خانه سالمندان یا نگهداری از سالمند در منزل

29 مهر 1398
/
آسانیسم

با بالارفتن سن نیاز افراد سالخورده به اطرافیان خود افزایش پیدا می کند. این نیاز ممکن است بخاطر مصرف روزانه داروهای خاص و یا ناتوانی جسمی در انجام امور روزمره باشد. امروزه فرزندان به دلیل مشغله های زیاد زمان کافی برای نگهداری و انجام امور والدین مسن خود را ندارند، درنتیجه سالمندان مجبورند بیشتر اوقات خود را به تنهایی سپری کنند که این امر می تواند باعث بروز افسردگی در آنها شود. فرزندان خانه سالمندان یا نگهداری از سالمند در منزل را برای آنان انتخاب می کنند؟

زمانی که شما تصمیم می گیرید والدین سالخورده خود را به خانه سالمندان بفرستید، با واکنش های منفی زیادی مواجه می شوید: چرا خودتان در منزل از آنها نگهداری نمی کنید؟ چرا از خدمات نگهداری از سالمند در منزل استفاده نمی کنید؟ و غیره. این واکنش ها و سرزنش ها باعث بالا رفتن استرس و فشار روحی شما می شوند. اما از سوی دیگر شما نیز توانایی نگهداری از سالمندتان را ندارید. در این شرایط چه کاری بهتر است انجام دهید؟ آیا باید پدر و مادر سالخورده خود را درخانه تنها بگذارید؟ برای پیدا کردن پاسخ این سوالات با ما در این مقاله همراه باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را برای والدین خود بگیرید.

خانه سالمندان یا نگهداری از سالمند در منزل, خانه سالمندان, نگهداری از سالمند در منزل, خدمات پرستاری از سالمند در منزل, پرستاری از سالمند در خانه سالمندان

مزایای خانه سالمندان

اگر سالمند شما به بیماری خاصی مبتلا باشد و شرایط نگهداری و مراقبت از او را در منزل خود نداشته باشید، خانه سالمندان می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. اما باید به این نکته مهم توجه کرد که زندگی در این مراکز و دوری از خانه و فرزندان می تواند تأثیرات منفی در روحیه سالمند شما داشته باشد، پس توصیه می شود تا جایی که امکان دارد در منزل از آنها نگهداری شود.

معایب خانه سالمندان

همیشه خانه سالمندان اولین گزینه ای است که به ذهن ما می رسد، اما گاهی بهتر است خودمان را به جای والدینمان بگذاریم و ببینیم آیا دوست داریم ما هم در سنین سالخوردگی به این مراکز برویم و از فرزندانمان دور باشیم؟

اغلب سالمندان انتظار دارند که فرزندانشان در سالهای آخر زندگی، از آنها مراقبت کنند و کنار خانواده خود باقی عمرشان را سپری کنند. همچنین بودن در خانه سالمندان برای افرادی که به افسردگی مبتلا هستند باعث تشدید بیماری شده و این حس را در سالمند شما ایجاد می کند که از سوی فرزندان خود طرد شده است. به همین خاطر در تصمیم گیری خود برای ادامه زندگی آنها در خانه سالمندان باید تمامی عوامل را در نظر بگیرید. زیرا ممکن است عواقب جبران ناپذیری بر روی سلامت جسمی و روحی فرد سالخورده داشته باشد.

چرا نگهداری از سالمندان در منزل

از قدیم گفتن هیچ کجا خونه آدم نمی شود.... اگر سالمند شما شرایط نگهداری در منزل را دارد ولی شما زمان کافی برای مراقبت و رسیدگی به او را ندارید می توانید از خدمات پرستاری در منزل استفاده کنید.

چرا نگهداری از سالمند در منزل, نگهداری از سالمند در منزل, خدمات پرستاری از سالمند در منزل, پرستاری از سالمند در خانه سالمندان

در زیر به 6 دلیل مهم برای نگهداری از فرد سالمند در منزل می پردازیم.

