همدم سالمند

10 خرداد 1399
/
آسانیسم

در حال حاضر حدود هفت درصد از افراد مسن بالاتر از 60 سال از افسردگی بالینی رنج می‌برند، اگرچه این بیماری غالباً تشخیص داده نمی‌شود. بسیاری از افراد مسن به دلیل انزوا اجتماعی حتی در صورت تمایل به معاشرت با دیگران‌، تنهایی را احساس می‌کنند. بزرگسالان مسن اغلب از به اشتراک گذاشتن داستان‌ها و دیگر تجربیات زندگی خود با دیگران لذت می‌برند که برخی از آنها حتی ممکن است الهام بخش تلقی شوند. بنابراین مهم است که فردی به عنوان همدم سالمند کنارشان باشد و اوقات خوشی را برای آنها فراهم کند.

همه ما به همراهی یک نفر در زندگی نیاز داریم. اغلب این نیاز برای بزرگسالان سالخورده افزایش می‌یابد. بسیاری از سالخوردگان با انزوا و تنهایی دست و پنجه نرم می‌کنند. این شرایطی است که به شدت با سلامت عاطفی و جسمی آنها در ارتباط است. همدم سالمند کسی است که با ارائه کمک به انجام امور خانه و تعامل اجتماعی زندگی فرد سالمند را تغییر می‌دهد. برخی از افراد مسن فقط برای رفع  تنهایی خود به کسی نیاز دارند که همراه او باشد و برخی دیگر برای انجام  کارهایی مانند آشپزی یا شستن لباس‌هایشان به کمک فرد دیگری نیاز دارند. با توجه به روانشناسی پیری میتوان گفت: آنها فقط می‌خواهند استقلال خود را حفظ کنند اما به همراهی و یاری نیاز دارند. 

همدم سالمند, همدم سالمند سالم, مونس سالمند, ضرورت همدم سالمند, مزایای همدم سالمند سالم

بیشتر افراد مسن می‌خواهند زندگی خود را در منزل ادامه دهند نه اینکه با فرزندان یا اقوام خود زندگی کنند یا اینکه در یک خانه سالمندان ساکن شوند. با این حال، بسیاری از افراد با افزایش سن، در انجام فعالیت‌های روزمره مانند خرید، آشپزی، خانه داری و مراقبت‌های شخصی از خود با مشکل مواجه می‌شوند.

چه زمانی همدم سالمند ضرورت دارد

همدم سالمند برای افراد مسنی که به تنهایی یا به دور از فرزندان خود زندگی می‌کنند بسیارمناسب است. همچنین خدماتی که پرستار سالمند می‌تواند برای زندگی افرادی که دیگر انرژی، انگیزه یا بهزیستی جسمی برای زندگی راحت و بدون کمک ندارند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد. این تنها سالمندان نیستند که با این نوع مراقبت‌ها زندگیشان بهبود می‌یابد بلکه فرزندان با استخدام یک همراه مراقبت آرامش، تسکین و افزایش کیفیت زندگی را تجربه خواهند کرد.

هنگامی که یک عضو خانوادتان با سطح امید به زندگی محدود تشخیص داده می‌شود، اغلب برای رفع درد بهبود روحیه، افزایش اشتیاق به زندگی و علائم دیگر به نوعی مراقبت نیاز دارند. در بسیاری از موارد، مسئولیت‌ توجه و مراقبت بر عهده خانواده و دوستان نزدیک است. اگر در این موقعیت قرار دارید، ممکن است متوجه شوید که از لحاظ جسمی و عاطفی توانایی انجام این مسئولیت‌ها را به تنهایی ندارید و نیاز به همدم دارید.

همدم سالمند, همدم سالمند سالم, مونس سالمند, ضرورت همدم سالمند, مزایای همدم سالمند سالم

دلایل زیادی وجود دارد که فرزندان یک فرد بزرگسال تصمیم می‌گیرند برای والدین خود یک همدم. برخی از دلایل به شرح زیر است:

 • اعضای خانواده فرد سالمند آموزش و مهارت کافی برای مراقبت از او ندارند.
 • فرد سالمند خانواده‌ای ندارد و تنها زندگی می‌کند.
 • اعضای خانواده وقت لازم برای مراقبت از والدین خود ندارند.
 • فرد سالمند ممکن است ترجیح دهد که یک همدم و همراهی برای خود داشته باشد که عضوی از خانواده او نباشد.

مزایای همدم سالمند سالم چیست

 1. همدم سالمندان برای حمایت عاطفی از افراد مسن است که عموماً سالم هستند اما برای استقلال یا در ارتباط ماندن با افراد به کمک احتیاج دارند. سالمندان از داشتن کسی برای صحبت کردن و به اشتراک گذاشتن تجربیاتشان بطور منظم بهره مند می‌شوند. همدم سالمند سالم همچنین می‌توانند کمک‌های ارزشمندی را برای اعضای خانواده فراهم کنند که افراد مسن را قادر می‌سازد دوران سالمندی خود را در خانه‌های خود بمانند.
 2. بسیار مهم است که با ماندن در خانه با افزایش سن، کاهش کیفیت زندگی را تجربه نکنید. از مزایای کلی دریافت کمک‌های مراقبتی شامل دریافت همراهی، کاهش استرس و آزاد کردن وقت و انرژی فرزندان خانواده است تا افراد مسن بتوانند کارهایی را انجام دهند که زندگی را واقعاً برایشان لذت بخش کند.
 3. همدم سالمند همچنین می‌تواند فعالیت‌های بدنی سبک مانند پیاده روی را همراه سالمند انجام دهد. این امر به عملکرد عضلات، استخوان‌ها و گردش خون کمک می‌کند و همچنین با تشویق و برقراری تعامل برای هر وعده غذایی مغذی سلامت تغذیه سالمند را حفظ می‌کند.
 4. افراد مسنی که دیگر نمی‌توانند رانندگی کنند، ممکن است احساس کنند که حس آزادی خود را از دست داده اند. با این حال، همدم سالمند رابطه او و دنیا بیرون را برقرار می‌کند. با فراهم آوردن حمل و نقل برای سالمند برای ویزیت‌های روزمره پزشكان، انجام امور معاشرتی یا کار‌هایی که منجر به افزایش روحیه فرد مسن او را دوباره به زندگی بازمی‌گرداند.

