آلرژی چیست؟

20 اسفند 1399
/

آلرژی یا حساسیت پاسخ سیستم ایمنی بدن به ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن می گویند. آلرژن ها می تواند شامل غذاهای خاص، گرده گل یا موی حیوانات خانگی باشد. وظیفه سیستم ایمنی بدن مبارزه با عوامل بیماری زا و حفظ سلامت بدن است. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند می تواند بدن شما را به خطر بیندازد، انجام می دهد.

بسته به نوع حساسیت، پاسخ ها می تواند متفاوت باشد مانند عطسه، التهاب یا دیگر علائم. در افراد مبتلا به حساسیت به گرده گل، سیستم ایمنی بدن گرده را به عنوان یک مهاجم خارجی شناسایی کرده و به آن حمله می کند.

روش های درمانی متفاوتی وجود دارد که به شما کمک می کند از علائم خود جلوگیری کنید. گاهی این آلرژی ها آنقدر حاد نیستند که نیاز به بیمارستان و پزشک باشد و تنها با  مراقبت و حضور یک پرستار در منزل هم می شود آن را درمان کرد.

انواع آلرژی و علائم آن, آلرژی غذایی, آلرژی پوستی, آلرژی شدید

انواع آلرژی و علائم آن

اینکه حساسیت شما از چه نوعی است و شدت آن چقدره، علائم متفاوتی دارد. اگر قبل از واکنش آلرژیک پیش بینی شده دارویی مصرف کنید، شاید برخی از این علائم را تجربه کنید، اما با شدت کمتر.

آلرژی غذایی

حساسیت غذایی می تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. مدتی طول می کشد تا فرد متوجه شود که به غذایی حساسیت دارد.

آلرژی فصلی

علائم این نوع حساسیت آبریزش بینی و تورم چشم است. بیشتر اوقات، می توانید این علائم را در خانه کنترل کنید. البته برای اینکار به مراقبت و پرستاری شبانه روزی در منزل نیاز دارید.

آلرژی شدید

حساسیت شدید می تواند باعث شوک آنافیلاکسی شود. این وضعیت می تواند زندگی شما را تهدید کند و منجر به مشکلات تنفسی، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با ماده حساسیت زا این علائم را تجربه کردید، بلافاصله به دنبال کمک پزشکی باشید.

آلرژی پوست

اصولا حساسیت پوست نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض ماده حساسیت زا می باشد. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. علائمی مانند احساس سوزش در دهان، گلو و همچنین ایجاد ضایعات پوستی.
انواع آلرژی های پوستی عبارت اند از:

 • اگزما، لکه های پوستی ملتهب شده که می تواند خارش و خونریزی داشته باشد.
 • گلو درد، حلق یا گلو تحریک یا ملتهب می شود.
 • راش، مناطقی از پوست تحریک، قرمز یا متورم می شود و می تواند دردناک باشد و یا ایجاد خارش کند.
 • درماتیت تماسی، لکه های قرمز و خارش دار پوست تقریبا بلافاصله پس از تماس با ماده حساسیت زا ایجاد می شوند.
 • آکنه، جوش های قرمز، خارش دار و برجسته در اندازه ها و اشکال مختلف در سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشم های متورم، چشم ها ممکن است آبریزش یا خارش داشته و پف کرده به نظر برسند.
 • خارش، باعث تحریک یا التهاب در پوست می شود.
 • سوزش، التهاب پوست منجر به ناراحتی و احساس گزش روی پوست می شود.

عوامل مؤثر در ابتلا به آلرژی

حساسیت غالبا ژنتیکی است. به این معنی که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند.
انواع مختلف آلرژن ها عبارت اند از:

 • آلرژن های هوایی مانند موی بدن حیوانات خانگی، گرده گیاهان، گرد و غبار و سوسک
 • داروها مانند پنی سیلین یا آنتی بیوتیک های مبتنی بر پنی سلین
 • غذاها مانند گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم مرغ
 • نیش حشرات مانند زنبورها و پشه ها
 • لاتکس: که اغلب در دستکش های لاتکس و کاندوم و دیگر مواد که با لاتکس در تماس است.

راه های مقابله و درمانی آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از حساسیت دوری و فاصله گرفتن از مواد حساسیت زا است؛ اما چناچه که نتوانستید جلوی حساسیت خود را بگیرید می توانید ار راهکارهای زیر استفاده کنید.
دارو
برای درمان حساسیت اغلب از انواع آنتی هیستامین ها استفاده می شود. این داروها را می توانید بدون نسخه یا با نسخه پزشک تهیه کنید. آنتی هیستامین ها را پزشکان بنا بر نوع حساسیت شما تجویز می کنند.
داروهای آلرژی عبارت اند از:

 • آنتی هیستامین
 • کورتیکواستروئیدها
 • ستیریزین
 • لوراتادین (کلاریتین)
 • کرومولین سدیم (گاستروکروم)
 • اصلاح کننده های لکوترین

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد روش های ایمنی درمانی را انتخاب می کنند. این روش شامل چندین تزریق در طی چند سال برای کمک به آلرژی شما است. ایمن درمانی موفق می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی نفرین اضطراری

اگر حساسیت شدید و تهدید کننده ای داشته باشید، به صورت اورژانسی به شما اپی نفرین تزریق می کنند تا زمانی که پزشک برسد. مارک های رایج این روش درمانی شامل EpiPen و Twinject است.

