عمل سرکلاژ

27 اسفند 1397
/
آسانیسم

شقایق مثل خیلی از خانما خیلی دوست داشت زودتر باردار بشه و بعد از انتظار چند ساله بلاخره باردار شده بود. انگار دنیا مال اون بود. اما بعد از مدتی فهمید که به علت یه مشکلی در رحم، نمیتونه جنین رو نگه داره به او گفته شده در سونوگرافی سر جنین خیلی پایین قرار دارد و باید عمل سرکلاژ انجام بده. پزشک بهش گفته بود فعالیت سنگین، نزدیکی و... نباید داشته باشی. توصیه مون بهت استراحته تا جایی که می تونی. شقایق با خودش فکر می کرد کاش مادرم شهرستان نبود و میتونست این چند وقت بیاد پیش ما، شوهرش سعید که خیلی نگرانش بود با خودش فکر میکرد برای بعد از عمل بهترین تصمیم چیه؟

آمارعمل سرکلاژ

سالانه بیش از 10میلیون تولد قبل از هفته 37 بارداری در دنیا رخ می‌دهد که از این میان، بیش از 1میلیون کودک به دلیل عوارض این زایمان‌ها جان خود را از دست می‌دهند. یکی از مهم‌ترین عوامل در این خصوص، تشخیص زنان باردار با طول سرویکس کوتاه یا نارسایی سرویکس است. طول سرویکس با حاملگی تغییر می‌کند و تعریف واحدی از سرویکس کوتاه وجود ندارد با اینکه بین سرویکس کوتاه و زایمان پره‌ترم(زایمان زودرس) ارتباط وجود دارد، اکثر زنان با سرویکس کوتاه تجربه زایمان پره‌ترم را ندارند و اغلب تولدهای پره‌ترم در ارتباط با مسایل سرویکس نیست.

نارسایی سرویکس ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد که به‌علت ضعف ساختمانی سرویکس است به طور کلاسیک، نارسایی سرویکس با اتساع بدون درد سرویکس در سه‌ماهه دوم مشخص می‌شود که با پرولاپس و برآمده‌شدن پرده‌های جنینی به داخل واژن همراه است و به‌دنبال آن خروج جنین نارس رخ می‌دهد. چنان‌چه این اختلال به‌درستی درمان نشود، ممکن است در حاملگی‌های بعدی نیز تکرار شود.

در حال حاضر استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال برای کمک به تشخیص نارسایی سرویکس در کانون توجه قرار دارد. برخی از ویژگی‌های سرویکس مانند قیفی شدن (برآمده شدن پرده‌های جنینی به درون منفذ داخلی متسع همراه با بسته‌بودن منفذ خارجی) و به‌طورعمده طول سرویکس در اواسط سه ماهه دوم ممکن است زایمان پره‌ترم را پیش‌بینی کنند. زایمان اول را معمولا سرکلاژ انجام نمیشود مگر در صورتی که طول سرویکس یا دهانه ی رحم اندازه گیری سونوگرافی دقیقی شده باشد و مشخصا کوتاه باشد. طول سرویکس باید بالای 35 میلیمتر باشد.

عمل سرکلاژ چیست, بعد از عمل سرکلاژ چکار باید کرد, مراقبت دروان بارداری, پرستار مادران باردار

بی‌ضرری و سودمندی روش‌های سرکلاژ، به اندیکاسیون‌های انجام آن وابسته است. وقتی اولین بار سرکلاژ ابداع شد، دو اندیکاسیون کلی داشت. یکی دیلاتاسیون(گشادی دهانه رحم) بدون درد سرویکس در سه‌ماهه دوم قبل از ازدست رفتن حاملگی است که با معاینه مشخص می‌شود و دیگری داشتن سابقه سقط‌های مکرر در سه‌ماه دوم است. در حال حاضر، دو نوع سرکلاژ عبارت هستند از سرکلاژ پیشگیرانه و سرکلاژ درمانی.

انواع سرکلاژ شکمی

 1. روش ساده
 2. روش شیرودکار

سرکلاژ ساده  یا همان مک دونالد که به این صورت انجام می‌شود که با نخ مخصوص سرکلاژ دور تا دور دهانه رحم دوخته می‌شود تا دهانه رحم با فشار سر نوزاد باز نشود که به این عمل «سرکلاژ ساده» می‌گویند.

