علائم دیابت و افراد مبتلا

21 فروردین 1398
/
آسانیسم

دیابت ، بیماری رایج و فراگیر که بسیار نام آن را شنیده یا از نزدیک لمس کرده اید. بیماری دیابت یا قند خون، در اثر افزایش قند موجود در خون و ناکافی بودن میزان انسولین در بدن بوجود می آید.  بیماران با اولین علائم دیابت چون تکرر ادرار، احساس زیاد گرسنگی و تشنگی در طول شبانه روز مواجه می شوند. به طور معمول افراد دارای اضافه وزن و کم تحرک در خطر دیابت هستند.

هورمون انسولین از لوزالمعده ترشح شده و برخی از فرایندها را کنترل می کند. انسولین به کنترل مواد مفید خون و بطور خاص به کنترل قند خون می پردازد. اندام ها و سلول های بدن به قند خون نیاز داشته و از طریق آن انرژی مورد نیاز را تامین میکنند. با افزایش میزان قند خون، انسولین ترشح شده و به اندام ها و سلول ها اطلاع رسانی کرده تا قند مورد نیاز خود را از خون دریافت کنند. در نتیجه این فرایند موجب کاهش قند خون خواهد شد.

بیماری دیابت با ازدیاد قند خون و مقاومت سلول ها به انسولین شکل میگیرد، در صورت عدم کنترل آن صدماتی را در پی دارد و گاهی بدون درمان به مرگ می انجامد. دیابت انواعی دارد که شامل دیابت نوع1، دیابت نوع2 و دیابت بارداری است. در ادامه به معرفی انواع و علائم دیابت و افراد مبتلا یعنی دیابت کودکان، دیابت زنان باردار و دیابت سالمندان می پردازیم. لازم به ذکر است نباید از علائم پیش دیابت غافل ماند. چراکه قبل از ابتلا به دیابت میتوان آن را در کودکان و بزرگسالان توسط پزشک و آزمایشات تشخیص داده و پیشگیری نمود.

افراد مبتلا به پیش دیابت قند خون بالاتر از حد طبیعی دارند، اما پزشکان هنوز آنها را دیابتی نمی‌دانند. براساس گزارش  CDC (مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها)، افراد مبتلا به پیش دیابت معمولاً در صورت عدم درمان، در طی 5 سال به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند. شروع دیابت نوع 2 می‌تواند تدریجی باشد و علائم آن در مراحل اولیه خفیف باشد. در نتیجه، بسیاری از مردم ممکن است متوجه نشوند که این دیابت دارند.

علائم دیابت و افراد مبتلا, دیابت, دیابت نوع2, دیابت نوع1

دیابت نوع 1

شکل خود ایمنی دیابت اغلب در کودکی شروع می‌شود. یکی از علائم اصلی افزایش ادرار است . کودکانی که مبتلا به دیابت نوع یک اند، ممکن است بعد از مرحله گرفتن کودک ازپوشک کردن، شروع به خیس کردن تخت خود کنند. با ترشح کم انسولین یا عدم ترشح انسولین، میزان قند خون افزایش یافته می یابد. در دیابت نوع 1 ، عوامل ژنتیکی، محیطی، سابقه خانوادگی و دیگر عواملی که هنوز شناخته نشده موثرند. این نوع از دیابت در کودکان و نوجوانان دیده میشود، البته ابتلا بزرگسالان نیز به آن ممکن است.

تشنگی شدید، خستگی و گرسنگی نیز از علائم بیماری است. مهم است که کودکان مبتلا به دیابت نوع 1 فوراً تحت درمان قرار گیرند. این بیماری می‌تواند باعث  افزایش قند خون و کم آبی بدن شود که می‌تواند در مواردی باعث اورژانس پزشکی شود در این زمان پرستار کودک می‌تواند با مراقبت‌های مؤثر از کودک در کاهش علائم دیابت نوع دو کمک کند.

