شب ادراری کودکان

08 اردیبهشت 1399
/
آسانیسم

اختلال شب ادراری کودکان دلالیل گوناگونی با توجه به سن آنها دارد. نگهداری از کودک در سنین مختلف نیازمند داشتن حداقل  اطلاعات در خصوص بیماری‌ها یا اختلالات شایع و غیر شايع ویژه دوره سنی او است. اگر به دنبال سن پایانی شب اداری کودکان خود هستید در این مقاله همراه ما باشید.

شب ادراري چیست

شب ادراري با نام‌های متفاوتي چون (خواب ادراري، شب میزی) اختلالی در کودکان است که موجب بی‌اختیاری ادراري ناخودآگاه (اغلب شبانه) در کودکان می‌شود. نکته‌ای که در این مورد اهمیت دارد این است که والدین يا پرستار کودک در منزل بداند  این مسئله در مقایسه کودک با هم‌سن وسالان خود بررسي می‌شود؛ یعنی مسئله شب ادراري خارج از سنی است که همه کودکان ناخودآگاه ادرار می‌کنند و در بعضی از کودکان اتفاق می‌افتد.

انواع شب ادراري

شب ادراري اولیه از زمان تولد تا حدود چهار سالگی ادامه دارد. 

شب ادراري ثانویه بعد از مدتی توقف این مسئله و کنترل کودک بر ادرار شبانه خود دوباره دیده می‌شود.

مدت زمان شب ادراری

پرستار کودک در منزل گاهی با مشاهده بستر کودکی که پس از بیداری خیس شده است رفتارهای نادرستی از خود نشان می‌دهد. اولین دانشی که پرستار کودک سنین تولد تا هفت سالگی باید داشته باشد این است که در مواقع چنین اتفاقاتی چگونه رفتار کند.

بسیاری از ما تجربه شب ادراري کودکان را داشته‌ایم. این نشان دهنده درجه شيوع این مشکل در کودکان است در واقع اغلب خانواده‌ها در مقاطعی با آن درگیر بوده‌اند اما نکته حائز اهمیت این است که شب ادراري کودک تا چه زمانی ادامه پیدا کند و اصولاً دلایل و ریشه‌های آن شناخته شود چرا که گاهی می‌تواند نشانه بیماری‌های جدی جسمی و روحی در فرزند ما باشد.

شب ادراری چیست, انواع شب ادراری, شب ادراری کودکان, شب ادراری, بی اختیاری ادرار, نگهداری از کودک در دوران شب ادراری

وظیفه مراقب کودک يا پرستار کودک در منزل این است که با در نظر گرفتن احتمال علت‌های جدی جسمی یا روحی کودک را تحت نظر داشته باشد.

یک کودک ممکن است هر شب دچار شب ادراري شود و کودک دیگر چند بار یا دو بار در هفته و یا حتی به فاصله چند هفته و این موضوع در کودکان متفاوت است. منتها پرستار کودک در منزل باید توجه داشته باشد  که به صرف اتفاق افتادن در موارد معدود نمی‌توان گفت که کودک شب ادراری دارد بلکه تداوم حداقل سه هفته‌ای آن (چند بار در طول هفته یا کمتر) مهم است؛ یعنی کودک باید دست کم سه هفته متوالی هر هفته دست کم دو بار این علائم خیس کردن بستر را از خود نشان دهد.

سن پایان شب ادراری کودکان

سن مخصوصی برای پایان شب ادراري وجود ندارد چرا که گاهی این مسئله حتی تا دوران بزرگ‌سالی گریبان گیر فرد می‌ماند. آمارها نشان می‌دهد یک تا دو درصد نوجوانان پانزده ساله و یک تا پنج درصد افراد سالمند هم دچار شب ادراري هستند. 

اما به طور عادی باید تا سن هفت سالگی بهبود یابد و کودک دیگر دچار شب اداری نشود. کودک چهار ساله قادر است کاملاً  بر مثانه خود کنترل داشته باشد. عموماً مدت بهبود شب ادراري در پسران طولانی‌تر است.

