سندرم روده تحریک پذیر در کودکان

16 مهر 1398
/
آسانیسم

والدین در تلاش برای جذب کودک به خوردن غذا مناسب و سالم هستند، اما در حال حاضر اکثر کودکان تمایل به غذاهای فست فود و ... دارند. غذای نامناسب برای کودکان آنها را دچار مشکلات و بیماریهای گوارشی کودکان می کند. یکی از انواع بیماریهای گوارشی، سندرم روده تحریک پذیر و اسهال مکرر است.

سندرم روده تحریک ‌پذیر یا (IBS) در اثر اختلال در عملکرد روده ی بزرگ یا کولون ایجاد می شود. در واقع بروز هم زمان مجموعه ای از علائم در کودک شماست که IBS نامند. بنابرین سندرم روده تحریک ‌پذیر بیماری نیست. اما از شایعترین علائم این سندرم، درد در ناحیه ی شکمی است که بروز آنرا نمی‌توان علت معینی دانست. 

درد شکمی بطور معمول با اسهال یا یبوست یا هر دو همراه است. تقریبا تا 20% از کودکان با علائم سندرم روده تحریک پذیر مواجه شده که درصد شیوع در دختران و پسران یکسان می باشد. اسهال مکرر و سندرم روده ی تحریک پذیر در کودکان بسیار ناراحت کننده بوده علاوه براین برای کودکان و نوجوانان خجالت‌ آور و دارای اضطراب و فشار روانی چند برابر مرتبط با رشد است. اگر شما در پایتخت ساکن هستید و فرزندتان به بیماری IBS دچار شده است و نیاز به مراقبت های تخصصی در این زمینه دارد؛ می توانید از پرستار کودک در تهران، کمک بگیرید.

سندرم روده تحریک پذیر در کودکان, اسهال مکرر در کودکان, سندرم روده تحریک پذیر در کودکان و اسهال مکرر, سندرم روده تحریک پذیر, درمان سندرم روده تحریک پذیر

علل ایجاد سندرم روده تحریک پذیر

سندرم روده تحریک‌ پذیر در کودکان دلایل نامشخصی دارد. به گفته ی پژوهشگران از علل سندرم روده تحریک پذیر ناراحتی‌های جسمی و روانی است. از دیگر علل ایجاد IBS یا سندرم روده ی تحریک پذیر در کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مشکلات مربوط به تبادل پیام بین مغز و روده‌ها 

شیوه عملکرد روده‌ها توسط سیگنال‌های بین مغز و عصب‌های روده کوچک و روده بزرگ کنترل می گردد. در صورت هر گونه اختلالی در تبادل این سیگنال‌ها علائم سندرم IBS بروز کرده علائمی چون تغییر در شیوه دفع مدفوع، تحمل درد یا ناراحتی را در پیامد آن.

مشکلات حرکتی دستگاه گوارش 

روده بزرگ یک حرکت عادی داشته که در صورت اختلال IBS پیش آمده که یبوست در نتیجه حرکت آهسته روده و اسهال در نتیجه حرکت سریع روده است. شکم درد کودک ناشی از گرفتگی یا اسپاسم و انقباض‌های ناگهانی و قوی عضلات به دفعات می باشد. برخی کودکان مبتلا به IBS دچار بیش‌ فعالی بوده که باعث افزایش انقباض‌ های روده را در واکنش به استرس یا خوردن غذا می شود.

حساسیت شدید

کودکان با سندرم روده تحریک پذیر حساستر به دل درد هستند. حجم عضلانی راست روده (رکتوم) و واکنش حرکتی آن پس از صرف غذا در این کودکان متفاوت تر از دیگر اطفال است.

ناراحتی های روانی

مشکلاتی از قبیل استرس، اضطراب و افسردگی تاثیر گذار در بروز ناراحتی های روحی و روانی داشته و این عوامل نیز موثر بر سندرم روده تحریک ‌پذیر در کودکان می باشد.

افزایش رشد باکتری‌های روده کوچک 

باکتری های اندکی ساکن در روده کوچک به طور طبیعی هستند. تغییرات یا افزایش تعداد باکتری‌ها در روده کوچک منجر به بیماری SIBO  می‌شود. نتایج این باکتری‌ها اسهال و لاغر شدن کودک در اثر تولید گاز اضافی است.

ژنتیک 

وراثت یا ژنتیک عاملی موثر در بروز برخی بیماریهاست. اما تاثیر ژنتیک در IBS یا سندرم روده ی تحریک پذیر چطور؟ پژوهشگران معتقدند در ابتلا به بیماریهای گوارشی ژنتیک موثر است. بنابراین ابتلا به سندرم روده تحریک پذیر در افراد با سابقه خانوادگی شیوع بالاتری دارد.

IBS, سندرم روده تحریک پذیر در کودکان, اسهال مکرر در کودکان, سندرم روده تحریک پذیر در کودکان و اسهال مکرر, سندرم روده تحریک پذیر, درمان سندرم روده تحریک پذیر

علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) در کودکان

مسلما نشانه ها و علائم سندرم روده تحریک پذیر در میان کودکان متفاوت است. گاهی این علائم با علائم دیگر بیماری ها اشتباه گرفته می شود. رایج ترین علائم IBS شامل:

 • تغییر در تناوب دفعات اجابت مزاج
 • تغییر در غلظت مدفوع
 • تسکین درد پس از دفع

دیگر علائم معمول سندرم روده تحریک پذیر در کودکان

 • اسهال
 • بی‌اشتهایی
 • کاهش وزن
 • نفخ شکم
 • یبوست
 • وجود مخاط در مدفوع
 • احساس تخلیه نشدن روده پس از دفع
 • حالت تهوع
 • سرگیجه

درمان سندرم روده‌ تحریک ‌پذیر در کودکان

اگرچه برای این بیماری درمانی وجود ندارد، اما با انجام یک سری نکات می توان تا حدودی علائم بیماری را کنترل کرد. اگر در خصوص هزینه ی پرستار کودک در منزل، سوال و پرسش هایی دارید؛ می توانید به سایت آسانیسم مراجعه کرده و از تمامی قیمت ها مطلع شوید. چراکه حضور پرستار در منزل می تواند در ادامه تکمیل روند بهبود و درمان همراه و کمک کننده باشد.

