جهت سفارش خدمات روانشناسی آسانیسم بر روی کلید زیر کلیک نمایید.
021-89514141

خدمات روانشناسی

توسط علم روانشناسی میتوان با استفاده از روش علمی به پژوهش و مطالعه روان (ذهن)، فرایندهای ذهنی و رفتار در موجودات زنده پرداخت و  روان‌شناسی به مباحث رفتار و فرایندهای روانی می‌پردازد که منظور از رفتار کلیه حرکات، اعمال و رفتار قابل مشاهده مستقیم و غیرمستقیم و منظور از فرایندهای روانی مباحثی همانند احساس، ادراک، تفکر، هوش، شخصیت، هیجان و انگیزیش، حافظه موارد دیگر است

آغاز علم روان‌شناسی به شکل علمی و آکادمیک، به اواخر اوایل قرون هجدهم و اواخر قرن هفدهم بازمی‌گردد؛ می‌توان گفت اکتشافات و تحقیقات قابل توجه در روان‌شناسی، تنها از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شده‌است؛ و این درحالی است که علوم تجربی دیگر از تاریخچه‌ای بلندتر و پربارتر برخوردارند.

خدمات روانشناسی خانواده و کودک و سالمند در منزل

تعریف روانشناسی

روان‌شناسی طی تاریخچهٔ کوتاه خود به گونه‌های متفاوتی تعریف شده‌است. اولین دسته از روان‌شناسان ها که حوزه کار خود را مطالعه فعالیت ذهنی می‌دانستند. با توسعه رفتارگرایی در آغاز قرن حاضر و تأکید آن بر مطالعه انحصاری پدیده‌های قابل اندازه‌گیری عینی، روان‌شناسی به عنوان بررسی رفتار تعریف شد.

البته مباحث مربوط به ذهن و روان قرن‌هاست که ذهن متفکران را به خود مشغول کرده و آثار مکتوب آن از دانشمندان یونانی و متفکرانی چون سقراط، افلاطون و ارسطو نیز در دست است، اما این شاخه از علم تا پیش از روان‌شناسی جدید، به صورت مدون و آکادمیک مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

خدمات روانشناسی زیر شاخه های بسیار گسترده ای دارد و شما میتوانید در هر مرحله از زندگی از خدمات روانشناسی و مشاوره استفاده نمایید.

 • روان سنجی
 • روان درمانی 

دو مورد از موارد گسترده علم روانشناسی می باشد که در جوامع امروزه استفاده می شود. شما می توانید توسط پلتفرم خدمات پرستاری و مراقبتی آسانیسم خدمات روانشناسی را در منزل داشته باشید تا کارشناسان مجرب با مراجعه به منزل شما، به شما عزیزان خدمات روانشناسی ارائه دهند.

مزایای استفاده از خدمات روان شناسی

مشاوره اغلب اولین و معمولاً یکی از بهترین سلاح هایی است که ما در برابر طیف وسیعی از مسائل روانشناختی مانند افسردگی، اندوه و اضطراب داریم. شما می توانید همه کارها را به درستی انجام دهید، زندگی عادی داشته باشید، تغذیه سالمی داشته باشید، اما هیچ چیز کاملاً نمی تواند مزایای حاصل از تعامل واقعی انسان ها و داشتن سلامت روانی سالم را جایگزین کند. سلامت روان غالباً موضوعی تابو بوده است، اما اکنون استفاده از خدمات روان شناسی در میان مردم محبوبیت بالایی دارد. اما این را بدانیم که مشاوره فقط برای مشکلات سلامت روان نیست، بلکه برای مواردی مانند مشکلات رابطه، وقایع دشوار زندگی و مشکلات رفتاری نیز مؤثر است. 

خدمات روانشناسی, مزایای روانشناسی, روانشناسی کودک و نوجوان, روانشناسی ازدواج,روانشناسی خانواده, آسانیسم

گفتگو با کسی که به طور اختصاصی در کنار شما، در منزلتان حضور داشته باشد تا به شما در حل مسائل روانی و عاطفی کمک کند بسیار ارزشمند است. بسیاری از افراد در صحبت با دوستان یا خانواده احساس آرامش می کنند، اما برای اغلب افراد، این در واقع  یک مانع برای بحث صریح و صادقانه در مورد بعضی از مسائل وجود دارد. بسیاری از افراد  در حضور یک روان شناس و مشاور راحت تر صحبت می کنند. مشاور در اصل فردی است که بدون قضاوت به شما گوش می دهد و سعی در حل مشکلاتتان دارد تا بتوانید کیفیت زندگی خود را ارتقا دهید.

