در صورتی که نیاز به خدمات پرستار کودک در منزل دارید، بر روی گزینه ثبت سفارش کلیک کنید.
021-89514141

پرستار کودک

جامعه امروزی ایران و وجود سبک زندگی های متفاوت، در تعاملات خانوادگی و تربیت فرزندان و کودکان موثر است.

آگاهی والدین از شیوه های درست تربیتی باعث می شود شخصیت کودک به درستی شکل بگیرد. آگاهی والدین از شیوه های درست تربیتی باعث می شود شخصیت کودک به درستی شکل گیرد؛ بنابراین درک و شناخت کودک و خلق و خوی، استعدادها و علایق و ... وی توسط والدین یا پرستار یا کودکیار در برقراری ارتباط با کودک لازم و مفید می باشد. به شخصی که در امر نگهداری کودک به مادر کمک و همراهی می دهد، پرستار کودک یا مراقب بچه گفته می شود. نگهدار کودک در منزل به امور آموزشی و امور نگهداری میپردازد، در زمان قدیم به پرستار بچه اصطلاحا دایه یا لَلِه یا دَدِه گفته می‌شد.

معرفی شغل پرستار بچه

پرستار کودک در منزل

امروز با افزایش تعداد زنان شاغل در ایران، مراکز نگهداری از نوزادان و کودکان زیادی اعم از مهد کودک ها و مراکز خدمات پرستاری (پرستاران کودک) در کشور ایجاد شده است. این مراکز در ساعاتی که مادران سرکار یا بیرون منزل هستند یا به هر دلیلی نمی توانند در کنار فرزندانشان باشند، به مراقبت از فرزند آن‌ها می‌پردازند.

برخی از مادران شاغل ترجیح می دهند که به جای گذاشتن فرزند خود در مهدکودک، پرستاری را استخدام کنند که در خانه از او مراقبت کند. حتی در برخی موارد نگهدار کودک به صورت شبانه روزی به نگهداری از کودک می پردازد. علاوه براین با پیشرفت دنیای مجازی و فراهم بودن امکانات برای شغل های دورکاری، بسیاری از مادران دورکار یا فریلنسر در منزل در کنار شغلشان و وجود یک مراقب یا نگهدار کودک برای فرزندشان با آرامش خاطر بیش تری به فعالیت های خانوادگی، کاری و در کل زندگی می پردازند.

هر مراقب کودک، وابسته به سن و تعداد کودکان خانواده، مسئولیت‌های متفاوتی را بر عهده خواهد داشت. مثلا برای نوزاد، پرستار باید به موقع به او غذا بدهد، پوشک او را تعویض و به میزان لازم او را بخواباند تا استراحت کند. ولی وقتی از کودک 5 سال به بالا مراقبت می کند، درکنار غذا دادن، تعویض لباس و خواباندن، باید با او بازی کرده و به کودک آموزش های لازم را نیز بدهد.

زمانی که یک پرستار کودک در منزل شروع به کار می‌کند، در وهله‌ی اول باید عاشق بچه‌ها بوده و از نگهداری و بازی با کودکان نهایت لذت را ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، با حوصله و تا حدی شوخ طبع نیز باشد تا کودک از گذراندن زمان خود با او لذت ببرد. خلاقیت و توانایی در انجام فعالیت‌های جالب و جذاب برای بچه از دیگر خصوصیاتی است که یک مراقب یا نگهدار بچه باید داشته باشد.

الزاما برای پرستاربچه یا مراقب بودن نیاز به مدرک خاصی نیست، ولی برخی از کارفرمایان و دفاتر کاریابی، استفاده از افراد با گواهینامه‌ی مرتبط را ترجیج می‌دهند. این امر بیشتر از این جهت است که می‌خواهند پرستارکودک علاوه بر توانایی‌های عملی، دوره‌های تئوری را نیز گذرانده باشد.

پرستار بچه در خانه های شخصی افراد کار می کند و ساعت کاری او بین چند ساعت در روز تا تمام وقت متغیر است. همچنین ممکن است گاهی نیروی مراقب یا نگهدار با افراد خانواده کودک زندگی کند.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم، نحوه ورود به شغل، بازار کار آن و میزان درآمد یک نگهدار کودک ارائه داده می شود.

