پرستار خانم جهت سالمند

05 تیر 1400
/
زهرا ابراهیمی

بعضا داشتن پرستار خانم جهت سالمند بسیار سودمندتر از داشتن پرستار آقا است و این امر کاملا به نیاز، درخواست و راحتی سالمند شما بستگی دارد. این انتخاب در بیشتر مراجعه کنندگان اتفاق می افتد و قابل انکار هم نیست. البته که همه موسسات خدمات پرستاری از دانش، تخصص و تجربه هر دو گروه بهره مند می شوند، اما به صورت کلی درخواست برای پرستار خانم بیشتر است. چرا؟

علت تقاضای بیشتر برای پرستار خانم جهت سالمند چیست؟

همه ما با شنیدن نام پرستار به صورت ناخودآگاه یاد پرستاران خانم می افتیم. این امر می تواند ریشه در باورهای فرهنگی یا شاید تاثیرات رسانه داشته باشد، یا اینکه همواره تعداد پرستاران خانم بیشتر از آقایان بوده است؛ اما آمار نشان می دهد که سالمند خانم با پرستار سالمند خانم راحت ترند و ترجیحشان بهره مندی از خدمات آنها است که البته این انتخاب دور از انتظار هم نیست.

همچنین حوزه کاری آنها نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. برای مثال، تعداد پرستاران مرد در حوزه اورولوژی بسیار بیشتر از تعداد خانم ها است؛ اما تعداد بیشتر پرستاران در زمینه کمک به بیمار در منزل یا پرستاران تمام وقت، مربوط به خانم ها است.

خدماتی که پرستار خانم جهت سالمند ارائه می دهد؟, مناسب ترین پرستار سالمند

خدماتی که پرستار خانم جهت سالمند ارائه می دهد؟

چه از خدمات پرستار آقا بهره مند شوید و چه یک پرستار خانم جهت سالمند برای کمک به والدین سالمند شما استخدام شود، وظایف و مسئولیت های آنها کاملا وابسته به شرایط سالمند و درخواست شما است؛ اما عمومی ترین خدمات عبارت‌اند از:

 • دستیاری پزشک معالج و انجام مراقبت های پزشکی
 • ثبت و ضبط وضعیت هر لحظه سالمند و گزارش به پزشک معالج
 • کنترل فشار خون، قند خون و ...
 • انجام تزریقات در منزل
 • کمک به انجام کارهای شخصی مانند دستشویی رفتن، استحمام، غذا خوردن، لباس پوشیدن و ...
 • کمک به مصرف صحیح داروها
 • توجه به رژیم غذایی
 • تعویض سوند، پوشک، پانسمان و ...
 • پیشگیری از ایجاد زخم بستر
 • هم صحبتی با سالمند
 • همراهی با سالمند برای داشتن تحرک
 • بعضا درست کردن غذا یا نظافت منزل

چطور مناسب ترین پرستار سالمند را انتخاب کنیم؟

بعضا پرستار سالمند در منزل حتی بیشتر از اعضای خانواده با سالمندان وقت می گذراند. به همین دلیل طبیعی است اگر در انتخاب آنها کمی وسواس به خرج دهیم. البته با استخدام پرستار از مراکز معتبر بیشتر نگرانی ها و دغدغه های خانواده ها نیز از بین خواهد رفت.

با این حال، فاکتورهایی که باید در پرستار خانم جهت سالمند به دنبال آنها بگردیم عبارت‌اند از:

 • آموزش: بسیار مهم است پرستار استخدامی راجع به نحوه صحیح داشتن یک مراقبت کارآمد دانش و تخصص داشته باشد؛ یعنی دوره های مورد نیاز را گذرانده باشد.
 • تجربه: قطعا دانش فاکتور مهمی است، اما بدون داشتن تجربه عملکرد کارآمد به دست نخواهد آمد.
 • مسئولیت پذیری: مسئولیت پذیری بدین معنا است که پرستار از وظایف خود با خبر بوده و طبق موارد درخواست شده در قرارداد، به کارهای خود بپردازد.
 • حرفه ای بودن: منظور از حرفه ای بودن، داشتن تمامی موارد بالا به صورت یکجا است؛ یعنی فرد آموزش دیده باشد و به دلیل تجربه بالای خود در زمینه نگهداری از سالمندان با شرایط و خلق و خوی متفاوت، توانایی خدمات رسانی به سالمند شما با هر وضعیتی را داشته باشد، برای کار خود و سالمند شما ارزش قائل بوده و خدمات را در بالاترین سطح کیفی ارائه دهد.
مزایای استخدام پرستار در منزل چیست؟, پرستار خانم جهت سالمند

