عمل سرکلاژ

27 اسفند 1397
/

شقایق مثل خیلی از خانما خیلی دوست داشت زودتر باردار بشه و بعد از انتظار چند ساله بلاخره باردار شده بود. انگار دنیا مال اون بود. اما بعد از مدتی فهمید که به علت یه مشکلی در رحم، نمیتونه جنین رو نگه داره و باید عمل سرکلاژ انجام بده. پزشک بهش گفته بود فعالیت سنگین، نزدیکی و... نباید داشته باشی. توصیه مون بهت استراحته تا جایی که می تونی. شقایق با خودش فکر می کرد کاش مادرم شهرستان نبود و میتونست این چند وقت بیاد پیش ما. شوهرش سعید که خیلی نگرانش بود با خودش فکر میکرد برای بعد از عمل بهترین تصمیم چیه...

عمل سرکلاژ

در مواردی که گردن رحم یا همان سرویکس کوتاه می باشد، عمل سرکلاژ ضرورت پیدا می کند. گاهی اوقات به علت کوتاهی گردن رحم یا نارسایی سرویکس به علل مختلف سرویکس توانایی تحمل فشار ناشی از وزن جنین را ندارد و احتمال سقط یا زایمان زودرس افزایش پیدا می کند. به همین دلیل پزشک قبل از هفته ۱۴ تصمیم به دوختن دهانه رحم می گیرد. البته ممکن است بعد از هفته 14 هم با توجه به نظر پزشک عمل سرکلاژ انجام شود.

آیا هفته 18 برای انجام عمل سرکلاژ دیر است؟

عمل سرکلاژ یعنی دوختن دهانه رحم جهت جلوگیری از سقط یا زایمان زودرس. به دلیل مشکلاتی که در بارداری قبلی به وجود آمده یا بیماری ها و عوامل دیگر نیز عمل سرکلاژ ضرورت پیدا می کند. معمولا در حاملگی های دو قلویی به خصوص حاملگی با روش ای وی اف (IVF) چون جنین ها خیلی با ارزش هستند (اصطلاحا Golden Baby) برای جلوگیری از زایمان زودرس سرکلاژ انجام می شود.

عمل سرکلاژ چیست - بعد از عمل سرکلاژ چکار باید کرد - مراقبت دروان بارداری - پرستار مادران باردار

چه مواردی منجر به عمل سرکلاژ می شود؟

همانطور که در توضیحات بیان شد، تجویز پزشک به عمل سرکلاژ بنا به دلایلی می باشد که در زیر بطور خلاصه ذکر می کنیم:

  • نارسایی سرویکس یا کوتاهی گردن رحم
  • تجربه سقط جنین یا عدم رفع آسیب دیدگی سرویکس در بارداری های قبل
  • سابقه سقط جنین به عمد
  • همچنین کسانی که دارای رحم دوشاخ هستند.

طول دهانه رحم

طول دهانه رحم بالای ۳۰ میلی متر مناسب و برای بارداری بی خطر محسوب می شود. اما در بازه زیر 30 معمولا عمل سرکلاژ توصیه می شود. به عنوان مثال با طول سرویکس ۲۷ به احتمال خیلی زیاد پزشک از شما می خواهند عمل سرکلاژ انجام بدهید. معمولا بعد از هفته ۳۷ که بارداری کامل شده و احتمال تولد وجود دارد، پزشک بخیه ها را باز می کند تا زایمان صورت گیرد. ممکن است پزشک با توجه به وضعیت مادر زودتر از هفته 37 هم اقدام به باز کردن بخیه ها بکند.  

سرکلاژ یک اقدام درمانی و پیشگیری است و تا جای ممکن خطرات احتمالی رو کم خواهد کرد. ولی این که تا پایان بارداری هیچ مشکلی پیش نیاد، تضمین شدنی نیست. باید تحت نظر پزشک باشید و ایشان معاینات را انجام دهند و به وضعیت شما آگاه باشند. حتما توصیه های بعد از عمل سرکلاژ را جدی بگیرید.

