علائم سرطان روده

10 شهریور 1399
/
آسانیسم

سرطان بیماری پیچیده و سرسختی است. بسیاری از علائم اولیه آن با سایر بیماری‌ها مشابه است و بسیار امکان دارد که با بیماری‌های عادی اشتباه گرفته شود؛ بنابراین معمولاً زمانی به آن پی برده می‌شود که علائم بارز سرطان نمود پیدا کرده است و دیگر کار از کار گذشته است. بیماری که در همه دنیا سالانه قربانیان زیادی می‌گیرد و هنوز علت و درمان قطعی آن مشخص نیست. انواع سرطان از نظر نقطه‌ای که سلول‌های غیرعادی آنجا را آلوده می‌کند وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها سرطان روده بزرگ یا سرطان کلون است این بیماری نیز همچون سایر موارد بیماری‌ها معمولاً فرد را در بستر یا محیط منزل منزوی می‌کند و  فرد را نیازمند مراقبت کامل و دقیق و وجود پرستار در منزل می‌سازد.

سرطان روده

سرطان روده که عموماً به سرطان روده بزرگ گفته می‌شود ناشی از رشد غیرعادی قارچ‌ها در کلون، آپاندیس و رکتوم و در دیواره انتهايي روده و بزرگ شدن پلیپ‌های غده مانند در این بخش روده است. نام‌های دیگر این سرطان (سرطان کلورکتال يا سرطان کولون) است.

سرطان روده از جمله سرطان‌های بسیار شایع و دومین سرطان خطرناک دنیاست که همچون سایر سرطان‌ها اگر با تشخیص به موقع و مراقبت از بیمار امید به درمان آن بالاست.

سرطان روده, علائم سرطان روده, علل سرطان روده, غربالگري سرطان روده, درمان سرطان روده, مهمترین علائم سرطان روده

سن ابتلا به سرطان روده 

در ایران سرطان روده بزرگ رتبه دوم را در بین سرطان‌های شایع دارد و عموماً بر خلاف آمار متوسط جهانی گریبان گیر جوانان هم می‌شود. در واقع سن خاصی را نمی‌توان برای ابتلا به این نوع سرطان در نظر داشت منتها مراقبت‌های غربالگري و بررسی وضعیت روده بزرگ با عکس‌برداری کلونسکوپي به ویژه در افرادی که سابقه خانوادگی این نوع بیماری را دارند باید از پنجاه سالگی به بعد مرتباً انجام شود تا در صورت بروز غدد سرطانی با تشخیص زودهنگام از گسترش سرطان جلوگیری شود. پرستار در زمانی که فرد مبتلا بیش از چهل سال سن داشته باشد می‌تواند با نظارت کامل بر نحوه زندگی و عادات غذایی او در درمان و پیشگیری به فرد کمک نماید چرا که بیشتر موارد سرطان‌روده از شصت سالگی به بعد است اما اگر سابقه خانوادگی وجود پولیپ در روده وجود داشته باشد احتمال بروز سرطان روده از چهل سالگی به بعد بسیار زیاد است.

غربالگري سرطان روده

افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده در نزدیکان درجه یک خود دارند باید با پزشکان مشاوره ژنتیکی  کنند. از میان قرص‌ها آسپرین برای پیشگیری پولیپ های آدنوماتوز روده و سمت راست روده مؤثر خواهد بود.

