خانه

عمل سرکلاژ چیست

قبل از بارداری، لوله سرویکس (لوله باریک انتهای رحم)، به میزانی که خون قائدگی خارج شود و دخول اسپرم صورت‌گیرد باز است. پس از تشکیل نطفه، تا زمانی که نوزاد بخواهد به دنیا بیاید،گردنه رحم بسته می‌شود. در بعضی از خانم‌ها که اختلال یا نارسایی سرویکس دچار هستند؛ با سنگین شدن وزن جنین، و بزرگ شدن کیسه آب و جفت با فشاری که به سرویکس وارد می‌شود، زایمان زود رس و سقط جنین اتفاق می‌افتد. در این شرایط پزشکان با استفاده از عمل سرکلاژ، دهانه رحم را بخیه می‌زنند. تا از زایمان زود رس و سقط جنین جلوگیری شود.

آمارعمل سرکلاژ

تحقیقات نشان داده است که هر ساله، بیش از 10 ملیون نوزاد زود رس و قبل از 37 هفته بارداری به دنیا می‌آیند، که درمیان آن‌ها بیش از 1 ملیون نوزاد به دلیل عوارض زایمان زود رس می‌میرند. از عوامل تاثیرگذار، در این اتفاق، نارسایی سرویکس یا سرویکس کوتاه در زنان باردار است. با وجود اینکه تعریف مشخصی برای تعیین سرویکس کوتاه وجود ندارد؛ اما تغییر اندازه طول سرویکس در حاملگی، با زایمان زود رس مرتبط است. با این وجود اغلب زایمان‌های زود رس به دلیل مسائل مربوط به سرویکس یا کوتاهی از آن نیست؛ چه بسا زنان زیادی با سرویسکس کوتاه تجربه زایمان زود رس را ندارند.

مشکلات مربوط به سرویکس می‌تواند به صورت اکتسابی یا مادرزادی باشند. به صورت ضعف ساختمانی سرویکس وجود داشته و در حین بارداری با اتساع سرویکس، در سه ماه دوم آن به صورت افتادگی یا برآمدگی پرده‎‌های جنینی و نهایتا به دنیا آمدن جنین نارس و در مواردی از بین رفتن جنین همراه شود. درصورتی که این مشکل درمان نشود، در بارداری‌های بعدی نیز امکان زایمان زود رس وجود دارد. امروزه برای تشخیص نارسایی دهانه رحم، از سونوگرافی تراس واژینال استفاده می‌شود و طول سرویکس و مشکلات ناشی از کوتاه بودن آن را تشخیص دهد.

معمولا برای اولین بارداری، به جز مواردی که سونوگرافی انجام شده و اندازه دهانه رحم به صورت دقیق اندازه‌گیری شده و کوتاه بوده است؛ پزشک از عمل سرکلاژ استفاده نمی‌کند.

عمل سرکلاژ چیست, مراقبت های بعد از سرکلاژ و طول درمان بعد از سرکلاژ

بی‌ضرری و سودمندی روش‌های سرکلاژ، به اندیکاسیون‌های انجام آن وابسته است. وقتی اولین بار سرکلاژ ابداع شد، دو اندیکاسیون کلی داشته است:

 • سرکلاژ پیشگیرانه

درصورت گشادی دهانه رحم، که بدون درد بوده و با معاینه مشخص می‌شود از سرکلاژ پیشگیرانه استفاده شده و از سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری جلوگیری می‌شود.

 • سرکلاژ درمانی

گاهی مادر سابقه سقط مکرر در بازه سه ماه دوم بارداری داشته است. در این شرایط نیز پزشک برای درمان از عمل سرکلاژ استفاده می‌کند.

انواع سرکلاژ شکمی

 1. روش ساده
 2. روش شیرودکار
 3. روش سرکلاژ شکمی

سرکلاژ ساده  یا همان مک دونالد که به این صورت انجام می‌شود که با نخ مخصوص سرکلاژ دور تا دور دهانه رحم دوخته می‌شود تا دهانه رحم با فشار سر نوزاد باز نشود. این روش، روشی سنتی است که به آن که به این عمل «سرکلاژ ساده» می‌گویند.

سرکلاژ «شیرودکار» که برای خانم‌هایی که فاقد دهانه رحم هستند و یا طول گردن رحم کوتاه باشد بافت کافی برای انجام عمل سرکلاژ وجود ندارد بنابر‌این از این روش استفاده می شود.

در این عمل چون رحم از داخل دوخته می‌شود امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و مادر تنها با عمل سزارین می‌تواند فرزندش را به دنیا بیاورد. این عمل معمولا بعد از 12 هفتگی در بارداری صورت می‌گیرد. همچنین در عمل سرکلاژ بنابر تشخیص متخصص از یکی از روش‌های بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی استفاده می‌شود.