درمان های طبیعی برای آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل ها به عنوان یک روش درمانی و حتی راهی برای جلوگیری از حساسیت به بازار عرضه می شوند. قبل از استفاده آن را با پزشک خود در میان بگذارید. چرا که برخی از درمان های طبیعی می توانند حاوی مواد حساسیت زای دیگری باشند و علائم شما را بدتر کنند.

درمان های طبیعی برای آلرژی چیست, آسم و آلرژی, آلرژی در برابر سرما, آلرژی و برونشیت

چگونه می توان آلرژی را تشخیص داده؟

ابتدا پزشک از علائم شما سؤال می کند و معاینه فیزیکی را انجام می دهد. سپس در مورد هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده اید و یا با آن تماس داشته اید سؤال می کند. در نهایت، آزمایش خون و آزمایش پوست می تواند مواد حساسیت زا را که پزشک به آن شک کرده است را تأیید کند یا تشخیص دهد؛ اما این آزمایشات چگونه انجام می شود.

آزمایش خون

در آزمایش خون، خون شما از نظر وجود آنتی بادی هایی به نام ایمونوگلوبولین بررسی می شود. ایمونوگلوبولین ها سلول هایی هستند که به مواد حساسیت زا واکنش نشان می دهند.

تست پوست

در صورتی که پوست شما خراشیده شده باشد. پزشک مقداری آلرژن پروتئینی را در محل خراشیده شده قرار می دهد. اگر حساسیت پوستی داشته باشید، در محل خراشیده شده ضایعات پوستی و کهیر ایجاد می شود.

جلوگیری از علائم آلرژیک

هیچ راهی برای جلوگیری از حساسیت وجود ندارد؛ اما روش هایی وجود دارد که می تواند از بروز علائم آن جلوگیری کند. بهترین راه برای جلوگیری از علائم حساسیت، پرهیز از مواد حساسیت زا است که آنها را تحریک می کند.

 • جلوگیری از علائم حساسیت غذایی: یک رژیم غذایی برای از بین بردن حساسیت به شما کمک می کند تا بدانید که چگونه می توانید از این حساسیت ها جلوگیری کنید. برای جلوگیری از مواد حساسیت زا، برچسب های غذا را کاملا بخوانید و هنگام صرف غذا بیرون از خانه دقت کنید.
 • جلوگیری از حساسیت های فصلی: اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، می توانید با نصب فیلترهای مناسب هوا در خانه، تمیز کردن حرفه ای مجاری هوا و به طور مرتب گرد گیری خانه، به کاهش علائم کمک کنید. همچنین می توانید تا حد ممکن در آن فصل از خانه خارج نشوید.
 • آزمایش مناسب آلرژی به شما کمک می کند عوامل حساسیت زای خود را بشناسید و از آن ها تا حد ممکن جلوگیری کنید.

 تشخیص های افتراقی

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است که تنفس را دشوارتر می کند و می تواند مجاری عبور هوا را در ریه ها باریک کند. آسم با آلرژی ارتباط نزدیک دارد. در واقع، حساسیت می تواند آسم موجود را بدتر کند. همچنین می تواند آسم را در شخصی که هرگز به این بیماری مبتلا نشده است تحریک کند.

آلرژی در برابر سرما

آبریزش بینی، عطسه و سرفه از علائم رایج حساسیت است. همچنین علائم شایع سرماخوردگی و عفونت سینوسی نیز هستند. در واقع، رمزگشایی بین علائم گاهی اوقات می تواند دشوار باشد.

به عنوان مثال، حساسیت می تواند باعث ایجاد جوش در پوست و خارش چشم شود. سرماخوردگی می تواند منجر به درد بدن و حتی تب شود. عفونت سینوسی به طور معمول با ترشحات ضخیم و زرد از بینی همراه است. به طور کلی حساسیت می تواند سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند و خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش دهد.

سرفه آلرژیک

تب یونجه می تواند علائمی ایجاد کند که شامل عطسه، سرفه مزمن و تنگی نفس است. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به مواد حساسیت زا است. برخلاف سرفه های مزمن، سرفه ناشی از حساسیت و تب یونجه موقتی است و فقط در زمان خاصی از سال که گیاهان برای اولین بار شکوفا می شوند، می توانید تجربه کنید. علاوه بر این، حساسیت های فصلی می توانند آسم را تحریک کنند و آسم می تواند باعث سرفه شود.

آلرژی و برونشیت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث برونشیت شوند، یا می تواند نتیجه حساسیت باشد که دو نوع دارد. نوع اول، برونشیت حاد که به طور معمول پس از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. ولی نوع دوم آن یعنی برونشیت مزمن ممکن است ماه ها طول بکشد و اغلب عود کند.قرار گرفتن در معرض مواد حساسیت زا مانند دود سیگار، آلودگی هوا، گرد و خاک، گرده گل و گازهای شیمیایی شایع ترین علت برونشیت مزمن است.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
10 + 2 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.
اینماد مربوط به آسانیسم