توهم در سالمندان

03 اسفند 1398
/
آسانیسم

روان پریشی و اختلالات روانی

روان پریشی (سایکوزیس) به وضعیت روانی‌ غیر طبیعی گفته می‌شود که دسته‌ای از اختلالات روانی را در برمی‌گیرد و در طول آن‌ها بیمار دچار نشانه‌هایی مثل توهم یا هذیان می‌شود. هرگاه توهم و هذیان باعث ایجاد تغییراتی جدی‌ در روند زندگی فرد شوند می‌توان آن را اختلال به شمار آورد، اما معمولاً خود نشانه‌های‌‌ بیماری‌ دیگری هستند. توهم، وضعیتی است که در آن فرد قدرت تشخیص و تفکیک واقعی یا غیر واقعی بودن دیده‌ها یا شنیده‌های خود را از دست می‌دهد؛ ویژگی اصلی این اختلال، هذیان گویی است؛ به این معنا که فرد باورهای خود را درباره‌ی اتفاقات غیر واقعی که آن‌ها را حقیقی می‌پندارد بیان می‌کند. توهم در سالمندان شایع می باشد با آسانیسم در ادامه همراه باشید.

این توهمات می‌توانند در پی سوء برداشت از یک شرایط یا مکالمه باشند که به هیچ وجه درست نیستند یا حداقل به شکلی اغراق‌آمیز عنوان می‌شوند. برخی از این افراد می‌توانند زندگی نسبتاً عادی اجتماعی خود را حفظ کنند و مراودات آن‌ها از این اختلال دستخوش تغییر جدی نشود، اما زندگی دسته‌ی دیگری از این افراد کاملاً روند عادی خود را از دست می‌دهد و بیمار در محیط خیالی ساخته‌ی ذهن خود زندگی می‌کند. در این شرایط وجود یک پرستار و مراقب بیمار می‌تواند از رسیدن به شرایط حاد این بیماری پیشگیری نماید.

روان پریشی, توهم در سالمندان, توهم, روان پریشی, اختلال توهم, اختلال توهم در سالمندان, علت توهم, تشخیص توهم, درمان اختلال توهم, درمان توهم در سالمندان

اختلال توهم در سالمندان

این اختلال در افراد سالخورده نیز مانند سنین دیگر دیده می‌شود. نوع توهم در سالمندان می‌تواند به دو دسته‌ی متفاوت تقسیم بندی شود:

 1. تخیلی: در این نوع، بیمار موقعیت‌های غیر منطقی و امکان نا‌پذیری را متصور می‌شود؛ برای مثال، اعتقاد به این که شخصی اعضای داخلی بدن او را بدون ترک جای زخم برداشته است.
 2. معمول: به دسته توهماتی گفته می‌شود که امکان به وقوع پیوستن آن‌ها در حالت عادی وجود دارد اما فرد سالمند تصوری خیالی از آن‌ها در ذهن خود تشکیل می‌دهد.

از برخی حالت‌های نوع دوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خود معشوق پنداری (اروتومانیا)
 • هذیان خود بزرگ‌بینی (مگالومانیا)
 • خود بیمارانگاری (هایپوکندریا)
 • توهم بدبینی
 • توهم شکنجه
 • توهم جسمی
 •  و ...

توهم در سالمندان, توهم, روان پریشی, اختلال توهم, اختلال توهم در سالمندان, علت توهم, درمان اختلال توهم, درمان توهم در سالمندان, تشخیص توهم در سالمندان

علل و تشخیص اختلال توهم در سالمندان

از علل توهم در افراد می‌توان به زمینه‌ی ژنتیکی، سوء استفاده جسمی یا جنسی در دوران کودکی، جراحت و ضربه به ناحیه‌ی سر، مصرف داروهایی با عارضه‌ی توهم‌زایی و... اشاره کرد؛ همچنین گاهی این اختلال بر اثر دیگر مشکلات و بیماری‌های روانی ایجاد میشود.

