نگهداری از سالمند شیفت شب

با بالا رفتن سن بخشی از مغز که چرخه‌های روزانه بدن، از جمله چرخه خواب را کنترل می‌کند، می‌تواند کند شود. چرخه خواب آهسته ریتم شبانه روزی بدن را مختل و منجر به مشکلات خواب می‌شود.

افراد مسن بیشتر در طول شب در فواصل زمانی مختلف از خواب بیدار می‌شوند؛ زیرا ریتم بدن آن‌ها به هم می‌خورد. بیدار ماندن در طول شب می‌تواند مشکلات دیگری ایجاد کند، به ویژه در افراد مسن که با بیماری‌هایی مانند زوال عقل و آلزایمر سروکار دارند.

با استخدام پرستار سالمند در منزل ساعتی می‌توانید عزیزان خود را ایمن و سالم نگه دارید. با این حال، اینکه یک پرستار شیفت شب چه خدماتی ارائه می‌دهد موضوعی است که به آن خواهیم پرداخت.

اگر برای مراقبت از سالمند خود به صورت شبانه نیاز به پرستار دارید، با کارشناسان آسانیسم تماس بگیرید.

پرستار سالمند در منزل
مراقبت سالمندان, پرستار سالمند, مراقبت از سالمندان در زمان شیوع کرونا

چرا از آسانیسم پرستار سالمند در منزل بگیرید؟

نیروهای با سابقه کار بالا
کیفیت بالا در خدمات
قیمت مناسب در خدمات
احراز هویت نیروها
اعزام نیرو از نزدیک ترین منطقه
ارزیابی عملکرد دوره ای نیروها

مراقبت از سالمندان در شیفت شب

مراقبت شبانه را نباید با استراحت معمولی در شب اشتباه گرفت. اکثر سالمندان در خواب و استراحت شبانه مشکل دارند. علاوه بر بدتر شدن زوال عقل، اختلال در الگوهای خواب می‌تواند بر سایر اعضای خانواده تأثیر بگذارد و آسایش آن‌ها را مختل کند. این اختلالات می‌تواند حس اعتماد به نفس و استقلال افراد را از بین ببرد و احساس اضطراب و سردرگمی در آن‌ها ایجاد کند.

برخی از راه‌های توصیه شده برای نگهداری از سالمند در شیفت شب عبارت‌اند از:

 • نصب چراغ‌های سنسور حرکت در اتاق خواب و راهرو 
 • برداشتن وسایل اضافه از سر راه سالمند
 • قفل کردن درهای خانه و اطمینان از این کار
 • قرار دادن نوشیدنی و تنقلات در نزدیک تخت سالمند 
 • اطمینان از تهویه مناسب اتاق‌ها 
 • کنترل داروهای سالمند قبل از خواب
 • تهیه پوشک و تشک ضد آب برای سالمندان بیمار

پرستار در شیفت شب مراقبت و حمایت همه جانبه را برای سالمند فراهم می‌کند و به شما و سالمندتان احساس امنیت و آرامش می‌دهد. البته ممکن است بخواهید خودتان از در شب از سالمندتان مراقبت کنید؛ اما این نکته را هرگز فراموش نکنید که مراقبت از سالمند در این تایم زمانی نیاز به یک فرد حرفه‌ای دارد.

روش‌های کسب اطلاعات در مورد الگوی خواب سالمندان

برای تعیین اینکه آیا سالمند شما به پرستار سالمند شبانه نیاز دارد، باید در مورد الگوهای خواب آن‌ها بیشتر بدانید. به عنوان مثال، متوجه شوید که او چند بار در شب از خواب بیدار می‌شود و چگونه رفتار می‌کند. معمولاً خوب است که یک یا دو بار در شب از خواب بیدار شود. اما زمانی که این تعداد افزایش یابد، این امکان وجود دارد که فرد سالمند شما نیاز به درمان داشته باشد. برای تعیین الگوی خواب در افراد مسن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

خواب سالمندان را با دوربین ردیابی کنید: پس از گرفتن اجازه از سالمند، دوربینی را در خانه آن‌ها قرار دهید تا نحوه خواب آن‌ها و چند بار بیدارشدن در طول شب را بدانید.

استفاده از برنامه‌های مربوط به نظارت و تنظیم خواب: بسیاری از برنامه‌ها برای به دست آوردن اطلاعات در مورد الگوهای خواب و تنظیم خواب طراحی شده‌اند. اگر سالمند شما از استفاده از چنین برنامه‌هایی راضی است، همين الگو را دنبال کنید!

استفاده از ساعت‌های هوشمند: ساعت‌های هوشمند به دریافت اطلاعات در مورد الگوهای خواب و همچنین سلامت جسمانی کمک می‌کنند. اگر حال عمومی سالمند شما خوب است توصیه می‌کنیم از این تکنولوژی کمک بگیرید.