روش سرکلاژ شکمی در واقع زمانی اجرا می‌شود که هیچکدام از روش‌های دیگر قابل اجرا نباشند؛ در روش سرکلاژ شکمی، سرویکس از بخش فوقانی دوخته شده و یک روش دائمی محصوب می‌شود.

 

بنر پرستار کودک

آیا با استراحت دهانه رحم بسته می‌شود؟

یکی از سوالاتی که زیاد پرسیده می‌شود؛ این است که آیا با استراحت دهانه رحم بسته خواهد شد؟
برخلاف تصور بعضی از افراد، استراحت فقط از کوتاه‌تر شدن طول سرویکس جلوگیری می‌کند و با استراحت، سرویکس بلندتر نخواهد شد. در بعضی موارد که کوتاهی سرویکس به اندازه‌ای نیست؛ که باعث به خطر افتادن جنین شود، پزشک معالج، به‌جای انجام عمل، یکسری مراقبت و استراحت برای بیمار تجویز می‌کند.

نحوه استراحت در طول سرویکس کوتاه چگونه است؟

معمولا در این شرایط، پزشک برای جلوگیری از سقط و زایمان زود رس، استراحت و استراحت مطلق تعیین می‌کند. هر پزشک می‌تواند استراحت مطلق برای بیمار را با توجه به شرایط وی، به گونه‌ای متفاوت تعریف کند و دستورات متفاوتی بدهد. به طور کلی پزشکان با توجه به شدت مشکلات بارداری، استراحت مطلق را به شکل زیر تعریف می‌کنند.

کاهش فعالیت در خانه و محل کار

پزشک برای کاهش فعالیت در خانه و محل کار از بیمار می‌خواهد، فعالیت روزانه را کاهش درهد برای مثال، زمان کم‌تری کار کند، انجام کار‌هایی مثل کوهنوردی، پیاده‌روی، ورزش و… را محدود کرده و با برنامه و منظم استراحت کند.

کاهش فعالیت در بیمارستان

در مواقعی نیز، پزشک تشخیص می‌دهد که بیمار باید برای نظارت بیش‌تر در بیمارستان بستری شود. در این شرایط  نیز فعالیت‌ها کاهش می‌یابد.

چرا سرکلاژ انجام میشود؟

قبل از بارداری، دهانه رحم در زنان حالت سفت و محکمی دارد. در اواخر بارداری سفتی دهانه رحم کاهش مییابد تا شرایطی فراهم شود که دهانه رحم حین زایمان باز شود و نوزاد به دنیا بیاید. حال اگر در طول حاملگی، دهانه رحم ضعیف و شل باشد، فرد در معرض سقط جنین یا زایمان زودرس قرار میگیرد. در مواردی که گردن رحم یا همان سرویکس کوتاه می باشد، عمل سرکلاژ ضرورت پیدا می کند.

گاهی اوقات به علت کوتاهی گردن رحم یا نارسایی سرویکس به علل مختلف سرویکس توانایی تحمل فشار ناشی از وزن جنین را ندارد و احتمال سقط یا زایمان زودرس افزایش پیدا میکند. به همین دلیل پزشک قبل از هفته ۱۴ تصمیم به دوختن دهانه رحم میگیرد. البته ممکن است بعد از هفته 14 هم با توجه به نظر پزشک عمل سرکلاژ انجام شود.

در واقع عمل سرکلاژ یعنی دوختن دهانه رحم جهت جلوگیری از سقط یا زایمان زودرس، به دلیل مشکلاتی که در بارداری قبلی به وجود آمده یا بیماری ها و عوامل دیگر نیز عمل سرکلاژ ضرورت پیدا میکند.

معمولا در حاملگی های دو قلویی به خصوص حاملگی با روش آی وی اف (IVF) چون جنین ها خیلی با ارزش هستند و برای جلوگیری از زایمان زودرس سرکلاژ انجام میشود. (GoldenBaby اصطلاحا )

 خانم‌های باردار قبل و بعد از عمل سرکلاژ می‌توانند برای کاهش مسئولیت‌های خود در خانه از پرستار نیمه وقت کودک استفاده کنند و برخی از وظایف خانه و مراقبت از نوزاد را به پرستار بسپارند. در صورتی که به دلیل بیماری نیاز دارید تا کسی به صورت شبانه‌روزی از کودکتان مراقبت کند یک پرستار کودک تمام وقت استخدام کنید. پرستار کودک تمام وقت به صورت شبانه روز در خانه شما حضور دارد و از نوزاد شما با تمام وجود مراقبت می‌کند.