مزایای استخدام پرستار در منزل چیست؟

بسیاری از افراد پس از اینکه متوجه نیاز والدین سالمند خود به کمک پاره وقت یا تمام وقت شده به فکر استفاده از خدمات آسایشگاه ها یا خانه سالمندان می افتند. برخی نیز به صورت داوطلبانه خود سعی در نگهداری و مواظبت از آنها می کنند؛ اما مگر وقت، انرژی و دانش آنها تا چه اندازه می تواند به آنها اجازه انجام چنین کاری را بدهد؟

با استخدام پرستار خانم جهت سالمند از خدمات حرفه ای و تخصصی بهره مند می شوید؛ بنابراین سطح دغدغه های شما به صفر خواهد رسید. از آن طرف، خودتان نیز صاحب شغل و زندگی مستقلی هستید که نیازمند وقت و انرژی شما است. با کمک گرفتن از پرستاران در منزل، دیگر نیازی نیست تا از کارهای خود بزنید یا همواره در حال مرخصی گرفتن باشید.

نگهداری از سالمند در خانه سالمندان البته مزایای بسیاری دارد، اما در مقایسه با نگهداری از آنها در منزل و استفاده از خدمات پرستار تمام وقت در منزل این مزایا کاملا تبدیل به نقطه ضعف این کار می شود. در آسایشگاه ها مدت زمان ملاقات محدود بوده و شما در هر زمانی که اراده کنید نمی توانید سالمندتان را ببینید.

همچنین همگی مایل به ادامه زندگی مستقل در خانه خود و با برنامه ریزی خود هستیم. با کمک از خدمات پرستاری در منزل، این امر فراهم آورده خواهد شد. نه تنها سالمند با هر شرایطی عمر خود را در امن ترین مکان، یعنی خانه خود سپری می کند، بلکه استقلال خود را داشته و می شود روزهای خود را مطابق با سبک زندگی گذشته خود سپری نماید. این کار یک معامله دو سر سود است. هم شما نگرانی از بابت نگهداری از سالمند یا وضعیت سلامتی او ندارید، هم آنها با استخدام پرستار خانم جهت سالمند خدمات درمانی- بهداشتی را آنطور که تمایل دارند، دریافت خواهند کرد.

هزینه ها نیز دیگر مزیت بهره مندی از این خدمات است. چطور؟

هزینه سرویس پرستار در منزل چطور محاسبه می شود؟

شاید استخدام پرستار در منزل در نگاه اول یک سرویس گران قیمت به نظر آید که هر کسی از پس هزینه های آن بر نخواهد آمد. ولی اگر خرج رفت و آمد به مطب و مراکز درمانی و همینطور هزینه های معنوی آن چون زمان و انرژی را لحاظ کنید، متوجه خواهید شد برخورداری از خدمات پرستاری در منزل بسیار به صرفه تر از مراجعات حضوری به بیمارستان ها است. از طرف دیگر، نیازی به برهم خوردن برنامه های شخصی شما به عنوان مراقبان اصلی و خانواده آنها نیست و این امر بسیار حائز اهمیت است.

علاوه بر آن، اگر هزینه استفاده از خدمات خانه های سالمندان و استخدام پرستار در منزل را با یکدیگر مقایسه کنید، متوجه تفاوت فاحش آنها و مقرون به صرفه بودن استخدام پرستار خانم جهت سالمند خواهید شد. در آسایشگاه ها علاوه بر هزینه نگهداری از سالمند، باید به صورت مرتب برای خدمات دیگر نیز پول پرداخت کنید. در آخر هم آنطور که باید و شاید ممکن است از سالمند شما نگهداری نشود. ولی در سرویس های خدمات پرستاری در منزل همه چیز طبق قرارداد و با هزینه بسیار بسیار کمتر انجام خواهد شد.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.
اینماد مربوط به آسانیسم