نگهداری از سالمند پوشکی

امروزه عزیزان سال خورده‌ای هستند که به هر دلیلی، قادر به داشتن تحرک نیستند یا در انجام کارهای کوچکی چون دستشویی رفتن نیاز به کمک دارند یا در مقابل سالمندان بسیاری هستند با وجود تمام بیماری‌ها و محدودیت‌های این سن، قادر به لذت بردن از زندگی مستقل خود هستند. 

اگر والدین سالمند شما در شرایط نخست هستند و ناچار به استفاده از پوشک‌اند و برای انجام شخصی‌ترین کارهای خود نیاز به یاری شما دارند، سرویس نگهداری از سالمند پوشکی و استخدام یک پرستار حاذق و با تجربه در این زمینه بهترین انتخاب برایتان خواهد بود.

پرستار سالمندان پوشکی
پرستار سالمند پوشکی
ثبت سفارش خدمات

اگر توان مراقبت از سالمندتان را ندارید، نگران نباشید

نگهداری از سالمند پوشکی عزیز عموماً بر عهده فرزندان یا اطرافیان آنها است. برخی از افراد ممکن است به دلیل مشغله‌های شغلی خود نتوانند به طور کامل به مراقبت از سالمندان بپردازند و بعضی از آنها حتی مجبور به گرفتن مرخصی شوند تا بتوانند از سالمند خود مراقبت کنند. همچنین، برخی از افراد ممکن است زمان و انرژی کافی برای مراقبت از سالمندان را نداشته باشند و به یک پرستار سالمند مجرب نیازمند شوند.

پرستاری از سالمند پوشکی به دلیل بیماری‌ها و محدودیت‌های جسمی، بیماری‌های مانند آلزایمر، پرخاش و دیگر مشکلات می‌تواند چالش‌هایی را برای مراقبت از این عزیزان ایجاد کند که خیلی از کسانی که از سالمندان مراقبت کردند با آن‌ها آشنایی دارند.

استخدام پرستار سالمند پوشکی نشانه‌ای از ضعف و ناتوانی اطرافیان نیست، بلکه نشان می‌دهد که خانواده بهترین مراقبت را برای والدین سالمند خود در نظر می‌گیرند و به ارائه خدمات بهتر و کامل‌تر به آنها علاقه مند هستند. استفاده از این خدمات به خانواده امکان می‌دهد تا به شکل بهینه‌تری از زمان و انرژی خود استفاده کنند و بتوانند به کارهای شخصی خود نیز برسند.

پرستار برای نگهداری از سالمند پوشکی

به عبارت دیگر، استخدام پرستار سالمند پوشکی نشان از ارزش قائل شدن خانواده برای والدین سالمند خود دارد. این خدمات به سالمندان امکان مراقبت در بالاترین سطح کیفی، بهره‌مندی از خدمات پزشکی، بهداشتی و راحتی در انجام کارهای روزمره را می‌دهند. استفاده از این خدمات در واقع به سالمندان کمک می‌کند تا به بهترین شکل مراقبت شوند و به خانواده‌هایشان اجازه می‌دهد به امور شخصی خود بپردازند.

در نتیجه، زمانی که احساس می‌کنید نیاز به کمک یک پرستار آموزش دیده و مجرب دارید یا دانش کافی برای مراقبت و تعویض پوشک سالمند را ندارید، بهتر است با موسسات خدمات پرستاری مثل آسانیسم تماس بگیرید. بدون شک، حقوق نگهداری سالمند در منزل بسیار به صرفه تر از گذشتن از کارهای خود و سپردن عزیزان سالمند به آسایشگاه‌ها است.