وظایف پرستار کودک

پرستار کودک علاوه بر مراقبت از نوزاد ها و کودکان  وظایف دیگری نیز دارد، از جمله:

 • تربیت کودک و مسئولیت پذیری در قبال آن

 • تنظیم ساعت خواب کودک

 • حمام کردن و تعویض لباس

 • تعویض پوشک

 • شویق کودک به انجام بازی های خلاقانه

 • حفظ امنیت کودک با توجه به شرایط

 • ارائه گزارش به والدین در مورد رفتار کودک

 • تماس با والدین در شرایط اضطراری   

 •  رسیدگی به امور منزل در صورتی که در قرارداد ذکر شده باشد

همانطور که در بالا اشاره شد، نگهداری و مراقبت از کودکان بزرگتر نیازمند آموزش نیز می باشد. همچنین گردش و تفریح نیز برای کودکانی که در سن 5 سال به بالا قرار دارند امری ضروری به حساب می‌آید. مراقب کودک گاهی به مادرانی که تازه زایمان کرده‌اند در نگهداری نوزادشان تا مدت کوتاهی کمک می‌کند تا مادر به حالت جسمانی معمول خود بازگردد.

امروزه نگهدار کودک در منزل و پرستار سالمند در منزل یکی از نیازهای اصلی خانواده ها تبدیل شده است، چرا که با افزایش دغدغه های کاری افراد خانواده و درگیر شدن اکثر اعضا با کارهای خارج خانه عملا مراقبت از سالمند و مراقبت از کودک برای اعضای خانواده مقدور نمی باشد.

مزایای استخدام پرستار کودک

از ابتدای تولد کودک عزیزتان، فرایند رشد و یادگیری آغاز می شود. همواره نیازهای کودک با بزرگ شدن و رشد و نمو او مورد توجه والدین هست و نگرانی های خاص خود را در پی دارد. اما با توجه به اینکه در خانواده های ایرانی بیشتر زمان رشد و تربیت فرزند همراه با مادر هست، پس از مدتی مادران خانه دار عزیز دچار خستگی، عقب افتادن برخی امور در زندگی شخصی یا خانوادگی و ... می‌شوند، نیاز به تجدید قوا و استراحت دارند. همچنین حتی والدین شاغل با وجود تایم های کاری، سبک زندگی های امروزی در کنار مشغله ها، فشارهای کاری و ... همواره در نگهداری کودک یا فرزندان خویش نیاز به کمک و همراهی خواهند داشت.

پرستارکودک در خانه

پرستاری در لغت به معنی خدمت، مراقبت و نگهداری است؛ البته تمامی این کلمات به تنهایی میزان سخت بودن این کار را منتقل نمی‌کنند. حال اگر صحبت از پرستاری در منزل به میان باشد قطعاً یکی از مواردی که به ذهن ما خطور می‌کند پرستاری کودک است. چاره ای که در پیش روی والدین هست، استخدام پرستار کودک با در نظر گرفتن شیوه تربیتی والدین است. از جمله مزایای استخدام پرستار بچه در منزل:

مزایای استخدام پرستارکودک

 • تربیت کودک فقط با شیوه تربیتی والدین که همواره پرستار رعایت می کند.
 • کاهش بیماریهای کودک که از طریق حضور در جمع هایی چون مهد کودک ها و .... و ویروس ها منتقل می شوند.
 • رفع خستگی والدین
 • رسیدگی به کارهای عقب افتاده شخصی و خانوادگی
 • حفظ امنیت شغلی والدین در کنار تأمین آینده مناسب و عالی برای فرزندانشان
 • گذران دوره ی درمان یا بیماری با خیالی آسوده از بابت تربیت و نگهداری کودک
 • همراهی مراقب کودک یا مادریار به مادران باردار در دوره بارداری و بعد از بارداری و ...
 • سفر میتواند کاری یا در تعطیلات با خانواده باشد همراهی فرد نگهدار بچه در سفر مزایای خاص خود را در مراقبت از فرزندان و لذت سفر را برای کودکان دوچندان و سختی سفر با کودک را کاهش خواهد داد.

نکته : بیماریها و شرایط خاص کودک در قیمت پرستار کودک در منزل تاثیر گذار هست.

دسترسی به خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل منجر به کاهش برخی هزینه ها در درمان، ارتکاب جرم در جامعه و اختلالات در بزرگسالای که ریشه روانی داشته میشود. با حضور مراقب یا نگهدار بچه در منزل در کنار والدین، میتوان گفت تیمی ویژه و ساختار یافته برای روند پیشبرد شیوه تربیتی فرزندان با یکدیگر همکاری می کنند. در نتیجه فرزندی موجه و سالم در خانواده با وجود مشغله ها شکل گرفته و در جامعه حضور پیدا میکند.

هر یک از خانواده ها با همکاری والدین و دریافت خدمات مراقبتی و پرستاری به شیوه درست میتوانند جامعه ای بسیار والا بسازند. پس هریک از ما جزئی از خانواده ها هستیم و خانواده ای بزرگتر را تشکیل خواهیم داد. حتی همان نیروی خدمات مراقبتی یا پرستار در منزل نیز جزئی از خانواده خود و دارای فرزندان و والدین هست و خود نیز یکی از والدین فرزندانش می باشد. پس چه بسا همواره با توجه به مشکلات و دغدغه های زندگی اش وظیفه پدر یا مادر بودنش و حتی فرزند بودنش را به یاد داشته و برای تقویت آن همواره در تلاش هست، همانطور که شما والدین عزیز و شاغل یا خانه دار به فکر دلبندانتان هستید و در تلاش برای ساخت آینده ای خوب و سالم هستید.