سرکلاژ «شیرودکار» که برای خانم‌هایی که فاقد دهانه رحم هستند و یا طول گردن رحم کوتاه باشد بافت کافی برای انجام عمل سرکلاژ وجود ندارد بنابر‌این از این روش استفاده می شود. در این عمل چون رحم از داخل دوخته می‌شود امکان زایمان طبیعی وجود ندارد و مادر تنها با عمل سزارین می‌تواند فرزندش را به دنیا بیاورد. این عمل معمولا بعد از 12 هفتگی در بارداری صورت می‌گیرد. همچنین در عمل سرکلاژ بنابر تشخیص متخصص از یکی از روش‌های بیهوشی عمومی و یا بیهوشی موضعی استفاده می‌شود.

چرا سرکلاژ انجام میشود؟

قبل از بارداری، دهانه رحم در زنان حالت سفت و محکمی دارد. در اواخر بارداری سفتی دهانه رحم کاهش مییابد تا شرایطی فراهم شود که دهانه رحم حین زایمان باز شود و نوزاد به دنیا بیاید. حال اگر در طول حاملگی، دهانه رحم ضعیف و شل باشد، فرد در معرض سقط جنین یا زایمان زودرس قرار میگیرد. در مواردی که گردن رحم یا همان سرویکس کوتاه می باشد، عمل سرکلاژ ضرورت پیدا می کند.

گاهی اوقات به علت کوتاهی گردن رحم یا نارسایی سرویکس به علل مختلف سرویکس توانایی تحمل فشار ناشی از وزن جنین را ندارد و احتمال سقط یا زایمان زودرس افزایش پیدا میکند. به همین دلیل پزشک قبل از هفته ۱۴ تصمیم به دوختن دهانه رحم میگیرد. البته ممکن است بعد از هفته 14 هم با توجه به نظر پزشک عمل سرکلاژ انجام شود.

در واقع عمل سرکلاژ یعنی دوختن دهانه رحم جهت جلوگیری از سقط یا زایمان زودرس، به دلیل مشکلاتی که در بارداری قبلی به وجود آمده یا بیماری ها و عوامل دیگر نیز عمل سرکلاژ ضرورت پیدا میکند. معمولا در حاملگی های دو قلویی به خصوص حاملگی با روش آی وی اف (IVF) چون جنین ها خیلی با ارزش هستند و برای جلوگیری از زایمان زودرس سرکلاژ انجام میشود. (GoldenBaby اصطلاحا )

فواید عمل سرکلاژ

 1. افزایش مدت زمان نگهداري جنین در رحم
 2. جلوگیري از زایمان زودرس 
 3. کاهش میزان سقط جنین
 4. افزایش احتمال به دنیا آمدن نوزاد سالم و کامل

چه مواردی منجر به عمل سرکلاژ می شود؟

همانطور که در توضیحات بیان شد، تجویز پزشک به عمل سرکلاژ بنا به دلایلی می باشد که در زیر بطور خلاصه ذکر می کنیم

 1. توصیه می شود که اگر مادر سابقه بی دلیل زایمان زودرس داشته باشد و یا سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد یا دو سقط بی دلیل در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد عمل سرکلاژ انجام شود
 2. اگر در تصویرمربوط به سونوگرافی هفته 20 تا 24 بارداری طول گردن رحم در خانمی کوتاه مشاهده شود، به خصوص اگر این خانم، سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد سرکلاژ توصیه و تجویز می شود
 3. اگر قبل از هفته 24 بارداری، باز شدن دهانه رحم در خانمی مشاهده شود. یکی از حالات اورژانس برای انجام عمل سرکلاژ محسوب میشود، در غیر این صورت انجام ندادن عمل ممکن است به از دست دادن جنین منجر شود.
 4. اگر فردی دچار سقط های مکرر شود و علی رغم استفاده از راه های درمانی و دارویی تحت نظر پزشک متخصص، باز هم به سقط جنین مبتلا می شود، انجام عمل سرکلاژ قبل از آمیزش برای او توصیه میشود. اگرچه انجام این عمل قبل از آمیزش، قدرت باروری فرد را کاهش میدهد، در این خصوص متخصص مربوطه با در نظر گرفتن شرایط بیمار و سقط های مکرر او، تشخیص صحیح خود را خواهد داد.
 5. سابقه سقط جنین به عمد
 6. همچنین مادران بارداری که دارای رحم دوشاخ هستند توصیه می شود به پزشک مراجعه کنند و در صورت تجویز پزشک عمل سرکلاژ انجام شود.