چه موقعیت هایی نشان از نیاز ما به یک پرستار برای نگهداری از سالمند پوشکی دارد؟

 • تنهایی سالمند و نیاز به مراقبت از وی
 • کمک به انجام کارهای شخصی مثل استحمام، عوض کردن پوشک، لباس پوشیدن و …
 • نیاز به مراقبت های پزشکی
 • وجود بیماری های ذهنی چون آلزایمر

پرستار سالمند پوشکی چه خدماتی را ارائه می دهد؟

نگهداری از سالمند پوشکی به معنای ارائه خدمات بسیار متفاوت و متنوعی است. البته که این خدمات فرد به فرد و با توجه به شرایط جسمی و روحی سالمند متفاوت خواهد بود، اما به صورت کلی، چند سرویسی که این دسته از پرستاران ارائه می دهند عبارتند از:

 • انجام مراقبت های پزشکی
 • ثبت شرایط روحی و جسمی سالمند و گزارش آن به پزشک معالج
 • انجام تزریقات
 • انجام تست ها و آزمایشات متفاوت
 • کنترل فشار خون، قند خون و …
 • کمک به انجام کارهایی چون حمام، تعویض پوشک و دیگر کارهای شخصی
 • توجه به رژیم غذایی
 • کمک به بی تحرکی
 • پیشگیری از زخم بستر
 • هم صحبتی

هزینه نگهداری از سالمند پوشکی

مزایای نگهداری از سالمند پوشکی در منزل چیست؟

بدون شک همه ما ترجیح می‌دهیم در هر دوره خاصی از زندگی که قرار داریم، روز ها را در امن ترین محل یعنی خانه خودمان سپری کنیم. این دوره خاص می تواند دوران نقاهت پس از جراحی یا بستری در بیمارستان باشد یا دوران سالخوردگی که با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنیم.

علت این امر نیز مشخص است زیرا محیط آشنایی داریم و این امر باعث ایجاد احساس امنیت در ما خواهد شد از طرف دیگر هر چقدر هم بدحال باشیم باز هم تمایل به گذراندن زندگی مطابق با سبک زندگی همیشگی (پیش از این دوران) خود را داریم.

با نگهداری از سالمند پوشکی در منزل این مسئله نیز برای آنها مهیا می‌شود و همه چیز درست مانند برنامه ریزی گذشته آنها پیش خواهد رفت. این قابلیت تاثیر به سزایی در حفظ اعتماد به نفس این عزیزان دارد.

در صورتی که از سالمندانتان در آسایشگاه یا خانه سالمندان مراقبت کنید زمان دیدن آنها محدود به قوانین و ساعت ملاقات آن محل خواهد شد در حالی که با استخدام پرستار سالمند می‌توانید در هر ساعت و روزی از هفته به دیدار آنها بروید. این امر نه تنها در روحیه عزیزان سالمند، بلکه در آرامش و آسایش شما به عنوان خانواده آنها نیز موثر است.

مهم ترین مزیت این کار مراقبت های شخصی سازی شده و متمرکز است زیرا آسایشگاه ها یا مراکز نگهداری از سالمندان مملو از افرادی است که به کمک یا مواظبت احتیاج دارند البته که تعداد بالای پرستاران و برنامه ریزی های منظم و دقیق از بروز هر گونه اختلال و مشکل جلوگیری می‌کند اما باز هم اگر از هر جنبه‌ای سرویس های مرتبط با نگهداری از سالمند پوشکی در منزل را ارزیابی نمایید، متوجه خواهید شد خدمات به صورت متمرکزتری برای شما فراهم خواهند شد.

 از توجه به رژیم غذایی و مصرف صحیح داروها گرفته تا تعویض پوشک و کارهای شخصی، همگی با دقت بیشتری انجام می‌شوند؛ زیرا شما یا سالمندتان تنها فرد درخواست کننده سرویس هستید.

پرستاری از سالمند پوشکی

مراحل عوض کردن پوشک توسط پرستار سالمند

اگر با استفاده از موسسه پرستاری یک پرستار درخواست کنید، آن فرد باید بتواند این مراحل زیر را رعایت کنند و آن ها را انجام دهد.

مرحله ۱: آماده‌سازی

 • پرستار دست‌های خود را می‌شوید.
 • ابزارها و مواد مورد نیاز (شامل دستکش‌های پزشکی، پوشک تمیز، پارچه‌های نرم، ضدعفونی کننده و سطل زباله) را طبق پروتکل خود آماده سازی می‌کند.

مرحله ۲: سالمند را آماده کنید

 • پرستار سالمند را برای تعویض پوشک آماده می‌کند.
 • در صورت امکان، سالمند را به صندلی یا مکانی مناسب منتقل می‌کند تا بهترین شرایط برای تغییر پوشک فراهم شود.

