وظایف پرستار کودک در منزل

29 دی 1399
/
زهرا ابراهیمی

امروزه بسیاری از والدین به علت مشغله های زیاد، وقتی برای نگهداری از کودک خود ندارند. به همین علت به دنبال فردی مطمئن و حرفه ای هستند تا از کودکان آن ها نگهداری کند. حال شاید برای شما به عنوان والدین یا پرستار کودک سوال پیش آید که وظایف پرستار کودک چیست؟ در ادامه به بررسی این وظایف پرداخته ایم. برخی از موارد وظیفه تمامی پرستاران ولی برخی دیگر طبق نظر و خواست والدین است.

وظایف پرستار کودک, مسئولیت پرستار, پرستار کودک

اطمینان از ایمنی کودک

اطمینان از ایمنی کودک مهمترین مسئولیت پرستار است. والدین انتظار دارند که کودکان همیشه تحت مراقبت باشند. اگر برای کارهایی مثل تهیه ناهار یا آماده کردن حمام باید از کودک فاصله بگیرید. مطمئن شوید که او در محیطی امن باشد و مرتبا او را چک کنید. می توانید برای اینکار از دوربین استفاده کنید.

استحمام و لباس پوشیدن کودکان خردسال

یکی از وظایف پرستار کودک حمام کردن کودک است. شما به عنوان پرستار باید همیشه نکات ایمنی را رعایت کنید. نوزادان به راحتی در اثر گرم بودن آب می سوزند. همیشه آب را چک کنید تا گرم تر از حد معمول نشود.قبل از رفتن به حمام، تمام وسایل مورد نیاز را مثل حوله، صابون و هر چیز دیگری که نیاز است را آماده کنید. مهم نیست که شرایط چگونه است شما باید در تمام مدت کنار کودک باشید.

تعویض پوشک

یکی از وظایف پرستار کودک تعویض پوشک کثیف کودک است. عوض کردن به موقع پوشک اهمیت زیادی دارد و از سوختن پاهای کودک و اذیت شدن او جلوگیری می کند.

آماده سازی و تمیز کردن بطری برای نوزادان

تمیز کردن بطری نوزاد وظیفه ای ضروری برای پرستار است. بطری ها باید کاملا تمیز باشند. می توانید از آب گرم و صابون یا ماشین ظرفشویی استفاده کنید. قرار دادن بطری به مدت 5 دقیقه در آب جوش، باعث از بین رفتن باکتری های آن می شود. این کار، به طور معمول فقط تا 3 ماهگی کودک انجام می شود. بعد از آن شستن، به تنهایی کافی است.

وظایف پرستار کودک, مسئولیت پرستار, پرستار کودک

تهیه وعده های غذایی و میان وعده ها

این مسئولیت اغلب از پرستار کودک در منزل انتظار می رود و می تواند چالش های خاص خود را به همراه داشته باشد. پرستار باید درباره حساسیت غذایی کودکان، از والدین سوال کند. او باید لیستی از غذاهایی که کودک نباید بخورد تهیه کند.به عنوان یک پرستار غذاهایی را اماده کنید که برای والدین و کودک مورد پسند واقع شود. غذاهای سالم درست کنید. کودکان به غذاهایی مثل پیتزا و ماکارونی و همبرگر علاقه دارند. سعی کنید غذاهای مورد علاقه ی آن ها را به صورتی تهیه کنید که سالم باشند.

دادن داروهای مورد نیاز کودک

این مسئولیت، یکی از مهم ترین وظایف پرستار کودک است. دارو های کودک باید دقیقا بر اساس تجویز پزشک به او داده شود. اگر کودکی به دارو نیاز دارد، از والدین دستورالعمل دقیق آن ها را بپرسید. حتما این موارد را یادداشت کنید. در این مورد به حافظه ی خود اعتماد نکنید.
دقیقاً همان خواسته والدین را انجام دهید و در صورت بروز هرگونه تردید، با آنها تماس بگیرید. اگر به هر دلیلی قادر به دادن داروی های کودک نیستید، باید فوراً با والدین تماس بگیرید.

نظم دادن به کودکان

یکی از وظایف پرستار کودک، تربیت و نظم دادن کودکان است.این مورد در درجه اول به عهده والدین است ولی در صورت غیبت والدین بر دوش پرستار خواهد بود. پرستار باید رفتار بد کودک را به او گوشزد کند ولی هرگز نباید از تنبیه جسمانی استفاده کند. همیشه با مهربانی و آرامش با کودکان صحبت کنید. مطمئن باشید نتیجه بهتری خواهید گرفت. توجه کنید که یکی از ویژگی های یک پرستار کودک خوب مهربانی و صبور بودن است.

کمک به مشق شب

این مسئولیت، توافقی بین پرستار و والدین کودک است. ممکن است والدین به شما بگویند که کودک آن ها بعد از انجام تکالیف خود، اجازه تماشای تلویزیون و بازی کردن دارد.

تمیز کردن مناطق بازی و اسباب بازی ها

تمیز کردن محیط بازی و اسباب بازی کودکان، از جمله وظایفی است که برخی والدین از شما انتظار دارند. هرچه والدین وظایف و انتظارات بیشتری از پرستار داشته باشند. مطمئنا حقوق پرستار کودک نیز افزایش می یابد.
کودکان را تشویق کنید تا به طور مرتب دستان خود را بشویند و اسباب بازی و اشیا را داخل دهان خود نکنند. تا از مریض شدن آن ها و گسترش میکروب جلوگیری شود.

