پرستار کودک

شخصی که در نگهداری کودک به مادر کمک و همراهی می دهد، پرستار کودک یا پرستار بچه می‌گویند. پرستار کودک در منزل به امروز آموزشی و امور نگهداری میپردازد ، در زمان قدیم به پرستار بچه اصطلاحا دایه یا لَلِه یا دَدِه گفته می‌شد.

معرفی شغل پرستار بچه ( پرستار کودک )

پرستار کودک در منزل - پرستار بچه - پرستار زن در منزل - پرستار مرد در منزل - پرستارکودک - پرستار نوزاد در منزل

امروز با افزایش زنان شاغل در ایران، افراد و مراکز نگهداری از نوزادان و کودکان امثال مهد کودک ها و پرستاران کودک در کشور ایجاد شده است. آنها در ساعاتی که مادران سرکار یا بیرون منزل خود هستند یا برای کاری نمی توانند در کنار فرزندانشان باشند، از بچه ها مراقبت می کنند.

برخی از مادران شاغل ترجیح می دهند به جای گذاشتن فرزند خود در مهدکودک، پرستاری را استخدام کنند که در خانه از او مراقبت کند. حتی در برخی موارد پرستار کودک به صورت شبانه روزی به نگهداری از کودک می پردازد.
 
پرستار کودک معمولا در خانه های شخصی از کودکان آنها مراقبت می کند. میزان و مسئولیت پرستار در منزل بر اساس سن کودک و تعداد آنها متفاوت است.

مثلا برای نوزاد، پرستار باید به موقع به او غذا بدهد، پوشکش را تعویض و به میزان لازم او را بخواباند تا استراحت کند. ولی وقتی از کودک 5 ساله مراقبت می کند، درکنار غذا دادن، تعویض لباس و خواباندن، باید با او بازی کرده و بهآن آموزش هم بدهد و او را به گردش ببرد.
 
پرستار کودک در منزل قبل از هر چیز باید عاشق بچه ها باشد و از نگهداری از کودکان و بودن با آنها لذت ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، باحوصله و تا حدی شوخ طبع باشد تا کودک از بودن با او لذت ببرد. او باید خلاق بوده و بتواند فعالیت های جالب و جذابی را برای بچه ها تدارک ببیند.
 
پرستار کودک بودن الزاما نیاز به مدرک خاصی ندارد. البته برخی از کارفرمایان و دفاتر کاریابی ترجیح می دهند که افراد دارای مدرک و گواهینامه مرتبط را در این شغل بکار بگیرند تا علاوه بر کارکرد عملی دوره های تئوری را هم گذرانده باشند.

پرستار بچه در خانه های شخصی افراد کار می کند و ساعت کاری او می تواند از چند ساعت در روز تا تمام وقت باشد. همچنین ممکن است گاهی پرستار با افراد خانواده کودک زندگی کند.
 
در ادامه اطلاعات کاملی در مورد وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازار کار و فرصت های شغلی و میزان درآمد پرستار کودک ارائه می شود.

وظایف پرستار کودک

پرستار کودک باید مراقب نوزاد ها و کودکان باشد و وظایف زیر را هم بر عهده داشته باشد.

  • لباس پوشاندن

  • غذا دادن

  • حمام کردن

  • تعویض پوشک

زمانی که از کودکان بزرگتر نگهداری و مراقبت می کند، باید به آنها مهارت های اجتماعی، خواندن و نوشتن را نیز بیاموزد. همچنین باید آنها را برای گردش و تفریح بیرون ببرد. پرستار کودک گاهی به مادرانی که تازه زایمان کرده اند، در نگهداری نوزادشان تا مدتی کوتاه کمک می کند تا مادر استراحت کند و از حال جسمانی بهتری برخوردار شود.

امروزه پرستار کودک در منزل و پرستار سالمند در منزل یکی از نیازهای اصلی خانواده ها تبدیل گشته است، چرا که با افزایش دغدغه ها کاری افراد خانواده و درگیر شدن اکثر اعضا با کارهای خارج خانه عملا مراقبت از سالمند و مراقبت از کودک برای اعضای خانواده مقدور نمی باشد.

آسانیسم، یکی از معتبر ترین شرکت پرستاری تهران می باشد که تخصصی بر روی پرستار کودک در منزل و پرستار سالمند در منزل فعالیت می نماید و با کادری مجرب و تعهد کاری بالا در خدمت رسانی به شما عزیزان حاضر می بباشد، اگر به دنبال مشاوره برای استخدام پرستار هستید، با ما تماس حاصل نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان آسانیسم ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. معتبر ترین مرکز پرستار کودک و پرستار سالمند در منزل. دارای پرستار مرد و پرستار زن در منزل آماده ارائه خدمات می باشد.

۰۲۱-۲۵۹۱۷۹۹۵

۰۲۱-۷۵۰۳۸۷۷۵