سرطان ریه کشنده ترین سرطان

09 شهریور 1398
/
آسانیسم

دومین علت مرگ و میر در جهان سرطان ها هستند اما در ایران بیماری های قلبی عروقی، حوادث جایگاه ابتدایی و سرطان ها سومین علل را تشکیل می دهند. سرطان ریه شایع ترین نسبت به سرطان های کولون، پروستات، تخمدان و سینه است. خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری بیشترمی باشد اما تومور سرطانی ریه در افراد غیر سیگاری هم رخ دهد. ابتلا به این بیماری خطرناک با طولانی بودن مدت سیگار کشیدن، به 85% افزایش می یابد.

یکی از بیماریهای ریوی در سالمندان، سرطان ریه است که به علت مشکلات تنفسی و اجبار در استفاده از اکسیژن بیشتر در تخت و در حال استراحت هستند. این بیماران برای رفع امور اولیه زندگی نیاز به کمک دارند، پرستار سالمند در منزل به این بیماران در امور گوناگون نظیر تغذیه، انجام فعالیت فیزیکی و نیازهای درمانی و مراقبتی کمک می کند. 

سرطان ریه کشنده ترین سرطان, درمان سرطان ریه, علائم سرطان ریه, سرطان ریه, پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه, مراقبت های لازم برای سالمندان مبتلا به سرطان ریه

سرطان ریه چیست

سرطان ریه کشنده ترین سرطان در جهان است که بسیاری از مردان و زنان جان خود را از دست داده اند. بافت ریه هنگامیکه بدرون کنترل و بصورت غیر طبیعی رشد می کند، توموری را تشکیل می دهد. سرطان ریه می تواند اولیه و ثانویه باشد. ایجاد تومور در بافت ریه از نوع اولیه و اگر از دیگر مناطق بدن چون مغز یا کلیه ها در ریه منتشر شده از نوع ثانویه می باشد (متاستاز). 

افزایش ریسک ابتلا به سرطان ریه از طریق: تماس مکرر با محرک های استنشاقی، کشیدن سیگار، مواجهه شغلی، آلودگی هوا حاوی بنزوپیرین ها و هیدروکربن ها ممکن است. علائم سرطان ریه زمانی مشخص شده که سرطان در مرحله پیشرفته بوده و تنها شاید 10% موارد ابتلا به آن بطور تصادفی می باشد.

دو دسته اصلی سرطان ریه، سرطان سلول های کوچک و سرطان غیر سلول های کوچک است. بجز عامل 90 درصدی سیگار کشیدن در ابتلا به سرطان ریه عامل 9 تا 15 درصدی هم مرتبط به تماس با مواد سرطان زا می باشد. برونشیت مزمن، سل ریه و فیبروز ریه هم با سرطان آدنوکارسینوما ریه ارتباط دارند. برای شناسایی و کشف بیماری، آموزش در جهت انجام آزمون¬های غربالگری سریع تر صورت می گیرد.

علائم سرطان ریه چیست

علائم و نشانه های تومور یا سرطان ریه در مراحل اولیه نمایان نمی کند. علائم و نشانه های تومور ریه معمولا هنگامی در سالمند بیمار رخ می دهد که بیماری پیشرفته باشد. علائم سرطان ریه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تنگی نفس
 • سرفه جدید که از بین نمی رود
 • خستگی
 • سرفه خونی حتی مقدار کم
 • درد قفسه سینه
 • سردرد
 • از دست دادن وزن بدون تلاش
 • درد استخوان

تست های تشخیصی

 • وجود سلول های سرطانی در خلط
 • تشخیص وجود توده ریوی در رادیوگرافی قفسه سینه
 • وجود توده و درگیری گره های لنفاوی در CT اسکن
 • برونکوسکوپی ممکن است سلول های سرطانی را در شستشوی برونکوسکوپیک نشان دهد و موضع تومور را آشکار سازد
 • اسکن استخوان یا CT اسکن متاستاز را نشان می دهد

پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه, علائم سرطان ریه, درمان سرطان ریه, سرطان ریه, آزمایشات سرطان ریه

درمان سرطان ریه

درمان سرطان ریه توسط پزشکان با استفاده از معاینات فیزیکی و تشخیص علائم و انجام تست ها، آزمایشات و تصویر برداری آغاز می گردد. با توجه به نوع تومور و میزان پیشرفتگی آن درمان شامل درمان هدفمند، جراحی، شیمی درمانی، پرتو درمانی و اکسیژن درمانی می شود. تمرکز برای رفع تومور ریوی برای تخریب سلولهای سرطانی موثر است. جراحی و اکسیژن درمانی برای همه بیماران ضروری نیست. 