آزمایش خون و عکس‌برداری از روده و... در مواردی که در تشخیص وجود سلول‌های بیمار در روده و عموماً بعد از درمان سرطان به کار می‌رود شامل این موارد است:

  • آزمایش دیجیتال کولون ‏‎(DRE)‎‏‏، این آزمایش درباره غده‌هایی که رشد کرده‌اند کارایی دارد و درباره موارد مخفی‌تر نشانه‌ای ندارد.
  • ‏آزمایش‌های مربوط به شناسایی لخته خون در مدفوع نیز بسیار مهم است چرا که با یک پروب نوری (سیگموئیدوسکوپ) به بررسی انتهای روده بزرگ می‌پردازد و هر گونه پولیپ یا موارد غیرعادی را شناسایی می‌کند.
  • آزمایش خون برای شناسایی پروتئین‌های کمیاب و خاص مخصوص سرطان نیز بسیار مهم است.
  • همچنین آنتی‌ژن بالاي ‏Carcio embryonic‏ در خون نشانه پیشرفت تکثیرهاي سلولی است.
  • همین‌طور وجود پولیپ هایی در روده که حتماً باید برداشته شوند باید مورد بررسی قرار گیرد.

مواد غذایی مناسب برای افراد مبتلا به سرطان روده

مراقبت در منزل از بیمار با رعایت رژیم غذایی عالی و سرشار از فیبر و ویتامین‌ها ممکن است به بهبود زودتر و نتایج بهتری منجر شود.
کمبود ویتامین D از عوامل سرطان‌زا به شمار می‌روند این ویتامین با انسداد رگ‌ها مانع از تکثیر آزادشده‌های سرطانی می‌شود. ویتامین D به وفور در ماهی‌ها به خصوص ماهی سالمون یافت می‌شود. همچنین مصرف غذاهای سرخ کردنی و چربی اشباع برای بیمار سرطانی باید محدود شود. غذای بیمار سرطانی را بسیار کنترل می‌کند و مراقب است تا همه نوع ویتامین و مواد مغذی لازم را دریافت کند. 

سرطان روده, علائم سرطان روده, علل سرطان روده, غربالگري سرطان روده, درمان سرطان روده, مهمترین علائم سرطان روده

در بین ادویه‌جات کاری و زردچوبه برای پیشگیری یا هنگام سرطان بسیار مفید هستند. همین‌طور میوه گریپ‌فروت به دلیل مقادیر بالاي ویتامین C که مانع از شکل‌گیریِ ترکیبات نیتروژن به عنوان عوامل سرطان‌زا می‌شود. مصرف خام یا انواع دیگر بادام‌زمینی و کره‌ی بادام‌زمینی که منبع عالي ویتامین E است به همراه انواع توت‌ها مثل بلوبری (زغال‌اخته‌ی آبی)، تمشک قرمز (رَزبری) و کرنبری منبع عالی آنتی‌اکسیدانی هستند که به عنوان ضد سرطان شناخته شده است. تخم کتان نیز حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ است و مانع سرطان و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن هم می‌شود. در بین نوشیدنی‌ها علاوه بر آبمیوه‌های تازه، چای ترکيباتي دارد که از جهش سلولیِ سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند. سبزیجات و میوه‌ها هم به ویژه کلم‌هایی مانند گل‌کلم و کلم بروکلی و انار ترکیب‌های ضد سرطان و مفید برای سرطان روده دارند.

علائم سرطان روده

مراقب سالمند در منزل گاهی متوجه هضم دشوار و مشکلات روده‌ای و از جمله نفخ زیاد، یبوست، گاهی اسهال در فرد می‌شود. در اینجا مراقبت از بیمار محدود به کارهای روزانه وی نیست.

بررسی وضعیت جسمانی فرد و مشاهده خون در مدفوع و درد شکمي، مدفوع نازک و روبان شکل، حالت تهوع و استفراغ، احساس تخلیه کامل نشدن روده،  انسداد روده (به ندرت)، کم‌خونی با علائمی مانند سرگیجه و خستگی دائمی، کم‌اشتهایی یا بی‌اشتهایی و سیری بدون دلیل، ضعف، کاهش ناخواسته وزن و حتی چاقی از مهم‌ترین نشانه‌های ابتلا به سرطان روده هستند. پرستار بیمار باید با پرس و جوی دائم از بیمار یا فرد مستعد بیماری آن‌ها را در نظر داشته باشد. 
در مورد عادات اجابت مزاج باید در نظر داشت که ممکن است این عادات به دلایل متعددی از جمله تغذیه نامناسب تغییر کند و عمدتاً  این تغییرات کوتاه مدت است اما اگر تغییرات طولانی مدت شد و مثلاً برای چند ماه فرد با مشکل یبوست روبرو شد باید حتماً برای غربالگري روده مراجعه شود.

