خانه

علائم آرتروز و روش های بهبود و درمان

بیماری آرتروز باعث فرسایش و تحلیل رفتن بافت های بین مفاصل می شود.علائم آرتروز به روش های مختلف خود را نمایش می دهد که به آنها می پردازیم. بسیاری از سالمندان با بیماری آرتروز زندگی می‌کنند و عقیده دارند که این بیماری بخشی از سالخوردگی است، ولی اینطور نیست و راه‌هایی برای بهبود این بیماری در افراد سالمند وجود دارد.

دانستن نشانه‌های بیماری آرتروز و آشنایی با راه‌های درمان سریع آن و جلوگیری از آسیب دیدگی بیشتر بسیار حائز اهمیت است. اگر یک پرستار روزانه سالمند هستید یا از پدر و مادر سالمند خود مراقبت می‌کنید، دانستن نکاتی که در این مطلب آمده‌اند برایتان امری ضروری محسوب می‌گردد.

علائم آرتروز

تعداد سالمندان مبتلا به این بیماری هر روزه در حال افزایش است و از این رو آشنایی با راه‌های مدیریت و نگه‌داری از آن بسیار مهم است. برای سالمندانی که از این بیماری رنج می‌برند، تحرک منظم و تمرین‌های سبک پیشنهاد می‌گردد تا بتوانند درد و مشکلات ناشی از این بیماری را کاهش دهند.

با کمی تمرین، دارو و تغییر در سبک زندگی، می‌توانید به خوبی این بیماری را مدیریت کنید. در ادامه‌ی مطلب شما را با روش‌هایی برای مدیریت این شرایط و نگه‌داری از عزیزانی که به این بیماری مبتلا هستند آشنا خواهیم کرد.

1. درمان دارویی

درمان دارویی برای بهبود آرتروز بسیار مهم است چراکه باعث از بین رفتن درد، کاهش التهاب، ساکت شدن سیستم ایمنی بدن و به حداقل رساندن آسیب‌های مفصلی می‌شود. پرستاران و مراقبین باید بتوانند به سالمند بیمار بگویند که چرا باید این دارو‌ها را مصرف کنند و به خوبی به آن‌ها توضیح دهند که این داروها تا چه حد می‌توانند تاثیر گذار باشند. همچنین باید عوارض جانبی داروها را شناسایی کرده و یک آمار کلی از تاثیرات تمام داروهای مصرفی بر روی بیمار ثبت کنند.

2. رژیم غذایی

در مورد رژیم غذایی و تاثیر آن بر آرتروز، مدارک ثابت شده‌ای وجود ندارد. با این حال داشتن یک رژیم مناسب یکی از بهترین راه‌ها برای رسیدن به سلامت جسمی است. قطعا داشتن وزن اضافی باعث افزایش فشار بر روی مفاصل بدن می‌شود.

3. ورزش سالمند بیمار

تمرین و ورزش برای مدیریت آرتروز بسیار ضروری است. تمرین منظم می‌تواند منجر به کاهش درد، افزایش قدرت حرکتی مفاصل، قوی نگه‌داشتن عضلات و بهبود توانایی راه رفتن و تناسب اندام شود. یک پرستار سالمند (چه پرستار تعلیم دیده باشد یا فرزند و عزیزان نزدیک سالمند باشند) باید فرد دارای بیماری آرتروز را تشویق کند تا قبل از شروع یک برنامه‌ی ورزشی منظم ابتدا با یک پزشک و روانشناس صحبت کند.

برای تسریع در بهبود آرتروز می توانید از خدمات فیزیوتراپی در منزل استفاده نمایید. فیزیوتراپی باعث میشود با توجه به نرمش هایی که به سالمند داده می شود در بهبود سریع تر آرتروز کمک کند و در مدت زمان کوتاه تری فرد عارضه آرتروز را بگذراند.

این تمارین باید به صورت روزانه صورت بگیرد. همچنین سالمند باید به طور منظم حرکت کند. بهتر است سالمند به کمک پرستار به مکان‌هایی نظیر پارک رفته و روزانه قدم بزند. شاید بخواهید نسبت به سالمند خود بیش از حد حساس باشید و از راه رفتن زیاد وی هراس داشته باشید، ولی داشتن تحرک منظم برای بهبود درد وی بسیار حائز اهمیت است.

برای ورزش دادن به سالمند بهتر است که خودتان این کار را انجام دهید یا از پرستار سالمند برای این کار استفاده کنید، اگر به دنبال استخدام پرستار هستید بهتر است که 5 ویژگی پرستار سالمند برای انتخاب یک فرد مناسب را بدانید تا بهترین مراقب را برای عزیزان خود انتخاب نمایید.

درمان و بهبود بیماری آرتروز در سالمندان

4. مقابله با درد

برای بهبود درد روش‌های زیادی وجود دارد. کیسه‌های آب گرم یا آب سرد، ماساژ، طب سوزنی، روش‌های ریلکسیشن یا حتی تکنیک‌های پرت کردن حواس (متمرکز کردن بیمار بر روی چیزهایی دیگر به غیر از درد) بهترین روش‌های مدیریت درد هستند. یک پرستار سالمند باید بتواند علائم درد در سالمند را شناسایی کرده و بداند که چه زمانی وی به همیاری بیشتری نیاز دارد.

5. مقابله با فرسودگی

پیدا کردن راه‌هایی برای حضور داشتن در فعالیت‌های روزانه برای کاهش درد، استرس و فرسودگی اهمیت زیادی دارد. بهتر است وسایلی تهیه کنید که می‌توانند انجام کارهای روزانه را ساده‌تر کنند. همچنین خوب است که با یک متخصص کاردرمانی در این موارد مشورت کنید. یک پرستار متخصص می‌تواند به خوبی زمان نیاز به مشاوره را شناسایی کند.

6.  درمان‌های مکمل

روش‌های درمانی غیر دارویی زیادی نظیر ویتامین، مکمل‌های طبیعی و داروهای گیاهی برای درمان آرتروز وجود دارند. با این حال شواهد و مدارک معتبری برای نمایش تاثیرهای مکمل‌ها وجود ندارد و حتی برخی نیز عقیده دارند که این مکمل‌ها در کنار درمان‌های مرسوم ممکن است تاثیری منفی داشته باشند. پرستار بیمار می‌تواند در مورد این درمان‌های مکمل اطلاعات لازم را جمع‌آوری کرده و در صورت نیاز شخص بیمار را به مشاوره با یک دکتر متخصص( دکتر در منزل ) تشویق کند.

پرستاری از سالمند بیمار آرتروز

آسانیسم که در زمینه‌ی پرستار روزانه سالمند فعالیت می‌کند، می‌تواند پرستاران متخصصی را برای شما ارسال کند که از عزیزانتان که از این بیماری رنج می‌برند به خوبی و به طوری که شایسته‌ی آن‌ها است مراقبت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.