شکستگی هیپ یا مفصل ران در سالمندان

14 اردیبهشت 1398
/
آسانیسم

شکستگی مفصل ران یا هیپ در سالمندان بسیار شایع است. خطر این شکستگی در سنین 50 سالگی، 15.8% تخمین زده می شود. شکستگی هیپ در سالمندان باعث افزایش مرگ و میر و کاهش عملکرد می‌گردد، از همین رو این افراد نیاز بسیار جدی به نگهداری و مراقبت دارند که تنها یک پرستار سالمند در منزل می‌تواند آن را ارائه دهد.

نه تنها دردهای استخوانی و مفاصل بیش از نیمی از بیماری‌های مزمن را در افراد بالاتر از 50 سال ایجاد می‌کند، بلکه بسیاری از افراد به دنبال معالجه درد‌های استخوانی خود از متخصصان ارتوپدی می‌باشند. سلامت مفصل ران ما چنین تأثیر بزرگی بر رفاه ما دارد که آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا افزایش 174 درصدی تقاضای تعویض مفصل ران تا سال 2030 پیش بینی می‌کند.

شکستگی در اثر سقوط و افتادن در میان سالمندان مبتلا به پوکی استخوان بیشتر دیده می شود و اغلب باعث اختلال در راه رفتن و بستری شدن سالمند در بیمارستان می‌گردد. البته علاوه بر پوکی استخوان در سالمند، عوامل دیگری نظیر ضعف عضلات چهار سر ران، ضعف عمومی ناشی از سن و شرایطی که باعث کاهش خون‌رسانی به مغز شده (مانند: کم خونی، بیماری‌های قلبی عروقی و ...) در زمین خوردن نقش دارند.

تظاهرات بالینی شکستگی مفصل ران یا هیپ در سالمندان

علائم با توجه به اینکه شکستگی در چه بخشی از مفصل ران اتفاق افتاده، می تواند متفاوت باشد:

 • کوتاه شدن پا
 • نزدیک شدن پا به خط وسط بدن
 • چرخش پا به سمت خارج   
 • درد در ناحیه هیپ و کشاله ی ران یا سطح داخل زانو
 •   خون مردگی وسیع

درمان شکستگی هیپ یا مفصل ران

هدف از درمان شکستگی های هیپ ثابت کردن شکستگی، راه افتادن هر چه سریع تر بیمار و کاهش عوارض جانبی ناشی از بی تحرکی است. شکستگی های گردنِ استخوان ران (فِمور) معمولا در طی 24 ساعت اول به صورت اورژانسی تحت درمان و جااندازی قرار می گیرند؛ چراکه قطع طولانی مدت خون رسانی به سر استخوان فمور باعث از بین رفتن استخوان و نیاز به یک پروتز جایگزین می شود. بعد از بیهوشی به صورت عمومی یا بی حسی نخاعی، شکستگی هیپ جا انداخته می شود. این کار به وسیله ی میخ، میخ و پلاک، پین های متعدد یا وسایل پیچشی فشارنده ثابت و فیکس می گردد.

بخش عمده ای از بهبودی و بازیابی توان حرکتی در سالمندان دچار شکستگی هیپ، مربوط به مراقبت های علمی و تخصصی بعد از عمل جراحی است. پرستار سالمند در منزل می تواند کمک بزرگی در جهت بهبود سالمند و بازگشت عملکردهای فیزیکی حرکتی وی داشته باشد.

شکستگی مفصل ران در سالمندان, شکستگی مفصل ران, شکستگی هیپ, درمان شکستگی های هیپ, درمان شکستگی هیپ

چه عواملی باعث ایجاد شکستگی مفصل ران می‌شوند؟

 • سقوط روی یک سطح سخت یا از یک ارتفاع بلند
 • تروما مستقیم به باسن، مانند تصادف با اتومبیل
 • بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، که شرایطی است که باعث از بین رفتن بافت استخوان می‌شود
 • چاقی، که به فشار بیش از حد به استخوان لگن منجر می‌شود
   

مراقبت های بعد از جراحی هیپ یا جراحی مفصل ران 

تغییر وضعیت بیمار

بعد از عمل شکستگی مفصل ران، این مفصل باید در وضعیت خنثی قرار بگیرد تا از وارد آمدن فشار به محل فیکساسیون جلوگیری گردد. بیمار بهتر است بر روی پای غیر مبتلا (سالم) چرخانده شود. هنگام چرخاندن بیمار، پرستار سالمند برای جلوگیری از چرخش پا به سمت داخل و حفظ پا در وضعیت طبیعی، یک بالش را بین دو پای بیمار قرار می دهد.