خون‌ریزی از پشت (مقعد) در مواقع زیادی خطرناک و نشانه بیماری‌هایی از بواسیر گرفته تا سرطان پيشرفته است.
حالت تهوع و استفراغ با اینکه نشانه بیماری‌های متعددی همچون میکروب معده و... است اما از علائم سرطان روده یا تشکیل پلیپ‌های روده اي نیز هست. 

علائم در نوع پیشرفته سرطان روده

تنگی تنفس، درد در ناحیه فوق المعدی، گاهی زردی (یرقان) و بزرگ شدن کبد.

سرطان روده, علائم سرطان روده, علل سرطان روده, غربالگري سرطان روده, درمان سرطان روده, مهمترین علائم سرطان روده

علل سرطان روده

بیشتر افراد چاق مستعد انواع سرطان‌ها هستند از جمله سرطان روده. همین‌طور سن در افزایش احتمال ابتلای فرد تأثیر دارد و هر چه افراد به پیری نزدیک‌تر می‌شوند احتمال بروز بیشتر است.

سابقه ژنتیک نیز بسیار مهم است. سابقه درمانی بیماری‌های چون سرطان پستان و تخمدان، رحم و حتی سرطان‌روده، استفاده از دخانیات، مشروبات الکی و ... احتمال سرطان روده بزرگ را افزایش می‌دهد.

تغذیه نامناسب و مصرف زیاد گوشت قرمز آن هم زمانی که رژیم فرد با کمترین میزان مصرف فیبر و سبزیجات همراه باشد هم از جمله مواردی است که می‌تواند بسیار خطرآفرین باشد.

علاوه بر این موارد ویروس‌ها (مانند ویروس ‏Papilloma‏) مرتبط با ابتلا به سرطان روده دانسته شده‌اند و مصرف هورمون‌های خارجی، هورمون‌هایی نظیر استروژن نیز در ابتلا به سرطان‌روده مؤثر است.

سرطان روده, علائم سرطان روده, علل سرطان روده, غربالگري سرطان روده, درمان سرطان روده, مهمترین علائم سرطان روده

درمان سرطان روده

خوشبختانه این نوع سرطان از نوع قابل پیشگیری است. غربالگري که به بررسی پزشکی و تحت نظر قرار دادن اندام‌های بدن به طرف مختلف از جمله آزمایش‌ها گفته می‌شود در این امر نقش اساسی دارد. در صورت دیده شدن علائم اولیه ابتلا به سرطان مراحل بعدی جراحی روده است که در بعضی موارد که هنوز پیشرفت سرطان زیاد نیست با برداشتن قسمت درگیر سرطان بقیه روده نجات ميابد و اگر سرطان پیشرفت کرده باشد امید کمتری وجود دارد و در هر صورت شیمی درمانی در بیماران مبتلا به سرطان از جمله سرطان روده درمان مکمل و مفید است. در مراحل شیمی درمانی نیاز مراقبت از بیمار به صورت تمام وقت خانواده را بسیار درگیر و نگران می‌کند. پرستار در این‌گونه موارد به ویژه در دوره بستری شدن و نقاهت می‌تواند به مقدار زیادی از این‌گونه مشکلات بکاهد.

نکته مهم درباره سرطان روده ‌این است که زمان زیادی قریب به ده سال برای تبدیل یک پولیپ خوش‌خیم به بدخیم در روده نیاز است و افراد در اين فاصله با غربالگري مداوم می‌توانند از بروز بیماری سرطان‌روده جلوگیری کنند.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
3 + 4 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.