روش های نگهداری از سالمندان

27 مهر 1397
/
آسانیسم

دوران سالمندی به لحاظ ناتوانی و ضعف بسیار شباهت با دوران کودکی دارد ، اما یادمان باشد هر گز نباید با سالمندان مانند رفتاری که با کودکان میکنید داشته باشید. برخی افراد در ارتباط با سالمندان اصلا مراقب به خطر مرتبه‌شان نیستند. گویی فراموش کرده اند سالمند ناتوانی که با آن مواجه هستند و دارای مرتبه خاصی است، امر و نهی می‌کنیم، انجام کارهایشان را مدام متذکر می‌شویم و... برخی مواقع نگرش ما کاملا متضاد با سن سالمندان است، همان‌طور که از فرزندانمان مراقبت می‌کنیم با آنها نیز چنین برخورد می‌کنیم. در فرهنگ بومی ما ایرانیان احترام به سالمندان واجب است و به این قضیه معتقدیم که وجود این جواهرهای گرانبها ‌ در زندگی مغتنم دارای برکت است. 

احترام به سالمندان را فراموش نکنید

حرمت گذاشتن به سالمندان نشانه قدرشناسی از زحماتشان می باشد. زمانی که پدر و مادر یا یکی از  اقوام به پیری می‌رسند، هم به مراقبت بیشتری نیاز دارند و هم توقع دارند که در این سنین علاوه‌بر برخورداری از احترام بیشتر، جایگاه آنها نیز در خانواده محفوظ بماند، در این سن و سال، باید بیشتر به آنان توجه و محبت کنید تا احساس زیادی بودن یا سربار بودن نکنند.

توجه کنید اگر برای هزارمین بار هم داستان‌های تکراری تعریف میکنند را بشنوید و خم به ابرو نیاورید و هر بار طوری گوش دهید که انگار برای بار اول است که میشنوید، از آنها مشورت بگیرید و از تجاربشان هم بسیار استفاده کنید، چرا که به قول قدیمی‌ترها آنچه جوان در آیینه می‌بیند، پیر در خشت خام مشاهده می‌کند. برای گفته‌های سالمندان ارزش قائل شوید، مواظب کلام‌تان باشید، هرگز حس ترحم نسبت به افراد مسن نداشته باشد، درک این حس برای آنها از هزاران رفتار و کلام ناشایست سخت تر و عذاب آور تر است. کاری انجام ندهید که سالمند فکر کند که قدرت را از او سلب کرده اید.

بزرگ ترین خدمتی که به سالمندان کرد این است که آنان را تا جایی که می‌شود، وابسته به دیگران نکنیم. یعنی استقلال‌شان را نگیریم، چون کرامت و حرمت انسان در پرتو استقلال صورت میگیرد. برای مواجهه با این امر توصیه می‌کنیم حتی‌المقدور اجازه دهید سالمندتان، خود‌ به کارهایش رسیدگی کند و فقط زمانی به کمک به شما نیاز دارند، به آنها یاری برسانید.

روش های نگهداری از سالمندان, روش نگهداری سالمند

حس مفید بودن سالمند را تقویت کنید

معمولا بسیاری از سالمندان با وجود ضعفی که در قوای جسمانی و آسیب‌پذیری در برابر بیماری‌ها‌  دارند،همواره در تلاشند که به خود و دیگران نشان دهند که هنوز هم مانند گذشته فردی موثر در جامعه و زندگی هستند. حال اگر اطرافیان بتوانند به طرق مختلف، به سالمندانشان کمک کنند که از نظر ذهنی حس موثر و مفید بودن را داشته باشند باعث می‌شوند نه‌تنها آنان جایگاهشان را مخاطره‌آمیز نبینند، بلکه کمتر احساس اضطراب کرده و دچار کاهش اعتماد به نفس شوند. مثلا می‌توانید در تربیت فرزندان از آنها کمک بگیرید یا در حوزه‌های مختلف، نظر آنها را بخواهید. بی‌تردید اکثر سالمندان توانمندی‌های خاصی دارند که اگر به آنها فرصت و موقعیت اجرا دهید و در رفتارها‌یتان نیز حضور آنها را در پیشبرد فعالیت‌تان حتمی قلمداد کنید، نه‌تنها آنان احساس سرباربودن و غیرموثر بودن نخواهند کرد، بلکه به موجب آن بسیاری از مسائل و مشکلات‌‌مان هم حل خواهد شد.

اگر جهت مراقبت از سالمند نیاز به پرستار سالمند دارید، سعی کنید شخصی را پیدا و استخدام نمایید که تماما با روحیات سالمندان آشنا باشد و دوره پرستاری گذرانده باشد. جهت استخدام پرستار سالمند، میتوانید با آسانیسم تماس حاصل نمایید.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 3 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.