دلایل شب ادراری در کودکان

عوامل مختلفی برای شب ادراري شناسایی شده‌اند که البته بیشتر آن‌ها در صورتی که کودک، زیر هفت سال سن داشته باشد دارای اهمیت چندانی نیستند و نیاز به پیگیری پزشکی ندارند.

دلایل شب ادراری کودکان, شب ادراری کودکان, شب ادراری, بی اختیاری ادرار, نگهداری از کودک در دوران شب ادراری

آیا مشکلات هورمونی موجب شب ادراری کودک میشود؟

 • هورمونی به نام «وازوپرسین» در مثانه وجود دارد که اصولاً وظیفه آن کنترل ادرار در فرد است در بعضی کودکان کمبود این نوع هورمون عامل بی‌اختیاری ادرار است.
 • مشکل تأخیر رشد سیستم عصبی مرکزی که باعث می‌شود کودک متوجه خروج ادرار نشود و در طول زمان با بلوغ سیستم مرکزی عصبی خود به خود رفع می‌شود.
 • ژنتیک خیلی وقت‌ها مشکل شب ادراري در کودک را بزرگ‌سالان او از جمله پدر و مادر وی نیز در دوران کودکی خود و نزدیک به همان سنی که مشکل در فرزندشان وجود دارد تجربه کرده‌اند. پس شب ادراری می‌تواند ریشه ارثی داشته باشد.
 • خواب سنگین که مغز قابلیت تشخیص موقعیت خروج  ادرار را ندارد.
 • تغذیه مسلماً مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها باعث افزایش حجم ادرار کودک می‌شود که اغلب خانواده‌ها شايد گاهی به اشتباه این موضوع را «علت اصلی» شب ادراری کودک خود بدانند؛ اما به هر شکل در اینجا پرستار کودک در منزل نباید کودک را از خوردن یا آشامیدن مایعات به صرف شب ادراري منع کند. بلکه همین که کودک در ساعات نزدیک به خواب از نوشیدن این مایعات خودداری کند کافی ست.
 • عفونت مثانه که در موارد جدی‌تر یعنی در مورد ثانویه اهمیت دارد.
 • دیابت و حتی حساسيت آلرژيک هم از دیگر عوامل قابل ذکر است.

اما در کنار این‌ها در موارد بسیاری مشکل شب ادراري ریشه در روح و روان کودک ما دارد.

شب ادراري کودکان و عوامل روحی

در حالی که در گذشته پزشکانی چون ابوعلی سینا علت اصلی شب ادراري را سنگين بودن خواب کودک دانسته‌اند امروزه اغلب پژوهش‌ها و نظریات به تأثیر مهم عوامل روحی، انگیزشی و هیجانی در بروز مشکل شب ادراري (باز هم تأکید می‌شود به عنوان یکی از عوامل اصلی) در کودک اشاره می‌کند. 

کمبود اعتماد به نفس در کودک، استرس و اضطراب پنهان و آشکار کودک، مشکلات خانوادگی، تغییر ساعات خواب و... که خود می‌تواند معلول عوامل مختلفی همچون طلاق والدین، نگهداری کودک و... باشد.

مراقب یا پرستار کودک در منزل در درجه نخست باید علت اصلي شب ادراري کودک را بداند که طبعاً مراجعه به پزشک و انجام يک سری آزمایشات و همچنین  مراجعه کودک به مشاور راهگشا خواهد بود. در این موارد پس از بررسی در مواردی که علت شب ادراري کودک استرس است. پرستار کودک در منزل باید تلاش کند در نگهداری از کودک تغییرات جدی اعمال کرده و محیط و بستر آرامش بخش تری برای کودک فراهم کند.  از آرامش در رنگ و شکل فضای داخلی اتاقی که کودک در آن می‌خوابد و نور مناسب گرفته تا نوع برخورد خود با کودک.

تشویق‌های مراقب کودک در کاهش شب ادراري بسیار مؤثر است.  