امنیت کودک در منزل

بسیاری از والدین بر این عقیده هستند که فرزندانشان در محیط خانه و زندگی خانوادگی شان حس امنیت و شادابی بیشتری خواهند داشت. بسیاری دیگر بدلیل اینکه ساعات کارای متفاوتی داشته نمیتوانند در ساعات اداری در مراکز خارج از منزل چون مهد کودک ها و همچنین رفت و آمدهایی در طولانی مدت، برای مراقبت از عزیزانشون اقدامی کنند. بنابراین با توجه به برنامه شخصی زندگی شان مراکز ارائه خدمات پرستاری و مراقبتی در منزل را انتخاب می کنند.

 خدمات پرستاری کودک در منزل

تأمین امنیت کودک در خانه تا مادامی که جز ساعات کاری پرستار محسوب می‌شود و کنار اوست برعهده‌ی پرستار است. موارد زیادی می‌توانند بر رابطه‌ی کودک و پرستار تأثیر بگذارند؛ که به چند مورد از آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

ارتباطی که یک پرستار با کودکان دارد، بر کیفیت زمانی که در کنار هم می‌گذرانند، تأثیر دارد. اگر پرستاران در مورد چگونگی ارتباط با بچه‌ها آگاهی داشته باشند می‌توانند ارزش خود را به حداکثر رسانده و تأثیر بیشتری بر زندگی آن‌ها بگذارند.

ایجاد یک برداشت خوب در اولین برخورد، گزینه‌ای است که نباید اهمیتش را نادیده گرفت. اولین برخوردها نه تنها برای والدین بلکه برای کودکان نیز مهم است و دیدار اول گاهی می‌تواند تمام طول رابطه را تحت تأثیر بگذارد. آن‌ها همچنین در ابتدا برای ارتباط برقرار کردن با کودک باید به این موضوع توجه داشته باشند که اول برای کودک اعتماد ایجاد کنند، پس از آن می‌توانند در صدد برقراری ارتباط با او برآیند.

 پرستار کودک آسانیسم

ایجاد یک ارتباط قوی و خوب با کودک تا حد زیادی بر عهده‌ی پرستار است. او می‌تواند در جهت بهبود این ارتباط اقدامات زیادی انجام دهد که با توجه به شخصیت کودک متفاوت است. انجام این کارها همچنین برای والدین نیز اهمیت دارد؛ آن‌ها قطعاً اگر ببینند فرزندشان در محیطی آرام، امن و شاد است آرامش خیال بیشتری خواهند داشت.

در انتخاب پرستار کودک به چه مواردی توجه کنیم؟

امروزه به دلیل مشغله‌ی زیاد والدین و همچنین وجود نگرانی آن‌ها مبنی بر چگونگی مراقبت از فرزندشان بحث پرستار کودک بسیار داغ است؛ اما سؤال‌هایی مانند چگونه بهترین پرستار را انتخاب کنیم؟ یا اینکه یک پرستار چگونه می‌تواند رابطه‌اش را با کودک بهبود ببخشد نیز مطرح می‌شود.

اگر اولین بار است که از پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم استفاده می‌کنید و مطمئن نیستید که چه چیزی پرستار خوب را از بد جدا می‌کند. باید بدانید در ادامه به نکاتی اشاره خواهیم کرد که می‌توانید با دقت به آن‌ها انتخاب مطمئنی را داشته باشید.

مراقب یا نگهدار کودک از دیدن فرزند شما خوشحال باشد

پرستار کودک باید واقعاً از دیدن فرزند شما خوشحال باشد. آن‌ها باید از گذراندن وقت با فرزندانتان لذت ببرند.
یک پرستار باید همواره بکوشد ارتباط خود را با کودک بهبود بخشیده و اعتماد ما بین خود و کودک را تا میزان حداکثری بالا ببرد.

عالی است اگر نگهدار کودک مانند دوست واقعی او باشد. این موضوع سبب می‌شود بدانید فرزندتان اوقات خوبی را سپری خواهد کرد! اگر به نظر می‌رسد پرستار دلسرد و بی‌حوصله است و یا برای رسیدن به جای دیگری عجله دارد باید بدانید انتخاب خوبی نداشته‌اید.

