نکات مراقبت از سالمند بیمار

06 دی 1396
/

بارشد جمعیت سالمند در کشور نیازهای اجتماعی ، رفاهی و مراقبت از سالمندان در حال افزایش میباشد و یکی از این نیازها مراقبت از سالمندان (پرستار سالمند بیمار ) است که بایستی به نحو احسنت صورت بپذیرد. مطلب زیر در مورد نکات مراقبت از سالمند بیمار و بستری در منزل ( سالمند بیمار ) و پرستاری از سالمند در منزل می پردازد.

دوره سالمندی به لحاظ ناتوانی و ضعیف بودن سالمندان بسیار شبیه به دوران کودکی است، اما  نبایست با سالمندان مانند کودکان رفتار کرد. برخی از فرزندان این افراد در ارتباط با سالمندان، به شان، مقام و منزلت آن ها بی توجه هستند. این درحالی است که باید با در نظر گرفتن ناتوانی آنها، به امر و نهی - تذکر و حرف های تعنه آمیز پایان داد. همان‌طور که از فرزندان خود با آرامش مراقبت می‌کنید با آن ها نیز چنین برخورد ملایمی داشته باشید.

شاید شما هم در منزل سالمند بیمار دارید که قابلیت تحرک ندارد یا به اصطلاح خانه نشین و زمین گیر شده است و توانایی انجام کارهای شخصی خود را هم ندارند و نیاز به مراقبت ویژه در منزل یا پرستار سالمند در منزل دارند. مواظبت از سالمندان نیازمند مهارت خاصی است. این مهارت‌ها را میتوانید یاد بگیرید و اگر وقت آن را ندارید، میتوانید از پرستار سالمند برای این موضوع استفاده کنید.
 

نکات مراقبت از سالمند بیمار, مراقبت از سالمند در منزل, خدمات پرستاری با آسانیسم, سالمند بیمار

در ادامه مطلب به نکات مراقبت از سالمند بیمار می پردازیم:

نکات مراقبت از سالمند بیمار

سالمند بیمار که بی تحرک بوده و در بستر افتاده قادر به انجام کارهای  شخصی و بهداشتی خود به عنوان مثال گرفتن طهارت، حمام رفتن  و ... نبوده و نیازمند است که فرزند او یا پرستار سالمند ( پرستار بیمار ) یا مراقب سالمند در انجام دادن این کارهابه آنها کمک و یاری کنند.

سالمندان، تغییرات روانی و جسمی متفاوتی را تجربه می‌کنند که با دوران میانسالی و جوانی کاملا متفاوت است و این تغییرات جزء جدانشدنی زندگی هر فرد و طبیعت تکاملی بشر است. ممکن است سالمندی در جوانی‌اش بسیار بی‌باک و جسور بوده باشد، اما امروز در کنج عافیت و محافظه‌کاری نشسته باشد.

نظافت و استحمام سالمند بیمار

برای حمام رفتن سالمند بیمار که نمیتواند تحرک داشته باشد می توانید از صندلی های مخصوص که برای استحمام مناسب می باشند یا ویلچر استحمام استفاده نمود. سالمند زمانی که توانایی حرکت قسمت هایی از بدن مانند دست را داشته باشد، می تواند با نشستن روی صندلی مخصوص خود به شستن خود بپردازد، در غیر اینصورت خانواده او یا پرستار سالمند بیمار باید در استحمام کردن  همراهی های لازم را انجام دهند.

توجه داشته باشید که در استحمام سالمند باید از لوازم نرم که به پوست سالمند آسیب وارد نمیکنند استفاده شود.قابل ذکر است که اگر سالمند توانایی نشستن را هم نداشته باشد، بایستی از روش های دیگر مانند کمک از فردی دیگر یا تشک مخصوص شستشو استفاده نمود.

از دیگر مواردی که بایستی به آن توجه نمود کوتاه کردن ناخن ها، شستن دهان و دندان و کوتاه کردن موهای زاید را نام برد که خانواده یا پرستار سالمند بیمار به آن میپردازند و بایستی توجه کنند.

اگر سالمند بتواند حرکت کند میتواند در انجام امور طهارت، آنها را به سرویس بهداشتی که مجهز به توالت فرنگی باشد راهنمایی کنید، در غیر این صورت بایستی از پوشک مخصوص یا لگن مخصوص استفاده نمایید.

بهتر است از پرستار سالمند دوره دیده یا بهیار  که به این امور آشناییت لازم را دارند استفاده شود تا به انجام امور مراقبت و نگهداری تسلط داشته باشد، اگر نیاز به پرستار سالمند بیمار در منزل داشتید،‌میتوانید با آسانیسم تماس حاصل نمایید.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
3 + 6 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.

نیاز به مشاوره دارید؟

کارشناسان آسانیسم ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته آماده پاسخ دهی به شما عزیزان می باشند. معتبر ترین مرکز پرستار کودک و پرستار سالمند در منزل. دارای پرستار مرد و پرستار زن در منزل آماده ارائه خدمات می باشد.

۰۲۱-۸۹۵۱۴۱۴۱

نماد اعتماد الکترونیکی logo-samandehi