خانه

پرستاری در منزل برای مادران باردار

مراقبت های قبل و دوران بارداری همچنین پس از زایمان و نگهداری از نوزاد و کودک، با توجه به شرایط مادر میتواند خاص و ویژه باشد. در هر یک از این مراحل ممکن است فرد از نظر احساسی و عاطفی، بخصوص از نظر جسم و فیزیک نیاز به مراقبت هایی به همراه کمک داشته باشد. امروزه با وجود مشغله ها و فرهنگ های اجتماعی برخی پرستاری در منزل برای مادران باردار یا از پرستار نوزاد کمک میگیرند. پرستار دوره دیده و آگاه با شرایط بارداری افراد، میتواند کمک مناسبی در همراهی مادر، کودک بزرگتر و نوزاد پس از زایمان باشد.

پرستار دوران بارداری

علائم اولیه زنان باردار در دوران بارداری

مادر شدن همواره با بروز تغییرات در خانم ها نمایان می شود. آزمایش خون بهترین روش برای اطلاع از بارداری شماست. اما در صورت اقدام اگر در انتظار بارداری هستید، هورمون های بارداری باعث بروز علائمی در بدن شما می گردد. برخی از علائم بارداری: تعویق در سیکل ماهانه، خستگی شدید، لکه بینی و درد شکمی، تغییراتی در پستان ها و حالت تهوع است.

بعد از لقاح و لانه گزینی تخمک، علائم و نشانه های متفاوتی در برخی مشهود بوده که برخی بسیار شبیه علائم قبل از عادت ماهانه است. البته در این موارد میتوان ابتدا از تست خانگی یا baby check استفاده کرد و سپس برای اطمینان آزمایش خون داد. اما علاوه بر موارد ذکر شده در بالا برخی از علائم اولیه را در زیر بیان میکنیم.

علائم اولیه بارداری شامل:

  • تکرر ادرار
  • یبوست
  • کمردرد
  • سردرد
  • ضعف

تعویق عادت ماهانه، لکه بینی یا درد و گرفتگی در ناحیه شکم

تعویق عادت ماهانه در افرادی که همواره سیکل منظمی داشتند میتواند اولین نشانه بارداری باشد. تخمک بارور شده پس از چند روز با ورود به رحم به دیواره آن چسبیده و لانه گزینی میکند. در این مرحله مادر کمی دچار لکه بینی یا درد و گرفتگی در ناحیه شکم خواهد شد. این نشانه همانند علائم قبل از عادت ماهانه بوده تنها تفاوت آن میتواند روشن تر بودن خونریزی نسبت به عادت ماهانه باشد.

پرستار زنان باردار

تغییرات پستان ها

با تغییر سطح هورمون ها در هفته های اول بارداری، سینه ها حس سنگینی یا پرباری و سوزن سوزن شدن پیدا می کنند و در برابر تماس حساس می شوند. بنا براین اگر منتظر بارداری بوده و عادات ماهانه منظم شما به تعویق افتاده و بعد از 2 هفته علائم و تغییراتی در پستان ها دارید، می توانید با تست بارداری اطمینان حاصل کنید.

احساس خستگی شدید

با افزایش سطح یکی از هورمون های بارداری به نام پروژسترون، احساس خستگی شدید و خواب آلودگی در زن نمایان میگردد. همچنین این هورمون باعث تولید خون بالا، کاهش قند و فشار خون شده که موجب این حالات در بارداری می شود.

تهوع و استفراغ در زنان باردار

حس تهوع و استفراغ در زنان باردار از علائمی هست که بدلیل بویایی قوی آنها در این دوران، از هفته های اول میتوانند داشته باشد. البته برخی از زنان باردار شاید تا پایان دوران بارداری این نشانه را احساس نکنند.

موارد مضر و خطر ساز برای مادران باردار

برخی از مادران دچاراسترس و اضطراب های ناشی ازناآگاهی و مشاوره نگرفتن در دوران بارداری می شوند. سلامت فرد و سبک زندگی اش بسیار مهم می باشد،  این اهمیت به سلامتی در دوران بارداری با وجود کودک، چند برابر خواهد شد. برای اینکه دوران بی خطری را برای خود و جنین داشته باشید، می بایست سبک زندگی سالمی را پیش بگیرید. از موارد مضر و خطر ساز پرهیز نمائید.