 تشخیص این بیماری تا حد زیادی به ارزیابی بالینی وابسته است که از طریق پیدا کردن ارتباط بین توهمات و اتفاقاتی که پیرامون بیمار صورت می‌گیرد؛ همچنین به دست آوردن تاریخچه‌ی کامل از بروز رفتارهای غیر طبیعی سالمند که توسط روان‌پزشک انجام می‌شود. گاهی نیز ممکن است هنگام بروز اختلال توهم در سالمندان و هذیان، آن را بد روانی (پارافرنی) تشخیص دهند که با پارانویا و روان گسیختگی تفاوت دارد.

توهم و آلزایمر در سالمندان

آلزایمر سبب ایجاد تغییرات پیچیده‌ای در مغز می‌شود. توهم و هذیان ممکن است علائم بیماری آلزایمر و زوال عقل باشند؛ به این شکل که افراد مبتلا به آلزایمر ممکن است چیزهایی را ببینند که در واقعیت هیچ پایه و اساسی ندارند مانند دیدن کودکانی که در نشیمن مشغول بازی هستند. توهم در سالمندان ممکن از بعد دیداری فراتر رفته و حواس شنیداری، بویایی و لامسه را نیز درگیر کند. ارتباط میان توهم، آلزایمر و هذيان مقاله ای که آسانیسم به آن پرداخته است. پیشنهاد میشه دیگر مقالات مرتبط را نیز مطالعه نمائید.

توهم در سالمندان, توهم, روان پریشی, اختلال توهم, اختلال توهم در سالمندان, علت توهم, درمان اختلال توهم, درمان توهم در سالمندان, توهم و آلزایمر در سالمندان, برخورد با سالمند دارای اختلال توهم

درمان اختلال توهم

براي از بین بردن علائم رواني و رفتاري، درمان‌هاي دارويي و غير دارويي استفاده می‌شود. معمولاً در ابتدا روان‌پزشکان سعی می‌کنند از درمان‌های غير دارويي بهره گیرند و در صورت لزوم همراه با آن درمان‌هاي دارويي را آغاز می‌کنند. معمولاً استفاده از برخي دارو‌هاي آنتي سايكوتيك‏، ضد افسردگي و تثبيت كننده خلق‏ رایج‌تر است.

برخورد با سالمند دارای اختلال توهم

مراقب بیمار باید به چند نکته‌ی اساسی در نحوه‌ی رفتارش با سالمند مبتلا به توهم توجه کند:

 1. درباره‌ی آنچه فرد می‌بیند یا می‌شنود نباید با وی مشاجره کند یا در صدد متقاعد کردن بیمار برای پذیرش واقعیت برآید.
 2. مصرف به موقع داروها از نکات بسیار مهمی است که پرستار باید به آن توجه کند چرا که در صورت عدم مصرف داروها امکان تشدید علائم وجود دارد.
 3. در هنگام ترسیدن از توهمات و بالا رفتن سطح اضطراب سالمند می‌تواند از روش‌های اثربخش برای آرام کردن وی استفاده کند.
 4. پرستار باید اطمینان حاصل کند سالمند در امان است و هر چیزی که ممکن است به وی آسیب برساند از دسترس او دور است.
 5. هنگام تشدید علائم سریعاً به روان‌پزشک بیمار اطلاع دهد.
 6. گاهی منحرف ساختن فرد از افکارش بهترین راهکار برای آرام شدن او است؛ برای مثال فرد را از اتاقی به اتاق دیگر منتقل کند یا در صورت امکان برای پیاده‌روی، سالمند را از آن محیط به طور کلی دور کند.