چرا به روانشناس مراجعه می کنید؟

این باور غلط وجود دارد که فردی که به روانشناس مراجعه لزوما دچار دیوانگی یا ضعف همراه است. دلایلی که فرد ممکن است با روانشناس مشورت کند بیشمار است. هر کس ممکن است با مشکلات شخصی روبرو شود که می تواند بر سلامت روانی آنها تأثیر بگذارد. در اینجا چند دلیل وجود دارد که یک شخص ممکن است به دنبال یک روانشناس باشد

 • طلاق یا جدایی که بر شما یا خانواده شما تأثیر می گذارد.
 • مسائل شخصی مانند اضطراب یا افسردگی و غیره
 • رویدادهایی مانند  از دست دادن عزیزان، یک بیماری جدی، از دست دادن شغل و غیره
 • در رویدادهای مهم زندگی به عنوان مثال یادگیری مقابله با یک بیماری جدی، از دست دادن استقلال، نقص شناختی 
 • هر نوع روابط مربوط به روابط از جمله با همسران، والدین 
 • مسائل جنسی، عدم میل جنسی 
 • مشکلاتی که در محل کار مانند فرسودگی، سوءاستفاده از قدرت و آزار و اذیت، درگیری های اساسی که با آن روبرو می شوید.
 • هنگام مقابله با اختلالات تغدیه ای، الکلیسم، اعتیاد به مواد مخدر، قمار 
 • کمک به والدین درمورد مشکلات دشوار، به عنوان مثال بعد از سقط جنین یا مرگ فرزندشان

انواع روان شناسی

روانشناسان در بسیاری از زمینه های مختلف فعالیت می کنند. وقتی مردم اصطلاح روانشناس را می-شنوند، بسیاری از افراد بلافاصله تصور می كنند که روان شناس  لزوما فردی است که در یك دفتر نشسته و در حالی كه مراجعه کنند روی یك مبل چرمی نشسته، مشغول گوش دادن و نوشتن نت است. مطمئناً، روانشناسان زیادی هستند که به این نوع  گفتاردرمانی مشغول هستند، اما افرادی که در حوزه روانشناسی فعالیت می کنند کارهای دیگری را به صورت تخصصی نیز انجام می دهند. در حال حاضر انواع مختلفی از روانشناسی مانند روان شناسی سالمند، کودک و خانواده  وجود دارد.

چه زمانی مراجعه به روان شناس ضرورت می یابد؟

افراد در هر سنی ممکن است در برخورد با یک مسئله روانشناختی با یک روانشناس مشورت کنند. به عنوان مثال فرد سالمندی که دچار افسردگی است، یک فرد بالغ ناراضی در محل کار و کودکی که از اضطراب رنج می برد، می تواند برای  حل مشکلات خود از یک روانشناس کمک بخواهد. به این موضوع توجه داشته باشیم که محدودیت سنی برای مشاوره با روانشناس وجود ندارد!

بسیاری از مشکلات بهداشت روانی و رفتاری که به طور نادرستی به روند پیری نسبت داده می شوند قابل پیشگیری و قابل درمان هستند. در حدود دو سوم بزرگسالان دارای اختلال روانی، خدمات لازم درمانی را دریافت نمی کنند. انتظار می رود نیاز و تقاضا برای این خدمات به دلیل افزایش جمعیت سالخورده و افزایش پذیرش و استفاده از خدمات بهداشت روان افزایش یابد. یک روانشناس با کمک به درک بیمار از خود، به این صورت به بیمار کمک می کند. همچنین به آنها اجازه می دهد که راه حل مشکلات روانی خود را پیدا کنند. 