طول دهانه رحم

بسته به این که شما در کدام هفته از بارداری هستید

 • هفته 8 تا 14 بارداری: حداقل طول سرویکس 28 میلیمتر و حداکثر 56 میلیمتر
 • هفته 15 تا 28 بارداری: حداقل طول سرویکس 26 میلیمتر و حداکثر 52 میلیمتر
 • هفته 29 تا 37 بارداری: حداقل طول سرویکس 27 میلیمتر و حداکثر 52 میلیم

طول دهانه رحم بالای ۳۰ میلی متر مناسب و برای بارداری بی خطر محسوب می شود. اما در بازه زیر 30 معمولا عمل سرکلاژ توصیه می شود. به عنوان مثال با طول سرویکس ۲۷ به احتمال خیلی زیاد پزشک از شما می خواهند عمل سرکلاژ انجام بدهید. معمولا بعد از هفته ۳۷ که بارداری کامل شده و احتمال تولد وجود دارد، پزشک بخیه ها را باز می کند تا زایمان صورت گیرد. ممکن است پزشک با توجه به وضعیت مادر زودتر از هفته 37 هم اقدام به باز کردن بخیه ها بکند.  

سرکلاژ یک اقدام درمانی و پیشگیری است و تا جای ممکن خطرات احتمالی رو کم خواهد کرد. ولی این که تا پایان بارداری هیچ مشکلی پیش نیاید، تضمین شدنی نیست. باید تحت نظر پزشک باشید و ایشان معاینات را انجام دهند و به وضعیت شما آگاه باشند. حتما توصیه های بعد از عمل سرکلاژ را جدی بگیرید.

آمادگی برای عمل سرکلاژ

شب قبل از عمل بیمار باید یک شام سبک مثل سوپ میل کند و بعد از آن هیچ نوع خوراکی و آشامیدنی مصرف نکند. بیمار معمولا  بایستی در صورتی که از آسپرین و هپارین مصرف میکند، مصرف آسپرین را سه روز قبل و هپارین را روز قبل از عمل طبق دستور پزشک قطع نماید. توجه داشته باشید بیمار حداقل بایستی یک هفته قبل از عمل سرکلاژ از رابطهی زناشویی بپرهیزد.

قبل از عمل به نکته های زیر توجه نمایید و تلاش کنید قبل از انجام عمل سرکلاژ این موارد را انجام دهید:

 • بعد از ساعت 12 شب هیچ چیزی میل نکنید، حتی نوشیدنی
 • سعی کنید زیورآلات خود را بیرون بیاورید
 • پایین تنه خود را از ناف به پایین شیو  و حتما استحمام نمایید.
 • قبل از عمل عفونت مربوط به واژن را دمان نمایید.
 • از یک هفته قبل از عمل رابطه مقاربتی نداشته باشید.
 • یک همراه خانم در کنار خود داشته باشید
 • اگر مصرف داروی خاصی دارید، با تجویز پزشک داروها را مصرف کنید.
 • آخرین آزمایش سونوگرافی و مشاوره پزشک را همراه خود داشته باشید.

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ, بعد از عمل سرکلاژ چکار باید کرد, مراقبت دروان بارداری, پرستار مادران باردار

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ

اگر شما عمل سرکلاژ انجام داده اید به نکان زیر توجه نمایید:

 1. باید حداقل تا ۳ روز بعد از عمل استراحت مطلق داشته باشید.
 2. حتی برای انجام امور منزل از دیگران کمک بگیرید.
 3. همچنین حداقل تا ۱ هفته هم نزدیکی نداشته باشید.
 4. بعد از یک هفته استراحت نسبی میشود.
 5. یعنی فعالیت شدید نداشته باشید، زیاد نایستید، زیاد راه نروید، زیاد هم در حالت نشسته و در راه نمانید.
 6. کار خانه اگر در حدی باشد که خسته نشوید و مجبور نباشید، جسم سنگین بلند کنید یا زیاد فعالیت کنید، اشکالی ندارد.
 7. در حالت نشستن در ماشین هم نباید بمانید.
 8. هر یک الی دو ساعت باید پیاده شده قدم بزنید.
 9. تا جای ممکن سوار ماشین نشده و بیرون نروید تا به دهانه رحم فشار نیاید.
 10. برای برداشتن چیزی نشسته بردارید و زیاد خم نشوید. 