دیابت نوع2

ابت نوع 1 قبلاً "دیابت بزرگسالان " خوانده می شد زیرا نوع 2 در کودکان بسیار نادر بود. اکنون که تعداد بیشتری از کودکان اضافه وزن یا چاق دارند، دیابت نوع 2 در این گروه سنی شایع تر است. دیابت بزرگسالان یا دیابت نوع 2، شایع ترین دیابت در بیماران می باشد. در این نوع از دیابت، بدن به مقدار کافی انسولین تولید نمیکند، در نتیجه قند خون افزایش می یابد. فرد بزرگسال ممکن است سالها متوجه دیابت خود نشود. بطور معمول از حدود سن 40 سالگی افراد دچار دیابت نوع 2 می شوند.

دیابت در سالمندان

افزایش سن و رشد سالمندان جامعه، بیماری های دوران خود را خواهد داشت. یکی از این بیماری ها، دیابت است که با افزایش سن شیوع پیدا میکند. دیابت در سالمندان نیازمند مراقبت های ویژه در کنار سایر بیماریهای فرد می باشد. 

دیابت در سالمندان, دیابت, انواع دیابت, پرستار سالمند دیابتی

آموزش و کنترل دیابت در فرد سالمند متفاوت است. سالمند می بایست ادامه زندگی با دیابت و تزریق انسولین را یاد بگیرد. در مواردی پرستار سالمند دیابتی به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند استقلال خود را در درمان و مراقبت های دیابتی خود حفظ نماید و البته در موارد دیگر که سالمند با عدم توانایی روبرو هست، پرستار سالمند در منزل نقش بسزایی در مراقبت از فرد دیابتی دارد.

دیابت بارداری یا دیابت حاملگی

خانم هایی که در بارداری دچار ازدیاد قند در خون می شوند به دیابت بارداری مبتلا شده اند. اگر دیابت بعد از بارداری هم ادامه داشته باشد، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در شما افزایش می‌یابد. وزن نوزاد به دنیا آمده اگر بیش از 4 کیلوگرم بوده، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در مادر افزایش می دهد. 

علت دیابت حاملگی

در اکثر خانم ها به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری، میزان قند خون افزایش می یابد اما میزان آن به حدی نیست که دیابت در نظر گرفت. البته در صورت عدم کنترل دیابت، دوران بارداری خطر ناک می باشد. با کنترل دیابت بارداری و داشتن رژیم و تغذیه سالم در کنار ورزش، سلامت نوزاد و مادر در زایمان را حفظ کنید.

دیابت در کودکان

دیابت در کودکان,دیابت, پرستار کودک دیابتی

کودکان می‌توانند دیابت نوع 1 و نوع 2 را دریافت کنند. کنترل قند خون به ویژه در جوانان بسیار حائز اهمیت است. زیرا این بیماری می‌تواند به اندامهای مهمی مانند قلب و کلیه آسیب برساند. دیابت در کودکان گاهی ناشی از دیابت نوع 1 هست که در اثر عوامل ژنتیکی و خانوادگی و ... می باشد. دیابت در دوران کودکی منجر به تزریق انسولین تا پایان عمر کودک است. امروزه با کم تحرکی کودکان و تغذیه نادرست در کنار اضافه وزن و ... دیابت نوع 2 در کودکان گسترش پیدا کرده است. پرستار کودک دیابتی در منزل همواره علائم دیابت، تغذیه و رژیم سالم، همچنین بازی و فعالیت های پر تحرک را برای وی در نظر بگیرد.

علائم اولیه دیابت

 • گرسنگی و خستگی از علائم دیابت

وقتی غذایی را  می‌خورید بدن شما  آن را به گلوکز تبدیل می‌کند که سلول‌ها از آن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. اما سلول‌های شما برای مصرف گلوکز به انسولین احتیاج دارند. در مبتلایان به دیابت، گلوکز به مقدار کافی از جریان خون به سلول‌های بدن منتقل نمی‌شود. اگر بدن به اندازه کافی انسولین تولید نکرده باشد یا سلول‌ها  در برابر انسولینی که بدن شما ایجاد می‌کند مقاومت کنند، گلوکز نمی‌تواند وارد آنها شود و هیچ انرژی‌ای به دست نخواهید آورد. این  موضوع می‌تواند شما را گرسنه و خسته تر از حد معمول کند. 