خدمات روانشناسی کودک

بچه ها همانند فکر نمی کنند. مغز آنها تا حدود سن 25 سالگی کاملاً توسعه نیافته است بسیاری از مسائلی که  کودکان با آن روبرو هستند از مسائلی که بزرگسالان در زندگی روزمره درگیر آنها هستند تقلید می‌کنند.  برخی از این موضوعات رایج شامل اضظراب، افسردگی و اندوه است. با این حال، هدف از مشاوره کودک، تجزیه مشکلات به بخش های قابل کنترل است. بنابراین کودکان می‌توانند با آنها بهتر درک و کنار بیایند. بعضی اوقات والدین برای برقراری ارتباط بهتر و تربیت مؤثرتر نیاز به حمایت و کمک دارند. رفتار کودک یا پریشانی عاطفی او می تواند آنقدر برای زندگی روزمره اختلال ایجاد کند که زمان آن برسد که به کمک حرفه نیاز پیدا کنید.

روانشناسی کودک, خدمات روانشناسی کودک, اهمیت روانشناسی کودک, مشکلات روان در کودکان

یک روانشناس کودک برای رسیدگی به تغییرات عاطفی و مشکلاتی که ممکن است در مراحل رشد فرزندتان بوجود بیاید، آموزش دیده است. کمک به کودک برای درک بهتر احساسات خود و استقلالس در نحوه برخورد با افکار خود می تواند تغییر چشم گیری در او ایجاد کند. به این منظور، روش‌های مختلفی برای سنین مختلف برای رفتارهای متفاوت وجود دارد.

بیشتر والدین ممکن است رفتارهایی در کودکانشان ببینند که به نظرشان "فقط به خاطر بچه بودن"  فرزندشان است و آنها را نادیده گیرند. اما در واقعیت، آنها دارند علائم پیشرفت اختلال اضطراب عمومی یا برخی از مشکلات فراگیر دیگر را نشان می دهند.  در هر صورت تربیت فرزند به روش صحیح کار آسانی نیست!

چرا همراهی یک روانشناس کودک اهمیت دارد؟

به دلایل مختلف ممکن است کودکان به یک ارزیابی روانشناختی نیاز داشته باشند. در میان مشکلات دیگر، ممکن است افسردگی یا اضطراب در آنها به صورت مزمن شکل گرفته باشد، در خانه یا مدرسه دارای مشکلات کمبود توجه باشند، مورد آزار و اذیت قرار گیرند یا اختلال یادگیری داشته باشند. غالباً وقتی بچه ها در مدرسه در حال مشاجره هستند یا به نظر می‌رسد که از همسالان خود عقب‌تر هستند، پیشنهاد می‌شود که یک روانشناس کودک که یک ارزیابی روانشناختی انجام دهد.

مشکلاتی شایعی که ممکن برای کودکان وجود داشته باشد:

 • مشکلات با توجه و تمرکز
 • افسردگی یا مشکلات روحی
 • عزت نفس و اعتماد به نفس پایین
 • پرخاشگری
 • مشکلات رفتاری از جمله مخالفت
 • اضطراب از جمله اضطراب جدایی و مقابله با طلاق یا سایر مشکلات خانوادگی

درک این نکته حائز اهمیت است که کودکانی که از مشکلات بهداشت روان رنج می‌برند، ممکن است این نگرانی ها را با والدین خود در میان نگذارند. ممکن است این اتفاق به این دلیل می‌افتد فرزندتان می‌ترسد شما را ناامید کند. بنابراین، هدف روان شناسان کودک این است که به کودکان کمک کنند تا بهتر مسائل و مشکلات خود را بازگو کنند. وقتی مسائل اجتماعی و عاطفی کودک و پریشانی روانی درمان نشود، می‌تواند بر روی مسائل  آموزشی و نقاط عطف رشد او تأثیر منفی بگذارد.