بعضی از پزشکان تحریک کردن نوک سینه و ارضاء شدن را ممنوع میکنند. از توالت فرنگی استفاده کرده و از مواد یبوست زا پرهیز کنید. مایعات (آب و آب میوه بدون شکر) و غذاهای فیبردار (نان کامل و غلات)زیاد مصرف کنید تا به یبوست دچار نشوید. در کل در هر وضعیتی که باعث سنگینی شکم روی دهانه رحم بشود، نباید باشید.

زمانی که پزشک اجازه ی دوش گرفتن داد، از آب و صابون ملایم برای تمیز نگه داشتن بخیه ها استفاده کنید. بانداژ یا پدهای مورد استفاده را به محض آلوده شدن تعویض کنید. لباس زیر خود را روزانه عوض کنید و از لباسهای زیر نخی استفاده کنید و از پوشیدن لباس زیر هایی از جنس الیاف مصنوعی و جوراب شلواری های تنگ خودداری کنید.

 لازم به ذکر است  انجام سونوگرافی به‌منظور اطلاع از سن حاملگی، سلامت جنین از نظر قابل حیات بودن و آناتومی سالم آن، انجام بی‌حسی به روش اسپاینال و نه بیهوشی عمومی حائز اهمیت می-باشد.

لازم به ذکر است درصورتی که پزشک تجویز به عمل سرکلاژ کرده، بهتر است یک هفته قبل و بعد از عمل سرکلاژ نزدیکی نداشته باشید و همواره با پزشک خود مشورت نمائید و مراقبت های لازم در دوره ی بارداری پرخطر را رعایت کنید.

آیا انجام دادن عمل سرکلاژ درد دارد؟

برای انجام عمل سرکلاژ دهانه رحم بیهوشی به صورت عمومی یا نخاعی انجام می شود و در طول بی حسی نخاعی داروی مورد استفاده به مایع زیر ستون فقرات در کمر تزریق می شود و برای عمل یک ابزار ویژه که به آن اسپکولوم گفته می شود به داخل واژن وارد شده تا دیواره های واژن را از هم جدا و جراحی به صورت کامل و بدون درد انجام شود. پس دردی را احساس نخواهید کرد، با خیالی آسوده این عمل را انجام دهید.

اگر پس از انجام عمل دردی احساس کردید با پزشک معالج خود در میان بگذارید و اگر پزشک تزریق آرامبخش یا مصرف قرص نمود، برای تزریقات در منزل می توانید با آسانیسم تماس حاصل نمایید تا کارشناسان متبحر ما به بهترین شکل خدمت رسانی نمایند.
 

پزشک بخیه سرکلاژ را هفته چندم باز می کند؟

معمولا پزشک در هفتهی 37 بارداری خارج میکند. معمولا هفته سی و هفتم بارداری بخیه‌های سرکلاژ کشیده می‌شوند زیرا تا هفته سی و هفتم نوزاد آنقدر رشد کرده که در صورت زایمان زنده بماند. در موارد اورژانس مانند پارگی کیسه آب یا زایمان زودرس، بخیه ها زودتر کشیده میشوند. معمولا کشیدن بخیههای سرکلاژ دردی ندارد و بدون بیحسی انجام میشود ولی کمی خون ریزی دارد. در مواردی که بیمار سزارین میشود، ممکن است بخیهها همانجا بمانند یا بعد از سزارین کشیده شوند.

اگر عمل سرکلاژ را به روش مک دونالد انجام دادهاید با رجوع به متخصص خود و به صورت سرپایی میتوانید آن را بدون بیهوشی خارج کنید و در صورتی که عمل سرکلاژ را به روش شرودکار انجام دادهاید، ممکن است عمل خارج سازی آن در بیمارستان باشد. روش مک دونالد بین متخصصین محبوبیت بیشتری دارد و خارج کردن آن در زمان زایمان واژینال هم راحت است. پس از خارج سازی آن و گذراندن دوران نقاهت، شما می توانید فعالیت روزانه ی خود را با رعایت با احتیاط و رعایت نکات انجام دهید. 