در انتخاب پرستار کودک به چه مواردی توجه کنیم؟

فرزند شما نیز از دیدار پرستارش خوشحال باشد

نیاز نیست فرزندتان حالت عجیبی از شادی داشته باشد وقتی پرستار خود را می‌بیند، اما رفتار آن‌ها در مورد پرستارشان باید نشانگر این باشد که آن‌ها را بیشتر به چشم یک دوست یا عضوی از خانواده را می‌بیند نه یک فرد غریبه . اگر در این مسئله تردید زیادی وجود داشته باشد و وضعیتی رخ دهد که واکنشی منفی از فرزندتان ببینید با وجود اینکه می‌دانید او کودکی نیست که در برقراری ارتباط دچار مشکل باشد؛ این موضوع می‌تواند یک علامت هشدار دهنده برای شما باشد اگر این علامت ادامه‌دار بود وقت آن است به سراغ انتخاب یک پرستار کودک دیگر بروید.

در حالتی فرزندتان رضایت کامل دارد شما به وضوح می‌بینید از بازگشت پرستار خود هیجان زده می‌شود یا اگر فرزندتان به سنی رسیده که می‌تواند صحبت کند، هنگامی که از او درباره‌ی وقتی که با پرستارش گذرانده است می‌پرسید جواب او دربرگیرنده‌ی صفات مثبت توصیفی است.
 

برقراری تماس با والدین توسط پرستار یا مراقب کودک در صورت نیاز

بسیار خوب است که یک نگهدار کودک سملط داشته باشید که برای مراقبت از فرزندتان نیاز ندارد همواره با شما در تماس باشد؛ اما همچنین خوب است بدانید که شما انتخابی دارید که نمی‌ترسد در صورت ایجاد شدن شرایط خاص شما را از شرایط مطلع کند.

اگر شما بدانید که از تمامی اتفاقات قابل توجه آگاه خواهید شد سبب می‌شود تا هنگام دوری آسودگی خیال بیشتری داشته باشید. همچنین واضح است که والدین بایدها و نبایدهایی برای کودک خود در نظر می‌گیرند که می‌بایست برای مراقب یا نگهدار کودک قابل احترام بوده و رعایت شود، وابسته به اهمیت آن‌ها بهتر است از قبل مورد بررسی قرار گیرند اما اگر ابهاماتی ایجاد شد که از قبل سخنی از آن‌ها به میان نیامده بود باید پرستار با شما تماس برقرار کرده و از نظر شما درباره‌ی موضوع پیش آمده آگاه شود.

احترام به وقت والدین

یک پرستار بچه خوب به موقع می‌رسد. از این گذشته، تمام دلیل اینکه شما یک پرستار بچه را استخدام کرده‌اید این است که باید به موقع از منزل خارج شوید پس بدیهی است که وقت شناس بودن از مهم‌ترین مواردی است که باید به آن توجه کنید.

پرستار خوب در صورت رخ ندادن شرایط اضطراری یا غیر قابل پیش‌بینی اگر زمانی را برای مرخصی بخواهد از هفته‌ی قبل به شما اطلاع می‌دهد یا حتی فردی جایگزین را به شما معرفی می‌کند که در صورت نیاز می‌توانید از آن استفاده کنید.

پاسخگویی مناسب در روز مصاحبه برای والدین

بهترین پرستار کودک کسی است که جواب سؤالات شما را می‌تواند به صورت واضح بدهد و دقیقاً بداند که چه وظایفی دارد. از پرسیدن سؤالاتی که در واقع سخت هستند مانند اینکه « اگر فرزندتان به خودش آسیب بزند و گریه کردن را متوقف نکند چه خواهد کرد؟» یا «اگر کودک از رفتن به رختخواب سر باز زند چه خواهد کرد؟» نترسید.
این موضوع نه تنها بد نیست بلکه به شما کمک خواهند کرد تا بدانید اگر موقعیتی چالشی به وجود آمد او چگونه می‌تواند با چالش‌ها روبرو شود.

 

 امنیت کودک در منزل

مادامی که شما در خانه نیستید باید به شما پیام دهد تا شما از آخرین وضعیت فرزندتان آگاه باشید؛ یا در حالت بهتر زمانی هم که به خانه برمی‌گردید خلاصه‌ای از آنچه انجام شده است به شما بگوید. اگر می‌خواهید دقیقاً از جزئیات آگاه باشید باید مطمئن باشید که می‌تواند پاسخگوی سؤالات شما باشد و فردی است که به این‌گونه جزئیات توجه لازم را دارد.

پلتفرم خدمات پرستاری آسانیسم، یکی از معتبر ترین ارائه دهندگان خدمات پرستاری در تهران می باشد که به صورت تخصصی بر روی ارائه خدمات پرستار کودک در منزل و پرستار سالمند در منزل فعالیت می نماید و با کادری مجرب و تعهد کاری بالا در خدمت رسانی به شما عزیزان حاضر می باشد، اگر به دنبال مشاوره برای استخدام یک پرستار برای کودک یا سالمند خود می‌گردید، با ما تماس حاصل نمایید.