شماتت پی در پی کودک، محکوم کردن او به بی‌توجهی، نادانی، مقایسه بی مورد با هم‌سن و سالان بخصوص در این مورد،  اغلب نتیجه‌ای جز سرخوردگی، کاهش اعتماد به نفس در او ندارد و اگر کودکی دچار شب ادراري بود قطعاً باید در این‌گونه موارد نیز مراقبت بيشتري از او شده و از روش‌های افزایش اعتماد به نفس بهره برده شود.

شب ادراری کودکان, شب ادراری, بی اختیاری ادرار, نگهداری از کودک در دوران شب ادراری

نگهداری از کودک در دوران شب ادراری

 1. آنچه نباید پرستار کودک در منزل را نگران کند مشکلات شب ادراري در دوره اولیه است.
 2. سیاری از موارد اختلال شب ادراري اولیه با بزرگ‌تر شدن کودک و رشد سیستم عصبی یا کنترل او بر مثانه خود حل می‌شود.
 3. در خصوص مشکلات هورمونی درمان آنالوگ‌های هورموني و درمان آنتی¬کولينرژيکي و گذشت زمان و بزرگ‌تر شدن کودک می‌تواند مؤثر واقع شود.
 4. نخوردن مایعات کافئین دار چون قهوه و یا مایعاتي چون شیر و... در ساعات خواب کودک می‌تواند در مواقعی راهگشا باشد.
 5. بعضی تمرینات تقويت مثانه می‌تواند انجام شود. پس از هر مرتبه خشک بیدار شدن کودک اتفاق بيفتد.

در این‌گونه موارد نگهداری از کودک در ساعات قبل از خواب اهمیت بیشتری میابد علاوه بر اینکه، تغذیه او و نوشیدنی‌ها کنترل می‌شود، پرستار کودک در منزل از روش‌های چون تشویق به زود خوابیدن، قصه‌گویی و مهم‌تر از همه دادن اطلاعاتی درباره مشکل به خود کودک نتیجه خوبی می‌گیرد. مثلاً صحبت درباره اینکه این اتفاق برای بسیاری از هم‌سن وسالان و دوستان او هم می‌افتد و طبیعی است یا اینکه تا چه سنی کاملاً خوب خواهد شد به آرامش کودک تا حد زیادی کمک می‌کند.

پرستار کودک در منزل همچنین وظیفه دارد بستر مناسب با سطح نرم تا حد امکان ضد آب و پتوی سبکی را برای او فراهم کند چرا که سنگینی پتو و يا بستر ناراحت خود عامل سنگینی یا اختلال رواني کودک دچار شب ادراري خواهد بود.

شب ادراری کودکان, شب ادراری, بی اختیاری ادرار, نگهداری از کودک در دوران شب ادراری

قیمت پرستار کودک در منزل

با توجه به حساسیت موضوع نگهداری از کودک و به ویژه در موارد بیماری یا اختلال، انتخاب یک پرستار کودک خوب و آگاه  ضروری است. قیمت پرستار کودک در منزل تعرفه مشخصی دارد که هر ساله توسط دستگاه‌های ذی‌ربط تعیین می‌شود.

این مبلغ بسته به ساعات کاری پرستار و وظایف او می‌تواند متغیر باشد. استخدام پرستار کودک در منزل از طریق مؤسسات پرستاری به دلیل سخت‌گیری در انتخاب پرستار و آگاهی دادن به شما در خصوص پرستار مناسب کودکتان بهترین گزینه ممکن می‌تواند باشد. این مؤسسات از وظايف مشخص، به اضافه خدمات اضافه‌ای که پرستار شما باید انجام دهد اطلاع کافی دارند و عموماً از پرستاران با سابقه و با دانش بهره می‌برند.  قیمت پرستار کودک در منزل با توجه به میزان خدماتي که از او می‌خواهید افزایش ميابد اما برای کاهش آن می‌توان راه‌هایی اندیشید از جمله اینکه پرستاری نزدیک به محل زندگی خود استخدام کنید.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 15 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.