عوارض سرکلاژ

پروسه های تهاجمی مثل سرکلاژ در بارداری خالی از عارضه نیستند. به طور مثال عوارضی مثل خطر پارگی کیسه آب. اما این خطر بسیار اندک بوده و اگر توسط پزشک متبحر انجام شود، احتمال رخ دادن بسیار بعید است. در هر حال منافع انجام سرکلاژ بسیار بیشتر است و به خود جنین هم مستقیما هیچ ضرری نمی زند.

ممکن است با انجام ندادن آن دچار زایمان زودرس و سقط شده و جنین از دست برود. خطر عمل سرکلاژ کمتر از یک درصد میباشد. خطر کمتر از یک درصدی که در پی سرکلاژ ممکن است ایجاد شود، در مقابل خطر نزدیک به صد در صدی که در صورت انجام ندادن آن وجود دارد، بسیار ناچیز است.اما امکان بروز این خطرات وجود دارد:

 • عفونت مربوط به داخل رحم
 • زایمان زودرس
 • آسیب به دهانه ی رحم در حین جراحی
 • خونریزی شدید
 • انقباض رحمی و درد کمر یا زیر شکم
 • پارگی زودتر از موعد کیسه رحمی و دهانه رحم
 • تهوع و استفراغ 
 • تب بالای 38 درجه و لرز
 • تنگی گردن رحم

در صورت بروز هر یک از علائم فوق باید به پزشک معالج مراجعه کنید تا با تجویز پزشک ادامه فرایند بهبودی را طی نمایید.

به مادران بارداری که عمل سرکلاژ انجام دادن توصیه میشود که از پرستار مادران باردار استفاده کنند تا هر چه سریع تر مراحل بهبود آنها صورت بگیرد. سعی کنید پرستار یا یکی از اعضای خانواده بعد از عمل سرکلاژ پیش شما باشند تا هم مراقب شما باشند و هم اگر زمانی اتفاقی افتاد، شما را کمک کنند. در صورت نیاز به پرستار مادران باردار، می توانید از طریق سایت آسانیسم اقدام کنید تا در سریع ترین زمان، برای شما پرستار اعزام بشود.

دسته بندی

نظرات

هاجرمحبی

سلام طول سرویکس من۳۱میلیمتراست ودکتر گفته که بایدعمل سرکلاژانجام بدم وگرنه جنین سقط میشه آیالازم وضروری است که حتماعمل انجام بشه

دوشنبه, 10/16/1398 - 19:38
الهام

In reply to by هاجرمحبی

دکتر گفته ضروریه، سریعععع برو انجام بده. منم امروز سریع رفتم. خوب شد رفتم، طول سرویکسم به ۹ میلیمتر رسیده بود.

جمعه, 10/27/1398 - 01:40
الهام

ممنون چقدر عالی و علمی توضیح دادید. دکتر من علاوه بر این موارد گفته پاهاتو توی خواب باید حرکت بدی.

جمعه, 10/27/1398 - 01:42
مهسا

سلام، منم امروز سرکلاژانجام دادم، عملش راحته بیهوش میکنن، بعدازعمل دردش فقط در حد درد پریود هستش.
سه روز لکه بینی هست که عادی هست، انشالله براهیچکس مشکلی پیش نیاد.

سه شنبه, 11/22/1398 - 01:22
مریم

سلام منم دیروز عمل سرکلاژ انجام دادم و الان استراحت مطلقم
عمل راحتی بود و اصلا درد ندارم اما نباید فریب این حال رو خورد چون مراقبت و استراحت خیلی توصیه میشه.
موفق باشید

سه شنبه, 11/29/1398 - 11:10
نفس

سلام من ۷ روزه سرکلاژ کردم و در یه خط خیلی نازک لکه دارم هرازگاهی آیا طبیعی هست؟

چهارشنبه, 12/28/1398 - 17:54
فرنیا

پنج روزه سرکلاژ کردم ترشح زرد و غلیظ و قهوه ای و خونی گاهی دارم ایا اینا عفونت هستن و اینکه از داخل احساس درد دارم و نمیتونم قشنگ بشینم احساس میکنم بخیه هام از واژن بیرون زده لطفا راهنمایی کنید

شنبه, 01/02/1399 - 23:53
آسانیسم

In reply to by فرنیا

سلام فریبا خانم

این ترشحات یک چیز طبیعی بعد از عمل سرکلاژ می باشد و غیر طبیعی نیست. طول بخیه نباید آنچنان طولانی باشد و احساس میکنم که شما کمی حساس شده اید.