 • خشکی دهان و خارش پوست

از آنجا که بدن شما از برای ساختن و بازسازی پوست از آب استفاده می‌کند، رطوبت کمتری برای سایر موارد دارد. ممکن است دچار کمبود آب بدن شوید و دهان ممکن است خشک شود و همین خشکی پوست می‌تواند باعث  احساس خارش در شما شود.

 • تاری دید

تغییر سطح مایع در بدن می‌تواند باعث شود که لنزها در چشم شما متورم شوند. در این صورت شکل آنها تغییر می‌کند و نمی‌توانند متمرکز شوند. در نتیجه عملکرد مناسبی نخواهند داشت و باعث تاری دید می‌شوند.

 • علائم دیابت شایع، تکرر ادرار

وقتی قند خون زیاد باشد، کلیه ها سعی می کنند قند اضافی را با فیلتر کردن آن از خون پاک کنند. همراه با قند آب هم دفع می‌شود. در این صورت حجم ادرار فرد افزایش می‌یابد و این موضوع نیاز فرد به دفع ادرار را بخصوص در شب بیشترمی‌کند. این مورد یکی از علائم دیابت در افراد است که در اوایل بیماری بروز مشاهده می شود.

علائم اولیه دیابت, علائم دیابت و افراد مبتلا, علائم دیابت, دیابت,خستگی ناشی از دیابت, تشنگی ناشی از دیابت, تکرر ادرار ناشی از دیابت

 • افزایش تشنگی

تکرر ادرار که برای از بین بردن قند اضافی از خون لازم است می‌تواند منجر به از دست رفتن آب اضافی بدن شود. با گذشت زمان، این مسئله می‌تواند باعث کمبود آب بدن شود و باعث شود فرد احساس تشنگی بیشتری نسبت به معمول داشته باشد.

 • ترمیم آهسته بریدگی‌ها و زخم‌ها

مقادیر زیاد قند در خون می‌تواند به اعصاب بدن و رگ‌های خونی آسیب برساند، که این موضوع می‌تواند  گردش خون را در بدن مختل کند. در نتیجه، حتی بریدگی‌ها و زخم‌های کوچک ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا بهبود یابد. بهبود آهسته زخم نیز خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

 • سوزن سوزن شدن، بی حسی یا درد در دست ها یا پاها

سطح بالای قند در خون می‌تواند بر گردش خون تأثیر بگذارد و به اعصاب بدن آسیب برساند. در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، این موضوع ممکن است منجر به درد یا احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی در دست و پا شود. این بیماری به عنوان نوروپاتی شناخته می‌شود و در صورت عدم دریافت درمان دیابت خود می‌تواند با گذشت زمان بدتر شده و منجر به ایجاد عوارض جدی تر شود.

 • خارش و عفونت‌های ناشی از مخمر (قارچ‌ها)

قند بیش از حد در خون و ادرار مواد غذایی برای رشد مخمر‌ها در بدن فراهم می‌کند، که می‌تواند منجر به عفونت شود. عفونت‌های ایجاد شده توسط مخمر در مناطق گرم و مرطوب پوست مانند دهان، ناحیه تناسلی و زیر بغل بروز می‌کند. نواحی آسیب دیده در اثر مخمر معمولاً خارش دارند، اما ممکن است فرد دچار سوزش، قرمزی و درد نیز شود.

علائم دیابت نوع 1

افرادی که دیابت نوع یک دارند نیز ممکن است دچار حالت تهوع، استفراغ یا درد معده شوند. علائم دیابت نوع 1 فقط در چند هفته یا چند ماه ممکن است بروز کند و می‌تواند شدید باشد. دیابت نوع 1 معمولاً از زمانی که کودک، نوجوان یا جوان هستید، شروع می‌شود اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. 