فواید عمل سرکلاژ چیست؟

 1. افزایش مدت زمان نگهداري جنین در رحم
 2. جلوگیري از زایمان زودرس
 3. کاهش میزان سقط جنین
 4. افزایش احتمال به دنیا آمدن نوزاد سالم و کامل

چه مواردی منجر به عمل سرکلاژ می شود؟

همانطور که در توضیحات بیان شد، تجویز پزشک به عمل سرکلاژ بنا به دلایلی می باشد که در زیر بطور خلاصه ذکر می کنیم

 1. توصیه می شود که اگر مادر سابقه بی دلیل زایمان زودرس داشته باشد و یا سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد یا دو سقط بی دلیل در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد عمل سرکلاژ انجام شود
 2. اگر در تصویرمربوط به سونوگرافی هفته 20 تا 24 بارداری طول گردن رحم در خانمی کوتاه مشاهده شود، به خصوص اگر این خانم، سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد سرکلاژ توصیه و تجویز می شود
 3. اگر قبل از هفته 24 بارداری، باز شدن دهانه رحم در خانمی مشاهده شود. یکی از حالات اورژانس برای انجام عمل سرکلاژ محسوب میشود، در غیر این صورت انجام ندادن عمل ممکن است به از دست دادن جنین منجر شود.
 4. اگر فردی دچار سقط های مکرر شود و علی رغم استفاده از راه های درمانی و دارویی تحت نظر پزشک متخصص، باز هم به سقط جنین مبتلا می شود، انجام عمل سرکلاژ قبل از آمیزش برای او توصیه میشود. اگرچه انجام این عمل قبل از آمیزش، قدرت باروری فرد را کاهش میدهد، در این خصوص متخصص مربوطه با در نظر گرفتن شرایط بیمار و سقط های مکرر او، تشخیص صحیح خود را خواهد داد.
 5. سابقه سقط جنین به عمد
 6. همچنین مادران بارداری که دارای رحم دوشاخ هستند توصیه می شود به پزشک مراجعه کنند و در صورت تجویز پزشک عمل سرکلاژ انجام شود.

علائم نارسایی سرویکس

اگر خانمی دچار نارسایی سرویکس باشد معمولا در اوایل بارداری متوجه آن نمی‌شود. اما بعضی از این بانوان که به این مشکل دچار هستند، در هفته‌های 14 تا 20 بارداری، چند روز پشت سرهم یا چند هفته پشت سرهم علائمی دارند که بهتر است برای درمان یا مراقبت بیش‌تر به پزشک مراجعه کنند. پزشک با تجویز سونوگرافی می‌تواند علت این علائم را به خوبی تشخیص دهد. این علائم شامل:

 • خونریزی خفیف در ناحیه واژن
 • کمردرد‌های بی‌دلیل و ناگهانی
 • فشار در ناحیه لگن

گرفتگی شکم و…

طول دهانه رحم

بسته به این که شما در کدام هفته از بارداری هستید طول دهانه رحم متفاوت و شامل موارد زیر است:

 • هفته 8 تا 14 بارداری: حداقل طول سرویکس 28 میلیمتر و حداکثر 56 میلیمتر
 • هفته 15 تا 28 بارداری: حداقل طول سرویکس 26 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر
 • هفته 29 تا 37 بارداری: حداقل طول سرویکس 27 میلیمتر و حداکثر 52 میلیم

طول دهانه رحم بالای ۳۰ میلی متر مناسب و برای بارداری بی خطر محسوب می شود. اما در بازه زیر 30 معمولا عمل سرکلاژ توصیه می شود. به عنوان مثال با طول سرویکس ۲۷ به احتمال خیلی زیاد پزشک از شما می خواهند عمل سرکلاژ انجام بدهید. معمولا بعد از هفته ۳۷ که بارداری کامل شده و احتمال تولد وجود دارد، پزشک بخیه ها را باز می کند تا زایمان صورت گیرد. ممکن است پزشک با توجه به وضعیت مادر زودتر از هفته 37 هم اقدام به باز کردن بخیه ها بکند.

سرکلاژ یک اقدام درمانی و پیشگیری است و تا جای ممکن خطرات احتمالی رو کم خواهد کرد. ولی این که تا پایان بارداری هیچ مشکلی پیش نیاید، تضمین شدنی نیست. باید تحت نظر پزشک باشید و ایشان معاینات را انجام دهند و به وضعیت شما آگاه باشند. حتما توصیه های بعد از عمل سرکلاژ را جدی بگیرید.

آمادگی برای عمل سرکلاژ

شب قبل از عمل بیمار باید یک شام سبک مثل سوپ میل کند و بعد از آن هیچ نوع خوراکی و آشامیدنی مصرف نکند. بیمار معمولا  بایستی در صورتی که از آسپرین و هپارین مصرف میکند، مصرف آسپرین را سه روز قبل و هپارین را روز قبل از عمل طبق دستور پزشک قطع نماید. توجه داشته باشید بیمار حداقل بایستی یک هفته قبل از عمل سرکلاژ از رابطهی زناشویی بپرهیزد.

