9 نکته برای ارتباط موثر با سالمند بیمار

24 بهمن 1397
/
آسانیسم

ارتباط موثر با سالمند بیمار ، نتایج مثبتی را در بیمار نمایان میکند. مراقبت از سالمندان بیمار، با توجه به شرایط آنها مانند کم شنوایی، اختلال بینایی، زوال عقل یا بیماری آلزایمر و ...، شامل موارد خاصی می گردد. علاوه بر این، ارائه دهندگان خدمات گاهی مجبور به بحث در مورد موضوعات حساسی می شوند که به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

هنگام درمان یا پرستاری از سالمندان بیمار، دانستن فرضیه های مرتبط به توانایی های بیمار و صرف زمان برای شرایط هر بیمار خاص شاید مهم نباشد. همواره ممکن است سالمندان بیمار از اختلالات مربوط به سن رنج  ببرند. همچنین شما با 9 نکته و راهنمایی زیر می توانید تاثیر قابل توجهی در کسب نتایج مثبت در سالمندان بیمار ایجاد کنید.

9 نکته برای پرستاران جهت ارتباط موثر با سالمند بیمار

نکته 1: شروع با زبان بدن صحیح 

در محلی مقابل بیمار نشسته و با برقراری ارتباطی مستقیم، با کاهش حواس پرتی و ارسال پیام، تمرکز کامل پرستار بر بیمار را نشان دهید. حفظ تماس چشمی بسیار مهم بوده، چراکه این ارتباط چشمی درک بیمار از توجه پرستار به خود را بالا برده و به بیماران کمک می کند تا نشانه های چهره را کشف کنند.

نکته 2:تمرین صبر 

هنگام مراقبت از سالمندان باید در نظر داشت که  گاهی اوقات، پرستار سالمند در منزل باید بارها و بارها صحبت کرده تا بیمار به طور کامل پیام و صحبت وی را درک کند. اگر برقراری ارتباط نیاز به تکرار بیش از حد داشته باشد، پرستار سالمند باید گفتار خود را تسکین داده و واضح تر صحبت کرده تا بیمار بتواند درک کند. بیماران سالخورده ممکن است در طی گفتگو واکنش نشان دهند.

9 نکته برای پرستاران جهت ارتباط موثر با سالمند بیمار, پرستار سالمند در منزل, ارتباط موثر با سالمند بیمار, ارتباط با سالمند بیمار

نکته 3: نمایش احترام خاص

درحالیکه بسیار زیاد عبارت "احترام به بزرگان خود" را شنیده اید، احساسات در طول درمان و پرستاری ضروری است. پرستاران  باید به یاد داشته باشند که بیماران بزرگتر ممکن است نظرات متفاوت در مورد موضوعات معاصر داشته باشند. مهم است که تجارب متنوعی که سالمندان ارائه می کنند را تأیید کنیم. این شناخت می تواند در ایجاد ارتباط بین شکاف های نسلی در طول ارتباطات کمک کند.

نکته 4: تمرین گوش دادن فعال

هنگام درمان و نگهداری از افراد سالخورده، مهم است که به طور فعال و واکنشگر به گفتگوی وی گوش داده و به یاد داشته باشید که هر دو طرف ممکن است با اظهار نظرات به یکدیگر ابراز ناراحتی کنند.  پرستاران  نیز باید از زبان بدن مانند تکان دادن سر به عنوان تائید مثبت استفاده کنند تا ارتباط اینگونه را با بیمار دریافت کنند. اگر پرستاران نمی توانند گفت و گوی بیمار را درک کنند، باید سؤال های روشن پرسیده شود.

نکته 5: نشان دادن صمیمیت

در طول بازدید، پرستاران باید سوالات مناسب در مورد شرایط زندگی بیمار و محافل اجتماعی را بپرسند. این مهم است که پرستاران  نقش فرهنگی و اعتقادات بیمار را در طول مراقبت درک کنند. این درک باعث تسهیل تصمیم گیری مشترک می شود. 

نکته 6: کشف چالش های حسی

حواس پرتی، اختلالات شناختی یا کاهش شنوایی و ... می تواند ارتباطات را دشوار کند. تقریبا یک سوم از سالمندان بالای 60 سال دارای مسائل شنیداری و یک چهارم سالمندان دارای مشکل بینایی هستند.

بیماری ها بر روی هر بیمار متفاوت بوده و در درجه های مختلف تاثیر می گذارد. مهم این است که پرستاران  این شرایط را در ذهن خود  نگه دارند.

9 نکته برای ارتباط موثر با سالمند بیمار,9 نکته برای پرستاران جهت ارتباط موثر با سالمند بیمار, پرستار سالمند در منزل, ارتباط موثر با سالمند بیمار, ارتباط با سالمند بیمار

نکته 7: راحتی را تضمین کنید

راحتی فیزیکی برای هم بیمار و هم اعضای خانواده آنها مهم است. کاهش ناراحتی فیزیکی باعث کاهش حواس پرتی در طول درمان می گردد. حفظ آسایش برای بیماران سالمند می تواند دشوار باشد، به ویژه برای کسانی که بیماری های متعدد دارند. به عنوان مثال: توجه به پوشش و حفظ سلامت سالمند در فصول سرد و گرم و ... .

نکته 8: از زبان ساده استفاده کنید

با افزایش سن بیماران، فیزیولوژی آنها بطور قابل توجهی تغییر می کند. سالمندان بیمار ممکن است شروع به از دست دادن شنوایی، بینایی، حافظه کوتاه مدت و یا بلند مدت خود کنند و این تغییرات  نحوه جذب و پردازش اطلاعات را تغییر می دهد. با استفاده از زبان ساده، بیماران سالمند مفاهیم جدید را راحت تر درک میکنند.

نکته 9: نشان دادن همدلی

همدلی صادقانه باعث ایجاد آرامش می شود. سالمندان باید احساس کنند که پرستاران نگرانی هایشان را درک و شناسایی می کنند. پرستاران با تشخیص مشکلات سالمندان بیمار، به طور واقعی و صادقانه با رعایت  شرایط بیمار، از وی مراقبت می کنند.

تجزیه و تحلیل ارتباط ها می تواند نتایج مفیدی دربرداشته و باعث درمان به طور کامل و روندی مثبت گردد.  با توجه به هر یک از سالمندان به عنوان یک فرد، پرستاران می توانند کلیشه های سن و سال را از بین ببرند و نتایج مثبتی را ایجاد نمایند.
 

جهت اطلاع از قیمت پرستار سالمند در منزل و همچنین پرستار کودک می توانید از طریق شماره تماس آسانیسم اقدام نمایید تا کارشناسان ما شما را به بهترین شکل راهنمایی کنند. در صورت تمایل میتوانید از طریق فرم سفارش یا اپلیکیشن آسانیسم هم اقدام نمایید. خوشحال میشویم تا به عزیزان شما خدمت رسانی نماییم.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
3 + 13 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.