اهمیت وجود پرستار در کنار بیماران سالمند

مراقبت از برخی سالمندان دارای درجه اهمیت بالاتری نسبت به سایرین است؛ سالمندان دارای اختلال توهم و هذیان گویی جز این دسته به شمار می‌روند. بیماری این افراد می‌تواند تا جایی پیش رود که امنیت جانی خود را به خطر بیندازند، همچنین مصرف به موقع داروها نکته‌ی بسیار مهمی است که نباید ساده انگاشته شود. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، توهم می‌تواند از علائم فراموشی (آلزایمر) باشد و بیماران همواره به فردی برای یادآوری کردن زمان مصرف دارو و به تبع، قطع نشدن روند درمان خود نیاز دارند.

با گذشت زمان، بهره‌گیری از خدمات پرستاری و مراقبت سالمندان تنها به آسایشگاه‌ها و بیمارستان محدود نمی‌شود بلکه شرایط دسترسی به پرستار در منزل نیز فراهم شده است. این روش مراقبت از سالمند که می‌تواند روند بهبود را سرعت ببخشد و با کاهش هزینه‌ها نیز همراه است.

اهمیت وجوود پرستار در کنار بیماران سالمند, توهم در سالمندان, توهم, روان پریشی, اختلال توهم, اختلال توهم در سالمندان, علت توهم, درمان اختلال توهم, درمان توهم در سالمندان, توهم و آلزایمر در سالمندان, برخورد با سالمند دارای اختلال توهم

تأثیر مثبت استفاده از این روش نه تنها در شرایط روحی بیمار قابل مشاهده است بلکه در آرامش خاطر داشتن فرزندان و خویشاوندان وی که امکان مراقبت از فرد سالخورده را به دلیل مشغله کاری یا نداشتن تخصص لازم ندارند نیز تأثیرگذار است.

در جوامع پیشرفته یکی از معمول‌ترین روش‌های مراقبت از سالمندان، بودن پرستار در منزل آن‌ها است. این‌گونه خدمات چند سالی است که در ایران نیز مورد توجه واقع شده و دسترسی به مؤسسات ارائه دهنده‌ی خدمات پرستاری در تهران و سایر شهرها ممکن و آسان است.

 

نظرات

هانیه

سلام ممنون از مطلب خوبتون.
ی سوال دارم ؟ کسایی که اسردگی دارن یا مضطربن هم دچار توهم میشن؟

یکشنبه, 02/28/1399 - 15:48
آسانیسم

In reply to by هانیه

سلام دوست عزیز

اگه منظور افسردگی هست، باید بگم  افرادی که مضطرب یا افسرده اند ممکنه دچار توهم دوره ای و کوتاه مدت بشن. که اغلب مربوط به احساسات خاص است. به عنوان مثال، یک فرد افسرده ممکن است توهم داشته باشه که کسی به او میگه بی ارزش است.

یکشنبه, 02/28/1399 - 16:55
آرش. خ

با سلام و خسته نباشید، این مشکل را پدر من داره حدود یکماه است که فکر میکنه میخوان او را از بین ببرند و آسیب برسانند، چه دارویی برای این کار نیاز میباشد، اگر لطف کنید ممنون میشم.

دوشنبه, 03/12/1399 - 19:32
آسانیسم

In reply to by آرش. خ

سلام جناب آرش

نیاز هست که پدر محترم به روانپزشک مراجعه کنند. خیلی خوب میشه شما یا دیگر اعضای خانواده ایشون رو همراهی کنند. 
بدلیل اینکه مشکل هنوز تشخیص داده نشده نمیتوان دارویی پیشنهاد داد. و البته روان شناس هم میتونه کمک کننده باشد و در کل تاریخچه ای از پدر عزیز گرفته بشه و منشا فکر یا اوهام و ... پیدا شود. شاید اختلال دارویی و هر عامل دیگه ای هم مسبب باشه.

 

با آرزوی تندرستی و سلامتی برای بزرگان عزیزمان و خانواده ها

 

شنبه, 03/17/1399 - 09:18
وحید

با سلام پدر من سنش 69سالشه و تو این سن به مادرم مشکوک شده و به مادرم میگه تو خیانت کردی و من ثابت میکنم هر چی هم باهاش حرف میزنیم فایده نداره و الان 6ماه بیشتر شده ول کن نیست و پیش هر کسی میشینه میگه یه جور توهم زده انگار بهشم میگیم بیا بریم پیش روانپزشک میگه من خوبم خودتون برید چه کاری کنیم به نظرتون با این مشکل؟!