مرحله ۳: خارج کردن پوشک استفاده شده

 • با استفاده از دستکش‌های پزشکی، پرستار پوشک استفاده شده را با دقت بیرون می‌آورد و در سطل زباله مناسب دور می‌اندازد.
 • با شستشو و ضدعفونی دستان خود، اطمینان حاصل می‌شود که بهداشت فردی حفظ می‌شود.

مرحله ۴: تمیز کردن منطقه تحتانی

 • پرستار با استفاده از پارچه‌های نرم و مرطوب، منطقه تحتانی (مانند باسن و مناطق دیگر مربوطه) را به دقت تمیز می‌کند.
 • اگر نیاز باشد، از ضدعفونی کننده مناسب برای پاکسازی منطقه استفاده می‌شود.

مرحله ۵: قرار دادن پوشک تمیز

 • پرستار پوشک تمیز را بر اساس اندازه مناسب برای سالمند انتخاب می‌کند.
 • پوشک را با دقت و به شکل مناسب قرار می‌دهد تا راحتی و امنیت سالمند حفظ شود.

مرحله ۶: تنظیم پوشک

 • پرستار پوشک را به طور صحیح بر روی بدن سالمند قرار می‌دهد و آن را بسته و تنظیم می‌کند.
 • اطمینان حاصل می‌شود که پوشک به درستی و بدون تنگی یا فشاری روی بدن سالمند قرار گرفته است.

مرحله ۷: شستشوی نهایی

 • پرستار مراقبت‌های اضافی مورد نیاز را انجام می‌دهد، مانند تمیز کردن بیشتر منطقه تحتانی یا تعویض لوازم فراهم شده.
 • پرستار از دستکش‌های پزشکی خود خارج می‌شود و دستان خود را مجدداً شستشو و ضدعفونی می‌کند.

نهایتا ابزارها و مواد مورد استفاده را به طور مناسب دور می‌اندازد یا به محل مربوطه برمی‌گرداند.

هزینه و حقوق نگهداری از سالمند پوشکی چقدر است؟

تخمین هزینه و حقوق نگهداری از سالمند پوشکی به فاکتور های بسیاری وابسته است از این رو برای رسیدن به یک مقدار مشخص، از قیمت پوشک گرفته تا احتیاجات روزمره آنها مثل غذا، دارو، خدمات پزشکی و درمانی همگی باید در لیست محاسبات قرار بگیرند.

هزینه پرستار سالمند نیز به خدمات درخواستی، ساعات استفاده از این سرویس و فاصله میان خانه سالمند و پرستار بستگی دارد پس این هزینه برای هر سالمند با هر شرایطی متفاوت خواهد بود.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به قیمت ها، نحوه نگهداری از سالمند پوشکی و خدمات ارائه شده توسط پرستاران مجرب پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم همین حالا با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما در هر ساعتی از شبانه روز و هر روزی از هفته آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان هستند.

سئوالات متداول

این سوالات را شما در مورد پرستار سالمند پوشکی از ما پرسیده اید. اگر نیاز به توضیحات بیشتر بود، با ما تماس بگیرید.

قیمت نگهداری از سالمند پوشکی علاوه بر عوامل رایج موثر بر قیمت، به وزن و قد سالمند و جنسیت پرستاری که اعزام می شود هم بستگی دارد.برای اطلاع بیشتر مقاله را مطالعه کنید.

کمک به حمام و تعویض پوشک سالمند، کمک به بی تحرکی و پیشگیری از زخم بستر و در کل انجام مراقبت های پزشکی  از وظایف مراقب سالمند پوشکی است.

با مقایسه هزینه های مادی مانند هزینه درمان و نگهداری و ایاب ذهاب به صورت جداگانه و هزینه های معنوی مانند دوری از سالمند عزیزتان و محدود بودن زمان ملاقات، بین خانه سالمندان یا پرستار در منزل می توان گفت نگهداری سالمند پوشکی در منزل راه حل مناسب تری است.