خلاق بودن و بازی با کودکان

بازی کردن با کوکان و سرگرم نگه داشتن آن ها از وظایف پرستار کودک است و خلاق بودن یکی از ویژگی های پرستار خوب کودک است.در صورت امکان چند بازی یا کاردستی متناسب با سن کودک به همراه داشته باشید تا کودک را درگیر و سرگرم نگه دارد. توصیه می شود تا آنجا که ممکن است با کودک بازی کنید. این کار به شما کمک می کند تا با کودک ارتباط برقرار کنید.

وظایف پرستار کودک, مسئولیت پرستار, پرستار کودک

بردن کودکان به مدرسه و کلاس های آموزشی

اگر والدین کار کنند و نتوانند فرزندان خود را به مدرسه و کلاس های آموزشی ببرند. این مسئولیت جزو وظایف پرستار کودک می شود.در صورت نیاز به استفاده از اتومبیل، مطمئن شوید که از صندلی کودک با اندازه مناسب برای سن و وزن کودک استفاده می کنید. کودکان 8 سال به بالا معمولاً به اندازه کافی بزرگ هستند که به صندلی احتیاج نداشته باشند.ایمنی در اولویت است؛ بنابراین حتما از کمربند ایمنی استفاده کنید. این موارد و همه موارد مربوط به حمل و نقل ایمن کودک، باید از قبل با والدین در میان گذاشته شود.

کودکان را به موقع به رختخواب برسانید

این احتمالا سخت ترین مرحله نگهداری از کودک است. در بیشتر اوقات کودکان برای به موقع خوابیدن با پرستار و والدین خود همکاری نمی کنند. خواباندن کودک برای پرستار سخت تر از والدین است.پرستار باید از والدین درباره زمان خواب سوال کند. او همچنین قبل خواب، باید روال معمول مثل مسواک زدن را رعایت کند.رویکرد محکم و در عین حال مهربانانه نسبت به کودکی که تمایلی به همکاری ندارد، ضروری است. فقط یادتان باشد که آرامش خود را حفظ کرده و برنامه روزمره را اجرا کنید.

توانایی آرام کردن کودکان: از مهمترین وظایف پرستار کودک

به عنوان یک پرستار کودک در منزل، مطمئنا موقعیت های زیادی پیش می آید که کودک ناراحت و پریشان می شود و شروع به گریه کردن می کند. در این مواقع پرستار باید به خوبی بتواند او را کنترل و آرام کند.احساسات کودک را تأیید کنید. اینگونه کودک می فهمد که شما او را درک می کنید و می خواهید به او کمک کنید. با مهربانی و آرامش با کودک صحبت کنید. سعی کنید حواس آنها را با یک اسباب بازی پرت کنید. یک داستان بخوانید یا یک ویدیو روی تلفن خود به او نشان دهید.

یک فعالیت سرگرم کننده را پیشنهاد کنید تا با هم انجام دهید. کاری کنید که او بخندد. اغلب کمی طول می کشد تا کودک آرام شود و دیگر گریه نکند؛ اما اگر مشکل آنها را به دقت حل کنید، می توانید اعتمادشان را جلب کنید.

پرستار کودک, وظایف پرستار کودک, مسئولیت پرستار

مدیریت کردن دعوای بین کودکان

درگیری ها بین کودکان اغلب به این دلیل بوجود می آید که بچه ها هنوز مهارت حل مشکلات را به تنهایی ندارند. به عنوان یک پرستار کودک، وظیفه شما این است که به آرامی آنها را راهنمایی کنید تا خودشان بتوانند راه حلی پیدا کنند. بچه ها اینگونه یاد می گیرند.

انجام کارهای خانه

این مورد جزو وظایف پرستار کودک به طور معمول نیست. ولی برخی از والدین از پرستار کودک می خواهند که کارهای روزمره را نیز انجام دهد. کارهایی مثل لباس شستن، تمیز نگه داشتن اسباب بازی ها و مرتب کردن آن ها، جاروبرقی کشیدن و کارهای دیگر.همانطور که قبلا گفتیم در صورت اضافه شدن وظایف پرستار، حقوق پرستار کودک نیز افزایش می یابد.

کمک های اولیه

یادگیری کمک های اولیه به شما برای مدیریت مواقع بحرانی کمک می کند. والدین نیز به شما بیشتر اطمینان می کنند.

پاسخگو بودن

شما به عنوان یک پرستار کودک همیشه باید مسئولیت پذیر و پاسخگو باشید. به موقع یا حتی کمی زودتر حاضر شوید و به تمام تعهداتی که می پذیرید پایبند باشید.گواهینامه رانندگی معتبر داشته باشید (در صورت نیاز به حمل و نقل)، دارو های کودک را به موقع به او بدهید و همیشه منافع کودک را در اولویت خود قرار دهید. پرورش و سلامت ذهنی، عاطفی و جسمی کودکانی که از آنها نگهداری می کنید باید هدف اصلی شما باشد.

صبور بودن

صبور بودن یکی از مهم ترین ویژگی های یک پرستار کودک خوب است. برای یادگیری باید به کودکان زمان کافی بدهید. کودک با خطا کردن و اشتباه کردن یاد می گیرد.

اطلاعات تماس را ارائه دهید و در دسترس باشید

این مورد نکته ای است که پرستار و والدین، هر دو باید آن را رعایت کنند. پرستار باید بتواند در صورت لزوم به راحتی با والدین تماس بگیرد. والدین نیز باید بتوانند در هر ساعتی از روز با پرستار تماس گرفته و نکته ای را متذکر و یا حال کودک خود را جویا شوند.
در آخر باید بگوییم که پرستار کودک وظایف و مسئولیت های مختلفی دارد. وظایف پرستار کودک بستگی به خواست و نظر والدین و شرایط دارد. حقوق پرستار کودک نیز به انتظارات والدین بستگی دارد.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
7 + 13 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.