دوشنبه, 03/19/1399 - 21:23
آسانیسم

In reply to by وحید

با سلام

در کل بحران سالمندی وجود دارد. اما حس ارزشمند بودن در پدر ایشان پایین آمده و دوست دارند که مورد توجه قرار بگیرند و بعضی از سالمندان خلا احساس ازرشمند بودن رو دارند، و باید بررسی شود ایشون در چه وضعیتی قرار دارد و ممکن است به دلیل مسائل دوران سالمندی مانند بازنشستگی و ناتوانی جسمی و نقص کارکردهای اجرایی مغز دچار بحران افراد سالمندی شده اند. فضای زندگی ایشون باید بررسی شود که اوقاتشون رو چطور میگذرونند. و بُعد بُعد بیماری های زمینه ای هم باید بررسی شود. و چون نیاز دارند احساس ارزشمند بودن دارند، به این شکل بروز می کند که بحث خیانت را آغاز می کنند تا به نحوی دوباره توجه ها را به سمت خود جلب کنند و حس ارزشمندی خود را بازگردانند. در صورتی که بیماری زمینه ای نداشته باشند، باید روی این قضیه کار بشه که خانواده این احساس ارزشمند را در ایشان ایجاد کنند. به عنوان مثال مشورت با پدر، استفاده از تجارب ایشان. تا احساس مفید بودن را به پدرشان بازگردانند.

اما در نهایت با مشاوره روان شناسی و آزمایشات پزشکی می توانیم کمک اثر گذارتری را داشته باشیم.

همچنین شما با مراجعه به روانپزشک یا روانشناس، و ارائه شرح حال پدر از نظر روحی و جسمانی و بیماریها راه حل بهتری را دریافت کنید.

 

با آرزوی سلامتی

چهارشنبه, 03/21/1399 - 10:46
سارا

سلام، مادرم 89 سالشه ، مدت سه ساله تحت نظر متخصص مغز و اعصاب قرص های بوسپیرون 5 و کلرودیازپوکساید 5 و گاهی هم جایگزینش دز 10 و سرتالین 50 و ممانتین 5 استفاده میکنه ، الان نزدیک چند ماهی میشه احساس میکنم دچار آلرایمر شده و توهم میزنه و سراغ شخص خیالی که وجود خارجی نداره رو میگیره ،لطفا راهنمایی کنین از نظر رفتاری چطور باهاش برخورد کنم

شنبه, 03/24/1399 - 19:36
آسانیسم

In reply to by سارا

سلام سارا عزیز

مطمئنا سابقه پزشکی و دارویی مادر محترم توسط متخصصین می بایست بررسی شود. توهم شاید از عوارض برخی داروها باشه. همچنین سوابق آلزایمر سابقه خانوادگی و دیگر بیماریها بایستی بررسی شود.

اما راه ها پیشگیری یا جلوگیری از شدت آلزایمر و تمرین های متنای متناسب با آن وجود دارد.

با ارزوی سلامتی

یکشنبه, 04/01/1399 - 10:02
بابک

باسلام.مادر من 70 ساله است و بیماری پارکینسون دارد.چندین ساله قرصهای مادوپار؛استاپارکین؛آسنترا و کلونازپام؛پرامی پکسول و آمانتادین و نورتریپتیلین مصرف میکنن.در حدود یکماهه که متوجه شدم توهم میزنن و میگن یه بچه یا دو تا خانم میان شبا بالای سرم یا توی اتاق.شنیدم که نشانه آلزایمره.با وجود بیماری کورنا امکان مطب بردن و ام آر آی هم وجود نداره.ممنون میشم راهنمایی کنید

دوشنبه, 04/23/1399 - 23:07
آسانیسم

In reply to by بابک

سلام دوست عزیز

امیدوارم همیشه مادر محترم سلامت باشند.
بهتر است از دیگر خدمات آسانیسم در این دوران کرونا  استفاده کنید مثل خدمات پزشک در منزل و روانشناسی در منزل و ... تا متخصصان به بهترین نحو و با بررسی درست بیمار و بیماری ها بتوانند تجویز درستی داشته باشند.

