علائم دیابت و افراد مبتلا

21 فروردین 1398
/

دیابت ، بیماری رایج و فراگیر که بسیار نام آن را شنیده یا از نزدیک لمس کرده اید. بیماری دیابت یا قند خون، در اثر افزایش قند موجود در خون و ناکافی بودن میزان انسولین در بدن بوجود می آید.  بیماران با اولین علائم دیابت چون تکرر ادرار، احساس زیاد گرسنگی و تشنگی در طول شبانه روز مواجه می شوند. به طور معمول افراد دارای اضافه وزن و کم تحرک در خطر دیابت هستند.

هورمون انسولین از لوزالمعده ترشح شده و برخی از فرایندها را کنترل می کند. انسولین به کنترل مواد مفید خون و بطور خاص به کنترل قند خون می پردازد. اندام ها و سلول های بدن به قند خون نیاز داشته و از طریق آن انرژی مورد نیاز را تامین میکنند. با افزایش میزان قند خون، انسولین ترشح شده و به اندام ها و سلول ها اطلاع رسانی کرده تا قند مورد نیاز خود را از خون دریافت کنند. در نتیجه این فرایند موجب کاهش قند خون خواهد شد.

علائم دیابت و افراد مبتلا, دیابت

بیماری دیابت با ازدیاد قند خون و مقاومت سلول ها به انسولین شکل میگیرد، در صورت عدم کنترل آن صدماتی را در پی دارد و گاهی بدون درمان به مرگ می انجامد. دیابت انواعی دارد که شامل دیابت نوع1، دیابت نوع2 و دیابت بارداری است. در ادامه به معرفی انواع و علائم دیابت و افراد مبتلا یعنی دیابت کودکان، دیابت زنان باردار و دیابت سالمندان می پردازیم. لازم به ذکر است نباید از علائم پیش دیابت غافل ماند. چراکه قبل از ابتلا به دیابت میتوان آن را در کودکان و بزرگسالان توسط پزشک و آزمایشات تشخیص داده و پیشگیری نمود.

دیابت نوع 1

با ترشح کم انسولین یا عدم ترشح انسولین، میزان قند خون افزایش یافته می یابد. در دیابت نوع 1 ، عوامل ژنتیکی، محیطی، سابقه خانوادگی و دیگر عواملی که هنوز شناخته نشده موثرند. این نوع از دیابت در کودکان و نوجوانان دیده میشود، البته ابتلا بزرگسالان نیز به آن ممکن است.

دیابت نوع2

دیابت بزرگسالان یا دیابت نوع 2، شایع ترین دیابت در بیماران می باشد. در این نوع از دیابت، بدن به مقدار کافی انسولین تولید نمیکند، در نتیجه قند خون افزایش می یابد. فرد بزرگسال ممکن است سالها متوجه دیابت خود نشود. بطور معمول از حدود سن 40 سالگی افراد دچار دیابت نوع 2 می شوند.

علائم دیابت و افراد مبتلا, دیابت, دیابت نوع2, دیابت نوع1

علائم دیابت

 • تکرر ادرار
 • افزایش تشنگی
 • گرسنگی بسیار
 • کاهش وزن نامشخص
 • وجود کتون در ادرار (کتون‌ها محصولات جانبی از تجزیه عضلات و چربی‌ها هستند و زمانی که انسولین به اندازه کافی موجود نیست، بروز می‌کنند)
 • خستگی
 • تاری دید
 • زخم‌های دیر التیام یا طولانی مدت
 • عفونت‌های مکرر، مانند عفونت‌های لثه یا پوست و عفونت واژن

دیابت بارداری یا دیابت حاملگی

خانم هایی که در بارداری دچار ازدیاد قند در خون می شوند به دیابت بارداری مبتلا شده اند. اگر دیابت بعد از بارداری هم ادامه داشته باشد، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ در شما افزایش می‌یابد. وزن نوزاد به دنیا آمده اگر بیش از 4 کیلوگرم بوده، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را در مادر افزایش می دهد. 

علت دیابت حاملگی

در اکثر خانم ها به علت تغییرات هورمونی در دوران بارداری، میزان قند خون افزایش می یابد اما میزان آن به حدی نیست که دیابت در نظر گرفت. البته در صورت عدم کنترل دیابت، دوران بارداری خطر ناک می باشد. با کنترل دیابت بارداری و داشتن رژیم و تغذیه سالم در کنار ورزش، سلامت نوزاد و مادر در زایمان را حفظ کنید.

دیابت در کودکان

دیابت در کودکان,دیابت, پرستار کودک دیابتی

دیابت در کودکان گاهی ناشی از دیابت نوع 1 هست که در اثر عوامل ژنتیکی و خانوادگی و ... می باشد. دیابت در دوران کودکی منجر به تزریق انسولین تا پایان عمر کودک است. امروزه با کم تحرکی کودکان و تغذیه نادرست در کنار اضافه وزن و ... دیابت نوع 2 در کودکان گسترش پیدا کرده است. پرستار کودک دیابتی در منزل همواره تغذیه و رژیم سالم، همچنین بازی و فعالیت های پر تحرک را برای وی در نظر بگیرد.

دیابت در سالمندان

افزایش سن و رشد سالمندان جامعه، بیماری های دوران خود را خواهد داشت. یکی از این بیماری ها، دیابت است که با افزایش سن شیوع پیدا میکند. دیابت در سالمندان نیازمند مراقبت های ویژه در کنار سایر بیماریهای فرد می باشد. 

دیابت در سالمندان, دیابت, انواع دیابت, پرستار سالمند دیابتی

آموزش و کنترل دیابت در فرد سالمند متفاوت است. سالمند می بایست ادامه زندگی با دیابت و تزریق انسولین را یاد بگیرد. در مواردی پرستار سالمند دیابتی به فرد کمک خواهد کرد تا بتواند استقلال خود را در درمان و مراقبت های دیابتی خود حفظ نماید و البته در موارد دیگر که سالمند با عدم توانایی روبرو هست، پرستار سالمند در منزل نقش بسزایی در مراقبت از فرد دیابتی دارد.
 

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان آسانیسم ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. معتبر ترین مرکز پرستار کودک و پرستار سالمند در منزل. دارای پرستار مرد و پرستار زن در منزل آماده ارائه خدمات می باشد.

۰۲۱-۸۹۵۱۴۱۴۱