قبل از عمل به نکته های زیر توجه نمایید و تلاش کنید قبل از انجام عمل سرکلاژ این موارد را انجام دهید:

 • بعد از ساعت 12 شب هیچ چیزی میل نکنید، حتی نوشیدنی
 • سعی کنید زیورآلات خود را بیرون بیاورید
 • پایین تنه خود را از ناف به پایین شیو  و حتما استحمام نمایید.
 • قبل از عمل عفونت مربوط به واژن را دمان نمایید.
 • از یک هفته قبل از عمل رابطه مقاربتی نداشته باشید.
 • یک همراه خانم در کنار خود داشته باشید
 • اگر مصرف داروی خاصی دارید، با تجویز پزشک داروها را مصرف کنید.
 • آخرین آزمایش سونوگرافی و مشاوره پزشک را همراه خود داشته باشید.

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ, بعد از عمل سرکلاژ چکار باید کرد, بعد از سرکلاژ چقدر استراحت کنیم

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ

اگر شما عمل سرکلاژ انجام داده اید به نکان زیر توجه نمایید:

 1. باید حداقل تا ۳ روز بعد از عمل استراحت مطلق داشته باشید.
 2. حتی برای انجام امور منزل از دیگران کمک بگیرید.
 3. همچنین حداقل تا ۱ هفته هم نزدیکی نداشته باشید.
 4. بعد از یک هفته استراحت نسبی میشود.
 5. یعنی فعالیت شدید نداشته باشید، زیاد نایستید، زیاد راه نروید، زیاد هم در حالت نشسته و در راه نمانید.
 6. کار خانه اگر در حدی باشد که خسته نشوید و مجبور نباشید، جسم سنگین بلند کنید یا زیاد فعالیت کنید، اشکالی ندارد.
 7. در حالت نشستن در ماشین هم نباید بمانید.
 8. هر یک الی دو ساعت باید پیاده شده قدم بزنید.
 9. تا جای ممکن سوار ماشین نشده و بیرون نروید تا به دهانه رحم فشار نیاید.
 10. برای برداشتن چیزی نشسته بردارید و زیاد خم نشوید.

بعضی از پزشکان تحریک کردن نوک سینه و ارضاء شدن را ممنوع میکنند. از توالت فرنگی استفاده کرده و از مواد یبوست زا پرهیز کنید. مایعات (آب و آب میوه بدون شکر) و غذاهای فیبردار (نان کامل و غلات)زیاد مصرف کنید تا به یبوست دچار نشوید. در کل در هر وضعیتی که باعث سنگینی شکم روی دهانه رحم بشود، نباید باشید.

زمانی که پزشک اجازه ی دوش گرفتن داد، از آب و صابون ملایم برای تمیز نگه داشتن بخیه ها استفاده کنید. بانداژ یا پدهای مورد استفاده را به محض آلوده شدن تعویض کنید. لباس زیر خود را روزانه عوض کنید و از لباسهای زیر نخی استفاده کنید و از پوشیدن لباس زیر هایی از جنس الیاف مصنوعی و جوراب شلواری های تنگ خودداری کنید.

لازم به ذکر است  انجام سونوگرافی به‌منظور اطلاع از سن حاملگی، سلامت جنین از نظر قابل حیات بودن و آناتومی سالم آن، انجام بی‌حسی به روش اسپاینال و نه بیهوشی عمومی حائز اهمیت می-باشد.

لازم به ذکر است درصورتی که پزشک تجویز به عمل سرکلاژ کرده، بهتر است یک هفته قبل و بعد از عمل سرکلاژ نزدیکی نداشته باشید و همواره با پزشک خود مشورت نمائید و مراقبت های لازم در دوره ی بارداری پرخطر را رعایت کنید.

بنر پرستار کودک

آیا انجام دادن عمل سرکلاژ درد دارد؟

برای انجام عمل سرکلاژ دهانه رحم بیهوشی به صورت عمومی یا نخاعی انجام می شود و در طول بی حسی نخاعی داروی مورد استفاده به مایع زیر ستون فقرات در کمر تزریق می شود و برای عمل یک ابزار ویژه که به آن اسپکولوم گفته می شود به داخل واژن وارد شده تا دیواره های واژن را از هم جدا و جراحی به صورت کامل و بدون درد انجام شود. پس دردی را احساس نخواهید کرد، با خیالی آسوده این عمل را انجام دهید.

اگر پس از انجام عمل دردی احساس کردید با پزشک معالج خود در میان بگذارید و اگر پزشک تزریق آرامبخش یا مصرف قرص را تجویز نمود، برای تزریقات در منزل می توانید با آسانیسم تماس حاصل نمایید تا کارشناسان متبحر ما به بهترین شکل خدمت رسانی نمایند.