تغییر در رژیم غذایی و تغذیه

حجم بزرگ وعده‌های غذایی سبب دل درد و اسهال می شود، بنابراین پیشنهاد شده وعده های کم حجم‌تر میل کرده تا به رفع علائم IBS کمک کند. تغذبه سالم و استفاده از مواد غذایی پر کربوهیدرات چون ماکارونی، برنج، نان و غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات بسیار مفید است. برخی از غذاهای پر چرب و نوشیدنی ها مانند محصولات شیری، نوشیدنی های کافئینی و حاوی شیرین کننده‌های مصنوعی، غذاهای نفاخ مانند لوبیا و کلم علائم کودک را بدتر می‌کنند.

فیبر غذای کاهش دهنده یبوست کودکان مبتلا به سندرم روده ی تحریک پذیر است، اما کاهنده درد شاید نباشد. فیبر در واقع به نرم شدن مدفوع و دفع راحت آن از روده کمک می‌کند. همچنین امکان دارد گاز و نشانه‌هایی در برخی از کودکان مبتلا به IBS ایجاد شده که با افزایش مصرف فیبر ۲ تا ۳ گرم در روز منجر به کاهش خطر ابتلا به افزایش گاز و التهاب می شود.

سندرم روده تحریک پذیر در کودکان, اسهال مکرر در کودکان, سندرم روده تحریک پذیر در کودکان و اسهال مکرر, سندرم روده تحریک پذیر, درمان سندرم روده تحریک پذیر

درمان IBS با داروها

تنها با معاینه و تجویز پزشک بر اساس علائم کودک مبتلا به IBS ، دارو مناسب را تهیه نمائید. برای کاهش یبوست زمانیکه فیبر غذایی ناکارآمد بوده از مکمل فیبر استفاده می گردد. 

داروی ضد اسهال لوپرامید در کاهش اسهال در کودکان مبتلا به IBS مؤثر است، هرچند درد، ضعف و یا علائم دیگر را کاهش نمی‌دهد. لازم به ذکر است داروهای درمانی اسهال در بزرگسالان می‌تواند برای نوزادان و کودکان خطرناک باشد.

پروبیوتیک ها 

پروبیوتیک یا تقویت کننده های روده ها، میکرو ارگانسیم های زنده و معمولاً باکتری‌هایی بوده که شبیه به میکرو ارگانسیم های موجود در دستگاه گوارش هستند. ترکیب های معینی از پروبیوتیک ها علائم سندرم روده حساس و تحریک پذیر را بهبود می‌دهد، البته به  شرطی که در مقادیر کافی مصرف شود. 
"پروبیوتیک در مکمل‌های غذایی مانند کپسول، قرص و پودر و در بعضی غذاها از قبیل ماست وجود دارد. پزشک اطفال نوع مناسب پروبیوتیک و دستور مصرف آن را برای تسکین علائم روده تحریک‌ پذیر در کودکان می‌دهد."

درمان مشکلات روحی و روانی

درمان روده تحریک پذیر ناشی از مشکلات روحی و روانی با درمان‌هایی چون گفت ‌و گو درمانی با یک درمانگر و هیپنوتراپی به کنترل استرس و آرام‌ سازی عضلات روده‌ی کودک، کمک  می نماید. هدف اصلی از درمان این سندرم در کودک بازگرداندن عملکرد عادی روزانه است.

دسته بندی

نظرات

امینی

سلام
درمان روده تحریک پذیر نوع اسهال
توجه کنید ——————————توجه کنید
درمان اسهال و دل پیچه مداوم
روش درمان : صبح ناشتا مقداری گیاه بومادران را به همراه یک لیوان کامل آب درون قوری میریزیم و دم میکنیم .بعد از دم کشیدن آب به دست آمده رو همانند چای درون لیوان میریزیم و میگذاریم تا داغی آن از بین برود و وقتی ولرم یا خنک شد سریعا میخوریم.
توجه : به علت تلخ بودن دارو بعد از خنک شدن سریع با یک نفس یا دو نفس دارو را سر بکشید و بخورید . چون سخت هستش که بخواید جرعه جرعه بخورید .
توجه : مصرف شیر کاملا ممنوع می باشد . به جای آن میتوانید ماست مصرف کنید . شیر نخورید به هیچ وجه .
توجه: جگر و شلغم و تا حدودی موز مصرف نکنید .این خوراکی ها طبق تجربه شخصی به دست آمده . شاید یکی دو مورد دیگر هم خودتان متوجه بشید که اسهال کننده هستند و نباید مصرف کنید .
توجه : تا چند روز صبح ناشتا همین دم کرده بومادران رو بخورید . وقتی که اوضاع بهتر شد مصرف نکنید . اگر بعد از چند روز نشانه ها کمی برگشت یک بار دم کنید بخورید . و تا چند روز اوضاع خوبه و مثلا بعد از دو هفته یکبار دیگه دم کنید .
ناشتا بودن مهم هستش . ولی اگر ناشتا نبودید و دل پیچه گرفتید یا اسهال گرفتید میتونید دم کنید و مصرف کنید .

شنبه, 09/30/1398 - 17:56

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
6 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.