ولی برای اطمینان حتما با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم مراجعه کنید تا وزیت انجام شود.

یکشنبه, 01/03/1399 - 14:45
ناشناس

سلام وقت بخیر، میخواستم بدونم ایا عمل سرکلاژ در نحوه زایمان تاثیری دارد یا خیر؟

چهارشنبه, 01/27/1399 - 13:14
آسانیسم

سلام - عمل سرکلاژ تاثیری بر روی نحوه زایمان ندارد.

چهارشنبه, 01/27/1399 - 17:42
رها

سلام.
واسه عمل سرکلاژ بیهوش میکنن یاموضعیه؟ و این بی حسی موضعی درد داره؟؟ واسه عمل شکم شکافته میشه یا واژینال انجام میشه؟

یکشنبه, 01/31/1399 - 04:50
آسانیسم

In reply to by رها

سلام رها

برای این عمل معمولا بی حسی موضعی انجام می دهند و در برخی موارد معدود بیهوشی عمومی صورت میگیرد. این عمل به صورت واژینال صورت میگیرد و نیازی به شکافته شدن وجود ندارد.

یکشنبه, 01/31/1399 - 16:00
مریم

سلام خسته نباشید من الان ۱۷ هفته ام و ۱۱ روز پیش عمل سرکلاژ رو انجام دادم در حالتی که طول سرویکس من ۴۲ بود خواستم بدونم با استراحت کامل احتمال ثابت موندن یا بالا رفتن طول سرویکس وجود داره؟

دوشنبه, 02/01/1399 - 14:37
آسانیسم

In reply to by مریم

سلام خانم مریم، با آرزوی سلامتی برای شما 

با توجه به علائم و شرایطتون در دوره حساس بارداری همواره با پزشک متخصص خود مشورت داشته.
و البته در این دوران استراحت به بهبود شما بسیار کمک می کند. و اینکه طول سرویکس افزایش پیدا نمیکند.

چهارشنبه, 02/03/1399 - 14:13
نسترن

سلام
واسه عمل سون هم وصل میشه؟
درد شدید داره؟ یا نه. واسه جنین ضرر نداره ک؟ میتونم نمازمو ایستاده بخونم بعد از عمل سرکلاژ؟

یکشنبه, 02/21/1399 - 13:35
آسانیسم

In reply to by نسترن

نسترن جان نگران نباش در عمل سرکلاژ هیچ برش جراحی روی شکم انجام نمیشه چون همونطور که در این مقاله توضیح دادیم در عمل سرکلاژ از طریق واژن روی دهانه رحم شما بخیه زده میشه.

بهتره بعد عمل سرکلاژ استراحت کافی داشته باشیاما بازهم  بستگی به شرایط و وضعیت جسمانی شما داره و اینکه تشخیص و تجویز پزشک شما استراحت مطلق یا استراحت نسبی باشه .

موفق و سلامت باشی

یکشنبه, 02/21/1399 - 13:42
مانا

سلام
من در هفته 13 بارداریم. بارداری اولم در هفته 24 به دلیل نارسایی دهانه رحم دفع شد
الان طول سرویکسم 35 اما دکتر با اسپکلوم معاینه کرد گفت دهانه رحم بازه باید حتما سرکلاژ بشی !
خیلی نگرانم به نظرتون با سرکلاژ و استراحت مطلق رفع میشه به خدا دیگه بریدم یعنی چی دهانه رحم بازه ؟یعنی همون نارسا بودنه . خوب میشه؟

دوشنبه, 02/22/1399 - 14:26
آسانیسم

In reply to by مانا

سلام دوست عزیز

مانا جان نگران نباشید با توجه به شرح وضعیت شما بهتره تحت نظر پزشک معالج خود عمل سرکلاژ انجام بدهید با عمل سرکلاژ و داشتن استراحت احتمال زایمان زودرس کاهش می یابد پس نگرانی و استرس نداشته باشید

موفق و سلامت باشید 

دوشنبه, 02/22/1399 - 14:30
مونا

نشستن در حد دو ساعت در روز بعد سرکلاژ خطرناکه؟

چهارشنبه, 03/07/1399 - 09:50
آسانیسم

In reply to by مونا

چه تایمی از زمان عمل سرکلاژ شما گذشته؟ مسلما پزشک شما توصیه های لازم و میزان استراحت شما را با توجه به شرایط و عمل شما تعیین میکنند. و البته که بعد از عمل نشستن نیز کمی فشار بر رحم شما وارد خواهد کرد.