انواع مراقبت های لازم

مراقبت و نگهداری از سالمند در شیفت شب، احساس اطمینان و امنیت را در سالمند تقویت می‌کند. انواع مراقبت های اصولی و حرفه‌ای شیفت شب عبارت‌اند از:

 • مراقبت حرفه‌ای بدون شب بیداری پرستار

در این صورت پرستار به خانه شما می‌آید و از عزیزتان مراقبت می‌کند. این امر به ویژه برای سالمندانی که در شب تنها هستند بسیار مهم است. پرستار حداقل 8 ساعت آنجا می‌ماند و در اتاق خودش می‌خوابد. اما اگر سالمند در شب به کمک نیاز داشت، او آماده انجام کار است. اگر پرستاری را برای این منظور استخدام می‌کنید، نباید انتظار داشته باشید که او بیش از دو بار در شب بیدار شده و به سالمند شما سر بزند؛ بنابراین، اگر فرد سالمندی در خانه خود دارید که بیش از دو بار در شب از خواب بیدار می‌شود، از این خدمات مراقبتی استفاده نکنید.

 • مراقبت‌های حرفه‌ای به صورت شیفت شب کامل

در این گزینه مراقبتی، یک پرستار به مدت 10 ساعت در خانه سالمند شما مشغول خدمت است.

اگر سالمند بیشتر در طول شب به کمک نیاز دارد، بهتر است پرستار شیفت شب را استخدام کنید. به عنوان مثال، ممکن است برای جلوگیری از زخم بستر نیاز به جابه‌جایی در فواصل زمانی معین داشته باشد، یا ممکن است در زمان‌های خاصی نیاز به یادآوری دارو باشد.

برای افراد مسن مبتلا به زوال عقل، پرستاران باید شب در حال انجام وظیفه باشند تا به خود آسیب نرسانند. این گروه ممکن است شب از خواب بیدار شوند و بخواهند خانه را ترک کنند. پرستاران شیفت شب به خوبی می‌دانند که در این مقطع زمانی چطور با سالمند برخورد صحیح و اصولی کنند.

 • مراقبت از سالمند در شیفت شب به صورت ساعتی

در صورتی که شما یا یکی از اعضای خانواده مشغول نگهداری و مراقبت از سالمندتان هستید، اما به علت خستگی یا مسائل دیگر نیاز به خواب شبانه دارید و باید پرستار مدت معینی مانند دو تا چهار ساعت در کنار فرد سالمند در شیفت شب باشد می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

مزایای نگهداری از سالمند شیفت شب

استخدام پرستار برای نگهداری از سالمند شبانه روزی در منزل می‌تواند آرامش خاطر سالمند و اعضای خانواده او را فراهم کند و از حوادث ناگوار مانند افتادن، گم شدن، فراموشی قرص‌ها و غیره جلوگیری کند.

استخدام یک پرستار در شب مزایای زیادی دارد. به عنوان یکی از اعضای خانواده، با دانستن اینکه یک پرستار شیفت شب به صورت دلسوزانه مراقب سالمند شما است، خیالتان راحت خواهد شد. برخی از این مزایا سالمند شیفت شب عبارت‌اند از:

 • نظارت مستمر در طول شب

افراد مسن مبتلا به بیماری‌های مرتبط با زوال عقل، از جمله آلزایمر، اغلب در اطراف قدم می‌زنند. آنها نمی‌توانند خوب بخوابند و بی هدف سرگردان هستند. طبیعی است که در طول شب چندین بار از خواب بیدار شوند. اما اگر این بیداری‌های شبانه باعث سردرگمی شود، امنیت فرد را به خطر می‌اندازد.

هنگام سرگردانی در تاریکی شب، احتمال افتادن افراد مسن وجود دارد. در چنین مواقعی نه تنها می‌توانند صدمه ببینند، بلکه خانه را ترک کرده و گم می‌شوند (مخصوصاً افراد مسن مبتلا به آلزایمر). یک پرستار سالمند شیفت شب ماهر نقش مهمی در مراقبت شبانه از سالمند دارد.

علاوه بر این، یک فرد مسن مبتلا به زوال عقل هرگز نباید تنها باشد به خصوص در شب که شرایط هم ویژه‌تر می‌شود. پرستار باید شب‌ها بیدار باشد تا بر فعالیت‌های سالمند نظارت کرده و در صورت لزوم به او کمک کند.

 • مراقبت های بهداشتی

افراد مسن مبتلا به تشنج یا سایر بیماری‌ها باید تحت نظارت دائمی باشند. یک پرستار شیفت شب باتجربه می‌تواند از سالمندان مراقبت کرده و در بیماری‌های حاد به آن‌ها کمک کند. به عنوان یکی از اعضای خانواده، با استخدام پرستار شیفت شب در زمانی که در خانه نیستید، آرامش خاطر خواهید داشت.

