لطفا منتظر بمانید

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

14 اردیبهشت 1398
/

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان یا هیپ بسیار شایع است. خطر این شکستگی در سنین 50 سالگی، 15.8% تخمین زده می شود. شکستگی هیپ در سالمندان باعث افزایش مرگ و میر و کاهش عملکرد می‌گردد، از همین رو این افراد نیاز بسیار جدی به نگهداری و مراقبت دارند که تنها یک پرستار سالمند در منزل می‌تواند آن را ارائه دهد.

شکستگی در اثر سقوط و افتادن در میان سالمندان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر دیده می شود و اغلب باعث اختلال در راه رفتن و بستری شدن سالمند در بیمارستان می‌گردد. البته علاوه بر پوکی استخوان در سالمند، عوامل دیگری نظیر ضعف عضلات چهار سر ران، ضعف عمومی ناشی از سن و شرایطی که باعث کاهش خون‌رسانی به مغز شده (مانند: کم خونی، بیماری‌های قلبی عروقی و ...) در زمین خوردن نقش دارند.

تظاهرات بالینی شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان

علائم با توجه به اینکه شکستگی در چه بخشی از مفصل ران اتفاق افتاده، می تواند متفاوت باشد:

  • کوتاه شدن پا
  • نزدیک شدن پا به خط وسط بدن
  • چرخش پا به سمت خارج   
  • درد در ناحیه هیپ و کشاله¬ ی ران یا سطح داخل زانو
  •   خون مردگی وسیع

درمان شکستگی استخوان مفصل ران

هدف از درمان شکستگی های هیپ ثابت کردن شکستگی، راه افتادن هر چه سریع تر بیمار و کاهش عوارض جانبی ناشی از بی تحرکی است. شکستگی های گردنِ استخوان ران (فِمور) معمولا در طی 24 ساعت اول به صورت اورژانسی تحت درمان و جااندازی قرار می گیرند؛ چراکه قطع طولانی مدت خون رسانی به سر استخوان فمور باعث از بین رفتن استخوان و نیاز به یک پروتز جایگزین می شود. بعد از بیهوشی به صورت عمومی یا بی حسی نخاعی، شکستگی هیپ جا انداخته می شود. این کار به وسیله ی میخ، میخ و پلاک، پین های متعدد یا وسایل پیچشی فشارنده ثابت و فیکس می گردد.

بخش عمده ای از بهبودی و بازیابی توان حرکتی در سالمندان دچار شکستگی هیپ، مربوط به مراقبت های علمی و تخصصی بعد از عمل جراحی است. پرستار سالمند در منزل می تواند کمک بزرگی در جهت بهبود سالمند و بازگشت عملکرد های فیزیکی حرکتی وی داشته باشد.

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان, شکستگی استخوان مفصل ران, شکستگی هیپ, درمان شکستگیه های هیپ

مراقبت های بعد از جراحی استخوان مفصل ران 

تغییر وضعیت بیمار

بعد از عمل، مفصل ران باید در وضعیت خنثی قرار بگیرد تا از وارد آمدن فشار به محل فیکساسیون جلوگیری گردد. بیمار بهتر است بر روی پای غیر مبتلا (سالم) چرخانده شود. هنگام چرخاندن بیمار، پرستار سالمند برای جلوگیری از چرخش پا به سمت داخل و حفظ پا در وضعیت طبیعی، یک بالش را بین دو پای بیمار قرار می دهد.

شکستگی استخوان مفصل ران در سالمندان, شکستگی استخوان مفصل ران, شکستگی هیپ, مراقبت های بعد از جراحی شکستگی های هیپ

ارتقای ورزش در سالمندان

سالمند دچارِ شکستگی تا مدتی بعد از عمل جراحی، محدودیت در تحمل وزن بر روی پای مبتلا (غیرسالم) دارد. برای کاهش عوارض بی حرکتی، بیمار باید به صورت مداوم همه ی مفاصل خود را به غیر از مفصل هیپ و زانو، حرکت دهد. پرستار سالمند بیمار را تشویق می کند که با استفاده از دستگیره های بالای تخت خود را بالا بکشد و از این طریق عضلات بازو و شانه را تقویت کند. این کار راه رفتن با وسایل کمک حرکتی را نیز آسان می‌نماید.

ارتقای ورزش در سالمندان, شکستگی هیپ, شکستگی استخوان ران در سالمندان

خطر عفونت 

محل برش جراحی مکانی برای ورود میکروارگانیسمها است. طبق دستور پزشک، پانسمان باید به صورت مرتب تعویض گردد. رعایت کردن نکات استریل در جلوگیری از عفونت، نقش به سزایی دارد و باعث شده که زخم زودتر جوش بخورد و بهبود یابد. علائمی چون قرمزی، ترشح و التهاب نشان دهنده ی عفونت در محل زخم است که نیازمند مراجعه به پزشک می باشد.

کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی استخوان ران در سالمندان

سالمندان مبتلا به پوکی استخوان که سابقه ی شکستگی در اثر سقوط را دارند، به علت استرس ناشی از یک حادثه ی دیگر بی حرکتی را در پیش می گیرند. بی حرکتی در این گونه بیماران باعث بروز عوارض ثانویه چون زخم بستر، عفونت ریوی، تشکیل لخته (DVT) و کاهش توانایی تطابق با سایر مشکلات بهداشتی می شود.

کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی استخوان ران در سالمندان, کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی هیپ

بیماران مبتلا به شکستگی هیپ تمایل دارند که در یک وضعیت باقی بمانند که این خود باعث ایجاد زخم بستر می گردد. پرستار سالمند برای جلوگیری از این زخم ها هر دو ساعت وضعیت سالمند را تغییر می‌دهد و با استفاده از تشکهای مواج سعی می‌کند تا امکان این عارضه را کاهش دهد.

پرستار برای جلوگیری از آمبولی (DVT)، بیمار را به استفاده از مایعات و انجام ورزش های مچ پا و پا تشویق می نماید. پوشیدن جوراب های ضد آمبولی نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از این مشکل دارند.

پرستار با آموزش ورزش های تنفسی و سرفه ی موثر، به بیمار در جهت پیشگیری از عفونت و دیگر مشکلات تنفسی کمک می¬کند. 
ما برآنیم که با کمک پرستار سالمند در منزل، بزرگان و عزیزانمان را به زندگی عادی و عاری از نیاز به دیگران برگردانیم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان آسانیسم ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. معتبر ترین مرکز پرستار کودک و پرستار سالمند در منزل. دارای پرستار مرد و پرستار زن در منزل آماده ارائه خدمات می باشد.

۰۲۱-۸۹۵۱۴۱۴۱