی برای بررسی انجام می‌شود. در بعضی موارد، خونریزی دستگاه گوارش به طور خودبخود متوقف می شود. اگر خونریزی ادامه یابد، علی رغم تمام روش‌های درمانی ذکر شده در بالا، ممکن است جراحی به عنوان آخرین راه حل مورد نیاز باشد. پرستار سالمند با مراقبت و توجه به موقع علائم را شناسایی می‌کند و نقش مؤثری در روند تسریع بهبود بیماری دارد.

دسته بندی

نظرات

ناشناس

خوب و مفید بود برام مطلبتون.
حتما به دوستام پیشنهاد میدم

چهارشنبه, 08/08/1398 - 18:41
آسانیسم

In reply to by ناشناس

ممنون از کامنت شما دوست عزیز

شنبه, 08/11/1398 - 16:54
علی

ممنون ???

شنبه, 08/11/1398 - 22:21
مینا

عالی بود

دوشنبه, 09/11/1398 - 09:38
سید علی

مختصر و مفید

جمعه, 09/15/1398 - 08:37
مجید

علائم بیماری رو کاملترو واضحتر بگید
سپاسگذارم

سه شنبه, 09/26/1398 - 23:31
آسانیسم

In reply to by مجید

ممنون از کامنت شما دوست عزیز

در آینده ای نزدیک مقالات مکمل و کاملتری در سایت منتشر خواهد شد.

سه شنبه, 10/03/1398 - 16:12
ناشناس

سلام ناهارم که خوردم دل دردم شروع شد بعد دو سه ساعت خوب نشدم رفتم عرق نعنا گرفتم خوردم بهتر نشدم بعد رفتم بالا آوردم بعد داخلشون خون بود الآنم دلم درد میکنه

شنبه, 12/24/1398 - 21:01
آسانیسم

In reply to by ناشناس

سلام دوست عزیز

متاسفانه با این علائم اصلا نمیشه چیزی را تشخیص داد. توصیه میکنم که حتما با یک پزشک مشورت کنید تا بتواند اطلاعات دقیق تری از شما بگیرد و شما را راهنمایی کند.

شنبه, 12/24/1398 - 22:49
A

خوب بود مرسی??

دوشنبه, 03/05/1399 - 22:05
سولماز

بسیار عالی و مفیده. مرسی که هستین

دوشنبه, 03/12/1399 - 10:43
علی علیپور

عالی بود مرسی

سه شنبه, 09/25/1399 - 14:13
آسانیسم

In reply to by علی علیپور

ممنون از نظر پر انرژیتون جناب علیپور

دوشنبه, 10/01/1399 - 09:37
مهدی کیان

خوب بود و اینکه کامل جامعه من اکثر این مراحل رو گذروندم درد معده بد بیماری هست فقط و فق باید رعایت کرد

یکشنبه, 12/10/1399 - 22:32
علی 3

سلام . من 6 سال هست که دچار زخم معده هستم .. الانم مدفوع با رنگ تیره دارم همراه یبوست
درد و سوزش معده هم دارم
ممکنه علائم خونریزی معده باشه این مورد ؟

دوشنبه, 12/18/1399 - 07:47
حدیثه سادات اشراقی

سلام باعرض سلام و خسته نباشید ببخشید من پارسال اندوسکپی کردم تشخیص پلیپ معده دادند که دکتر برداشت الان چند وقتی حدود دو سه هفته است . که دل درد می گیرم نمی دونم دلم درد می کنه یا معده حتما یه چیز کوچیک باید بزارم تو دهنم اگر نزام همش دل درد دارم نمی دونم چیکار باید بکنم . ایا مبتلا به زخم معده ای شدم چون سه سال پیش اندوسکپی دادم زخم معده داشتم بعد از سه سال برای چکاب رفتم که تبدیل به پولیپ معده شده بود و الان هم دل درد دارم ایا ربط داره به زخم معده یا نه

جمعه, 04/04/1400 - 21:53
آسانیسم

In reply to by حدیثه سادات اشراقی

سلام حدیثه جان، برای شما آرزوی سلامتی داریم.

اگر در گذشته علائم زخم معده داشتید، بهتر هست که برای این درد ها پیش پزشک متخصص خودتون بروید. همیشه ویزیت حضوری پزشک کقئک هست به تجویز آنلاین.

یکشنبه, 05/03/1400 - 09:40
رها آزاد

سلام من جدود دوهفته است که اپاندیسمو عمل کردم از چن روز پیش داخل مدفوعم خون دیدم امروز خیلی شدید شده سرگیجه هم از چند وقت پیش داشتم ممکنه بخاطر خونریزی باشه

جمعه, 05/01/1400 - 15:23
آسانیسم

In reply to by رها آزاد

سلام رها جان، امیدواریم که حالتون خوب باشه

توصیه ما این است که به پزشک خودتون مراجعه کنید، چون این علائمی که فرمودید رو نمیشه غیز حضوری تشخیص داد.

علائم خونریزی معده چند مورد هست که با مراجعه به پزشک میتونید اون رو تشخیص بدهید و این مطلب فقط برای اطلاعات عمومی می باشد.

یکشنبه, 05/03/1400 - 09:38
حامد

چقدر مختصر و مفید

چهارشنبه, 06/03/1400 - 21:41

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
5 + 3 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.