چه زمانی باید برای فرزند خود به دنبال یک روان شناس کودک باشیم؟

وقتی کودکی از پریشانی روانی، اجتماعی یا عاطفی رنج می‌برد، مقابله و رفع آن کار راحتی نیست. به خصوص هنگامی که احساس می‌کنید هیچ کاری برای اصلاح اوضاع وجود ندارد. در این زمان است که  یک مشاور و روان شناس کودک  نقش مؤثری دارد. او می‌تواند موارد اساسی را که بر سلامت و رفاه کلی کودک شما تأثیر می گذارد،  به خوبی برسی کند. بنابراین می‌تواند درمانی را که فرزندتان برای احساس بهتر نیاز دارد ارائه کند. واقعیت این است که بسیاری از کودکان قادر به پردازش کامل پیچیدگی‌های همراه با مسائل عاطفی و یا روحی و روانی است نیستند. بنابراین مشاوره ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که کودک شما به آن نیاز دارد.

روانشناسی کودک, خدمات روانشناسی کودک, اهمیت روانشناسی کودک, مشکلات روان در کودکان, روان شناس, روان شناس کودک, نیاز به روانشناس, نیاز به مشاوره

 

چگونه می توان گفت فرزند شما به مشاوره نیاز دارد؟

مسائلی هستند که نشان می‌دهد کودک شما به مشاوره نیاز دارد. به عنوان مثال، كودكی  كه شروع به رفتارهای "خارج از شخصيت معمول" خود کند و یا به طور ناگهاني دچار مشكلات رشد و پرخاشگری شده باشد نياز دارد که با یک روانشناس حرفه ای صحبت کنید. علاوه بر این، اگر فرزند شما اخیراً یا در گذشته آسیب‌های مهمی از جمله سوء استفاده، مرگ یک دوست یا فرد نزدیک، طلاق و بیماری مزمن را تجربه کرده، اما درمان و معالجه ای روی او انجام نگرفته است، به احتمال زیاد باید از یک روانشناس کودک بهره گیرد.

افزایش سن چه تأثیری در سلامت روان دارد؟

بسیاری از افراد سالخورده در مواجهه با تغییرات مربوط به دوران پیری یا یادگیری زندگی با اختلالات توانی، با افسردگی یا اضطراب دست و پنجه نرم می کنند. این مهم است که مراقبان و  اطرافیان این افراد در صورت عدم توانایی آنها به آنها کمک کنند. افسردگی اغلب برای بسیاری از مشکلات بهداشتی دیگر از جمله خودکشی عامل خطر قابل توجهی است.

روانشناسی سالمند شامل ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کاملی هستند که در ارزیابی و معالجه مشکلات سالمندان، خانواده ها و مراقبان آنها مهارت دارند. بیماری های قلبی، سرطان، ایدز، اختلالات روانی، زوال عقل، دیابت، درد مزمن، بیماری های تنفسی مزمن و آرتریت از مشکلات شایع دوران سالمندی است که علاوه ایجاد  مشکلات جسمی، از لحاظ روحی نیز سالمندان را تحت تأثیر قرار می دهد. 

بیماری روانی بخش طبیعی از پیری نیست. در حقیقت، براساس اعلام انستیتوی ملی بهداشت روان، اختلالات سلامت روان بیشتر از سالمندان در بزرگسالان تأثیر می گذارد. شایع ترین مسئله سلامت روان در بین سالمندان، اختلالات شناختی شدید یا  زوال عقل است.  طبق اعلام انجمن آلزایمر، حدود 5 میلیون بزرگسال 65 سال و بالاتر به  آلزایمر مبتلا هستند که حدود 10٪ از سالمندان را به خود اختصاص می دهد.

 براساس گزارش  CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری)، افسردگی و اختلالات خلقی تا 5٪ از سالمندان 65 ساله در جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد و تا 13.5٪ از بزرگسالان مسن که مراقبت های بهداشتی خانگی را دریافت می کنند یا در بیمارستان بستری هستند دچار مشکلات روان هستند که  غالباً بدون تشخیص و بدون درمان قرار می گیرند. اختلالات اضطرابی اغلب همراه با افسردگی است. CDC اعلام می کند، تقریباً 8٪ از افراد مسن تر از 65 سال در برخی از مراحل زندگی دچار اختلال اضطراب شده اند.