پزشک بخیه سرکلاژ را هفته چندم باز می کند؟

معمولا پزشک در هفتهی 37 بارداری خارج میکند. معمولا هفته سی و هفتم بارداری بخیه‌های سرکلاژ کشیده می‌شوند زیرا تا هفته سی و هفتم نوزاد آنقدر رشد کرده که در صورت زایمان زنده بماند. در موارد اورژانس مانند پارگی کیسه آب یا زایمان زودرس، بخیه ها زودتر کشیده میشوند.

معمولا کشیدن بخیههای سرکلاژ دردی ندارد و بدون بیحسی انجام میشود ولی کمی خون ریزی دارد. در مواردی که بیمار سزارین میشود، ممکن است بخیهها همانجا بمانند یا بعد از سزارین کشیده شوند.

اگر عمل سرکلاژ را به روش مک دونالد انجام دادهاید با رجوع به متخصص خود و به صورت سرپایی میتوانید آن را بدون بیهوشی خارج کنید و در صورتی که عمل سرکلاژ را به روش شرودکار انجام دادهاید، ممکن است عمل خارج سازی آن در بیمارستان باشد.

روش مک دونالد بین متخصصین محبوبیت بیشتری دارد و خارج کردن آن در زمان زایمان واژینال هم راحت است. پس از خارج سازی آن و گذراندن دوران نقاهت، شما می توانید فعالیت روزانه ی خود را با رعایت با احتیاط و رعایت نکات انجام دهید.

عوارض سرکلاژ

پروسه های تهاجمی مثل سرکلاژ در بارداری خالی از عارضه نیستند. به طور مثال عوارضی مثل خطر پارگی کیسه آب وجود دارد. اما این خطر بسیار اندک بوده و اگر توسط پزشک متبحر انجام شود، احتمال رخ دادن بسیار بعید است. در هر حال منافع انجام سرکلاژ بسیار بیشتر است و به خود جنین هم مستقیما هیچ ضرری نمی زند.

ممکن است با انجام ندادن آن دچار زایمان زودرس و سقط شده و جنین از دست برود. خطر عمل سرکلاژ کمتر از یک درصد میباشد. خطر کمتر از یک درصدی که در پی سرکلاژ ممکن است ایجاد شود، در مقابل خطر نزدیک به صد در صدی که در صورت انجام ندادن آن وجود دارد، بسیار ناچیز است.اما امکان بروز این خطرات وجود دارد:

 • عفونت مربوط به داخل رحم
 • زایمان زودرس
 • آسیب به دهانه ی رحم در حین جراحی
 • خونریزی شدید
 • انقباض رحمی و درد کمر یا زیر شکم
 • پارگی زودتر از موعد کیسه رحمی و دهانه رحم
 • تهوع و استفراغ
 • تب بالای 38 درجه و لرز
 • تنگی گردن رحم

در صورت بروز هر یک از علائم فوق باید به پزشک معالج مراجعه کنید تا با تجویز پزشک ادامه فرایند بهبودی را طی نمایید.

به مادران بارداری که عمل سرکلاژ انجام دادن توصیه میشود که از پرستار مادران باردار استفاده کنند تا هر چه سریع تر مراحل بهبود آنها صورت بگیرد. سعی کنید پرستار یا یکی از اعضای خانواده بعد از عمل سرکلاژ پیش شما باشند تا هم مراقب شما باشند و هم اگر زمانی اتفاقی افتاد، شما را کمک کنند. در صورت نیاز به پرستار مادران باردار، می توانید از طریق سایت آسانیسم اقدام کنید تا در سریع ترین زمان، برای شما پرستار اعزام بشود.

 برای این کار کافی است سفارش خود را در سایت ثبت کرده و یا با شماره 02191304433 تماس حاصل نمایید.

38 پاسخ

 1. سلام طول سرویکس…
  سلام طول سرویکس من۳۱میلیمتراست ودکتر گفته که بایدعمل سرکلاژانجام بدم وگرنه جنین سقط میشه آیالازم وضروری است که حتماعمل انجام بشه

  1. دکتر گفته ضروریه ،سریعععع…
   دکتر گفته ضروریه، سریعععع برو انجام بده. منم امروز سریع رفتم. خوب شد رفتم، طول سرویکسم به ۹ میلیمتر رسیده بود.

 2. ممنون چقدر عالی و علمی توضیح…
  ممنون چقدر عالی و علمی توضیح دادید. دکتر من علاوه بر این موارد گفته پاهاتو توی خواب باید حرکت بدی.

 3. سلام،منم امروز سرکلاژانجام…
  سلام، منم امروز سرکلاژانجام دادم، عملش راحته بیهوش میکنن، بعدازعمل دردش فقط در حد درد پریود هستش.
  سه روز لکه بینی هست که عادی هست، انشالله براهیچکس مشکلی پیش نیاد.