با آرزوی سلامتی برای شما

چهارشنبه, 03/07/1399 - 13:27
فاطمه

من یه هفته سرکلاژ کردم خیلی راضی ام ن درد دارم ن ترشح فقط استراحت دارم

پنجشنبه, 03/22/1399 - 13:04
آسانیسم

In reply to by azar

سلام آذر جان

استراحت مطلق رو پزشک معالج شما مشخص میکنه. ولی معمولا اگر پزشک تجویز کنه، 3 روز نیاز به استراحت مطلق است.

پنجشنبه, 04/03/1400 - 10:18
پریا

سلام خسته نباشید من استرس زیادی دارم برای سرکلاژ الان هفته ۱۲ هستم دکتر ب من گفته باید سرکلاژ انجام بدم ولی چون ی پسر کوچولو شیطون دارم میترسم ک نتونم مراقبتهای کافی رو انجام بدم .سر پسر اولم دهانه رحمم تو ۷ ماهگی سه سانت باز شد و من استراحت مطلق شدم ب نظرتون انجام بدم این عمل رو.

شنبه, 03/24/1399 - 15:24
آسانیسم

سلام پریا خانم

اگر دکتر توصیه کرده که سرکلاژ انجام بدید، پس حتما انجام بشود و استرس نداشته باشد چون این عمل دوره نقاحت کوتاهی دارد.

شنبه, 03/24/1399 - 23:56
سخت گذشت سرنوشت

سلام من 6سال پیش بدلیل کوتاه بودن گردن رحمم ک28بود سرکلاژ کردم نزدیک زایمانم رفتم و دکتر تو مطب باز کردمثلا ک متاسفانه خوردم ب سزارین اورژانسی و دلیلشم این بود ضربان جنین تند بود دستگاه تکوناشو تشخیص نمیداد ولی من حس میکردم.بعداز سرکلاژ ب مدت همون 5ماه همش عفونت داشتم ک با دارو هی رفع میکرد دکترم .بعدازاون متاسفانه تا 4سال هی عفونت میگرفتم دارو میخوردم باز ی مدت ناپدید بود تا این از 2سال پیش ترشحاتم اونقدر زیادد بود ک از کنار پام پایین میومد بعداز حداقل 16دکتر عوض کردن دکتر اخرم فهمید ک دکترم نخ سرکلاژ منو باز نکرده .. حالا سوالم اینکه موردی نداره برای فرزند بعدی اخه ی دکتری گفت ممکن دکترتون از قصد باز نکرده باشه .. من از زمانی ک نخ و برداشتن عفونت هام پایان گرفته و یکم راحت شدم

شنبه, 03/31/1399 - 01:31
آسانیسم

In reply to by سخت گذشت سرنوشت

سلام وقت بخیر

مورد شما را با توجه به اینکه چندین متخصص رفته اید نمیتوان بدون بررسی سوابق پزشکی و معاینات پاسخی قطعی داد.

و برای بارداری مجدد ممکن است نیاز به سرکلاژ باشد یا نباشد که متخصص تون میتونه تجویز کند.

 

ممنون از نظرات شما

با آرزوی تندرستی

یکشنبه, 04/01/1399 - 10:07
مریم

سلام.من دهانه سرویکسم 32 بود ،دوقلو باردارم هفته 13 بارداری هستم دکترم گفته از امروز تا دوهفته مهلت داری برای سرکلاژو توصیه می کنم انجامش بدی، من خیلی می ترسم.دکترم گفته زایمانم سزارینه اگر سرکلاژشم بخیه ها موقع سزارین کشیده میشه؟

یکشنبه, 04/01/1399 - 14:29
آسانیسم

In reply to by مریم

سلام مریم جان

اصلا نگران نباش و اضطراب نداشته باش وقتی دکتر توصیه کردن. به پزشک خود اطمینان کنید. 
نه میتونید بخیه ها کشیده نشه و نگه دارید که البته باز هم نظر پزشک خود الویت هست و برای بارداری بعد میتونه باشه.