علائم دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع 2 اغلب در طی چندین سال بروز می‌کند و می‌تواند برای مدت طولانی ادامه یابد بدون اینکه تشخیص داده شود (گاهی اوقات علائم قابل توجهی مشاهده نمی‌شود. اما آیا ابتلا به دیابت نوع 2 خطرناک است؟
 

علائم دیابت در مردان و زنان

علاوه بر علائم عمومی دیابت، مردان مبتلا به دیابت ممکن است دچار اختلال جنسی، اختلال نعوظ (ED) و قدرت عضلانی ضعیف شوند. زنان مبتلا به دیابت همچنین می‌توانند علائمی مانند عفونت ادراری، عفونت مخمر و خشکی و خارش پوست داشته باشند. 

از علائم دیگر در دیابت می‌توان کاهش وزن نامشخص، وجود کتون در ادرار (کتون‌ها محصولات جانبی از تجزیه عضلات و چربی‌ها هستند و زمانی که انسولین به اندازه کافی موجود نیست، بروز می‌کنند) و خستگی اشاره کرد. از آنجا که شناخت به موقع علائم دیابتی ار اهمیت بالایی دارد، پرستار سالمند نقش مؤثری در شناسایی آنها ایفا می‌کند و به این صورت از عوارض جدی آن جلوگیری می ‌شود.

اهمیت شناخت اولیه علائم دیابت

شناخت علائم اولیه دیابت نوع 2 باعث تشخیص و معالجه به موقع در فرد می‌شود. دریافت درمان مناسب، ایجاد تغییر در شیوه زندگی و کنترل سطح قند خون می‌تواند سلامت و کیفیت زندگی فرد را تا حد زیادی بهبود بخشد و خطر عوارض را کاهش دهد. بدون درمان دیابت، سطح بالای قند خون به طور مداوم می‌تواند منجر به عوارض شدید و گاه تهدیدآمیزی برای زندگی شود  از جمله:

 • بیماری قلبی
 • سکته
 • آسیب عصبی یا نوروپاتی
 • مشکلات پا
 • بیماری کلیه، که در نتیجه فرد نیاز به دیالیز دارد
 • بیماری چشم یا از بین رفتن
 • مشکلات جنسی در زنان و مردان

همچنین دیابت بدون درمان، می‌تواند منجر به سندرم  هایپراسمولارهایپرگلیسمیک قند خون (HHNS) شده که باعث افزایش شدید و مداوم سطح قند خون می‌شود. یک بیماری یا عفونت معمولاً باعث ایجاد  HHNS  است که می‌تواند منجر به بستری شدن فرد شود. این عارضه ناگهانی تمایل دارد تا افراد مسن را تحت تأثیر قرار دهد. کنترل سطح قند خون برای جلوگیری از برخی از این عوارض بسیار مهم است. هرچه سطح قند خون کنترل نشده بماند، خطر سایر مشکلات بهداشتی بیشتر می‌شود. در این شرایط پرستار سالمند با کنترل به موقع قند خون از ایجاد این عوارض جلوگیری می کند.

عواملی که ریسک ابتلا به دیابت را افزایش می‌دهد:

 • اضافه وزن
 • سن بالای 25 سال
 • ابتلا به دیابت حاملگی در طی بارداری گذشته 
 • نوزادی به وزن بیش از 4 کیلو به دنیا آورده‌اند
 • سابقه خانوادگی دیابت نوع 2 را دارید
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

 دیابت کنترل نشده بارداری می‌تواند منجر به مشکلاتی شود که هم مادر و هم کودک را تحت تأثیر قرار دهد. مادر می‌تواند عوارضی مانند فشار خون بالا (پره اکلامپسی) یا دیابت نوع 2 ایجاد کند. او همچنین ممکن است نیاز به زایمان سزارین داشته باشد. عوارض موثر بر کودک می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تولد زودرس
 • وزن بالاتر از حد طبیعی هنگام تولد
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 بعد از زندگی
 • قند خون پایین
 • زردی
 • زایمان

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
4 + 16 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.