 • کمک های حرکتی

پرستاران می‌توانند به افراد مسن در شب و زمانی که نیاز به دستشویی رفتن دارند کمک کنند. همچنین اگر سالمند نیاز به پیاده روی در شب به خاطر مشکلات و بیماری دارد، پرستار می‌تواند هنگام راه‌رفتن از او مراقبت کند.

 • رفتارهای دمدمی مزاج

زوال عقل از طرق مختلف بر افراد مسن تأثیر می‌گذارد. زوال عقل می‌تواند فرد را بداخلاق و عصبانی کند. به همین دلیل، تنها گذاشتن سالمند در خانه، به خصوص در شب بسیار خطرناک است. وجود یک پرستار سالمند در شیفت شب، احتمال ایجاد موقعیت‌های خطرناک را کاهش می‌دهد.

 • برنامه دارویی

فراموشی مصرف دارو در میان سالمندان بسیار رایج است. به خصوص اگر تنها زندگی کنند. برخی از داروها مانند داروهای ضد تشنج یا داروهای فشارخون باید به طور منظم مصرف شوند تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. یک پرستار شیفت شب می‌تواند به سالمندان یادآوری کند که داروهای خود را قبل از خواب و به موقع مصرف کنند.

 • جلوگیری از نتایج خطرناک فراموشی

مراقبت شبانه برای بیماران مبتلا به فراموشی بسیار مهم است. باز گذاشتن شیر گاز یا شیر آب در میان افراد مسن مبتلا به آلزایمر رایج است. حضور پرستاران در شب از بروز چنین اتفاقات خطرناکی جلوگیری می‌کند.

 • همراهی با سالمند مبتلا به افسردگی

افراد با بالا رفتن سن افسرده می‌شوند. یک پرستار دلسوز حمایت عاطفی و همراهی لازم را برای جلوگیری از آسیب رساندن افراد مسن به خود فراهم می‌کند.

علائمی که نشان می‌دهد سالمندان به پرستار شیفت شب نیاز دارند

برای اعضای خانواده سالمند بسیار دشوار است که با وجود کار، زمان زیادی را به مراقبت از سالمند اختصاص دهند یا شب‌ها را با سالمند بیدار بمانند. یک سالمند در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر به مراقبت شبانه حرفه‌ای نیاز دارد:

 1. او یک دوره نقاهت را پس از یک جراحی بزرگ یا عمل پزشکی پشت سر گذاشته است. 
 2. مبتلا به بیماری است که نیاز به نظارت و درمان مداوم دارد. 
 3. سالمند مبتلا به بیماری آلزایمر است که در شب ممکن است در خانه راه برود و خطر او را تهدید کند.
 4. سالمند فراموشکار است و مثلاً گاز را روشن می‌گذارد یا در حیاط را نمی‌بندد. 
 5. سالمند در برنامه روزانه خود دارویی دارد که نیاز به یادآوری دقیق است.
 6. سالمندی که نمی‌تواند به تنهایی از رختخواب بلند شود، راه برود و برای انجام کارهای ضروری حرکت کند.

با همه این تفاسیر اگر سالمند شما هم نیاز به یک پرستار برای شیفت شب داشت، می‌توانید از شرکت خدمات پرستاری آسانیسم برای حل این مشکل کمک گرفته و با اطمینان خاطر سالمند عزيزتان را در شب با پرستارش تنها بگذارید.

دسترسی سریع

پرستار سالمند در تهران و کرج

مناطق تحت پوشش آسانیسم

از آنجایی که آسانیسم با موسسات معتبر خدمات پرستاری کشور همکاری دارد پس از ثبت درخواست برای هر خدمتی از طریق آسانیسم، کارشناسان ما برای هماهنگی های بیشتر و ارجاع درخواستتان به موسسات مربوطه با شما تماس خواهند گرفت تا به راحتی بتوانید متناسب با نیاز و حتی فاصله منزل خود با مرکز، مناسب ترین موسسه یا پرستار را انتخاب نمایید.

اگر در تهران یا حومه تهران زندگی می کنید به راحتی می توانید از پلتفرم خدمات پرستاری، درخواست پرستار سالمند در منزل تهران دهید. پرستاران ما پس از ثبت درخواست شما در کوتاه ترین زمان ممکن برای ارائه خدمات با کیفیت در محل مورد نظر شما حاضر می شوند.

چنانچه در کرج زندگی می کنید و برای مراقبت از سالمند در منزل نیاز به استخدام پرستار سالمند در کرج دارید، میتوانید از خدمات پرستار سالمند پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم بهره مند شوید. پس از ثبت درخواست شما پرستاران مجرب و حرفه ای تیم آسانیسم در اسرع وقت در محل مورد نظر شما حضور پیدا میکنند.