شکستگی مفصل ران, شکستگی مفصل ران در سالمندان, شکستگی مفصل, شکستگی هیپ, مراقبت های بعد از جراحی شکستگی های هیپ

ارتقای ورزش در سالمندان

سالمند دچارِ شکستگی مفصل ران (شکستگی هیپ) تا مدتی بعد از عمل جراحی، محدودیت در تحمل وزن بر روی پای مبتلا (غیرسالم) دارد. برای کاهش عوارض بی حرکتی، بیمار باید به صورت مداوم همه ی مفاصل خود را به غیر از مفصل هیپ و زانو، حرکت دهد. پرستار سالمند بیمار را تشویق می کند که با استفاده از دستگیره های بالای تخت خود را بالا بکشد و از این طریق عضلات بازو و شانه را تقویت کند. این کار راه رفتن با وسایل کمک حرکتی را نیز آسان می‌نماید.

ارتقای ورزش در سالمندان, شکستگی هیپ, شکستگی استخوان ران در سالمندان, شکستگی مفصل ران

خطر عفونت 

محل برش جراحی مکانی برای ورود میکروارگانیسمها است. طبق دستور پزشک، پانسمان باید به صورت مرتب تعویض گردد. رعایت کردن نکات استریل در جلوگیری از عفونت، نقش به سزایی دارد و باعث شده که زخم زودتر جوش بخورد و بهبود یابد. علائمی چون قرمزی، ترشح و التهاب نشان دهنده ی عفونت در محل زخم است که نیازمند مراجعه به پزشک می باشد.

توانبخشی بعد از شکستگی مفصل ران چیست؟

اگر بیماران نیاز به عمل جراحی برای شکستگی هیپ داشته باشند، انجام فیزیوتراپی کمی بعد از انجام عمل برای بیماران ضرورت پیدا می‌کند تا روند بهبودی شکستگی مفصل ران یا شکستگی هیپ شروع شود. در درجه اول شروع حرکاتی ملایم و سپس با کمک عصا یا واکر انجام می‌شود. شرایط منحصر به فرد لگن در هر بیمار توسط فیزیوتراپ خود ارزیابی می‌شود تا بهترین دوره درمان و مراقبت بعد از عمل را انجام دهد. در صورت تعویض کامل مفصل ران، اقدامات احتیاطی برای بهبود عملکرد مفصل ران و جلوگیری از دررفتگی مجدد مفصل ران در فیزیوتراپی مورد تاکید قرار می‌گیرد. پرستار بیمار در منزل به بهترین نحو به بیمار آموزش می‌دهد تا بیماران بتوانند یاد بگیرند که با مفصل ران جدید زندگی خود را به طور موثر زندگی کرده و به آن عادت کنند.

همچنین بسته به برنامه درمانی خود، بیماران دستورالعمل خاصی از پزشک و فیزیوتراپی خود دریافت می‌کنند که چگونه می‌توانند وضعیت خانه را برای بهبود شرایط وضعیت لگن خود مدیریت کنند. پیشگیری برای جلوگیری از شکستگی لگن در آینده بسیار مهم است. سالمندان باید خانه‌های خود را به خوبی از خطرات ناشی سقوط و افتادن مصون بدارند. علاوه بر این، چگونگی بهبودی فرد بعد از شکستگی هیپ یا مفصل ران، به میزان سالم بودن آنها قبل از این آسیب بستگی دارد. ورزش منظم و یک رژیم غذایی متعادل برای جلوگیری از مشکلات اضافی مرتبط با شکستگی مفصل ران بسیار مهم است. پرستار سالمند در منزل با ارزیابی شرایط خانه یک برنامه مراقبتی مؤثر را برای درمان فرد مسن اتخاذ می‌کند. 

کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی استخوان ران در سالمندان

سالمندان مبتلا به پوکی استخوان که سابقه ی شکستگی در اثر سقوط را دارند، به علت استرس ناشی از یک حادثه ی دیگر بی حرکتی را در پیش می گیرند. بی حرکتی در این گونه بیماران باعث بروز عوارض ثانویه چون زخم بستر، عفونت ریوی، تشکیل لخته (DVT) و کاهش توانایی تطابق با سایر مشکلات بهداشتی می شود.

کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی استخوان ران در سالمندان, کنترل عوارض احتمالی ناشی از شکستگی هیپ

بیماران مبتلا به شکستگی مفصل ران یا هیپ تمایل دارند که در یک وضعیت باقی بمانند که این خود باعث ایجاد زخم بستر می گردد. پرستار سالمند برای جلوگیری از این زخم ها هر دو ساعت وضعیت سالمند را تغییر می‌دهد و با استفاده از تشکهای مواج سعی می‌کند تا امکان این عارضه را کاهش دهد.

پرستار برای جلوگیری از آمبولی (DVT)، بیمار را به استفاده از مایعات و انجام ورزش های مچ پا و پا تشویق می نماید. پوشیدن جوراب های ضد آمبولی نیز تاثیر به سزایی در جلوگیری از این مشکل دارند.

پرستار با آموزش ورزش های تنفسی و سرفه ی موثر، به بیمار در جهت پیشگیری از عفونت و دیگر مشکلات تنفسی کمک می کند. 
ما برآنیم که با کمک پرستار سالمند در منزل، بزرگان و عزیزانمان را به زندگی عادی و عاری از نیاز به دیگران برگردانیم.

دسته بندی

نظرات

ناشناس

عالی بود مقالتون.

دوشنبه, 06/04/1398 - 18:05
آسانیسم

In reply to by ناشناس

ممنون از نظر خوبتان، خوشحال شدیم که براتون مفید بوده.

سه شنبه, 07/09/1398 - 12:28
ناشناس

ببخشید علت و رم بعداز جراحی ران خطرناکه

سه شنبه, 07/23/1398 - 01:09
آسانیسم

In reply to by ناشناس

سلام دوست عزیز

در جواب سوالتون باید بگم چند مدل داریم اگه داخل گچ‌باشه خیلی خطر ناکه و‌سندروم کم‌پارتمان میشه.

پیشنهاد میکنیم با متخصص خود در میان گذاشته و درمان را بانظر ایشان ادامه دهید.

آسانیسم برای شما آرزوی تندرستی دارد

سه شنبه, 07/23/1398 - 11:51
مریم

آیا ورم بعد از شکستگی ران خطرناکه

سه شنبه, 07/23/1398 - 01:10
آسانیسم

In reply to by مریم

سلام دوست عزیز

ورم معمولا در اثرخونریزی ویا عفونت  است که درهر صورت خطرناک محسوب میشه.

با آرزوی سلامتی برای شما

سه شنبه, 07/23/1398 - 11:53
نرگس

عالی بود.پدرمن بخاطراین مشکل دیروز عمل شد نگران این هستم که میتونه بازم راه بره یانه؟اخه قندش بالاست وسکته هم کرده،ازسمتی که بدنش لمس بود خورده زمین.

جمعه, 08/10/1398 - 23:13
آسانیسم

In reply to by نرگس

سلام دوست عزیز
آرزوی سلامتی و بهورزی برای پدر عزیزتان داریم. 

بهتر است راهنمایی ها و پیشگیری ها در کنار درمان توسط متخصصین و پزشکان را از آنها دریافت نمائید و در صورت نیاز به همراهی و مراقبت یا پرستاری در منزل آسانیسم یاری رسان شماست

ممنون از کامنت شما

شنبه, 08/11/1398 - 16:51
مجتبی

سال 87 دچار شکستگی فمور شدم.بعد از عمل پایم کوتاه شده و درد داشتم . دکتر گفت زاویه استخوان ران و فمور 135 درجه نیست. مجدداً عمل کردم تاحدودی کوتاهی برطرف، اما اکنون حدود سه سانت کوتاهی داشته و درد بسیار شدیدی تحمل میکنم. آیا اگر کوتاهی را درمان کنم درد برطرف میشود؟

یکشنبه, 08/12/1398 - 20:19
آسانیسم

In reply to by مجتبی

درود بر شما دوست عزیز

بهبودی روز افزون را برایتان آرزومندیم. از طریق پزشک یا پزشکان متخصص در این زمینه مشورت کرده و در صورت توصیه آنها درمان را آغاز نمائید.