  • نگهداری در منزل خواسته خود سالمند است.

اکثر سالمندان علاقه ای به ترک خانه خود و زندگی با افراد غریبه را ندارند. اگر از نظر پزشکی فرد سالخورده مشکل جدی نداشته باشد مراقبت از او در منزل بهترین گزینه است، زیرا در این صورت سالمند در محیطی که سالها با آن انس گرفته روزهای آخرعمرخود را سپری می کند و چه بسا شرایط جسمی و روحی اش بهبود هم پیدا کند.

  • داشتن حس استقلال سالمندان

مهمترین دلیل نگهداری سالمند در منزل حفظ قدرت استقلال اوست. ترس از دست دادن استقلال در بین آنها حتی از ترس مرگ نیز بیشتر است. بنابراین مراقبت از سالمندان در منزل خودشان این حس استقلال را به آنها می دهد.

  • مقرون به صرفه بودن هزینه نگهداری از سالمندان

استخدام یک پرستار سالمند در منزل برای مراقبت از او از نظر اقتصادی به صرفه تر است، زیرا امروزه هزینه های نگهداری از سالمندان در مراکز درمانی بسیار زیاد بوده و بیشتر خانواده ها توانایی پرداخت آن را ندارند.

  • مراقبت اختصاصی از سالمند

ارائه خدمات از سوی پرستاران در خانه سالمندان محدود است زیرا تعداد افراد تحت مراقبت بیشتر بوده و یک پرستار باید همزمان مراقب چند نفر باشد. در مقابل مراقبت از سالمندان در منزل توسط پرستار سالمند اختصاصی بوده و مطابق با نیازهای فرد می باشد.

  • کاهش نگرانی اعضای خانواده سالمند

مراقبت در منزل باعث کاهش احساس گناه، رنجش و ترس از دادن در اعضای خانواده می شود. بنابراین داشتن یک پرستار سالمند در منزل این میزان از نگرانی ها را در اعضای خانواده کاهش می دهد، چون با وجود یک فرد مجرب در خانه دیگر دغدغه ای بابت تنها گذاشتن سالمندتان در منزل ندارید.

خانه سالمندان یا نگهداری از سالمند در منزل, نگهداری از سالمند در منزل, خدمات پرستاری از سالمند در منزل, کاهش نگرانی خانوادها سالمند, مراقبت از سالمند در منزل

  • ثابت ماندن نقش سالمند در منزل

نگهداری در منزل باعث می شود تا افراد رابطه ی خود را با دوستان و آشنایان حفظ کنند. این کار همچنین به سرحال و مشغول بودن آنها کمک می کند و تا حدودی این امکان را به آنها می دهد که با بیماری آلزایمر مبارزه کنند.

در پایان باید گفت که مراقبت در هر دو مکان برای گروه هایی از سالخوردگان مناسب است، اما انتخاب اینکه کدام یک از گزینه ها برای سالمند شما بهتر است نیاز به شناخت درست از شرایط و امکانات هر دو مکان دارد. امروزه خدمات پرستاری در منزل به سرعت در حال گسترش است. ما در پلتفرم خدمات مراقبتی و پرستاری آسانیسم این امکان را برای شما فراهم می سازیم تا با توجه به شرایط سالمندتان پرستار مجربی را در منزل استخدام کنید تا دیگر نگران تنها گذاشتن والدین خود در منزل نباشید.

دسته بندی

نظرات

نیازی

در زمینه سالمندی مطالعه کتابهای زیراز انتشارات آریا دانش پیشنهاد میشود : کتاب تناسب اندام برای سالمندان ( پروتکل استاندارد ورزشی برای سالمندی سالم)جلد اول وکتاب تناسب اندام برای سالمندان ( پروتکل استاندارد ورزشی برای سالمندی فرتوت )جلددوم وکتاب پروتکل بین‏المللی ارزیابی و مراقبت از سالمندان و ;کتاب سالمندی پویا

شنبه, 03/24/1399 - 15:03

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
1 + 0 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.