سلامت روان, سلامت روان سالمندان, اختلالات روان سالمندان, خدمات روانشناسی, مزایای روانشناسی, روان شناسی, روانشناسی خانواده, خدمات روانشناسی در منزل با آسانیسم, روانشناسی خانواده در منزل, روانشناسی سالمندی

عوامل خطر اختلالات سلامت روان در سالمندان

افراد مسن مانند همه افراد استرس را تجربه می کنند. اما حتی فشارهای روحی و روانی عادی که با افزایش سن همراه است می تواند عوامل خطر برای بسیاری از بیماریهای روانی باشد. در حالی که اضطراب و نگرانی مربوط به بیماری همه گیر افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار می دهد، ممکن است افراد مسن در این مدت مستعد ابتلا به اختلالات سلامت روان شوند. قرنطینه خانگی به دلیل نگرانی در مورد افزایش خطر ابتلا به آنها در بیماری شدید COVID-19 می تواند بر سلامت روان سالمندان تأثیر بگذارد.

براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی و بنیاد بهداشت روان (Geriatric)، سایر محرک های احتمالی بیماری روانی در سالمندان شامل موارد زیر است:

 • بیماری ایجاد کننده زوال عقل (مانند بیماری دمانس و آلزایمر)
 • از دست دادن عزیزان
 • بیماری طولانی مدت (مانند  سرطان  یا بیماری قلبی)
 • دردهای مزمن
 • تداخلات دارویی
 • ناتوانی جسمی یا از بین رفتن تحرک
 • بیماری های جسمی که می توانند بر احساسات، حافظه و تفکر آنها تأثیر بگذارند
 • رژیم غذایی ضعیف یا  سوء تغذیه

ارزیابی سلامت روان سالمندان

یکی از مشکلات مداوم در زمینه تشخیص و معالجه بیماری روانی در سالمندان این واقعیت است که افراد مسن بیشتر از شکایات روانپزشکی احتمال بروز علائم جسمی آن را دارند. برخی از مشکلات رفتاری سالمندان ممکن است نشانه یک اختلال سلامت روان باشد. همانطور که افراد پیرتر می شوند، طبیعی است که برخی از تغییرات اتفاق بیفتد. فراموشی گاهى یک چیز است؛ با این وجود، از بین رفتن مداوم شناختی یا  حافظه  به طور بالقوه ای جدی است.

ارزیابی سلامت روان سالمندان, سلامت روان, سلامت روان سالمندان, اختلالات روان سالمندان, خدمات روانشناسی, مزایای روانشناسی, روان شناسی, روانشناسی خانواده, خدمات روانشناسی در منزل با آسانیسم, روانشناسی خانواده در منزل, روانشناسی سالمندی

 

همین مسئله در مورد اضطراب شدید یا افسردگی طولانی مدت نیز اتفاق می افتد. مراقبین باید علائم هشدار دهنده زیر را  که می تواند باعث ایجاد نگرانی هایی در مورد سلامت روان سالمندان شود را در نظر داشته باشند: 

 1. ایجاد نا توانی در انجان  کارهای زندگی و فعالیت های مراقبت از خود  مانند لباس پوشیدن، تهیه غذا 
 2. بحران های سلامت جسمی، از جمله درد یا علائم ناراحت کننده مانند بستری شدن در بیمارستان 
 3. احساس ناامیدی و از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که قبلاً از آنها لذت می بردند یا وجود انزوا
 4. تأثیر عوارض جانبی نگران کننده یا علائم مربوط به داروها
 5. سردرگمی، عدم تمایل، مشکلات مربوط به تمرکز یا تصمیم گیری
 6. احساس بی ارزشی، درماندگی و افکار خودکشی
 7. از دست دادن حافظه، به ویژه مشکلات حافظه اخیر یا کوتاه مدت
 8. کاهش یا افزایش اشتها و تغییرات وزن

در این زمان روانشناسی سالمند اهمیت می یابد. افراد مسن، به ویژه کسانی که مبتلا به افسردگی هستند، به مانند سایر افراد  باید از مشاوره درمانی بهره مند شوند. افسردگی، به ویژه در سن بالای 65 سال، اغلب به عنوان یک بخش عادی از پیری در نظر گرفته می شود. اما این موضوع نباید نا دیده گرفته شود. صحبت کردن با روش های درمانی روانشناسی ممکن است به افراد مبتلا به زوال عقل و افرادی که از آنها مراقبت می کنند نیز کمک کننده باشد.