اکسیژن درمانی به درمان سرطان ها به برآوردن نیازهای بدن کمک می کند. در تمام بیماریهای رعایت نکات تغذیه بسیار مهم است زیراکه تغذیه نادرست در تشدید بیماری و بخصوص افزایش درد برای بیماران سرطانی موثر می باشد. این افراد درد بسیاری را تحمل می کنند.

•    برداشتن منطقه مبتلای ریه از طریق جراحی یا برداشتن کل ریه 
•    کاهش سایز تومور  با اشعه درمانی
•    شیمی درمانی با ترکیبی از داروها
•    رفع نیاز اکسیژن بدن با اکسیژن درمانی
•    لحاظ نیازهای تغذیه ای بدن با رژیم غذایی پر پروتئین و پر کالری
•    تجویز داروهای ضد تهوع انودانسترون، پروکلرپرازین برای مبارزه با عوارض شیمی درمانی
•    کنترل درد  باتجویز مسکن هایی چون مورفین، فنتانیل.

پیشگیری از ابتلا به سرطان

کاهش گسترش سرطان ریه و پیشگیری از آن، بهترین روش است. وجود مواد سرطان‌زای صنعتی و خانگی در اغلب کشورها شناسایی شده و مصرف آنها منع گردیده ‌است. با این حال کشیدن تنباکو و سیگار در جوامع همچنان فراگیر بوده و عدم استفاده از این موارد به پیشگیری سرطان ها کمک می کند

پیشگیری از ابتلا به سرطان ریه, سرطان ریه کشنده ترین سرطان, درمان سرطان ریه, سرطان ریه, مراقبت های لازم برای سالمندان مبتلا به سرطان ریه

مراقبت های لازم برای سالمندان مبتلا به سرطان ریه

سالمندان مبتلا به سرطان ریه هم به علت کهولت سن و هم به علت ناتوانی هایی که بیماری برایشان ایجاد کرده، دچار مشکلات متعددی هستند.
اصل مشکل این بیماران، اختلال در تنفس و درد است که به منظور کاهش درد بیمار هم می تواند از داروهای تسکین دهنده ای که پزشک تجویز کرده استفاده کند، هم می توان از طریق تکنیک های آرام سازی مثل کاهش صدای محیط و مشغول شدن به موضعی جهت کاهش تفکر درباره ی درد تا حدودی درد را کاهش داد.

به منظور تنفس بهتر، توصیه می شود بیمار در وضعیت نیمه نشسته بخوابد. و راه های تنفس عمیق، مثل تنفس دیافراگمی را بیاموزند و چندین مرتبه در روز این کار را تکرار کنند. این کار به تنفس بهتر کمک می کند.

همچنین این بیماران به علت مشکلات تنفسی قادر به انجام فعالیت های حرکتی نیستند. به همین منظور توصیه می شود که با توجه به میزان توانایی شان بعد از هر فعالیت برای خودشان دوره های استراحت تعیین کنند. 
 

دسته بندی

نظرات

ویدا سامانی

باتشکرازراهنمایی هایتان خواهرم ڑیلااسیرسرطان ریه ست و درحال حاضرتحت شیمی درماتی میباشند ودچارضعف حسماتی و افت فشارهستنداز برموم هم علاوه برداروهایش استفاده میکنند میشه بیشتر
راهنمایی بفرمایید یعنی خواهرم خوب میشه الان 8ساله با سزطان درستیزه یعنی درین نبردپیروزمیشه ؟! ازسرطان سینه شروع شدو خانم دکترجولایی 1 ی کاری سینه2تخمدان ورحم را تخلیه کردند92وازسال96 شیمی درمانی ریه 18جلسه و امسال تا اسفندشیمی درمانی بایدانجام بدهند التماس دعا

چهارشنبه, 09/27/1398 - 00:55
آسانیسم

In reply to by ویدا سامانی

ممنون.

برای خواهر محترم و دیگر دوستانی که دچار سرطان شده اند آرزوی سلامتی و تندرسی داریم.

باشد که بتوانیم در این زمینه موجب افزایش آگاهی و اطلاع رسانی مفید باشیم و همواره در تلاش هستیم. مقالات مرتبط و مکمل و مفید را برای شما  عزیزان منتشر خواهیم کرد.

سپاس

سه شنبه, 10/03/1398 - 16:20

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 6 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.