مدفوع کودکان: خودداری از مدفوع کردن در کودکان

11 بهمن 1399
/
زهرا ابراهیمی

قطعا آموزش صحیح توالت رفتن به کودکان یکی از بزرگترین چالش های والدین است. البته اگر بخاطر مشغله های مختلف، پرستار بچه در منزل دارید، این امر چندان برای شما مسئله ساز نخواهد شد؛ زیرا پرستاران بنا بر تجربه، در انجام این کار بسیار مهارت دارند. ولی اگر تمایل دارید خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است بدانید پایان روند آموزش، دستشویی رفتن نیست. دفع راحت مدفوع کودکان موضوعی کاملا متفاوت است.

به صورت کلی میتوان مدفوع رایکی از شاخص های سلامتی کودکان تلقی کرد؛ اما در این بین کودکانی وجود دارند که از دستشویی رفتن یا دفع مدفوع خود می هراسند. تصور کنید همه موارد مهم در توالت رفتن را به کودکتان آموزش دادید. ولی در دستشویی، فرزندتان به انجام این کار امتناع می ورزد.دلایل این امر میتوانند از جسم یا روان کودک نشات بگیرند. در ابتدا برای رفع دلایل جسمی (یبوست، انسداد روده و ...) تلاش کنید. اگر با رفع این موارد باز هم کودکتان از عمل دفع خودداری میکند، در جستجوی دیگر دلایل باشید.

دفع مدفوع کودکان, مدفوع کودکان, علت خودداری از دفع مدفوع در کودکان, آموزش به کودکان

علت خودداری از دفع مدفوع در کودکان

عدم دفع مدفوع کودکان زیر سن مدرسه، به خصوص در پسران، یکی از رایج ترین چالش های والدین است. این مسئله اغلب متاثر از یبوست های دردناک بوده و در ذهن کودک به عنوان یک تجربه آسیب زا ثبت شده است. به همین علت، کودک هرکاری انجام می دهد تا از رفتن به دستشویی و تکرار دردها و آسیب های گذشته جلوگیری کند. علاوه بر آن:

ترس از تجربه دفع مدفوع بزرگ، سفت و خشک گذشته را دارند

متداول ترین علت ترس از مدفوع در کودکان تجربه های دردناک گذشته است. سفت و خشک شدن مدفوع ممکن است به علت تغییرات در رژیم غذایی یا یبوست در آنها باشد. به هر حال در این شرایط عمل دفع به سختی انجام شده و این خاطره بد مثل چسب به ذهن کودک میچسبد.

برای توالت رفتن آماده نیستند

شاید این علت برای شما خنده دار به نظر برسد؛ اما یکی از علت های نگه داشتن مدفوع آماده نبودن آنها از لحاظ جسمی یا روانی است. نیمی از دفع، آموزش آن است و نیمی دیگر، آمادگی کودک برای به کارگیری هر آنچه که آموزش دیده است. احتمالا کودک شما هنوز آماده این کار نیست.

سعی در جلب  توجه شما دارند

عدم دفع مدفوع کودکان میتواند به علت جلب توجه شما به عنوان والدین باشد. در واقع، از آن به عنوان یک سلاح استفاده کنند. خود این مسئله میتواند از دلایل متفاوتی سرچشمه بگیرد؛ اما طبق مطالعات، این نیز ممکن است.اگر کودکتان به نگه داشتن مدفوع ادامه داد و راه حل های پیشنهادی جوابگو نبود، حتما این مسئله را جدی بگیرید. هنگامی که مدفوع برای مدت طولانی خارج نشود، با گذشت زمان سفت تر و خشک تر خواهد شد. علاوه بر آن، امکان شب ادراری، بی اختیاری یا حتی عفونت ادراری نیز وجود دارد. با این وجود، این راه حل های کاربردی چیست؟

دفع مدفوع کودکان, مدفوع کودکان, مشکل کودکان در دستشویی

6 راهکار موثر برای رهایی از نگه داشتن مدفوع کودکان

در ابتدا با یک دکتر مشورت کنید. اگر مشکل جسمی وجود نداشته باشد، والدین با به کارگیری این راهکارها میتوانند روی این مسئله کنترل لازم را داشته باشند.

1.عدم اجبار به توالت رفتن

 اولین موردی که باید در نظر داشته باشید، عدم اجبار به توالت رفتن است. به هنگام آموزش درباره نحوه دستشویی رفتن، به هیچ عنوان آنها را مجبور به استفاده از توالت نکنید. عدم آمادگی حتی در زمان آموزش نیز وجود دارد. در صورتی که آمادگی لازم وجود نداشته باشد، ترس از مدفوع کودکان نیز شکل می گیرد.

2. مشکل دفع کودکان و صبوری والدین

در ابتدا زمان مدفوع را تشخیص دهید. برخی از کودکان پس از هر وعده عمل دفع را انجام می دهند، بعضی تنها یک یا دوبار در روز و گروهی دیگر هر چند روز یکبار. کودکان از این منظر هم با یکدیگر متفاوت اند.پس از تشخیص زمان، در آموزش و به بار نشستن آن شکیبا باشید. مجبور کردن کودکان، تاثیر عکس خواهد داشت. این پروسه هرچقدر هم که زمانبر باشد، با عجله به نتیجه دلخواه نمی رسید. در واقع، به گونه ای با آن برخورد کنید که اصلا شما را اذیت نمی کند. سطح توجهاتتان را متعادل سازید. نه خیلی به آن دقت کنید که کودک متوجه اضطراب شما شود و نه خیلی از آن غافل شوید.

3. صحبت  کردن با کودک

حین آموزش و تمرین به آنها یادآور شوید که چقدر کارشان را خوب انجام می دهند. از پیشرفتشان استقبال کنید. علاوه بر آن، مطمئن شوید کودکتان به راحتی میتواند وارد دستشویی شود. شکل توالت نیز میتواند برای آنها ترسناک( ترس کودکان ناشی از چیست) باشد. به آنها اطمینان دهید که توالت امینت لازم را دارد و آنها در آنجا نمی افتند!

دفع مدفوع کودکان, مدفوع کودکان, مشکل دفع کودکان و صبوری والدین

4. مطلع شدن از نگرانی های کودک

به محض اینکه از ترس کودکتان مطلع شدید، در یک موقعیت امن و در زمان مناسب درباره نگرانی ها و ترس هایشان سوال کنید. از سرزنش بپرهیزید. سعی کنید به مسئله از دید آنها نگاه کنید. تنها در این صورت میتوانید پاسخ مناسب بدهید. اگر از دستشویی های عمومی نیز هراس داشتند، درباره آن نیز به همین شیوه صحبت کنید.البته برای آموزش میتوانید از پرستار کودک در منزل کمک بگیرید. آنها راجع به همه موارد آموزش دیده اند. همچنین تجربه گفتگو با دیگر بچه ها، بینش مناسبی را به آنها داده است تا بازخورد مطلوبی را از آموزش ها دریافت کنند.

5. اعمال تغییرات در در رژیم غذایی

هر چه مدفوع کودکان نرم تر باشد، عمل دفع راحت تر انجام می گیرد. به علاوه، نگه داشتن آن هم برایشان سخت خواهد شد. به این منظور، مصرف فیبر بسیار کمک کننده است. البته قبل از تغییر عادات غذایی، حتما با پزشک مشورت کنید.رژیم را به گونه ای حفظ کنید تا کودکتان به صورت روزانه عمل دفع را به راحتی انجام دهد. خوردن میوه و سبزی در این روند مفید است. سعی کنید مصرف خوراکی های یبوست آوری چون برنج، نان، پاستا و موز را محدود نمایید. همچنین آنها را به نوشیدن مایعات از جمله آب تشویق کنید.

6. جایزه دادن به کودک

اگرچه این سیستم ممکن است برای همه جوابگو نباشد، اما بسیاری از والدین با این کار به نتیجه مطلوب خود رسیده اند. این جایزه میتواند یک اسباب بازی باشد یا اختیار بیشتر در زمان بازی یا تماشای کارتون.

نگه داشتن مدفوع برای خود کودکان هم غذاب آور است. انجام دفع برای آنها میتواند شبیه به یک پیروزی باشد. اینکه از درد زیادی خلاص شدند. به همین علت، جایزه دادن ممکن است پاسخ مناسبی را در این روند به همراه داشته باشد.

با رعایت نکات بالا، قطعا مشکل مدفوع کودکان شما برطرف خواهد شد. درک و صبر شما به کودک کمک می کند تا سریع تر با این درد هر روزه خداحافظی کند.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
2 + 6 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.