 4. سلام منم دیروز عمل سرکلاژ…
  سلام منم دیروز عمل سرکلاژ انجام دادم و الان استراحت مطلقم
  عمل راحتی بود و اصلا درد ندارم اما نباید فریب این حال رو خورد چون مراقبت و استراحت خیلی توصیه میشه.
  موفق باشید

 5. سلام من ۷ روزه سرکلاژ کردم و…
  سلام من ۷ روزه سرکلاژ کردم و در یه خط خیلی نازک لکه دارم هرازگاهی آیا طبیعی هست؟

  1. سلام خانم نفس- تا چند روز…

   سلام خانم نفس- تا چند روز مشکلی ندارد و طبیعی هست.

   نگران نباشید.

 6. پنج روزه سرکلاژ کردم ترشح…
  پنج روزه سرکلاژ کردم ترشح زرد و غلیظ و قهوه ای و خونی گاهی دارم ایا اینا عفونت هستن و اینکه از داخل احساس درد دارم و نمیتونم قشنگ بشینم احساس میکنم بخیه هام از واژن بیرون زده لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام فریبا خانم

   این ترشحات…

   سلام فریبا خانم

   این ترشحات یک چیز طبیعی بعد از عمل سرکلاژ می باشد و غیر طبیعی نیست. طول بخیه نباید آنچنان طولانی باشد و احساس میکنم که شما کمی حساس شده اید.

   ولی برای اطمینان حتما با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم مراجعه کنید تا وزیت انجام شود.

 7. سلام وقت بخیر،میخواستم…
  سلام وقت بخیر، میخواستم بدونم ایا عمل سرکلاژ در نحوه زایمان تاثیری دارد یا خیر؟

 8. سلام – عمل سرکلاژ تاثیری بر…

  سلام – عمل سرکلاژ تاثیری بر روی نحوه زایمان ندارد.

 9. سلام.
  واسه عمل سرکلاژ بیهوش…

  سلام.
  واسه عمل سرکلاژ بیهوش میکنن یاموضعیه؟ و این بی حسی موضعی درد داره؟؟ واسه عمل شکم شکافته میشه یا واژینال انجام میشه؟

  1. برای این عمل معمولا بی حسی…

   سلام رها

   برای این عمل معمولا بی حسی موضعی انجام می دهند و در برخی موارد معدود بیهوشی عمومی صورت میگیرد. این عمل به صورت واژینال صورت میگیرد و نیازی به شکافته شدن وجود ندارد.

 10. سلام خسته نباشید من الان ۱۷…
  سلام خسته نباشید من الان ۱۷ هفته ام و ۱۱ روز پیش عمل سرکلاژ رو انجام دادم در حالتی که طول سرویکس من ۴۲ بود خواستم بدونم با استراحت کامل احتمال ثابت موندن یا بالا رفتن طول سرویکس وجود داره؟

  1. سلام خانم مریم، با آرزوی…

   سلام خانم مریم، با آرزوی سلامتی برای شما 

   با توجه به علائم و شرایطتون در دوره حساس بارداری همواره با پزشک متخصص خود مشورت داشته.
   و البته در این دوران استراحت به بهبود شما بسیار کمک می کند. و اینکه طول سرویکس افزایش پیدا نمیکند.

 11. سلام
  واسه عمل سون هم وصل…

  سلام
  واسه عمل سون هم وصل میشه؟
  درد شدید داره؟ یا نه. واسه جنین ضرر نداره ک؟ میتونم نمازمو ایستاده بخونم بعد از عمل سرکلاژ؟

  1. نسترن جان نگران نباش در عمل…

   نسترن جان نگران نباش در عمل سرکلاژ هیچ برش جراحی روی شکم انجام نمیشه چون همونطور که در این مقاله توضیح دادیم در عمل سرکلاژ از طریق واژن روی دهانه رحم شما بخیه زده میشه.

   بهتره بعد عمل سرکلاژ استراحت کافی داشته باشیاما بازهم  بستگی به شرایط و وضعیت جسمانی شما داره و اینکه تشخیص و تجویز پزشک شما استراحت مطلق یا استراحت نسبی باشه .