همدم سالمند, همدم سالمند سالم, مونس سالمند, ضرورت همدم سالمند, مزایای همدم سالمند سالم

چه موقع نیاز به همدم سالمند ایجاد می‌شود

انزوای اجتماعی سالمندان می‌تواند ناشی از وقایع عمده یا تغییر در سبک زندگی آنها باشد. هنگامی که افراد مسن از دست دادن همسر خود را تجربه می‌کنند، ممکن است ارتباط خود را با دیگران کاهش داده و احساس انزوا و تنهایی را ادامه دهد. هم چنین كسانی كه در حال تجربه کاهش سلامت جسمی ناشی از پیری هستند، ممکن است احساس ناراحتی و ناامنی كنند زیرا دارند استقلال خود را از دست می‌دهند. اگرچه این موارد می‌تواند احساس تنهایی را برای فرد سالمند به وجود آورد، اما هنوز راه‌هایی برای ارتقاء استقلال و جلوگیری از انزوای اجتماعی او وجود دارد. از راهکا‌های بسیار مؤثر استخدام همدم سالمند می‌باشد.

دوران سالمندی باید در خانه همراه با حفظ استقلال و در محیطی باشد که می شناسیم و دوست داریم. اما اگر کیفیت زندگی روزمره رو به وخامت بگذرد، باید تغییرات مناسب لازم را برای بازگرداندن عزت و عملکرد سالمند عزیزمان انجام دهیم. کمی برنامه ریزی، اصلاح و تغییر لازم می‌شود. در این زمان با استخدام پرستار سالمند و کمک‌های او برای مراقبت‌ در منزل این تغییر را ایجاد کنید. همدم سالمند در صورت لزوم کارهای زیادی را برای حفظ کیفیت زندگی سالمندان که شایسته زندگی در خانه خود هستند انجام می‌دهد. این امر مستلزم تغییر و تحقق تعهد و گشودگی از سوی اعضای خانواده و افراد مسن است. یکی دیگر از کلیدهای مهم کمک به سن سالمندان در خانه، فعال و اجتماعی ماندن و انجام کارهایی است که آنها دوست دارند.

همدم سالمند چه کار‌های انجام می‌دهد؟

خدماتی که یک همدم سالمند می‌تواند انجام دهد شامل تهیه وعده‌های غذایی، خانه داری، خریدها و از همه مهم‌تر همراهی سالمندان در انجام امور روزمره است. اگر والدین سالمندتان یا دیگر اعضای خانواده تمایل دارند که استقلال خود را حفظ کند اما برای انجام فعالیت‌های روزمره خود با مشکلاتی مواجه هستند، نیاز همدم سالمند ضرورت می‌یابد. آسانیسم نیازهای عاطفی و روزانه سالمند شناسایی کرده و آنها را با بهترین مراقب و پرستار در دسترس مطابقت می‌دهد. 

همدم سالمند, همدم سالمند سالم, مونس سالمند, ضرورت همدم سالمند, مزایای همدم سالمند سالم

همدم سالمند می‌تواند طیف گسترده ای از خدمات غیر پزشکی را ارائه دهد:

 • خرید مواد غذایی
 • گرفتن دارو‌ها از داروخانه
 • کمک به تهیه میان وعده ها و وعده‌های غذایی سبک
 • یادآوری سالمندان برای مصرف دارو (اما در واقع آنها را تجویز نمی کنند)
 • کمک به سالمندان برای نوشتن نامه یا پرداخت قبض
 • خواندن کتاب، شرکت در سرگرمی‌ها و انواع دیگر سرگرمی
 • اطلاع رسانی اعضای خانواده از وضعیت سالمندان
 • فعالیت ورزشی برای سالمندان و ترغیب آنها به شرکت در ورزش
 • مراقبت از حیوانات خانگی
 • آب دادن به گل ها
 • برنامه ریزی برای فعالیت‌های اجتماعی
 • بیرون بردن زباله

خدمات دلسوزانه ما كمك‌هاي مورد نيازتان را به شما و خانوادتان مي‌دهد. بازدید از سالمندان و اختصاص یک همدم سالمند با توجه به نیاز‌های جسمی و عاطفی او این امکان را به شما می‌دهد که خیالتان از بابت والدین سالمند خود آسوده شود. دراین شرایط او می‌تواند با انجام کارهای روزمره همراه فرد مسن باشد و او را از تنهایی در بیاورد. در نتیجه حس استقلال و روحیه به او باز می‌گردد و از افسردگی و انزاوا جلوگیری می‌شود.

دسته بندی

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
11 + 2 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.