خدمات مراقبتی از مادران استراحت مطلق و پرستار کودک - پرستار مادران باردار

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ

اگر شما عمل سرکلاژ انجام داده اید، باید حداقل تا ۳ روز بعد از عمل استراحت مطلق داشته باشید. حتی برای انجام امور منزل از دیگران کمک بگیرید. همچنین حداقل تا ۱ هفته هم نزدیکی نداشته باشید. بعد از یک هفته استراحت نسبی می شود. یعنی فعالیت شدید نداشته باشید، زیاد نایستید، زیاد راه نروید، زیاد هم در حالت نشسته و در راه نمانید. کار خانه اگر در حدی باشد که خسته نشوید و مجبور نباشید، جسم سنگین بلند کنید یا زیاد فعالیت کنید اشکالی ندارد. در حالت نشستن در ماشین هم نباید بمانید. هر یک الی دو ساعت باید پیاده شده قدم بزنید. تا جای ممکن سوار ماشین نشده و بیرون نروید تا به دهانه رحم فشار نیاید. برای برداشتن چیزی نشسته بردارید و زیاد خم نشوید. بعضی از پزشکان تحریک کردن نوک سینه و ارضاء شدن را ممنوع می کنند. از توالت فرنگی استفاده کرده و از مواد یبوست زا پرهیز کنید. در کل در هر وضعیتی که باعث سنگینی شکم روی دهانه رحم بشود، نباید باشید.

نکته: لازم به ذکر است درصورتی که پزشک تجویز به عمل سرکلاژ کرده، بهتر است یک هفته قبل و بعد از عمل سرکلاژ نزدیکی نداشته باشید و همواره با پزشک خود مشورت نمائید. و مراقبت های لازم در دوره بارداری پرخطر را رعایت کنید.

توصیه های بعد از عمل سرکلاژ - بعد از عمل سرکلاژ چکار باید کرد - مراقبت دروان بارداری - پرستار مادران باردار

پزشک بخیه سرکلاژ را هفته چندم باز می کند؟

عوارض سرکلاژ

پروسه های تهاجمی مثل سرکلاژ در بارداری خالی از عارضه نیستند. به طور مثال عوارضی مثل خطر پارگی کیسه آب. اما این خطر بسیار اندک بوده و اگر توسط پزشک متبحر انجام شود، احتمال رخ دادن بسیار بعید است. در هر حال منافع انجام سرکلاژ بسیار بیشتر است و به خود جنین هم مستقیما هیچ ضرری نمی زند. ممکن است با انجام ندادن آن، دچار زایمان زودرس و سقط شده و جنین از دست برود. خطر عمل سرکلاژ کمتر از یک درصد می باشد. خطر کمتر از یک درصدی که در پی سرکلاژ ممکن است ایجاد شود، در مقابل خطر نزدیک به صد در صدی که در صورت انجام ندادن آن وجود دارد، بسیار ناچیز است.

به مادران بارداری که عمل سرکلاژ انجام دادن توصیه میشود که از پرستار مادران باردار استفاده کنند تا هر چه سریع تر مراحل بهبود آنها صورت بگیرد. سعی کنید پرستار یا یکی از اعضای خانواده بعد از عمل سرکلاژ پیش شما باشند تا هم مراقب شما باشند و هم اگر زمانی اتفاقی افتاد، شما را کمک کنند. در صورت نیاز به پرستار مادران باردار، می توانید از طریق سایت آسانیسم اقدام کنید تا در سریع ترین زمان، برای شما پرستار اعزام بشود.

نظرات

هاجرمحبی

سلام طول سرویکس من۳۱میلیمتراست ودکتر گفته که بایدعمل سرکلاژانجام بدم وگرنه جنین سقط میشه آیالازم وضروری است که حتماعمل انجام بشه

دوشنبه, 10/16/1398 - 19:38
الهام

In reply to by هاجرمحبی

دکتر گفته ضروریه ،سریعععع برو انجام بده.منم امروز سریع رفتم.خوب شد رفتم ،طول سرویکسم به ۹ میلیمتر رسیده بود

جمعه, 10/27/1398 - 01:40
الهام

ممنون چقدر عالی و علمی توضیح دادید.👏 دکتر من علاوه بر این موارد گفته پاهاتو توی خواب باید حرکت بدی

جمعه, 10/27/1398 - 01:42

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان آسانیسم ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. معتبر ترین مرکز پرستار کودک و پرستار سالمند در منزل. دارای پرستار مرد و پرستار زن در منزل آماده ارائه خدمات می باشد.

۰۲۱-۸۹۵۱۴۱۴۱