با آرزوی تندرستی

شنبه, 05/04/1399 - 10:26
نرجس

سلام پدر بزرگ من الان دو سه روزی هست که توهم زده
حس میکنم از خاطرات قبلش هست که یادشون میاد
و مثلا حس میکنه گربه کنارش هست
یا مثلا چیزایی رو میبینه که وجود نداره
الان باید چکار بکنیم؟
باید کجاببریمش؟
و اینکه هیچ قرصی مصرف نمیکنه
ممنون میشم که جواب سوالم رو بدید با تشکر.

شنبه, 06/22/1399 - 13:13
آسانیسم

In reply to by نرجس

سلام نرجس عزیز 

با توجه به اینکه پدر بزرگ شما داروی خاصی هم مصرف نمی کنند پس علت این توهمات از عوارض دارو نیست. بهترین کار این هست که شما به یک روان پزشک مراجعه کنید تا با معاینه دقیق بهترین تشخیص برای ایشون مشخص بشه.

با آرزوی تندرستی 

دوشنبه, 07/14/1399 - 09:36
دنیا

مادرم۶۵سالش..دچار سرطان مغزشده وبعداز پرتو درمانی بدجور دچار توهم شده وانگار تو یک عالم خاص خودش زندگی میکنه...آیا درمان داره..وبه کدوم دکتر مراجعه کنم؟

چهارشنبه, 06/26/1399 - 00:43
آسانیسم

In reply to by دنیا

سلام دنیا جان

توهم از علائم رایج ، تغییر سطح هوشیاری و مشکلات هماهنگی از علائم رایج سرطان مغز است 

برای کنترل و درمان این موضوع شما باید با به یک نورولوژیست (متخصص اعصاب و روان) مراجعه کنید.

 

با آرزوی سلامتی و خشنودی برای شما و خانواده

دوشنبه, 07/14/1399 - 09:49
پرهام

سلام با عرض احترام خواستم بپرسم این که گفته می شود با تغییر توجه متمرکز توهم بینایی از بین می رود یعنی چه و توهم حاصل ادراک آگاهانه هست یا ناخود آگاه ممنون میشم پاسخ بدهید

چهارشنبه, 06/26/1399 - 19:36
آسانیسم

In reply to by پرهام

با سلام و احترام

ابتدا باید علت ایجاد توهم را دانست تا بعد از آن مشخص شود که تغییر توجه متمرکز مؤثر هست یا خیر. همچنین طبق تحقیات انجام شده هنوز به طور قطع ثابت نشده است که توهم حاصل از ادراک خودآگاه است یا نا خود آگاه.

پایدار باشید

چهارشنبه, 07/16/1399 - 12:59
S

سلام
من مادر بزرگم توهم دزدی میزنه هی فکر میکنه پولاشو ما ور میداریم هی ب ما تهمت دزدی میزنه اینقدر هم باجدیت میگه و قسم میخوره ک آدم ب خودش شک میکنه واقعا دیگ الان هر هفته ی بار شده دیگ اعصاب هممون رو بهم میریزه فکر میکنه نگفته شاید همون مطلبو 10 بار در عرض ی هفته میگه واقعا نمیدونیم دیگ چ کار کنیم لطفا راهنمایی کنین😟

یکشنبه, 07/13/1399 - 10:19

سلام و عرض ادب

ابتدا باید مشخص بشه که مادر بزرگ شما بیماری زمینه‌ای دارد‌ و اینکه آیا داروی خاصی مصرف می کند یا خیر ، ممکن است این توهمات از عوارض برخی از داروها به وجود بیاد.