   موفق و سلامت باشی

 12. سلام
  من در هفته 13 بارداریم…

  سلام
  من در هفته 13 بارداریم. بارداری اولم در هفته 24 به دلیل نارسایی دهانه رحم دفع شد
  الان طول سرویکسم 35 اما دکتر با اسپکلوم معاینه کرد گفت دهانه رحم بازه باید حتما سرکلاژ بشی !
  خیلی نگرانم به نظرتون با سرکلاژ و استراحت مطلق رفع میشه به خدا دیگه بریدم یعنی چی دهانه رحم بازه ؟یعنی همون نارسا بودنه . خوب میشه؟

  1. سلام دوست عزیز

   مانا جان…

   سلام دوست عزیز

   مانا جان نگران نباشید با توجه به شرح وضعیت شما بهتره تحت نظر پزشک معالج خود عمل سرکلاژ انجام بدهید با عمل سرکلاژ و داشتن استراحت احتمال زایمان زودرس کاهش می یابد پس نگرانی و استرس نداشته باشید

   موفق و سلامت باشید 

 13. نشستن در حد دو ساعت در روز…
  نشستن در حد دو ساعت در روز بعد سرکلاژ خطرناکه؟

  1. چه تایمی از زمان عمل سرکلاژ…

   چه تایمی از زمان عمل سرکلاژ شما گذشته؟ مسلما پزشک شما توصیه های لازم و میزان استراحت شما را با توجه به شرایط و عمل شما تعیین میکنند. و البته که بعد از عمل نشستن نیز کمی فشار بر رحم شما وارد خواهد کرد.

   با آرزوی سلامتی برای شما

 14. من یه هفته سرکلاژ کردم خیلی…
  من یه هفته سرکلاژ کردم خیلی راضی ام ن درد دارم ن ترشح فقط استراحت دارم

  1. ببخشید بعد عمل سر کلاژ باید…
   ببخشید بعد عمل سر کلاژ باید تا چن روز استراحت مطلق باشی ؟؟؟

   1. سلام آذر جان

    استراحت مطلق…

    سلام آذر جان

    استراحت مطلق رو پزشک معالج شما مشخص میکنه. ولی معمولا اگر پزشک تجویز کنه، 3 روز نیاز به استراحت مطلق است.

 15. سلام خسته نباشید من استرس…
  سلام خسته نباشید من استرس زیادی دارم برای سرکلاژ الان هفته ۱۲ هستم دکتر ب من گفته باید سرکلاژ انجام بدم ولی چون ی پسر کوچولو شیطون دارم میترسم ک نتونم مراقبتهای کافی رو انجام بدم .سر پسر اولم دهانه رحمم تو ۷ ماهگی سه سانت باز شد و من استراحت مطلق شدم ب نظرتون انجام بدم این عمل رو.

 16. سلام پریا خانم

  اگر دکتر…

  سلام پریا خانم

  اگر دکتر توصیه کرده که سرکلاژ انجام بدید، پس حتما انجام بشود و استرس نداشته باشد چون این عمل دوره نقاحت کوتاهی دارد.

 17. سلام من 6سال پیش بدلیل کوتاه…
  سلام من 6سال پیش بدلیل کوتاه بودن گردن رحمم ک28بود سرکلاژ کردم نزدیک زایمانم رفتم و دکتر تو مطب باز کردمثلا ک متاسفانه خوردم ب سزارین اورژانسی و دلیلشم این بود ضربان جنین تند بود دستگاه تکوناشو تشخیص نمیداد ولی من حس میکردم.بعداز سرکلاژ ب مدت همون 5ماه همش عفونت داشتم ک با دارو هی رفع میکرد دکترم .بعدازاون متاسفانه تا 4سال هی عفونت میگرفتم دارو میخوردم باز ی مدت ناپدید بود تا این از 2سال پیش ترشحاتم اونقدر زیادد بود ک از کنار پام پایین میومد بعداز حداقل 16دکتر عوض کردن دکتر اخرم فهمید ک دکترم نخ سرکلاژ منو باز نکرده .. حالا سوالم اینکه موردی نداره برای فرزند بعدی اخه ی دکتری گفت ممکن دکترتون از قصد باز نکرده باشه .. من از زمانی ک نخ و برداشتن عفونت هام پایان گرفته و یکم راحت شدم

  1. سلام وقت بخیر

   مورد شما را…

   سلام وقت بخیر

   مورد شما را با توجه به اینکه چندین متخصص رفته اید نمیتوان بدون بررسی سوابق پزشکی و معاینات پاسخی قطعی داد.

   و برای بارداری مجدد ممکن است نیاز به سرکلاژ باشد یا نباشد که متخصص تون میتونه تجویز کند.

    

   ممنون از نظرات شما

   با آرزوی تندرستی

 18. سلام.من دهانه سرویکسم 32 بود…
  سلام.من دهانه سرویکسم 32 بود ،دوقلو باردارم هفته 13 بارداری هستم دکترم گفته از امروز تا دوهفته مهلت داری برای سرکلاژو توصیه می کنم انجامش بدی، من خیلی می ترسم.دکترم گفته زایمانم سزارینه اگر سرکلاژشم بخیه ها موقع سزارین کشیده میشه؟

  1. سلام مریم جان

   اصلا نگران…

   سلام مریم جان

   اصلا نگران نباش و اضطراب نداشته باش وقتی دکتر توصیه کردن. به پزشک خود اطمینان کنید. 
   نه میتونید بخیه ها کشیده نشه و نگه دارید که البته باز هم نظر پزشک خود الویت هست و برای بارداری بعد میتونه باشه.