دوشنبه, 09/25/1398 - 11:36
ناشناس

سلام خونریزی معده در افراد سالمند خطر دارد

دوشنبه, 08/13/1398 - 01:28
ناشناس

سلام مادرم دچار شکستگی استخوان ران شده و جراحی کرده دکتر گفته 3روز بعد عمل باید راه برود اما مادرم از راه رفتن امتناع می‌کند چه کار کنیم که توصیه های دکتر رو انجام بده

دوشنبه, 09/04/1398 - 11:40
آسانیسم

In reply to by ناشناس

سلام 

با آرزوی سلامتی روزافزون برای مادر محترم.

مطمئنا بعد از عمل برای هر بیماری کمی نگرانی هست. مجددا با پزشک ایشان تماس حاصل کرده و با توجه به شناخت ایشان از بیمار و نوع عمل و ... تجویز های لازم را انجام دهند. ممکن است اگر موردی از نظر پزشکی  نداشته باشد پیشنهاد دهند از یک کار درمانگر یا پرستار در منزل کمک بگیرید. در نهایت پزشک متخصص هستند که توصیه های لازم را میکنند.

تندرست و پیروز باشید

دوشنبه, 09/11/1398 - 09:52
ناشناس

سلام مادرم دچار شکستگی سر استخان ران شده و به دلیل مشکلات قلبی قادر به عمل جراحی نیست
با استفاده از کشش و وزنه تحت درمان است
ایا خوب میشود؟

یکشنبه, 09/24/1398 - 17:06
آسانیسم

سلام دوست عزیز

ارزوی سلامتی روزافزون برای مادر محترم داریم. با مشورت و توصیه های پزشک در صورتی که نیاز به مراقبت در منزل داشته از طریق پلتفرم آسانیسم ثبت درخواست نمائید

با آرزوی سلامتی برای تمام خانواده ها

دوشنبه, 09/25/1398 - 11:30
ناشناس

سلام.من ۲۴ سالمه دچار شکستگی گردن فمور شدم.الان یک ماه و نیم از عملم میگذره و من برعکس روزای اول الان مدتیه درد در ناحیه کشاله ران و باسن احساس میکنم.میترسم دچار نکروز آواسکولار شده باشم.ممنون میشم اگه راهنمایی کنین..

یکشنبه, 11/20/1398 - 23:10
سمیه مرادی

سلام ممنون از مقالتون. ببخشید هزینه پرستار در ماه چقدره

پنجشنبه, 12/22/1398 - 00:01
آسانیسم

In reply to by سمیه مرادی

سلام خانم مرادی

لطفا با ما تماس بگیرید یا فرم درخواست پرستار را پر نمایید تا همکاران بنده با شما تماس بگیرپد.

پنجشنبه, 12/22/1398 - 02:29
مریم

کسی ک شکستگی ران داشته باشه میتونه راه بره

جمعه, 03/09/1399 - 15:34
آسانیسم

In reply to by مریم

سلام مریم عزیز

در پاسخ به سوال شما باید بگم، خیر در صورت هر نوع شکستگی پا نمیتوان راه رفت. البته شکستگی استخوان ران بدلیل خونریزی شدیدتر بوده و نمی بایست راه رفت.

 

با آرزوی سلامتی و تندرستی برای شما

یکشنبه, 03/11/1399 - 17:29
سارا

سلام. پدرم دچار شکستگی فمور شده. دیابتی هستند و پارسال دچار سکته مغزی شدند. خیلی نگرانشان هستم که زمین گیر شوند

پنجشنبه, 03/22/1399 - 02:01
آسانیسم

In reply to by سارا

سلام سارا خانم

امیدواریم که حال پدر محترمتان سریع تر بهبود پبدا کند. اگر به توصیه های پزشک گوش کنید و موارد اعلامی را رعایت کنند زمین گیر شدنشان صورت نمیگیرد. برای تسریع بهبود ایشان با پزشک صحبت نمایید.

جمعه, 03/23/1399 - 12:38

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

 • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
 • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
 • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
18 + 1 = جواب سوال را در کادر بالا وارد نمایید.