با توجه به علائم گفته شده برای تشخیص این مسئله به یک روان پزشک مراجعه کنید.

دوشنبه, 07/14/1399 - 09:50
علیپور

سلام پدر شوهرم ۷۲سال داره و ازسال ۸۳ همسرشون فوت کردن فقط دو فرزند دارند من و همسرم تا سال گذشته باهاشون زندگی میکردیم از پارسال جدااز پدر شوهرم زندگی میکنیم و برادرشوهرم برای کار به شهر دیگری رفتن از اون موقع توهم پیدا کردن وفکر میکنن که برادر شوهرم که مجرده زن و بچه داره و ما از او پنهانشون میکنیم واقعا هم خودش اذیت میشه وهم ما لطفا راهنمایی کنید

شنبه, 08/17/1399 - 16:10
آسانیسم

In reply to by علیپور

سلام خانم علیپور عزیز
عزیزان مسن و سالمند ممکن است پس از سنی یا بعد گذراندن اتفاقی مانند فوت همسر و ... دچار بحران های سالمندی و تنهایی  و انزوا شوند. خیلی از سالمندا با تشدید تنهایی شون بیشتر به فکر درون خود فرو میروند و درواقع دچار توهماتی هم ازین پس می شوند و ... در ابتدا شما بایستی به روانشناس مراجعه کرده تا تاریخچه ای از فرد مسن بررسی شود در این مسیر ببیشتر میتونید راهنمایی شوید

با آرزوی سلامتی

چهارشنبه, 09/12/1399 - 09:51
آرمیتا

سلام خسته نباشید ببخشید مادربزرگ من مدتی است که میگه تلویزیون بامن صحبت میکنه و میگه به من پول میدن میلی به صحبت کردن نداره و ذوق و شور قبلیش رو از دست داده و همش درباره تلویزیون و صحبت با تلویزیون حرف میزنه و وقتی باهاش تماس میگیریم ۱ دقیقه صحبت میکنه و یهو قطع میکنه لطفا راهنمایی کنید

یکشنبه, 09/02/1399 - 14:44
آسانیسم

In reply to by آرمیتا

خانم آرمیتا، توصیه ما این است که همراه مادربزرگ محترم به پزشک مراجعه فرمایید یا در صورتی که توانایی خروج از منزل را ندارند اعلام بفرمایید تا ما پزشک به منزل اعزام نماییم.

دوشنبه, 01/30/1400 - 11:49
عباس

سلام مادر من از 8 ماه قبل توهم وفراموشیش شروع شد بردیم دکتر ستی اسکن و نوار مغز گرفتن دکتر گفت زوال عقله حالا یک هفتس خیلی توهمش زیاد شده دکتر میگه باید آب نخاع مغز بگیرین آیا فایده ای داره این کار بدتر نشه.؟

یکشنبه, 02/19/1400 - 12:33
حسین

سلام مامان من ۷۲ سالشه ودوبار سکته مغزی توی سال۷۹ کرد ولی تنها یکم دست راستش کم حس شد بعد از اون تاالان هیچ مشکلی نداشت آبان ماه مبتلا به کرونا شد از عید تا هفته ی قبل سه بار بیهوش میشد و بعد از چند لحظه هوشیار میشد که آخرین بار شدتش بیشتر بود بردیم بیمارستان گفتن اکسیژن خونش خیلی پایین هست و الان چند روزی میشه بستری شدن ولی همش توهم دیداری شنیداری داره آیا بهبود پیدا می کنه؟

شنبه, 03/01/1400 - 09:52
آسانیسم

In reply to by حسین

سلام حسین جان - ما آرزوی بهبودی هرچه سریع تر مادر گرامیتان را داریم.

این توهمات به خاطری بیماری است و بعد از رفع بیماری به روال قبل برخواهند گشت.

یکشنبه, 03/02/1400 - 11:11

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
2 + 5 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.