تشعشعات مضر: مادران باردار می بایست در برابر تشعشعات مضر کمتری قرار بگیرند حتی باوجود خطرات کم، برای جنین و مادر برخی امواج مضر هستند.

اشعه ایکس در رادیوگرافی: بهتر است پزشک خود را از باردار بودن مطلع سازید و در صورت امکان آن را به تعویق اندازید. پزشک می تواند برای محافظت از جنین از لباس مخصوص استفاده کند.

امواج مایکروویو: این امواج برای جنین در حال رشد بسیار مضر می باشد. با توجه به اینکه امواج برخی مایکروویوهای خانگی به خارج از دستگاه پخش نمیشوند، مادر باردار بهتر است از نزدیکی به آن خودداری نماید.

مواد اعتیاد آور: تغییر سبک زندگی و اجتناب از مواد اعتیاد آور، مخدر و نوشیدنی های الکلی به سلامت مادر و جنین کمک میکند. بنابراین عادتهای تهدیدکننده بسیار مضراند.

ممنوعیت های مادران باردار

ممنوعیت های غذایی مادران باردار

دوران بارداری و توجه به مواد غذایی مصرفی حائز اهمیت است. ممنوعیت مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها در این دوران را رعایت نمائید. شما و جنین همراه نیازمند تغذیه سالم و عدم مصرف یا کنترل برخی مواد هستید. برای تنظیم و رعایت برنامه غذایی تان با توجه به حالات دوران بارداری خود میتوانید از پرستار خود درخواست کنید تا کنترل مواد غذایی را بر عهده گیرد.

ممنوعیت مصرف لبنیات غیر پاستوریزه

لبنیاتی که پاستوریزه نباشند، تب مالت و برخی از باکتری ها را منتقل میکنند. این بیماری و باکتری ها خطرساز برای روند بارداری اند یا گاهی منجر به سقط جنین یا مننژیت کودک می شود.

ممنوعیت غذاهای خام و نیمه پخته

امکان بوجود آمدن اختلال با مصرف غذاهای خام و نیم پزدر روند بارداری بسیار است. مواد غذایی خام و نیم پخته دارای آلودگی یا باکتری هایی اند که موجب بیماری در زنان باردار و آسیب پذیری جنین خواهد شد. از جمله این خطرات برای مادر: تب و اسهال و برای جنین، سقط، آسیب در رشد مغز و دیگر اندام و … می باشد.

ممنوعیت مصرف میوه و سبزیجات شسته نشده

بدلیل وجود باکتری توکسوپلاسما در مدفوع برخی حیوانات، آغشته بودن به سموم دفع آفات میوه و سبزیجات، احتمال سقط جنین بالا می رود. بنابراین حتما میوه و سبزیجات را ضدعفونی کرده و از سبزیجات بخار پز استفاده نمائید.

ممنوعیت جگر در دوران بارداری

هشدار از فراوانی ویتامین A در بدن زنان باردار: زیادی این ویتامین در بدن مادر موجب نقص مادرزادی در جنین میگردد. این ویتامین در جگر بسیار است. بنابراین ممنوعیت جگر به هر اندازه در دوران بارداری توصیه میگردد. همچنین وجود آلودگی و ایجاد مسمومیت غذایی در مادر باعث زایمان زودرس می شود.

کنترل یا ممنوعیت نوشیدنی ها

نوشیدنی هایی چون نوشابه، چای و قهوه و انرژی زا که داری کافئین است شامل خطراتی برای مادر و کودک می شود. مصرف نوشابه و انرژی زاها در دوران بارداری، دیابت بارداری و دیابت کودک را در پی دارد. بسیاری از کارشناسان مصرف این نوشابه ها را در این دوران ممنوع کرده اند. چای و قهوه را نیز کنترل شده مصرف نمائید.

در آخر لازم به ذکر است، اگر شما ساکن تهران یا کرج هستید و پزشک برای مادران باردار استراحت مطلق تجویز کرده، بهتر است از پرستار مادران باردار یا پرستار کودک در منزل کرج برای مراقبت از مادران استفاده کنید، تا آنها دوران بارداری را به سلامت و با نشاط پشت سر بگذارند. پلتفرم آسانیسم در دروان بارداری همراه مادران می باشد و در صورتی که نیاز به پرستار در دوران بارداری احساس گردید، می توانید از سامانه هوشمند مراقبتی و پرستاری آسانیسم نسبت به استخدام پرستار کودک در منزل تهران اقدام نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.