پرستار سالمند در منزل

17 اسفند 1396
/
آسانیسم

چرا دوران سالمندی مهم می باشد؟ چرا بایستی به فکر پرستار سالمند در منزل باشید؟ معمولا دوران پس از 60 سالگی را دوران بازنشستگی نام میبرند ، این دوران با انتظار مرگ سپری نمیشود و همانگونه که جامعه شناسان گفته اند این مرحله از عمر، مرحله سوم زندگی نام برده میشود. در جامعه ما افراد به طور متوسط تا 80 سالگی امید به زندگی دارند.

سالمندان نیز مانند سایر افراد جامعه  نیازهای مختص سن خود را دارند و مراقبت از سالمندان نیازمند شناخت این افراد و همچنین تخصص بالایی است. به دلیل افزایش افراد سالمند در ایران، نیازهای مراقبتی، رفاهی و اجتماعی آن‌ها باید مورد توجه  ویژه ای قرار بگیرد. افزایش مشغله افراد و صنعتی شدن جوامع سنتی و همچنین مشغله بالای افراد خانواده، مراقبت از سالمندان کمی کم رنگتر شده است و خانواده ها نمیتوانند به تنهایی از سالمندان خود نگهداری کنند.

این قضیه باعث شده که خدماتی در جامعه تحت عنوان خدمات پرستاری سالمند شکل گرفته‌است. پرستار و مراقب سالمند با ویژگی‌های مربوط به این دوران و روحیات و ویژگی‌ سالمند به خوبی آشنا است و با وجود پرستار در منزل، خانواده‌ها به راحتی می توانند به آن‌ها اطمینان کنند و سالمندان خود را به آن‌ها بسپارند و با خیال راحت به مشغله های کاری خود رسیدگی کنند.

سالمند کیست؟

در دوران سالمندی کاهش قوای جسمی و راونی روی میدهد که این به دلیل بالا رفتن سن می باشد. در جوامع مختلف، سالمندی معنی های مختلفی دارد. در کشور ما، سن سالمندی تعریف نشده ولی اگر بخواهیم شروع بازنشستگی را دوران سالمندی معنی کنیم، طبق قانون تأمین اجتماعی سن سالمندی برای مردان 60 سالگی و برای زنان 55 سالگی است و طبق قانون استخدام کشوری سن بازنشستگی برای مردان و زنان 65 سالگی است.

در این دوران سالمندان را می توان به چند دسته تقسیم نمود:

 1. از امکانات و خدمات مناسب برخوردار می باشند و مایلند به استراحت بپردازند.
 2. به دلیل تامین درآمد مخارج زندگی، به کار خود ادامه می دهند یا حداقل اگر کاری باشد، مایلند ادامه دهند.
 3. از امکانات مالی مناسبی برخوردار می باشند ولی چون نمی خواهند «از کار افتاده» محسوب شوند، مایلند کار کنند.
 4. از کار افتاده و بیمارها که درصد بالایی را شامل میشوند.

نیازهای هر 4 دسته بالا به شرح زیر می باشد:

 1. احتیاجات عاطفی
 2. احتیاجات معیشتی
 3. احتیاج به تفریح
 4. احتیاج به شرکت در زندگی اجتماعی
 5. امنیت

افزایش سن عمومی جامعه و نیاز به پرستار سالمند در منزل و نگهداری از سالمندان در منزل در جامعه امروزه یکی از موارد مهم و لازم نموده است، شما میتوانید پرستاران مجرب را بکار بگیرید. این پرستاران آشنا به موارد بهیاری و روانشناسی می باشند تا در زمینه های مختلف به سالمندان عزیز شما کمک نمایند.

پرستار سالمند در منزل, پرستار بیمار در منزل, پرستار زن و پرستار مرد, پرستار سالمندان, پرستار سالمند

خصوصیات پرستار سالمند در منزل

 • تحصیلات مرتبط با پرستاری
 • تجربه و دارا بودن دانش ضمنی و فنی
 • آموزش های تخصصی و گذراندن دوره های مرتبط
 • برگه های تضمین شغلی نزد مراکز مجاز ارائه خدمات 

افراد سالمند قابلیت‌های تجدید قوا و بازیابی قدرت محدودی دارند و بیش از دیگر بزرگسالان در معرض بیماری های بیشتری ، سندرم و کسالت هستند.
طبق آمار های اخیر ایران 6 میلیون و 400 هزار سالمند بالای 60 سال دارد که این رقم 8.3 درصد جمعیت کشور را شامل می‌شود.
افزایش جمعیت سالمند در دنیا رو به افزایش است، آمار مبتلایان به آلزایمر تا سال 2050 به 115 میلیون نفر و مبتلایان به پارکینسون به 9 میلیون نفر خواهد رسید. آلزایمر و پارکینسون از جمله مهمترین بیماری‌های سیستم عصبی دوره سالمندی است که به گفته متخصصان، با توجه به سیر افزایش جمعیت سالمند در ایران در صورت نبود اقدامات پیشگیرانه لازم، در سال‌های آتی شیوع بالایی می‌یابد.

وظایف پرستار سالمند در منزل

پرستاران وظایف خاصی دارند که بایستی به آن عمل کنند. در پایین به چند نمونه از وظایف پرستاران سالمند اشاره میکنیم. دقت نمایید که در هنگام قرارداد حتما این موارد به صورت کامل ذکر شوند:

 • نظافت  و استحمام سالمند و منزل 
 • مراقبت و نگهداری از سالمند به صورت کامل
 • رسیدگی به سالمند بیمار
 • رسیدگی به وضع ظاهری و پوششی سالمند
 • تست قندخون و فشار خون سالمند به صورت روزانه
 • تهیه غذای مناسب برای سالمند (به طوری که سلامت او را به خطر نیاندازد).
 • همراهی سالمند در صورت خروج از منزل

آسانیسم با همکاری با موسسات خدمات پرستاری، همواره تلاش دارد تا به بهترین شکل از سالمندان عزیز شما مراقبت نماید. پرستاران این مجموعه تماما دوره دیده می باشند و دارای مدرک عملی پرستاری می باشند. در صورت نیاز به پرستاری از سالمند در منزل یا نیاز به مشاوره در زمینه قیمت پرستار سالمند در منزل دارید با آسانیسم تماس حاصل نمایید.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
2 + 3 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.