اگر سالمند عزیزتان دچار بیماری هایی مانند آلزایمر است یا توانایی های شناختی و جسمی خود را از دست داده است، استخدام پرستار سالمند پوشکی به صورت شبانه روزی پیشنهاد می شود .

4.2/5 - (8 امتیاز)

23 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید
  برای سالمند پوشکی خانم که نیاز به جابه جایی داره می شه پرستار خانم گرفت؟

  1. سلام فرید عزیز. بله، برای سالمند عزیزتان میتوانید درخواست پرستار خانم بدهید.

 2. پرستار سالمند پوشکی در خصوص جلوگیری از زخم بستر سالمند بیمار هم میتونه کمک کنه؟

  1. بله یکی از وظایف پرستار سالمند پوشکی، جلوگیری از ابتلا سالمند بیمار به زخم بستر است. معمولا این سالمندان در راه رفتن مشکل دارند یا به دلایلی باید روی تخت بمانند. پرستار به این منظور، سالمند بیمار را هر دو ساعت به شانه چپ و راست می‌غلتاند. اگر مقدور باشد به بیمار کمک می‌کند که بنشیند. همچنین به پشت سالمند ضربه‌های آرام وارد می‌کند تا از تجمع مایعات جلوگیری کند.

 3. نظارت روی برنامه غذایی از وظایف پرستار سالمند پوشکی است؟

  1. بله. پرستار سالمند باید برای بیمار برنامه غذایی در نظر بگیرد که مصرف آن در کنترل ادرار به سالمندکمک می‌کند.

 4. هزینه نگهداری از سالمند پوشکی، با باقی هزینه خدمات پرستاری متفاوت است؟

  1. هر خدمت پرستاری هزینه مختص به خود را دارد. سالمند پوشکی نیاز به دریافت خدمات بیش‌تری از سوی پرستار دارد، به همین علت هزینه نگهداری از او نیز افزایش می‌یابد.

  1. بله کادر مجرب آسانیسم متشکل از پرستاران مجرب خانم و آقا است. با درخواست استفاده از خدمات پرستاری آسانیسم، امکان تعیین جنسیت پرستار اعزامی را خواهید داشت.

 5. سلام . شرکت آسانیسم می تونه پرستاری را برای بیمار ما بفرسته که بتونه اون پوشک کنه و مواظب باشه زخم بستر نگیره؟

  1. سلام، بله. در آسانیسم پرستارانی برای این کار هستند که برای سالمندان آقا و خانم جداگانه می توانید انتخاب کنید.

 6. درود و خسته نباشید. در صورت بستری بودن بیمار در بیمارستان آیا امکان حضور پرستار همراه با بیمار هست؟

  1. با سلام. بله خدمات پرستاری در قالب همراه بیمار نیز ارائه می شود که پرستار با حضور در بیمارستان به نیازهای بیمار رسیدگی خواهد کرد.

 7. ببخشید آیا امکانش هست پرستار علاوه بر امور داخل منزل سالمند کارهایی مثل خرید و رانندگی رو انجام بده؟

  1. سلام . بله لازم است در صورت لزوم به انجام کارهای خارج منزل در ابتدا با پرستار توافق انجام شود تا او نیز اقدام کند.

 8. پرستار سالمند کارهایی مثل تزریقات و پانسمان ، تعویض رو هم انجام میده؟

  1. برای استفاده از خدمات درمانی مثل سرم تراپی، تزریقات و پانسمان از خدمات پرستار بیمار می توانید استفاده کنید.

 9. سلام میشه در مورد سالمند پوشکی که چه کارهایی باید براش انجام بشه توضیح بدید؟

 10. سلام یه پرستار میخوام که به صورت شبانه روزی به سالمندم کمک کنه و سالمندم پوشکیه امکان این قضیه وجود دارد ؟؟

  1. بله دوست عزیز امکان فرستادن پرستار برای سالمند پوشکی و به صورت شبانه روزی وجود دارد.

 11. من ی سالمند مبتلا به الزایمر دارم. می تونم از پرستارهای شما بخوام که در کنار کارهای خانه داری او تعویض پوشک هم انجام بدن؟

  1. بله. شما می توانید در زمان قرار داد و استخدام این مورد را قید کنید تا پرستار مخصوص این کار براتون گزینش بشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *