وظایف پرستار سالمند در منزل

15 بهمن 1397
/

با بالا رفتن سن افراد و کاهش برخی توانایی های آنان، با توجه به تمایل بیشتر برای انجام امورشان توسط خود یا فرزندانشان، نیاز به پرستار سالمند در منزل بیش از پیش احساس می شود.

با ورود افراد با عنوان پرستار سالمند به منزل، نگرانی هایی از طرف خود سالمند و خانواده ها وجود دارد. حفظ حریم شخصی افراد توسط خانواده ها و پرستاران، امری مهم هست. در ادامه به توضیح وظایف پرستار سالمند در منزل می پردازیم.

وظایف پرستار سالمند در منزل, وظایف پرستار سالمند, پرستار سالمند

وظایف پرستار سالمند در منزل

با شروع مشکلات و ناتوانی در سلامت افراد مسن و نیازهای مراقبتی و پزشکی، پرستار سالمند گزینه مناسب برای آنهاست. افزایش امید به زندگی در این افراد جامعه رو به بهبود است. شما باید بدانید که چه انتظاراتی میتوان از پرستار داشت. همچنین با توجه به شرایط ویژه سالمند وظایف پرستار در منزل متفاوت خواهد بود.

یک پرستار سالمند علاوه بر تجربه و دانش کافی، می بایست آگاهی لازم را در مورد مسائل و مشکلات یا بیماریهای سالمند کسب کند. این آگاهی و کسب اطلاعات میتواند با صحبت با خود سالمند یا اعضای خانواده وی باشد.

برخی از وظایف پرستار سالمند در منزل شامل: 

 • مراقبت و نگهداری از سالمند شبانه روز یا روزانه و ساعتی با توجه به نیاز و درخواست 
 • کمک و انجام برخی امور برای رفع نیازهای روزانه و...
 • رعایت بهداشت و نظافت شخصی
 • یادآوری یا کمک درمانی (تمرینات ویژه بدنی، ماساژ یا تجویزهای فیزیوتراپ)
 • آماده سازی غذاو تغذیه مناسب در طول روز و زمانبندی برای مصرف داروها
 • خانه داری
 • صحبت با فرد و حتی ایجاد انگیزه و روحیه برای بهبود سالمند در بیماریهای خاص
 • برنامه پیاده روی وگردش در پارک و ... با توجه به خواست و توان سالمند و اجازه خانواده 

با توجه به رشد امید به زندگی افراد سالمند در جهان و ایران، همچنین با توجه به نرخ رشد سالمندان ایران، پرستاران علاوه بر رفع موارد فیزیکی و جسمی برای سالمند، روحیه مثبت و انگیزه بالا را برای ادامه زندگی می بایست به آنها انتقال داده و ایجاد کنند. 

پرستار سالمند ممکن است یک رابط میان خانواده و سالمند و پزشکان وی باشد. بنابراین حفظ روابط خوب میان این افراد مهم است. اغلب نیاز هست که پرستار برخی مسائل مراقبتی و پزشکی سالمند را بدرستی و واضح توضیح دهد.

پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان در سالمندان

بسیاری از سالمندان سالم همواره به فکر سلامت و تندرستی خود هستند، اما سالمندان بیمار مانند افراد آلزایمری شاید وعده غذایی یا اینکه چه چیزی برایشان مفید و مضر بوده را فراموش کرده یا اهمیت ندهند. از دیگر وظایف پرستار سالمند در منزل، رعایت سلامت تغذیه و رژیم سالمند است. 

تعدد بیماری های یک فرد سالخورده سبب شده تا تغذیه و رژیم غذایی ویژه تری را داشته باشد. تامین انرژی بدن، درنظر داشتن سوخت و ساز بدن، کنترل وزن، کاهش استرس و اضطراب، بهبود و افزایش تراکم استخوان، مصرف تنقلات و آجیل متناسب و .... همه از مواردیست که افراد با پا به سن گذاشتن نیاز به توجه بیشتری دارد.

پوکی استخوان و کاهش تراکم استخوان در سالمندان,پوکی استخوان, کاهش تراکم استخوان در سالمندان

پوکی استخوان در سالمند از شایع ترین بیماریهاست چرا که با افزایش سن افراد با کاهش تراکم استخوان روبرو می شوند. در سنین سالمندی استحکام و مقاومت استخوانها کم شده و منجر میشود سالمندان دچار ناتوانی یا شکستگی هایی گردند.

یکی از وظایف پرستار سالمند در منزل بخصوص برای افرادی که دچار کاهش تراکم استخوانی به همراه دیگر بیماریهایی با عدم تعادل حرکتی این است که پرستار همواره سالمند را در حرکت همراهی کند. این همراهی از طریق آگاهی های اولیه از نیاز های سالمند نشأت میگیرد. بنابراین پرستار سالمند تغذیه مناسب را برای وی باید در نظر داشته باشد.

عواملی مانند کم یا پرکاری تروئید، عدم تحرک طولانی مدت بخصوص افرادی که سکته مغزی کردند، یاعسگی در خانمها، جذب نامناسب دستگاه گوارشی و .... در کاهش تراکم استخوان و پوکی استخوان موثرند.

درمان این بیماری را میتوان با تغذیه مناسب و دریافت کلسیم و ویتامین دی ، و خودداری از مصرف مواد غذایی و ... مختل کننده جذب کلسیم مانند نوشیدنی و غذاهای کافئین دار و گازدار و ... . هماهنطور که میدانید ورزش برای تمام سنین نیاز می باشد. سالمندان نیاز به ورزش و شادابی دارند.

ورزش های تقویت کننده عضلات و ستون فقرات، تحمل وزن و حفظ تعادل رایج برای افراد مبتلا به پوکی استخوان است. همچنین ساده ترین ورزش برای سالمندان با کاهش تراکم و پوکی استخوادن، پیاده روی در سطوح غیر شیب دار می باشد. توصیه میگردد از ورزشهایی که منجر به زمین خوردگی و شکستگی شده خودداری نمایند.
 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
2 + 4 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.
نماد اعتماد الکترونیکی logo-samandehi