   سلامت و پایدار باشید

 19. سلام من تو 13هفته هستم،و طول…
  سلام من تو 13هفته هستم،و طول سرویس 22بود،سرکلاژ شیرودکار انجام دادم الان سه روزه گذشته اما درد بسیار زیادی زیر شکمم،به خصوص سمت راست دارم،آیا این اندازه درد طبیعی هست،در ضمن من 1ساعت بیهوشی عمومی گرفتم.

  1. سلام دوست عزیز

   با توجه به…

   سلام دوست عزیز

   با توجه به درد زیاد در صورتی که خون ریزی هم مشاهده شده است به پزشک مراجعه کنید. هم چنین به دلیل بیهوشی عمومی که دریافت کردند در رابطه با عوارض آن با پزشک مشورت شود.

    

   آسانیسم آرزومند تندرستی شما

 20. سلام…
  مطالبتون در مورد عمل…

  سلام…
  مطالبتون در مورد عمل سرکلاژ عالی بود…
  من به دلیل کوتاه بودن دهانه رحم در هفته ۱۸ جنین سقط شد و کورتاژ شدم
  دکتر گفت برای زایمان بعد نیاز به عمل سرکلاژ هست…
  الان خیلی استرس این رو دارم که دوباره نتونم باردار بشم…

  1. نیلوفر خانم، خوشحالیم که…

   نیلوفر خانم، خوشحالیم که مطلب مورد استفاده بود.

   نگرانی از بارداری مجدد نداشته باشید، عمل سرکلاژ مانع بارداری مجدد شما نمی شود.

 21. سلام
  من الان هفته ۱۹ بارداری…

  سلام
  من الان هفته ۱۹ بارداری هستم
  از همون اول دکتر بهم گفت نطفه ضعیفه و دو هفته استراحت دادن و شیاف سیکلوژیست
  هفته ۸ بود حدودا رفتم مسافرت و شیاف رو هم استفاده میکردم و تا هفته ۱۳ خوب بودم، تا از مسافرت برگشتم به لکه بینی افتادم(تقریبا ۱۲ ساعت تو مسیر بودم و همش خوابیده بودم)
  تا هفته ۱۷ با شیاف لکه بینیم کنترل میشد بعد ی دفعه ای از لکه بینی بیشتر شد و حتی پد میذاشتم مثل پریودی کمی خون میدیدم باز رفتم دکتر بهم آمپول دادن و به فاصله چهار روز یعنی ۲ و ۶ آذر سونو انجام دادم و طول سرویکس ۳۳ بود و کم نشده بود و دکتر نظرشون به عمل سرکلاژ هست ولی چون میترسیدم نرفتم دکتر گفت همینجوری استراحت کن و شیاف و آمپول رو استفاده کن
  ولی خب آمپول هفته پیش زدم خوب بودم تا اینکه دقیقا سر یه هفته باز سه شنبه ببخشید خون دیدم و زودی رفتم آمپول رو زدم تا زدم کلا قطع شد باز

  به دکتر زنگ زدم باز نظرشون به عمل بود
  ببخشید میخواستم نظر شمارو بدونم اگه امکانش باشه ممنون میشم
  چطوره که طول سرویکس کم نشده ولی من همینطور لکه بینی دارم و حتی با شیاف هم الان کنترل نمیشه مثل اوایل و دقیقا هر هفته باید آمپول بزنم تا لکه بینی نداشته باشم
  آیا سرکلاژ انجام ندم مشکلی پیش میاد یا میشه همینطور با آمپول و شیاف تا اخر ان شاالله طاقت آورد؟
  تشکر از راهنماییتون?

 22. سلام من هفته 16 بارداری هستم…
  سلام من هفته 16 بارداری هستم و چهار روز گیش سرکلاژ شدم دکترم گفته نیاز به استراحت مطلق نیست و چون رحم و جفتم پایینه گفته مواظب. باش الان من وقتی می‌ایستم سنگینی زیادی در واژنم حس میکنم به نظر شما خطرناکه؟؟ و اینکه میتونم بشینم برای مدت یک ساعت به طور مداوم آیا خطری داره یا نه؟

  1. سلام – اگر پزشک استراحت مطلق…

   سلام – اگر پزشک استراحت مطلق تجویز نکرده شما نگرانی نداشته باشید. ولی برای اطمینان سعی کنید حداکثر تا 3 روز کمتر حرکت کنید.

 23. سلام خسته نباشید
  من دیروز…

  سلام خسته نباشید
  من دیروز عمل سرکلاژ انجام دادم بعد تقریبا ۲۴ساعت ببخشید ترشح خونی آیا مشکلی برام داره یا نه

  ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.