سلامت و پایدار باشید

سه شنبه, 04/03/1399 - 12:02
ملی

سلام من تو 13هفته هستم،و طول سرویس 22بود،سرکلاژ شیرودکار انجام دادم الان سه روزه گذشته اما درد بسیار زیادی زیر شکمم،به خصوص سمت راست دارم،آیا این اندازه درد طبیعی هست،در ضمن من 1ساعت بیهوشی عمومی گرفتم.

دوشنبه, 04/16/1399 - 11:43
آسانیسم

In reply to by ملی

سلام دوست عزیز

با توجه به درد زیاد در صورتی که خون ریزی هم مشاهده شده است به پزشک مراجعه کنید. هم چنین به دلیل بیهوشی عمومی که دریافت کردند در رابطه با عوارض آن با پزشک مشورت شود.

 

آسانیسم آرزومند تندرستی شما

دوشنبه, 04/16/1399 - 14:54
نیلوفر

سلام...
مطالبتون در مورد عمل سرکلاژ عالی بود...
من به دلیل کوتاه بودن دهانه رحم در هفته ۱۸ جنین سقط شد و کورتاژ شدم
دکتر گفت برای زایمان بعد نیاز به عمل سرکلاژ هست...
الان خیلی استرس این رو دارم که دوباره نتونم باردار بشم...

پنجشنبه, 06/06/1399 - 20:39
آسانیسم

In reply to by نیلوفر

نیلوفر خانم، خوشحالیم که مطلب مورد استفاده بود.

نگرانی از بارداری مجدد نداشته باشید، عمل سرکلاژ مانع بارداری مجدد شما نمی شود.

دوشنبه, 01/30/1400 - 11:47
سمیه

سلام
من الان هفته ۱۹ بارداری هستم
از همون اول دکتر بهم گفت نطفه ضعیفه و دو هفته استراحت دادن و شیاف سیکلوژیست
هفته ۸ بود حدودا رفتم مسافرت و شیاف رو هم استفاده میکردم و تا هفته ۱۳ خوب بودم، تا از مسافرت برگشتم به لکه بینی افتادم(تقریبا ۱۲ ساعت تو مسیر بودم و همش خوابیده بودم)
تا هفته ۱۷ با شیاف لکه بینیم کنترل میشد بعد ی دفعه ای از لکه بینی بیشتر شد و حتی پد میذاشتم مثل پریودی کمی خون میدیدم باز رفتم دکتر بهم آمپول دادن و به فاصله چهار روز یعنی ۲ و ۶ آذر سونو انجام دادم و طول سرویکس ۳۳ بود و کم نشده بود و دکتر نظرشون به عمل سرکلاژ هست ولی چون میترسیدم نرفتم دکتر گفت همینجوری استراحت کن و شیاف و آمپول رو استفاده کن
ولی خب آمپول هفته پیش زدم خوب بودم تا اینکه دقیقا سر یه هفته باز سه شنبه ببخشید خون دیدم و زودی رفتم آمپول رو زدم تا زدم کلا قطع شد باز

به دکتر زنگ زدم باز نظرشون به عمل بود
ببخشید میخواستم نظر شمارو بدونم اگه امکانش باشه ممنون میشم
چطوره که طول سرویکس کم نشده ولی من همینطور لکه بینی دارم و حتی با شیاف هم الان کنترل نمیشه مثل اوایل و دقیقا هر هفته باید آمپول بزنم تا لکه بینی نداشته باشم
آیا سرکلاژ انجام ندم مشکلی پیش میاد یا میشه همینطور با آمپول و شیاف تا اخر ان شاالله طاقت آورد؟
تشکر از راهنماییتون🌺

جمعه, 09/14/1399 - 20:16
مهریماه

سلام من هفته 16 بارداری هستم و چهار روز گیش سرکلاژ شدم دکترم گفته نیاز به استراحت مطلق نیست و چون رحم و جفتم پایینه گفته مواظب. باش الان من وقتی می‌ایستم سنگینی زیادی در واژنم حس میکنم به نظر شما خطرناکه؟؟ و اینکه میتونم بشینم برای مدت یک ساعت به طور مداوم آیا خطری داره یا نه؟

چهارشنبه, 04/02/1400 - 16:44
آسانیسم

In reply to by مهریماه

سلام - اگر پزشک استراحت مطلق تجویز نکرده شما نگرانی نداشته باشید. ولی برای اطمینان سعی کنید حداکثر تا 3 روز کمتر حرکت کنید.

پنجشنبه, 04/03/1400 - 10:20

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
2 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.