مزایای مشاوره و صحبت با روانشناس

بعضی اوقات صحبت با یک فردی به جز اقوام یا دوستان راحت تر  است. در حین مشاوره درمانی، یک مشاور یا  روان شناس حرف هایتان  بدون اینکه قضاوتی راجع به شما کند می شنود و به شما کمک می کند تا راه حل های خود را در مورد مشکلات بیابید. یک روانشناس یا درمانگر به شما فرصت می دهد تا صحبت کنید، گریه کنید، فریاد بزنید و یا فقط فکر کنید. این فرصتی است که شما می توانید با شخصی که به شما و نظراتتان احترام می گذارد، مشکلاتتان را بیان کرده و راجع ترس ها و نگرانی هایتان با او مشورت کنید و به شکلی متفاوتی به  بررسی آنها بپردازید.

لزوم مشاوره درمانی برای مشکلات سلامت روان

بعضی از افراد میگویند که صحبت کردن صرفاً باعث نمی شود که مشکلات آنها از بین برود. اما کنار آمدن و پذیرش آنها، فشار و اضطراب را تا حدی کاهش می دهد. استفاده از خدمات روان شناسی و روش های درمانی می تواند برای بسیاری از موارد از جمله افسردگی، اضطراب،  اختلالاتی در خوردن غذا، ترس واعتیاد مفید باشد.

گفتگو درمانی پس از وقایع دشوار زندگی

اگر در حال حاضر روزهایی سخت و ناراحت کننده را پشت سر می گذارید، صحبت کردن و مشاوره با  یک روان شناس می تواند به شما در مقابله با آن کمک کند. این موضوع ممکن است بعد از فوت یک خویشاوند یا یکی از دوستانتان یا پس از فهمیدن دارا بودن یک بیماری جدی باشد. هم چنین اگر با ناباروری دست و پنجه نرم می کنید، یا شغل خود را از دست داده اید در این شرایط روانشناسی خانواده کمک بسزایی به شما خواهد کرد و در صورت داشتن یک مشاوره درمانی مناسب ممکن است کیفیت زندگی شما را بهبود یابد.

گفتگو درمانی, روانشناسی خانواده, ارزیابی سلامت روان سالمندان, سلامت روان, سلامت روان خانواده, اختلالات روان, خدمات روانشناسی, مزایای روانشناسی, روان شناسی, روانشناسی خانواده, خدمات روانشناسی در منزل, روانشناسی خانواده در منزل

روانشناسی خانواده

 روانشناسی خانواده باعث بهبود ارتباط و تعامل مثبت بین افراد می شود. این رویکرد تأکید می کند که چگونه تعامل خانواده یک عامل مهم در سلامت روان است. بهبود در نحوه تعامل خانواده باعث بهبود رفتاری همه اعضا می شود. در مورد مشکلات کودکان، روانشناسی خانواده علاوه بر توجه به نیازهای فردی این فرصت را می دهد تا یاد بگیرند که چگونه مسائل و مشکلات خود را ریشه یابی کنند و در عوض دعواها و اضطراب، در صدد حل آن برایند.

 روان درمانی خانواده روشی است که تمام افراد خانواده را درگیر می کند. این امر به ویژه می تواند برای کودکانی مبتلا به افسردگی اند و مشکلات رفتاری دارند، یا اینکه والدین آنها در حال جدایی هستند، مؤثر باشد.

بسیاری از افراد هستند که برای مشاوره و گفتگو با یک روانشناس تعامل چهره به چهره را ترجیح دهند. از آنجا که آنها هرگز نمی خواهند در مطب درمانی دیده شوند، درمان خانگی را انتخاب می کنند. مزیت این روش این است که حریم خصوصی آنها کاملا حفظ میشود. درمان مبتنی بر خانه باعث می شود خدمات بهداشت روان برای طیف گسترده تری از مردم قابل دسترسی باشد. همچنین ممکن است از یک روش درمانی سنتی در مطب ارزانتر باشد. هم چنان که به دلیل شرایط  فعلی در خانه هستید، می توانید از اشکال مختلف خدمات روانشناسی در منزل بهره مند شوید. از این طریق استرس و اضطراب خود را کاهش دهید و سلامت روانی خود را تضمین کنید.