چرا استخدام پرستار سالمند از آگهی ها و معرفی آشنایان روش مناسبی نیست؟

افرادی زیادی برای مراقبت و نگهداری از سالمندان در میان دوستان و آشنایان به دنبال پرستار سالمند می گردند یا به سایت هایی مراجعه می کنند که برا این کار ساخته نشده اند؛ اما هیچ فکر کرده اید در صورت نارضایتی از کار سالمند هیچ ارگان یا سازمانی از شما حمایت نخواهد کرد به همین منظور بهتر است برای درخواست چنین خدماتی حتما به مراکز و پلتفرم های مورد اعتماد و دارای مجوز و سابقه کار که به صورت تخصصی به ارائه این سرویس ها می پردازند، مراجعه کنید.

پرستار سالمند زمان زیادی حتی به صورت شبانه روز در کنار سالمند شما است بنابراین باید مورد اعتماد، متعهد، حرفه ای و دلسوز باشد تا خدمات و مراقبت های لازم را به عزیز شما ارائه دهد. هر گونه کوتاهی از سمت پرستار سالمند میتواند شرایط را برای شما و سالمندتان دشوار کند؛ بنابراین استخدام پرستار از طریق آگهی و سایر روشهایی که هیچ نظارتی بر روی عملکرد پرستار  وجود ندارد نه تنها برای شما و عزیز سالمندتان سودی نخواد داشت بلکه ممکن است موردی به دغدغه های شما اضافه کند و در برخی مواقع سلامت سالمندتان را به خطر بیندازد.

کارفرمایان آسانیسم در مورد ما چه می گویند؟

کیفیت در ارائه خدمت باعث شده که درصد بالایی از کارفرمایان از آسانیسم رضایت داشته باشند و ما را به اقوام و دوستان خود معرفی نمایند که این باعث افتخار ماست.

آقای اسماعیلیخدمت دریافتی: پرستار سالمند
Read More
مادر من به علت آلزایمر شدید پرخاشگری شدید داشت از صبوری پرستارش خیلی ممنونم که با گذشت و دلسوزی تمام مراقبت از مادرم را به عهده گرفتن
خانم مافیخدمت دریافتی: پرستار سالمند
Read More
خدا خیرشون بده واقعا از مراقب مادر راضی هستم خانم خوب و با شخصیتی و خوش اخلاقی هستند. 🙂
آقای رسولیخدمت دریافتی: پرستار سالمند
Read More
برای ما چند پرستار سالمند فرستادن و تقریبا همه این افراد مناسب بودن و ما یکی از این مراقبین رو انتخاب کردیم. خیلی با حوصله حرف های ما رو گوش دادن و بهترین نیرو ها رو برای ما فرستادن.

سئوالات متداول

این سوالات را شما در مورد پرستار سالمند از ما پرسیده اید. اگر نیاز به توضیحات بیشتر بود، با ما تماس بگیرید.

دستمزد پرستار سالمند در منزل با توجه به وضعیت جسمانی سالمند، قرارداد نیمه وقت یا تمام وقت و در صورت نیمه وقت بودن تعداد ساعات کاری و انجام امور منزل متغیر است. برای اطلاع دقیق از قیمت با کارشناسان آسانیسم تماس بگیرید.

مطمئن ترین گزینه برای استخدام پرستار سالمند مراکز خدمات پرستاری است. می توانید با کارشناسان آسانیسم تماس بگیرید تا در انتخاب پرستار مناسب به شما کمک کنند.

  استخدام پرستار به صورت پاره وقت و تمام وقت امکان پذیر است.

زمانی که سالمند شما توانایی انجام کارهای روزمره خود را نداشته باشد و به تنهایی قادر به فعالیت و حرکت نباشد بهتر است به فکر استخدام پرستار سالمند در منزل باشید.

بستگی به شرایط سالمند و نوع قرارداد دارد، در صورت نیاز امور منزل توسط پرستار انجام می‌شود.

بله. کارشناسان آسانیسم با توجه به شرایط سالمند شما نیروی پرستاری را اعزام میکنند.

مدارک زیادی از پرستاران و افرادی که مشغول به کار در آسانیسم هستند درخواست میشود. یکی از این مدارک گواهی عدم سوءپیشینه است.

از زمانی که با کارشناسان آسانیسم تماس بگیرید جست و جو و مراحل استخدام برای پرستار مناسب با شرایط شما شروع میشود و در اسرع وقت در محل حاضر می‌شود.

4.4/5 - (12 امتیاز)

2 پاسخ

 1. ما پدرمون سکته کرده برای شیفت شبش توی اهواز نیاز به نیرو داریم که بیاد

  1. لطفا درخواست خود را در سایت ثبت کنید تا کارشناسان ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *